Přejít na obsah

Stavba domu (rady, tipy)


Doporučené příspěvky

Ted pomalu dokoncuji druhy domecek, ten prvni jsem musel kvuli rozvodu prodat ve fazi hrube stavby, takze trochu zkusenosti se stavenim mam, stavel jsem ze dreva i cihel, hlavne svepomoci. Je toho strasne moc veci, co musis hlidat financne, casove, kvalitou, takze rady si zadej ke kazdemu kroku. S vodou, kterou ted resis, jsem mel opacny problem, na pozemku byl vrt, pak jsem objevil zakrytou kopanou studnu a na dalsim miste zahrabanou 15m3 zeleznou nadrz. V miste je vysoka hladina spodni vody ze Ti uplavou cigara kdyz je nechas lezet na trave. A od toho se odviji material, ktery muzes do zeme zahrabat aby nevyplaval, kontrola a evtl.prelozka melioraci, vhodne podlozi abys nestavel na bahne a bezpecna vyska nad terenem pri prip.privalovych destich. To je ode me k vode asi vse :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 5,3tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

U nás je jímka na dešťovou vodu podmínka pro udělení stavebního povolení. To samé je že zpevněna plocha musí být vyspádov?na

tak aby se dešťov? voda nedostala do kanalizace a byla "likvidovana" na vlastním pozemku.

Mám pozemek cca 500m z toho zastaveno cca 30%. Jímku mám 15 kubíků. Zaléváme trávník a okrasnou zahradu denně.

Loni mi to vyšlo že jsem z řádu zaleval jen jednou. Letos je to horší , voda došla asi před deseti dny.

Jestli budou taková horka i příští roky, tak do té studny půjdu taky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

financ: díky za info, už jsem našel jednu z Pardubic (blíž jsem nic nenašel). Začátkem příštího týdne jim zavolám.

 

Kairos: Jo to se neboj, mám takové tušení, že se tu budu ptát každou chvíli na každou ptákovinu. Snad se mnou budete mít trpělivost =D

 

pciza: u nás to podmínka není, ale chci vodu pro sebe. 

 

klobadysek: a jak dlouho je tam máš? Bych nevěřil, že tam vydrží dlouho. To jsi zakopal do země a na tom jsi udělal základovou desku pro terasu?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Moje zkušenosti:

Retenční nádrž. Musel jsem ji mít, protože to byla podmínka města. Zkušenější mi poradili, že ne všechny prodávané nádrže, které jsou označené jako "samonosné" skutečně samonosné jsou. Jeden chlapík, který mi byl doporučený, udělal nádrž na míru z pořádného materiálu a s pořádným vystužením. Drží parádně. Mám střechu cca 160 m2 a když pořádně zaprší, je to v nádrži znát. Z nádrže mám do baráku dotaženou trubku se sacím košem, domácí vodárnu a kohoutek v dílně. Je to k nezaplacení. Minimálně na umývání mého černého auta je dešťová voda super - je to v podstatě destilka, tak nenechává žádné mapy jak voda z kohoutku nebo ze studny.

 

Vrt: Nechal jsem si vyvrtat studnu 35 m. Vrtání vyšlo na 35 tisíc, s čerpadlem, revizní šachtou a dokumentací pro stavební povolení jsem se vešel do cca 60 tisíc. Studna dá bez problému najednou cca 700 litrů, ale teď je sakra poznat sucho, takže strašně pomalu dotěká. Používám ji ale jednou denně, takže vezmu, co dá, a zbytek jde z retenčky. Zatím jsem se nemusel omezovat ve spotřebě.

 

Jinak aktuálně dokončuji barák, který jsem si mimo hrubé stavby a prací, které prostě neuděláš - voda, elektrika, lití anhydritových a polyuretanových podlah, okna, dveře, sádrové omítky - dělal všechno svépomocí, tak rád pomůžu, když budu moct.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

malda: díky za info. Určitě si sem budu psát o rady zkušenějších. Nikdy jsem nic nepostavil, takže to bude třeba. Hrubou stavbu doufám nějak zvládnu, počítám s tím, že si nechám založit rohy a potom to už nějak "vyženu" do vrchu. Mám domluveného zedníka na výpomoc a hlavně jako dozor, abych třeba neudělal nějakou hrubou školáckou chybu, kterou bychom v budoucnu mohli pocítit. Zatím jsme se rozhodli tak, že retenční nádrž vypustíme z mysli (samozřejmě obvolám firmy zabývající se vrty a nádržemi) a až bude barák stát, tak tohle dořešíme i podle toho jak budeme vycházet s penězi. Máme relativně velký pozemek a těžká technika se tam dostane bez potíží i po dostavení domu. Je přístupný ze všech světových stran, tak by to neměl být problém.

