Přejít na obsah

autoelektrikář ?


Doporučené příspěvky

Po skvělém zafungování vlákna o vrtu na vodu - díky, kolegové- sháním někoho z Vás, kdo by mi mohl zodpovědět pár otázek o elektrorozvodech 12V, napájených z autobaterie. Je tu někdo takový ? Zároveň se omlouvám všem, kterým by tato zvědavá vlákna snad vadila- brzy budu hotový se základní výbavou a už dám pokoj :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No já nevím- když myslíš... co hlavně řeším jsou kabely, jak s pojistkama a tak. Většinu spotřebičů jsem našel v karavanshopech- to je úžasný svět- ale o drátech, pojistkách a tak tam není nic ...

Tak počítej. 240/12=20. Takže 20x silnější pojistky, 20x tlustší dráty. Podobně musíš dimenzovat i vypínače. Záleží, jaké spotřebiče chceš provozovat. Výhoda je, že Tě to nepokope ani nezabije. U světel není problém, na 12 V jsou halogeny i LED. Televize, rádio, elektronika to na 12 V taky zvládá. U tepelných spotřebičů to bude horší. Instalace pomocí svařovacích kabelů se prodraží.

Upraveno uživatelem VS
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak vyslovene topit si tou elektrikou pocitam kolega asi neplanuje. Inak napajat "z auta" (alternator/baterka) bez externeho zdroja ma IMO zmysel max tak to osvetlenie max este chladnicka. Vsetko ostatne asi chtiac nechtiac povedie na tu centralu. Alternator sice dava spickovo aj 1kW ale to len pri optimalnych otackach a mat na stanovisti karavan nastartovany a este ho turovat asi nie je uplne to prave. U prevadzky "z baterky" potom zas hrozi ze "rano" nenastartujes.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přes den pojedou čtyři solární panely- náběh ráno a doběh navečer je sice slabší, ale jinak je to dobrá šajna, to dám- a večer budu jen svítit, a trochu chladit... akumulátor je trakční, 180 Ah...regulérní ostrovní solární systém s regulátorem, mělo by to fungovat. Ale právě potřebuju porozumět těm drátům a pojistkám. Dvacetkrát tlustší dráty ? Proboha, na tom se dělaj visutý mosty, ne ? Od těch panelů k baterce mi dodali čtyřmilimetrový kabely a tvrdí že to bohatě stačí... neřikejte mi že v autech jsou osmicentimetrový lana na elektriku...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přes den pojedou čtyři solární panely- náběh ráno a doběh navečer je sice slabší, ale jinak je to dobrá šajna, to dám- a večer budu jen svítit, a trochu chladit... akumulátor je trakční, 180 Ah...regulérní ostrovní solární systém s regulátorem, mělo by to fungovat. Ale právě potřebuju porozumět těm drátům a pojistkám. Dvacetkrát tlustší dráty ? Proboha, na tom se dělaj visutý mosty, ne ? Od těch panelů k baterce mi dodali čtyřmilimetrový kabely a tvrdí že to bohatě stačí... neřikejte mi že v autech jsou osmicentimetrový lana na elektriku...

preju ti hodne uspechu ..... mam to nastudovany a predpokladam ze solarni panely mas nejaky mrdky pac kvalitni vykonny panely ktery jsou schopny dobit trakcni baterii stoji nesmysl a je lepsi si koupit centralu

 

koupil jsem teda lednici na plyn..... svitim z trakcnich baterek skrzeva menic na 220 a kdyz to vsechno zdechne tak startuju centralu ...... draty ti stacej zvonkovy pac ti na tom nepobezi michacka

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

preju ti hodne uspechu ..... mam to nastudovany a predpokladam ze solarni panely mas nejaky mrdky pac kvalitni vykonny panely ktery jsou schopny dobit trakcni baterii stoji nesmysl a je lepsi si koupit centralu

 

koupil jsem teda lednici na plyn..... svitim z trakcnich baterek skrzeva menic na 220 a kdyz to vsechno zdechne tak startuju centralu ...... draty ti stacej zvonkovy pac ti na tom nepobezi michacka

Panely nejsou taková hrůza, chvilku jsem nekoupil žádný hodinky a ono se to rychle nastřádalo :-)

 

S těma drátama a pojistkama fakt potřebuju dobrou radu, humory oceňuju a vítám, ale nerad bych tu chatu podpálil...

Upraveno uživatelem straspol
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Panely nejsou taková hrůza, chvilku jsem nekoupil žádný hodinky a ono se to rychle nastřádalo :-)

 

S těma drátama a pojistkama fakt potřebuju dobrou radu, humory oceňuju a vítám, ale nerad bych tu chatu podpálil...

normalne natahni draty a smytec .... na tom regulatoru je mozna nejaka pojistka ....... me to tahal elektrikar a na jistice sme se vyprdli pac na menici je pojistka a centrala ma taky svoji ...... zatim nic nehorelo ...... to spis chytim vod ty lednice na plyn

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Aha tak ak sa bavime o chate tak to by som o nicom inom ako centrale ani neuvazoval myslel som ze ide o vozidlo.

Ano, centrálu jsem pořídil taky, kdyby bylo přes noc ouvej, i když myslím že baterka ty dvě tři ledky v chatičce o dvou místnostech asi dokáže utáhnout. 

Něco k těm dvanáctivoltovým rozvodům , pojistkám...?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

normalne natahni draty a smytec .... na tom regulatoru je mozna nejaka pojistka ....... me to tahal elektrikar a na jistice sme se vyprdli pac na menici je pojistka a centrala ma taky svoji ...... zatim nic nehorelo ...... to spis chytim vod ty lednice na plyn

Dík za praktickou radu. Jaké dráty na dvanáctivoltový systém doporučuješ ?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Straspol: primarne nejde o 12V system ale o odber prudu. A v principe plati co pisal VS, ale nieje to tak zle ako to na prvy pohlad vyzera... Na 230V mas totiz aj niekolko kW spotrebice, pri 12V systemoch asi tazko. Ale u jednosmerneho prudu hodne zalezi aj na dlzke kablov. Pre 2m a 10m to bude hadam aj dvojnasobny priemer... .

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...