Přejít na obsah

Alpina Horological Smartwatch


Allo

Doporučené příspěvky

Ahoj,

 

protože tady je něco takového stále poměrně vzácností, rozhodl jsem se sesmolit pár řádků o těchto "chytrých" hodinkách od švýcarského výrobce.

 

Značku Alpina tady bude většina lidí znát, je to výrobce s bohatou historií, málem však oběť quatrzové revoluce po roce 1970. Z bídy ji vytáhli až majitelé Frédérique Constant po roce 2000. Tento typ hodinek vyrábí Alpina ve spolupráci se společností MMT (Manufacture Modules Technologies S?rl) a podle stejného mustru vyrábí podobné hodinky i například Mondraine či právě FC).

post-41296-0-05613000-1515865033_thumb.jpg

K hodinkám samotným - rozhodl jsem se pořídit model s modrým ciferníkem a na kůži - to byla pro mě jasná volba, prostě láska na první pohled a všechno ostatní (funkce) jsem bral jako něco navíc, co třeba potěší a bude mě bavit. Tělo hodinek je poměrně robustní, v průměru nějakých 44 mm (někde uvádí dokonce 44,5, těžko říct). Velikost je jedna z věcí, které jsem se obával, protože mám ruku kolem 17,5 - 18 cm některé hodinky kolem 44 mm mě svou velikostí uměly štvát. Nastěstí tady je to OK, dle mého soudu. Nožicky jsou krátké a rychle zahýbají dolu, takže i na malé ruce sednou pěkně, i na první pohled tuhý řemínek se přizpůsobí rychle. Pouzdro je zpracované nádherně, střídají se leštěné plochy s matnými (kartáčovanými?) a nádherný modrý ciferník, kvůli kterému to vlastně všechno dělám, je kryt samozřejmě safírem s antireflexem. Spodek hodinek je samozřejmě plný s typickým "alpiňáckým" reliéfem. Signovaná korunka je poměrně bytelná, ale klame tělem, je to jen a pouze tlačítko. Uvnitř hodinek je quatrzový strojek, napájený 3V baterií se schopností párování s telefonem, akcelerometrem a o tom už dále...

post-41296-0-86283500-1515864941_thumb.jpgpost-41296-0-75430700-1515864925_thumb.jpg

Na ciferníku bych se zastavil u "kolečka" na pozici 6 se dvěma stupnicemi. Vnitřní (červená ručka) je klasika - datum, popřípadě ukazuje měsíc v režimu spánku, vnější má stupnici do sta a ukazuje procentuální vývoj splnění denního cíle - stanovený počet kroků. To mi samo o sobě přišlo zbytečné a stanovil jsem si, aby denní cíl odpovídal ujití 10 km. Pak na výletě jedním pohledem vidím, kolik zhruba mám za sebou. Ručky času a indexy mají luminiscenci, která příjemně překvapila - je zkrátka skvělá a vydrží bez problému celou noc!

post-41296-0-58722500-1515864988_thumb.jpg

Teď už asi k tomu nejzajímavějšímu, co je největší zajímavostí celých hodinek - aplikace v telefonu. Dostupná pro Android i iOS. Zádrhel nastane už při prvním spuštění, návod prakticky nedostanete (jen pár slov na visačce) a v marketu jsou ke stažení aplikace dvě, MMT-365 a MotionX, přičemž návod vás nabádá ke stažení MotionX. Obě vypadají skoro stejně, s tím rozdílem, že MotionX je už asi rok a půl bez aktualizace a MMT-365 dostává pravidelné updaty a vylepšení. Fungují obě, zvolil jsem ale první, aktuální variantu.

post-41296-0-63391200-1515864889_thumb.jpg

Párování probíhá zmáčknutím tlačítka na korunce a je dílem okamžiku. Už se mi i stalo, že se nepodařilo hodinky připojit a musel jsem restartovat telefon, ale je to výjimečné. Do aplikace zadáte pár údajů o sobě - výšku, váhu, věk... A používáte.

post-41296-0-42218800-1515865248_thumb.pngpost-41296-0-53016000-1515865237_thumb.png

Hodinky mají dva módy - aktivitu a spánek. V aktivitě počítá kroky a dle toho dopočítává ušlou vzdálenost, spálené kalorie, jak dlouho jste byli aktivní apod. Data zanáší do různých grafů. Krokoměr funguje nad očekávání přesně a lze kalibrovat přesnost výpočtu uražené vzdálenosti, kdy porovnáte vzdálenost od hodinek s realitou, upravíte a hodinky si to pamatují pro příště. Dále můžete využívat hodinky jako teploměr (ukáží teplotu ručičkami, ale nesmí být zrovna na ruce, jinak je teplota zkreslená), můžete si nechat zobrazit druhé zvolené časové pásmo, nebo si nechat měřit nějakou zvolenou aktivitu (obyčejně stopky, nebo s dodatkem běh, chůze apod....). Můžete si také nastavit, aby začaly hodinky prudit po nějakém období neaktivity, ale to by mě otravovalo, takže jsem to ani nezkoušel.

post-41296-0-13169900-1515865228_thumb.pngpost-41296-0-73958600-1515865263_thumb.png

