Přejít na obsah

nooski

Doporučené příspěvky

Dnes bych vám rád představil nový přírůstek do své skromné sbírky, a sice hodinky Seiko SNZG13.

 

SYTRgmh.jpg

 

Jedná se o oblíbenou verzi modelové řady 5 Sports. Oproti klasickým pětkám mají Sporty větší odolnost vůči vodě s hodnotou 100M. Také tah je trošku bytelnější a celkově jsou hodinky rozhodně festovnější.  Tato varianta hraje na notu tzv. military hodinek nebo pilotek a důraz byl kladen především na čitelnost, která je u tohoto modelu příkladná. Proč právě tyto hodinky? Osobně jsem model na látkovém řemenu před pár lety doporučil kolegovi z práce, který je s nimi navýsost spokojen a na jeho zápěstí se vyjímaly parádně. Posledním hřebíčkem do rakve pevné vůle byly pebeho příspěvky verze na tahu a tak se jednoho krásného večera zase na noční světlo podívala platební karta a relativně nevelký finanční obnos putoval směrem na dálný východ. Nastal ten známý pocit očekávání a nervozity. V tomto případě podpořen faktem, že číslo zásilky dle všech možných sledovačů neexistovalo a urgence na stranu obchodníka nepřinášely kýžený výsledek. Na(ne)štěstí se balík skutečně dostal do spárů české pošty a jejich internímu závodu o co nejpomalejší možné doručení v rámci ČR. Pohádka však má šťastný konec, hodinky dorazily v pořádku a dokonce i pekelníci tentokráte nenacpali své nenažrané chřtány. Nuže k hodinkám samotným.

 

Aa9XQFM.jpg

 

Hodinky Seiko řady 5 toho nabízejí na poli automatických mechanických hodinek opravdu hodně. Kde jinde dostanete automaty s day date komplikací, vynikající lumi, skvělým zpracováním, výbornou odolností a to vše v naprosto in-house balíčku za podobnou cenu? Není tomu jinak ani u těchto hodinek.

 

9zDyjw7.jpg

 

Pouzdro je vyrobeno z nerezu a průměr se pohybuje kolem 42 mm. Výška pouzdra je 12 mm a rozteč pro tah pak běžných 22 mm. Není tedy problém sehnat různé řemeny, co hrdlo ráčí. Výška je tak přesně akorát pro pohodlné nošení, kterému napomáhá i tvar nožek elegantně se svažujících směrem k zápěstí. Průměru jsem se malinko bál, ale díky lunetě je těchto 42 mm krásně nositelných i na mém útlém zápěstí. 42mm Laco působí mnohem větším dojmem právě díky absenci lunety. Pouzdro je zpracováno leštěním a celkem hrubým brusem.

Vw8tKYq.jpg

 

Broušené části jsou viditelné při pohledu přímo na ciferník. Lesk se nabídne oku pozorovatele při pohledu zboku. Přechody těchto dvou technik jsou jasné a moc pěkně zpracované. Obzvláště patrná je kvalita zpracování na již zmíněné lunetě. Její boční část tvoří tenoučká lesklá linka, která končí přesně tam, kde začíná broušená část. Právě těch lesklých ploch jsem se malinko bál, ale v reálu to vypadá nádherně a nijak to hodinkám neubírá na jejich ?toolovosti?. Korunka není šroubovací, ale manipuluje se s ní parádně a navíc je na umístěna na nějakém tubusu a ne na klasické tyčince, takže působí velice solidním dojmem.

zpABLfC.jpg

 

Dýnko je, jak už u pětek bývá zvykem, prosklené.

Za sklem se schovává automatický strojek Seiko 7S36. Jedná se o naprosto základní strojek, který je prost hackingu i ručního nátahu. Bez prvého se žít dá a druhé nahrazuje naprosto skvělá efektivita samonátahu, kdy opravdu stačí párkrát rotor roztočit v ruce a pak hodinky dokážou při běžném nošení poskytnout plnou rezervu nátahu. Frekvence je běžných 21 600 půlkmitů za hodinu, takže sekundovka nepluje nikterak podobně jako springdrive, ale i tak je její chod oku nadšence pro mechaniku lahodící. Kromě zobrazení času zvládá stojek i zobrazení data a dne v týdnu. Změna data je pochopitelně tak pomalá, jak si jen dokážete představit. Celý proces začne po desáté večer a trvá až do 3 hodin ráno. Strojek a jeho různé variace se mi naprosto osvědčily ve všemožných podmínkách a jsem skálopevně přesvědčen o jejich odolnosti a robustnosti. Tento konkrétní kus běží cca 15 vteřin do mínusu denně, což je sice v rámci specifikace, ale vím, že tyto strojky dokážou běžet mnohem přesněji.

Gfo3ltS.jpg

 

Ze zadní části hodinek se nyní přesuňme k ciferníku. Vzhledem k celkové jednoduchosti hodinek se na ciferníku odehrává hromada věcí, Kromě typických indexů do dvanácti je zobrazen i 24 hodinový čas. K tomu přidejte typické logo Seiko 5 Sports v horní části, údaje o strojku a vodotěsnosti v části spodní a okénko data a dne v týdnu na trojce a máte velice využitý ciferník. Navzdory všem těmto údajům jsou hodinky krásně čitelné za všech světelných podmínek. Hodinová i minutová ručka mají stejný tvar a odlišují se jen svou délkou. Celkovou monochromatičnost hodinek narušuje jen červený konec vteřinovky a pak červeně označená neděle. Zbylých šest dnů v týdnu, stejně jako údaje o konkrétním datu, jsou černé, takže krásně splynou se zbytkem ciferníku.

