Přejít na obsah

Push to talk vysilacky


Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 49
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

patrně máš na mysli ty běžně dostupné malé vysílačky označované jako PMR, které koupíš za pár stovek v každé elektroprodejně. V zásadě je jedno jestli koupíš pár za 500 nebo za 3 tisíce. Výkon vysílače je daný povolovacími podmínkami, všechny mají stejný. Skutečný dosah se může mírně lišit podle kvality přijímací části a účinnosti použité antény, od pár set metrů v zástavbě, po několik kilometrů ve volné krajině. Levnější taky můžou mít horší selektivitu, do hovoru může prolézat signál jiného hovoru na sousedním kanále, když je v místě víc uživatelů. Jinak to mívá stejné funkce, 8 kanálů, možnost použití tzv. subtónu, pomocného signálu který se přimíchává do vysílání a stanice se podle něj "poznají", možnost spínání vysílání zvukem, tedy jako dětská chůvička nebo třeba na kole nebo motorce, bez mačkání tlačítka, se sluchátkem v uchu. Některé mají třeba hodiny s budíkem, stopky a podobně. Ale základní funkce jsou stejné u všech. A pak se to liší fyzicky, uživatelsky. Některé mají vestavěné baterie jako mobil, některé používají normální tužkovky. K některým se dodává nabíječka, někdy dokonce stojanová, stačí tam vysílačky zastrčit. někdy je v příslušenství sluchátková souprava. některé vysílačky jsou odolné, vodotěsné, nárazuvzdorné. Záleží jen na tom jak moc se to bude používat, jak často nabíjet, kam všude nosit, kolik peněz do toho dát.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja mam tieto PMR Sencor vysielacky, kupil som ich v Kauflande 2ks za 17?. Jednu mam ulozenku, druhu pouzivam. Davam do toho obicajne tuskove baterky, daju sa dat aj nabijacie. V robote mame stare profi vysielacky, maju uz zle baterky ,stale ich treba nabijat, tak ja pouzivam tuto svoju Sencor.

post-38493-0-75889700-1525615312_thumb.png

Upraveno uživatelem noro.svk
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám PMR Motoroly T5522, pár, s nabíjecími akumulátory, nabíjecím stojánkem pro obě vysílačky nebo dva akumulátory (akumulátor se při nabíjení nemusí vyndavat z vysílačky, pokud má člověk více akumulátorů, tak lze nabíjet ve stojánku i mimo vysílačku). Mám je přes deset let, přičemž akumulátory byly v kondici cca 6-7 let, místo akumulátorů je možné vložit 3 AA baterie/ akumulátory. Používám je profesionálně a doposud žádný problém, jen výměna akumulátorů. Občas trochu zmoknou, vařej se na sluníčku, sem tam se vyválej v bahně na stavbě, občas upadnou na zem. Choděj s náma taky na skupinové výlety. V otevřeném terénu dosah určitě přes 5 km, přes kopce se slyšíme cca do 3 až 4 km, záleží na podmínkách, zástavbu z baráku do baráku, se přiznám, jsem nezkoušel, ale třeba v rámci penzionu mezi patry určitě bez problému. Už se nevyrábí, ale vzhledem k mé zkušenosti doporučuji nějakého nástupce. Určitě doporučuji s nabíjecím stojanem a vlastním akumulátorem, nejlépe nouzově nahraditelným třeba AA nebo AAA bateriemi. Třeba něco takového: https://www.conrad.cz/pmr-vysilacky-motorola-tlkr-t60-2-ks.k655577?yottly_online=yt_homepage&yottly_recommender=personalised-homepage

Upraveno uživatelem geometr
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

diky panove za reakce

 

libilo by se mi mit nejakou tu vodeodolnost, tak co treba https://www.alza.cz/motorola-tlkr-t80-extreme-ipx4-d395872.htm ?

 

Jinak mi neni jasny jak se spousti mluveni. Co se macka, abych vyslal zvuk? Mel jsem za to, ze tam je nejaky cudlik na strane, ktery kdyz to drzim v dlani, tak zmacknu prstem, ale na tech fotkach to nevidim. Jak to je?