Podržením korunky na tři vteřiny přepnete hodinky do ražimu spánku. Umí pak zřejmě sledováním pohybů rozpoznat hluboký a mělký spánek. K dispozici je i budík, který nastavíte do určitého časového okna a hodinky by měly vybrat chvíli, ktreré bude vhodná. Hodinky pípají docela hlasitě, a to minutu, nicméně ? se mnou to ani nehnulo :-) Ale já jsem extrémní spáč a věřím, že na 90% populace to bude platit a pak to bude skvělá funkce.

post-41296-0-66621800-1515865943_thumb.jpg

Pokusím se to nějak shrnout. Jsem spokojen. Vzhledově není co vytknout, vypadají skvěle a i celkový ?pocit? je skvělý ? máte pocit, že držíte hodnotný kus hodinek. A i u okolí získávají pozornost, jakkoli to není mým cílem. Pokud hledáte quatrz hodinky s nějakými extra funkcemi, skvělá volba. Nemusíte nabíjet (baterie prý vydrží dva roky), o nic se starat (čas se seřídí vždy automaticky podle mobilu). Pokud fitness náramek, nebo vyloženě sporttester, jsou tu jiní kandidáti. Potíž může být cena, které je u nás přemrstěná, 30 000 Kč v našich obchodech je nesmysl, nicméně dovoz z USA je cesta. Je tu zároveň velký prostor pro vyladění chybiček ve stávající aplikaci a určitě i potenciál nových funkcí do dalších generací. 

 

Doufám, že to i přes mrzkou slohovou úroveň bylo pro někoho zajímavé a případné dotazy rád zodpovím :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky, upřímně mě těší, že to je k něčemu. Poprosím vás ještě tady o radu. Říkal jsem si, že vzhledem ke sportovnímu zaměření bych je dal na řemen z řady Performance od Hirsch. Vybral jsem James a otázka zní, světlý nebo tmavý?

post-41296-0-74453600-1515931208.jpgpost-41296-0-77556700-1515931217.jpg

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Recenze pěkná a díky za řádné objasnění, jak tam ten smart vlatně funguje. Přítelkyně měla v merku dámskou verzi a asi by to nebyla vůbec špatná volba. Hodinky samotné jsem ti chválil již ve vlákně Alpina, takže zde již nemusím :)

Hirsch Performance ti můžu vřele doporučit, jeden mám již přes rok a s maximální spokojeností. Z tvého výběru se mi líbí ten světlý, mohl by být pěkně kontrastní s modrým cifrem, takže bych bral ten.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po roku...
  • po měsících...

Ahoj Allo,

vyborna recenze a moc pekne fotky, to mi pomohlo udelat si mnohem lepsi predstavu o hodinkach nez z mnoha jinych recenzich na netu :)

Tento koncept hodinek se mi velmi libi - pred 2 mesici jsem si poridil Kronaby Apex, ktere jsou z meho pohledu velmi podobne Tvym Alpinam: take hybridni smartwatch s analogovymi rucickami, 2 vedlejsi ciferniky, sledovani aktivit (kroku), budik, stopky, ocelove pouzdro, safirove sklicko, vypadaji jako klasicke hodinky a ne smartwatch, vydrzi pry 1-2 roky na jednu baterku. Ty Kronaby maji oproti Tvym Alpinam navic i odpocet (minutku), notifikace prichozich hovoru a sms zavibrovanim. Na druhou stranu mym Kronaby hodinkam chybi sleeptracker a inteligentni alarm. Pouzivas tyto funkce? Pokud ano, jsi s temito funkcemi spokojeny?

Jestli toto funguje dobre, byl by to pro me jeden z hlavnich duvodu pro koupi techto Alpin...

Dale mi na Kronaby vadi velmi mizerna liminescence rucicek, coz vidim ze ma Alpina zmaknute na jednicku - u tech Kronaby v noci temer vubec nevidim jaky ukazuji cas :-(

Ohledne zminovaneho zvuku pipani hodinek pri buzeni: pises ze je to hlasite - jak pipaji? Je to ?prijemny? nebo otravny zvuk? Mohl bys to pipani prosim lepe popsat?

Jestli ten inteligentni alarm ve spojeni se sleeptrackerem funguje ok a zvuk je taky ok, rad bych je pouzival k dennimu rannimu buzeni misto mobilu. Vibruji taky nebo jen pipaji?

Kronaby jen vibruji, nepipaji. Lze u nich nastavit dve urovne vibraci - slabe a silnejsi vibrovani. Bohuzel i to silnejsi vibrovani me casto nevzbudi (navic kdyz nevydavaji zadne pipani).

Mohl by ses prosim podelit o dojmy z dlouhodobeho pouzivani? Maji ty Alpiny z Tveho pohledu nejake mouchy nebo jsi s nimi plne spokojeny?

Co baterka - drzi porad ta puvodni nebo jsi si ji jiz nechal vymenit a pokud ano, po jak dlouhe dobe od koupi hodinek?

Budu velice vdecny za Tve odpovedi, ktere me verim posunou k rozhodnuti jestli si ty Alpiny koupim nebo ne - silne o nich uvazuju, mam jen par vyse zminenych otazniku.

Preji pekny den :)

Zdar

Vavru

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...