Přejít na obsah

Nomos Tangente - název


Hiryu

Doporučené příspěvky

Zdravím,

 

smím se zeptat, zda někdo tušíte nějaký princip názvu Tangente u asi nejznámějšího modelu Nomos? Jako matematika mě tak trochu irituje, protože tangent je tečna, což by mohlo mít co do činění s tím, jak jsou na Tangente indexy - jediný problém je, že jsou přesně obráceně (pravý úhel s tečnou hladké křivky svírá polára). Jo a jsem celkem zvědav, dočkám-li se objasnění nebo hejtu :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No tak zrovna v tomhle bych nic matematickýho nehledal, i když chápu, že člověk-matematik na to kouká jinak. Podle mě je to čistej marketing a název vzniknul z nějakýho týmovýho brainstormingu. Já jsem si třeba říkal, proč se model "Ahoi" teda nejmenuje rovnou správně česky "Ahoj" :) Jak si pak vysvětlit tohle?!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hehe, zcela offtopic mi to připomnělo paradox, že se u nás ve vnitrozemí jako pozdrav používá zrovna ten námořnický :D. A ten argument je tak nějak obráceně. Ať by to bylo jakýmkoliv jazykem, "Ahoy" je námořnický pozdrav pro námořnické (nebo aspoň vodotěsné) hodinky. Tu spojitost tam vidím. Ale tohle je spíš jako kdyby se potápky jmenovaly Flieger... A tangent nemá moc jiný význam, než tečna.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No tak zrovna v tomhle bych nic matematickýho nehledal, i když chápu, že člověk-matematik na to kouká jinak. Podle mě je to čistej marketing a název vzniknul z nějakýho týmovýho brainstormingu. Já jsem si třeba říkal, proč se model "Ahoi" teda nejmenuje rovnou správně česky "Ahoj" :) Jak si pak vysvětlit tohle?!

Protože Ahoj se německy píše "Ahoi" a jsou to první Nomosové hodiny do vody. Název Tangente má působit technicistním a Bauhausovám dojmem, podle vyjádření tehdejšího pana jednatele. Model Metro je symbolem pro hodinky metrosexuálů...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pani Michaela Lehmann mi odpovedela toto:

 

Lieber filo-boxer,

 

vielen Dank für Ihre Nachricht.

Die Tangente war eines der ersten vier Modelle, die bei NOMOS Glashütte gefertigt wurden, in der Tat ein Klassiker. Die schmale Lünette, die abgeschrägten Anstöße und das zylindrische Gehäuse machen die Tangente zu einem unverkennbaren Uhrenmodell, das Zifferblatt gilt schon längt als das Gesicht der Marke. Dieses Gehäuse war es auch, das der Uhr ihren Namen gab, es besteht aus vielen Geraden und Kreisen bzw. Rundungen, und auch das Zifferblatt setzt diese Geradlinigkeit fort. Da in der Geometrie eine Tangente eine Gerade ist, die einen Kreis an einem Punkt berührt, fand man diesen Namen passend für dieses klassische Modell.

 

Melden Sie sich gern für weitere Fragen.

Herzliche Grüße aus Glashütte

Michaela Lehmann 


NOMOS Glashütte/SA 
Roland Schwertner KG 
Ferdinand-Adolph-Lange-Platz 2 
01768 Glashütte 
Deutschland 
Telefon +49 35053 404 0 
www.nomos-glashuette.com

Amtsgericht Dresden, HRA 2931

 

Zjednodusene receno, geometricke tvary opakujici se na ciferniku ale predevsim tvar pouzdra je zodpovedny za jmeno Tangente. Tangenta je u Nomosu vnimana obecne jako primka v jednom bode se dotykajici kruhu/krivky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Němčina je "krásná", jak říci něco jednoduchého mnoha slovy... Jen bych si dovolil upřesnit, že paní Lehmann napsala, že jméno těmto hodinkám dalo také toto pouzdro, které sestává z mnoha přímek a kruhů popř. zaoblení, a také ciferník pokračuje v této přímočarosti.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

a já ještě jen doplním k ostatním řadám Nomosu:

 

Club - cílí na mladé publikum, vstupní a nejlevnější řada Nomosu, typicky místo pro mladě - klub

 

Ludwig - podle jména dřívějšího saského krále Friedricha Augusta Johanna Ludwig Karl Gustav Gregor Philipp von Sachsen

 

Tangomat - označení automatického ladného pohonu hodinek

 

...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po roku...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...