 

Jinak chapu spravne, ze to muzu nechat pusteny jako chuvicku a tedy prijimam celou dobu co ta druha vysila (umistena napr vecer u deti na pokoji)? kdyz tam je ticho, vysila to nejake staticke sumeni nebo je to potichu?  vydrzi to v tom chuvicka rezimu aspon par hodin?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ak su deti dost vyspele aby sa ztratili, tak su pocitam dost vyspele aby nasledne pouzili mobil ci? Pokial je to s vyspelostou na pomedzi, tak existuju zjednodusene mobily, ktore niekam zavolaju po stlaceni jedineho tlacitka. Zaroven ak su dost vyspele, pocitaj s tym ze sa to naucia vypnut a rezim monitor bude tym padom k nicomu.

 

Ad mluveni: ano je to push to talk,.... aby si mohol vysielat, musis "zaklucovat" - zmacknut tlacitko na boku,... tym obsadis kanal a ostatni na kanale musia pocuvat,... a ano musite sa dohodnut, kto kedy zaklucuje (zname "prepinam") existuju systemy s prioritou, kde "master" moze pri zaklucovani "prebit" ostatnych, ale to uz je vyssi divci... a v detskych vysielackach za liter taka vec nebude..... "vyvolat" vysielanie druhej z strany nemozno, resp asi mozno, ale zase iba v zlozitejsich systemoch,... rezim "monitor" je ze vysielanie sa bude pustat po nejakej udalosti najcastejsie prekroceni hladiny hluku,.... pokial by si to nejako externe prinutil nepretrzite vysielat, tak bezna rucna vysielacka v rezime nepretrziteho vysielania vydrzi odhadujem 30 minut max.

 

Inak podobne featury maju aj apky do mobilov, hodis mobil k detom, nastavis trigger a az "udalost" (vacsinou hluk, alebo svetlo, ale existuju aj take co napriklad robia fotku kazdych x sekund a budu teda fungovat ako dotektor pohybu resp. budu reagovat na zmenu obrazu) nastane, mobil vykona definovanu akciu, posle SMS, zavola, alebo vykona videohovor

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

diky panove za reakce

 

libilo by se mi mit nejakou tu vodeodolnost, tak co treba https://www.alza.cz/motorola-tlkr-t80-extreme-ipx4-d395872.htm ?

 

Jinak mi neni jasny jak se spousti mluveni. Co se macka, abych vyslal zvuk? Mel jsem za to, ze tam je nejaky cudlik na strane, ktery kdyz to drzim v dlani, tak zmacknu prstem, ale na tech fotkach to nevidim. Jak to je?

 

Jinak chapu spravne, ze to muzu nechat pusteny jako chuvicku a tedy prijimam celou dobu co ta druha vysila (umistena napr vecer u deti na pokoji)? kdyz tam je ticho, vysila to nejake staticke sumeni nebo je to potichu?  vydrzi to v tom chuvicka rezimu aspon par hodin?

 

To bude nějaká odolnější varianta toho, co jsem postnul, + je to v kufru. Proč ne... Já kdybych si to teď kupoval, tak si tyhle žlutý koupím.

 

Jinak ano, mačká se tlačítko na levém boku (z pohledu ze předu, jsou tam na té úvodní fotce vidět takový tři hrby), v levé ruce palcem, v pravé ukazovákem. Jinak ten režim chůvy funguje stejně jako u chůviček - nějakou vyšší hladinou zvuku spustí vysílání a mimochodem to jde nastavit i pro běžné vysílání, abys nemusel mačkat, když máš třeba obě ruce plné a máš na sobě náhlavní soupravu, ale venku v běžném prostředí, kde jsou různé zvuky a ruchy je to celkem nepoužitelné (vlastní zkušenost), možná tak v klidu na lesní cestě, když nefouká vítr a neřvou ptáci.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

diky panove za reakce

 

libilo by se mi mit nejakou tu vodeodolnost, tak co treba https://www.alza.cz/motorola-tlkr-t80-extreme-ipx4-d395872.htm ?