 

Ještě se chci optat na vodárnách na ten podružný vodoměr jak zmínil financ, protože o tom jsem neměl ani potuchy a co jsem si včera tak četl, nemuselo by to být úplně špatný.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Retenčka se dá dořešit vždycky. Určitě si ale v nezámrzné hloubce protáhni PE trubku z místa, kde by potenciálně ta nádrž mohla být, do místa v domě, kde bys dešťovou vodu jednou mohl využívat. Je to investice pár stovek, ale možná jednou k nezaplacení. Mně dnes stačí přes rychlospojku procvaknout hadici na kohoutek v dílně a můžu tu vodu z retenčky používat bez omezení. Teda pokud nedojde...

 

Ještě pro doplnění mého "vodního režimu" - mám ještě 1,5 kubíkovou retenčku vedle vrtu a propojenou z revizní šachtou studny. Z této menší retenční nádrže mám opět PE trupku se sacím košem dovedenou do stejného místa v dílně jako tu z dešťové retenčky. Plán je, že v té retenčce u studny bude plovák a bude ovládat čerpadlo ve vrtu tak, aby ji studna pořád dočerpávala. Pak budu moct jen přepnout ventil před domácí vodárnou na jednu nebo druhou nádrž a čerpat podle potřeby. To už je sice to poslední, ale ještě jsem se k tomu nedostal. Zatím vodu ze studny čerpám přímo do hadice.

 

Držím palce při stavbě domu. Nejhorší je tak nějak myslet na všechno dopředu. Jsou prostě řešení, které se v tu správnou dobu dělají skoro samy, později se pak dodělávají horko těžko, nebo nejdou dodělat vůbec.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

klobadysek: a jak dlouho je tam máš? Bych nevěřil, že tam vydrží dlouho. To jsi zakopal do země a na tom jsi udělal základovou desku pro terasu?

. Terasa stojí nad zemí na sloupcích s patkami.

Cca 6 let drží bez problémů. Nevím ale proč by neměly vydržet, co budu na tomto světě. Akorát u některých jsem nedal z boku plechy, takže se trochu probortily dovnitř kvůli sypkosti okolní zeminy. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

malda: díky moc. My tu retenčku neplánujeme přivádět do domu (ačkoliv nepopírám, že to je určitě dobrá věc), ale zase to bude drahé. Vodu z ní bychom využívali hlavně na zahradu a jednou za čas třeba na to auto. Takže by mi stačilo kalové čerpadlo a hadice + nějaké síta (filtry) na svody. Máme docela napnutý rozpočet a každá "vymoženost" by mohla udělat čáru přes rozpočet a zejména ze začátku se chci držet při zemi. Jinak je to všechno jak píšeš, musíš myslet hodně dopředu, aby jsi potom nemusel bourat a tím zvyšovat náklady. Ještě mám v živé paměti, když jsme rekonstruovali byt (a to byl pouze byt) co všechno jsem musel řešit, aby si to sedlo podle mých představ.

 

 

klobadysek: zdá se mi, že ty IBC kontejnery jsou z takového měkkého plastu a musí je ten tlak prostě zdeformovat. Z toho co jsi napsal jsem pochopil, že jsi tam dával nějaké plechy jako výztuhy, to jsem před tím nevěděl. A když říkáš, že to funguje už 6 let, tak snad cajk. Má ještě někdo další zkušenosti s IBC? Mám k nim celkem lehký přístup přes známého. Kdyby byl vrt, byla by to taky cesta. Problém u nás by byl jen v tom, že by jsme museli myslet na to, že tudy (autem) cesta nevede.  :lol2: 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hlavně pevné nervy! Když se daří a jde všechno podle představ, je stavba domu radost. Sice mi z toho někdy hrabe, co je volno už asi dva roky nevím, ale stojí to za to. Včera třeba radost z poslední usazené dlaždice ve sklepě. Teda ještě část soklu, ale to už je brnkačka:

 

post-36202-0-37551800-1533800265_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja ted stavim poloroubenku - jsem ve fazi kdy je deska hotova a zacina se zdit (tento tyden). 

