Přejít na obsah

World of Speedmaster Moonwatch


Jarett

Doporučené příspěvky

Axel: Ty čísla jsou nějak divně. 10 metrů obytné plochy ve Švýcarsku za 4.100 CHF ??? To je 100 m2 za 41.000 CHF...


"Our worker would now have to work 23 days (186 hours at CHF 22.00 p/h) before contemplating the purchase of a CHF 4,100 Speedmaster.


With the same money, he could almost buy 10 m2 (square metre) in a Swiss residential area."


Upraveno uživatelem baza
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 1,1tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

  • po 4 týdnech...
  • po 3 týdnech...

Zdravím všechny a prosím o radu, nebo doporučení. Mám Moonwatch kupované nové 2019 a i když jsem na ně opatrný, nosím je málo, tak se stejně v místech okolo tlačítek a pod lunetou v tom klenutí trochu zanesou prachem a drobnou nečistotou. Možná jsem moc úzkostlivý, ale vzhledem k vodotěsnosti 50 m si netroufám vzít nějaký jemný kartáček a vodu tak prosím o doporučení, jak je udržujete. Moc děkuji! 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdravím všechny a prosím o radu, nebo doporučení. Mám Moonwatch kupované nové 2019 a i když jsem na ně opatrný, nosím je málo, tak se stejně v místech okolo tlačítek a pod lunetou v tom klenutí trochu zanesou prachem a drobnou nečistotou. Možná jsem moc úzkostlivý, ale vzhledem k vodotěsnosti 50 m si netroufám vzít nějaký jemný kartáček a vodu tak prosím o doporučení, jak je udržujete. Moc děkuji! 

 

Dá se použít malířský štětec (úzký) a na detailnější práci doporučuji zubní nit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Borra- doporučuji si přečíst něco o testech, kterými Moony musely projit, pak se tekoucí vody z umyvadla nebudeš bát...

 

 

 

 

11 Types of Tests

 

NASA designed a couple of tests for these watches, that weren?t meant to keep the watches in one part. These tests were designed to test the watches to destruction. In a relatively short period (of months), the following tests were performed on the watches:

 

1. High temperature

 

48 hours at a temperature of 160°F (71°C) followed by 30 minutes at 200°F (93°C). This under a pressure of 5.5 psia (0.35 atm) and relative humidity not exceeding 15%.

 

2. Low temperature

 

Four hours at a temperature of 0°F (-18°C).

 

3. Temperature-Pressure

 

Chamber pressure maximum of 1.47 x 10-5 psia (10-6 atm) with temperature raised to 160°F (71°C). The temperature shall then be lowered to 0°F (-18°C) in 45 minutes and raised again to 160°F in 45 minutes. Fifteen more such cycles shall be completed.

 

4. Relative humidity

 

A total time of 240 hours at temperatures varying between 68°F and 160°F (20°C and 71°C) in a relative humidity of at least 95%. The steam used must have a pH value between 6.5 and 7.5.

 

5. Oxygen atmosphere

 

The test item shall be placed in an atmosphere of 100% oxygen at a pressure of 5.5 psia (0.35 atm) for 48 hours. Performance outside of specification, tolerance, visible burning, creation of toxic gases, obnoxious odours, or deterioration of seals or lubricants shall constitute failure to pass this test. The ambient temperature shall be maintained at 160°F (71°C).

 

6. Shock

 

Six shocks of 40 Gs, each 11 milliseconds in duration, in six different directions.

 

7. Acceleration

 

The equipment shall be accelerated linearly from 1 G to 7.25 Gs within 333 seconds, along an axis parallel to the longitudinal spacecraft axis.

 

8. Decompression

 

Ninety minutes in a vacuum of 1.47 x 10-5 (10-6 atm) at a temperature of 160°F (71°C) and 30 minutes at 200°F (93°C).

 

9. High pressure

 

The equipment to be subjected to a pressure of 23.5 psia (1.6 atm) for a minimum period of one hour.

 

10. Vibration

 

Three cycles of 30 minutes (lateral, horizontal, vertical), the frequency of varying from 5 to 2,000 cps and back to 5 cps in 15 minutes. Average acceleration per impulse must be at least 8.8 Gs.

 

11. Acoustic noise

 

130 db over a frequency range of 40 to 10,000 Hz, duration 30 minutes.

Upraveno uživatelem Peta-Biker
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 4 týdnech...
před 41 minutami, Fade napsal:

Tak je to tady. Uncle Seiko a jeho 1171 tah za 89 USD :) 
https://www.uncleseiko.com/store/p237/US1171_Omega_Speedmaster_President_Bracelet.html

Zkusil bych to, ale mám zápěstí 16.5cm (píše, že pro zápěstí do 16.5cm bude v budoucnu kratší verze), tak nevím zda počkat nebo objednat už teď...možná to zkusím.

 

Díky za tip!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 minutami, Vjace napsal:

Zkusil bych to, ale mám zápěstí 16.5cm (píše, že pro zápěstí do 16.5cm bude v budoucnu kratší verze), tak nevím zda počkat nebo objednat už teď...možná to zkusím.

 

Díky za tip!

Tak jsem chtěl nakoupit, ale bohužel teď posílá jen do US a Kanady :-( Takže budu muset stejně počkat. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...