 

Jinak mi neni jasny jak se spousti mluveni. Co se macka, abych vyslal zvuk? Mel jsem za to, ze tam je nejaky cudlik na strane, ktery kdyz to drzim v dlani, tak zmacknu prstem, ale na tech fotkach to nevidim. Jak to je?

 

Jinak chapu spravne, ze to muzu nechat pusteny jako chuvicku a tedy prijimam celou dobu co ta druha vysila (umistena napr vecer u deti na pokoji)? kdyz tam je ticho, vysila to nejake staticke sumeni nebo je to potichu?  vydrzi to v tom chuvicka rezimu aspon par hodin?

Jo, tohle má vysílací tlačítko z boku, v tom gumovém obložení. Některé ho mívají i zepředu. Obvykle je to největší tlačítko, označené PTT. Ten automatický provoz bývá označovaný jako VOX, zapnutí vysílání se děje zvukem a citlivost jde obvykle v několika krocích nastavit a někdy i časová prodleva aby to furt nepřepínalo v každý pauze mezi slovama. Tyhle vysílačky vypadají dobře, Motorola je tradiční výrobce profi radiotechniky takže se dá předpokládat že to něco snese. Že i ty plasty budou odolnější na nějaké to nakřápnutí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Doporučuji hned přeladit z továrního nastavení na nějaký jiný kanál.

tak ono je tam těch kanálů všehovšudy osm, takže se snadno může stát že se narazí na obsazený kterýkoliv z nich. je to sdílené pásmo, patří všem a je to jen o vzájemné toleranci nelézt si do hovorů.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

kanálů je tam jen 8 ale je fakt že ten provoz moc hustý není. To není jak za starých zlatých předmobilových a předfacebookových časů na CB pásmu kde tenkrát nestačilo ani 40 kanálů. Ty subtóny můžou trošku pomoct ale není to stoprocentní. Ten cizí signál tam prostě pořád je, jen ho stanice ignoruje. Ale pokud se přimíchá do probíhajícího vysílání, bude tam slyšet. Říká se tomu subtóny protože to je zvuk, tón o určité frekvenci který se přimíchává k signálu. je to i trochu slyšet jak to tiše bzučí. Takže když na tom nastavím příjem nějakého subtónu, přijímač bude zavřený, umlčený a zapne se jen když protistanice bude vysílat se správným subtónem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

teda abych byl úplně přesný, subtóny jsou tuším asi po číslo 38, je to normované, kompatibilní snad se všema podobnýma vysílačkama. Ty další jsou nějaký digitální kód který to pořád vysílá aby se stanice mezi sebou poznaly. V praxi to funguje stejně, jen s jinýma vysílačkama už to nemusí spolupracovat. V praxi to obvykle nebude vůbec potřeba a je tak nějak férový,  než někde začnu provoz, chvíli být na příjmu s neblokovaným přístrojem nebo se prostě zeptat jestli tam někdo nemá spojení a případně se přepnout na jiný kanál.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jen aby bylo jasno, pojem "tovární nastavení" je v tomhle případě trošku absurdní. je to jako bych si koupil auto a jezdil jen na jedničku protože mi ji tam zařadili v prodejně. Přepínání kanálů je zcela běžné, je to základní funkce. Není žádný důvod zůstávat na jedničce, nebo co to tam naskočí po prvním zapnutí. Je úplně normální prostě si najít kanál kde je volno. Zapnu, slyším hovor, přepnu na jiný kanál. Případně použiju tlačítko obvykle značené MONI kterým se přijímač úplně "otevře" takže jsou slyšet i slabší signály z dálky a vyberu si kanál kde je nejmenší provoz. Kanálů je sice jen 8 ale vzhledem k omezenému výkonu dosah není velký a dá se obvykle najít kanál kde není blízko provoz. A pak můžu, aby mi tam nechrochtaly vzdálené signály, zapnout to použití subtónu aby mi prošla jen ta správná protistanice.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...