Co se tyka nadrze na destovou vodu - tu uz mam zakopanou - 4 kubiky, plastova, na vybetonovanem spodku, zahrabana ... 

Takze se sem taky budu dost casto ted koukat a kafrat tu :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky jsem chtěl dělat vrt... ale když si spočítám, za jak dlouho bych z kohoutku vykropil vodu za bratru 150.000,- Kč, tak mi přijde, že se to moc nevyplatí...

 

Když mám kubík vody za 65 Kč (vodné i stočné) tak i kdybych na tu zahradu vystříkal 30 kubíků ročně, tak bych byl na nule za 75 let...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ono zalévání je megaspotřeba. Samozřejmě dle rozlohy. Tuším kubik na 500metrů za den. Při těch deštích......

My to letos vzdali... :-((

To asi patří k tomu stavění, opatrně s trávou a případné tůjky atd. dál od plotu. Ale to je ještě asi daleko :-))

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky jsem chtěl dělat vrt... ale když si spočítám, za jak dlouho bych z kohoutku vykropil vodu za bratru 150.000,- Kč, tak mi přijde, že se to moc nevyplatí...

 

Když mám kubík vody za 65 Kč (vodné i stočné) tak i kdybych na tu zahradu vystříkal 30 kubíků ročně, tak bych byl na nule za 75 let...

 

A nevím jak to je u Vás, ale u nás máme, že mám dvojí vodoměr - jeden na vodný a stočný a druhý jen na vodný - což je na vodu na zahradu a na bazén, takže za zalévání platím jen vodný, což je  půlka. U nás stojí kubík vody 100 Kč, takže vodný je pak jen 50 Kč. Na to zalévání a bazén spotřebujeme 20 kubíků ročně, to je 1000 Kč... vrt za 70 litrů by se mi vracel taky 70 let a to mi tam ještě během té doby tu vodu může někdo sebrat a jsem v pytli. :-D  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hlavně pevné nervy! Když se daří a jde všechno podle představ, je stavba domu radost. Sice mi z toho někdy hrabe, co je volno už asi dva roky nevím, ale stojí to za to. Včera třeba radost z poslední usazené dlaždice ve sklepě. Teda ještě část soklu, ale to už je brnkačka:

 

attachicon.gifsklep.jpg

srovnávací klínky, dobrá věc :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A nevím jak to je u Vás, ale u nás máme, že mám dvojí vodoměr - jeden na vodný a stočný a druhý jen na vodný - což je na vodu na zahradu a na bazén, takže za zalévání platím jen vodný, což je  půlka. U nás stojí kubík vody 100 Kč, takže vodný je pak jen 50 Kč. Na to zalévání a bazén spotřebujeme 20 kubíků ročně, to je 1000 Kč... vrt za 70 litrů by se mi vracel taky 70 let a to mi tam ještě během té doby tu vodu může někdo sebrat a jsem v pytli. :-D  

mám to podobný, cena vody komplet 85 Kč za kubík, když přes druhý vodoměr proteče víc jak 30 kubíku, tak to mám bez stočnýho, tj za půlku. Jen zalívám cca 2500 metrů a letos čekám od vodáren PéeFko.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Bych si s dovolenim.... Pár fotek z vlastní zahrádky + na poslední fotce výhled z okénka...

Paráda, máme podobný vkus na místa :-) Každýmu vždy říkám - postavíš cokoli, ale vzrostlé stromy ne... nádhera!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Paráda, máme podobný vkus na místa :-) Každýmu vždy říkám - postavíš cokoli, ale vzrostlé stromy ne... nádhera!

Kdyz me na zakladovou desku po Kyrilovi spadly dva stolety smrky, uz jsem se na tu romantiku koukal trochu jinak :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mAra_: moc pěkný! To je ytong lambda 450? Nejsou ty otvory na okna nízko? Máš to možná normálně, jen z fotky mi to přijde nízko. Já ještě nic nepostavil, tak do toho nemůžu moc kecat, každopádně ta samota je magická.

 

Edit: děkuji Vám za úvahu o návratnosti vrtu potažmo retenční nádrže. U nás je vodné a stočné 43+43kč. Teď zrovna počítám tu návratnost, ale netuším kolik můžu za rok prolít vody na pozemku (bez domu, plotu atp.) cca 1300m2? Zatím vycházím z toho, že by to mohlo být odhadem  40m3 a ty propočty nejsou moc povzbuzující, když bych udělal ten podružný vodoměr.

Upraveno uživatelem shewcza
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...