Přejít na obsah

Roseni oken...


Doporučené příspěvky

Hledal jsem tady a nenasel... Mate nejake zkusenosti a doporuceni ohledne zabraneni roseni oken v zime? Planuju stavbu RD, kde budou velka okna/dvere od země ke stropu (sirka 3m na vysku 2,5m) Projektant mi tvrdi, ze když da pod okna hustsi podlahovku, ze to staci? Nevim. Okna budou trojskla, plast, nebo hlinik. Nejake tipy? Diky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dal jsem na radu projektanta a dal pod oboje fr.okna mírně větších rozměrů, než máš ty, Fancoily     s tím, že zabráním rosení oken v zimě ...

Nikdy jsem je nazapnul, mám teplovodní podlahovku a obývák vytápím max na 22 C a mám dvojskla 10 let staré a na oknech žaluzie, nikdy k žádnému rosení nedošlo....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Máme 2 fr. okna v patrech pod sebou. Obě rozměr š. 2m, v. 2,3m. Topíme klasicky vodou do radiátorů. V přízemí Fancoil temperuje, nahoře nic, jen radiátor na vedlejší stěně.

Nevidím rozdíl, nemlží a neplesniví nikde nic.

Ale nemáme venkovní zateplení, stěna je 45cm Porotherm.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

zalezi na projektantovi jake ti tam napise koeficinety prostupnosti tepla

dale pak zalezi na vyrobci, jestli ty koeficienty skutecne dodrzi pri vyrobe

kdyz jsem se o to zajimal naposledy (cca 2 roky zpet), tak jsem skoncil na informaci, ze ve skutecnosti jsou ty cisla tak nadhodnoceny, ze se to dohani ruznymi plyny ve vyplni a ty casem stejne vyprchaji (bavime se o obdobi cca 5ti let)

no a jak zmizne to vzduchoprazdno, tak ma vlhkost kde se hromadit...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak předpokládám, že se nejedná o vlhkost mezi skly ale na skle zevnitř v místnosti. Na to mají vliv tři věci - vlhkost vzduchu v místnosti + teplota vzduchu v místnosti (tedy kolik vody při dané teplotě vzduch absorbuje) a povrchová teplota toho skla. I když budeš mít nejlepší okno, neumím si představit situaci, že to sklo nebude nejstudenější plocha v místnosti i když je to kousek - a na tý nejstudenější ploše se ta voda právě sráží (někdy to může být i roh nebo jiný tepelný most). Takže ten problém není zdaleka jen o detailech okolo oken, ale hlavně o celkové výměně vzduchu v domě a udržování jeho vlhkosti v rozumné míře a na to dobře nastavit teplotu vytápění. Výdechy topení pod okny samozřejmě pomohou, protože oteplují jak vzduch v exponovaném místě, tak to vlastní sklo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dal jsem na radu projektanta a dal pod oboje fr.okna mírně větších rozměrů, než máš ty, Fancoily     s tím, že zabráním rosení oken v zimě ...

Nikdy jsem je nazapnul, mám teplovodní podlahovku a obývák vytápím max na 22 C a mám dvojskla 10 let staré a na oknech žaluzie, nikdy k žádnému rosení nedošlo....

Identická zkušenost.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak předpokládám, že se nejedná o vlhkost mezi skly ale na skle zevnitř v místnosti. Na to mají vliv tři věci - vlhkost vzduchu v místnosti + teplota vzduchu v místnosti (tedy kolik vody při dané teplotě vzduch absorbuje) a povrchová teplota toho skla. I když budeš mít nejlepší okno, neumím si představit situaci, že to sklo nebude nejstudenější plocha v místnosti i když je to kousek - a na tý nejstudenější ploše se ta voda právě sráží (někdy to může být i roh nebo jiný tepelný most). Takže ten problém není zdaleka jen o detailech okolo oken, ale hlavně o celkové výměně vzduchu v domě a udržování jeho vlhkosti v rozumné míře a na to dobře nastavit teplotu vytápění. Výdechy topení pod okny samozřejmě pomohou, protože oteplují jak vzduch v exponovaném místě, tak to vlastní sklo.

Bude asi taky záležet jestli jde o difuzně uzavřenou, či otevřenou budovu.

My máme difuzně uzavřenou stavbu, bez nucené cirkulace vzduchu a z zimě se okna rosí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hledal jsem tady a nenasel... Mate nejake zkusenosti a doporuceni ohledne zabraneni roseni oken v zime? Planuju stavbu RD, kde budou velka okna/dvere od země ke stropu (sirka 3m na vysku 2,5m) Projektant mi tvrdi, ze když da pod okna hustsi podlahovku, ze to staci? Nevim. Okna budou trojskla, plast, nebo hlinik. Nejake tipy? Diky

Dvojskla od podlahy ke stropu + teplovodní podlahovka, u okna hustší. Rosení žádné.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Diky za rady a osobní zkušenost. To je k nezaplaceni. Je to mnohem vic nez rady na ruznych forech kde je milion odborniku a každý preferuje jen za svoj job. Nad typem pritapeni fancoily jsem uvazoval a ted tedy skrtam. Diky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...