7VsOVBY.jpg

 

Ciferník není plochý, ale vnější indexy jsou vyvýšené a jen ty byly obdařeny lumibrite luminiscencí. Tohle je jeden ze záporů, protože jiná černá verze má i svítící číselné indexy, které by rozhodně hodinkám prospěly. Celkově hodinky svítí slušně, což je u hodinek Seiko skoro pravidlem. Celý ciferník je pak kryt plochým minerálním sklem Hardlex. Nemám s ním naprosto problém, přestože ve světě plném ostrých převodníků, pastorků a jiných kovových výstupků jsem na Hardlexu jiných hodinek dokázal vytvořit nejeden šrám.

yUodTXi.jpg

 

Verze označená šťastnou třináctkou je dodávaná na typicky pětkoidním sport tahu. Články jsou duté, ale tuto skutečnost dokáží perfektně maskovat. Koncovky jsou jak jinak plechové, ale k tělu hodinek přiléhají přesně. Plechová překlápěcí spona je vybavena pojistkou a 4 dírkami mikroregulace, což umožňuje přesné nastavení a pohodlné nočení. Tah jako takový je tříčlánkový a z vrchní strany broušený. Boční strany jsou posléze leštěné. Díky zaoblení na mě působí skoro organicky v kontrastu s mechanicky přesným pouzdrem. Celé hodinky na tomto tahu zkráceném na můj tenký pařát váží 142 gramů, což rozhodně není málo.

jghgDLn.jpg

 

Hodinky jsou se mnou nějaké dva týdny, ale za tu dobu jsem je skoro nedal z ruky. Jsou fantasticky pohodlné, přehledné a tak nějak přirozené. Mám pocit, že ke mně patří odjakživa. Jsou to prostě hodinky. Hodinky, které ukazují čas a zvládnou to dělat na kole, při práci, ve vaně, ve sprše, při nákupu a u všeho vypadají dobře. Působí velice solidním dojmem a jsou zpracovány až nečekaně dobře. Za těch necelých 2 500 korun českých asi nejde pořídit větší kus opravdové hodinařiny. Seiko prostě umí ? pětky válí jak cyp!

 

1zJvNFh.jpg

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jojo, na takový to obouchávání jsou fajn...

Pěkné čtení i fotky, nemám tak hezkou...

 

PS: hodinky jsem dal tátovi, měl ve svým věku strach nosit něco lepčího. A měl pravdu... ;) Ale další má už na cestě, takže může pokračovat... :lol2: doufám, že zas jenom na hodinkách!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky za pěknou recenzi, je fajn, že si někteří dají tu prací a do něčeho takového se pouští, zase se tu dá víc číst o hodinkách.

Koukám na fotku té nožky a musím říct, že tam mi tedy zpracování až tak dobré nepřijde. Ten brus na hraně nožky tolik vytáhla fotka, nebo je to vážně tak "zubaté"? Vím, že makro je nekompromisní a jen tak něco neodpustí, ale tady mi to přijde poměrně dost zubaté. Jinak samozřejmě super univerzály za pár šupů, na kterých je nějaký brus asi ukradený, bo co by člověk za takové prachy chtěl že :) Jen mě to tak praštilo do očí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Pěkné svinstvo, psát takové komentáře a vystavovat takové fotky.

Právě jsem musel jedny objednat, kdo se má udržet, že ;o)
Tak až se doma zakoření, vyryju holt svoje SNKL43K1 a nejspíš pošlu holky do světa.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mimochodem, pane "nooski" - už podle deklarované hmotnosti aregátu (hodinky-tan-stěžejky) a podle vašeho popisu útlého zápěstí bych odhadl, že vám doma zbyly jeden, ne-li dva (dvou)články toho tahu. A mně by se asi nejspíš aspoň jedna taková komponenta velice hodila, ať je mám trochu navolno. Nedomluvili bychom se? 


PS koneckonců co, váš příspěvek rozhodl, že je musím mít, do té doby jsem váhal ;o)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

A všechno je jinak. Koupil jsem SNZG15 s textilním páskem - a na prubnito.cz jsem k tomu pořídil dlouhý 22mm široký tah, původně určený na smart hodinky Samsung S3 frontier. Délka akorát, s malou rezervičkou, solidní kus železa (104 gramů...) - příjemná tíha, žádné chrastítko. Akorát je v trošičku jiném odstínu než ty pískované hodinky, holt "nikdo není dokonalý". Ale to je poznat až celkem zblízka. No spokojenost veliká. Můj kus jsou sice docela rychlíci, na ruce přes den dělají tak +1 vteřinu za hodinu, v noci odložené jdou pomaleji. Akorát jsem zatím nikdy nevydržel a zapínám si je na ruku i na noc, tak nevím přesně o kolik pomaleji ;o)  Večer je nasvítím a jsou krásně viditelné až do rána. Tady se Lumibritem nešetřilo. Na miláškovi ;o) - ten věnec indexů v noci je vloženě obrovský, nádhera. A ten svítící puntík na konci vteřinovky je taky super...


 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Na Tvoji recenzi jsem při nočním toulání po chmagu narazil až dnes. Velmi dobrá, výborná čeština a skvělé fotky. Díky. A to i za připomenutí, protože jsem je měl na tahu i hadru (matná verze) asi 4 x. Za málo peněz spousta muziky, a kdybych nebyl ludra marnivá, nechám si jen tyhle.

 

Jen ještě taková drobnost k nim. Jsou to podle mého velmi dobré "zimní hodinky". Proč? Protože se díky nízkému pouzdru výborně vejdou pod svetr i zimní bundu,,,a netlačí, když máš užší rukáv.

 

ještě jednou díky za recenzi. Asi si je na zimu koupím znovu :-). 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • nooski uzavřel téma

Archivováno

Toto téma je nyní archivováno, a proto není možné odpovídat na toto téma.

×
×
  • Vytvořit...