Přejít na obsah

Glashutte spezimatic


Yarda1

Doporučené příspěvky

Ahoj. Předem se omlouvám, podobné témata jsem zde našel, jen ne s uspokojivou odpovědí a proto si dovolím se zeptat. Jsem naprostý amatér a hodinkám vůbec nerozumím a moc nenosím. Tedy dnes jsem otevřel starou krabici a našel hodinky, které táta nosil snad celý můj život, takže k nim mám hodně citovou vazbu. Vím, že nemají moc velkou hodnotu (alespoň soudě z toho, co jsem na webu našel), ale o tu nejde, prodávat je nebudu.

 

Vás, co se vyznáte, bych chtěl jen poprosit, co mi o nich můžete po technické stránce říct (strojek, sklíčko, jak otevřít zadní stranu) a doporučili byste nějaké renovace? 

 

Všem děkuji za jakékoliv obohacující informace.

 

 

post-60735-0-38552700-1509904423_thumb.jpg

post-60735-0-91902600-1509904436_thumb.jpg

Upraveno uživatelem Yarda1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...

Koukám že nikdo nic nepíše, tak já trochu přispěju. Jde o hodinky z bývalé NDR. Strojek je robustní automat trochu zvláštní konstrukce, která se vyznačuje tím, že téměř veškeré uložení se odehrává mezi 2 deskami a tím je stavba neobvykle nízká. V době svého vzniku v 60. letech minulého století byly chvíli nejtenčím automatem, nebo alespoň jedním z nejtenčích. Tvoje hodinky mají datum, tak jde o kalibr 75, bez data to byl kalibr 74, jiný rozdíl mezi nimi nebyl. Vyráběli je poměrně dlouho, přesně to nevím, ale někdy na začátku 80. let je nahradil kalibr Spezichron. Technicky byl dokonalejší, ale vlivem nedostatku kvalitních materiálů je v provozu problematický. Kalibr 74/75 byl spolehlivý, bohužel tak jako v té době téměř všechny hodinky Východního bloku pokulhávalo pouzdro. Je to na nich vidět, že je dost odřené a korunka obroušená. Dobrá zpráva je, že ještě v dnešní době jsou na ně díly i u nás. Pokud máš nějakého hodináře v okolí, který by je mohl pamatovat, tak by mohl mít novou korunku a těsnění pod víčko. Víčko je naklapnuté a těsnění slouží zároveň jako upevnění strojku s ciferníkem v pouzdře. Vyčistit a promazat je by neměl být problém, nic víc asi nebude potřeba. Možná vyměnit sklíčko a doplnit barvu na minutovou ručku, to všechno by hodinář měl zmáknout a nemuselo by to stát moc. Jinak tento model s nápisem Bizon je mezi více ceněnými, přestože ten nápis nemá žádný další význam, hodinky jsou stejné jako ty bez nápisu. Jo a ještě jedna věc - pokud je otevřeš, tak na nich najdeš na strojku 2 čísla. Jedno bude 75 - to je označení kalibru a pak trojmístné číslo např. 372, to je určení období výroby, v tomto případě 3. kvartál roku 72. Sám jedny podobné mám, až najdu fotky tak je sem na ukázku dám. Pokud umíš německy, tak na německých fórech, např. www.uhrforum.de je informací plno. V oblasti kolem Drážďan je i dost hodinářů, kteří nabízejí renovaci a nová pouzdra. Ale je to dost drahé a pouzdra nejsou originál, ale nová výroba. Já jsem do toho nešel.

Tak tolik ve zkratce k hodinkám.

V.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...