Přejít na obsah

Doporučené příspěvky

Obrovská prosba :helpsmilie:

 

Pomůže mi někdo s nastavením foťáku ( Canon 1300D, objektiv EFS 18 - 55 mm) tak abych mohl sem na fórum vkládat fotky v

 

povoleném a umožňovaném formátu?

 

Fotky to dělá opravdu slušné - ale.... (jsem kuchař a ve fotografování totální amatér, dobrá svíčková je proti jedné povedené fotce úplná

 

sranda). :eek:  :eek:  :eek:

 

Mě z toho lezou stále jen velikosti 5 Mb a více

 

Předem moc děkuji za případnou pomoc

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vladimire, když si nastavíš nizké rozlišení už ve foťáku a pak se ti nějaká fotka opravdu povede, bude ti líto, že je v pidivelikosti. Foť v plném rozlišení a fotky upravuj až následně v kompu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak píše martar, fotit je určitě třeba v plném rozlišení. Nejlépe do RAW formátu. Následné úpravy pak dělat až v počítači. Určitě doporučuji Adobe Lightroom, ale práce s ním je o něco složitější. Stáhni si třeba Zoner, udělá dobrou službu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano je dobré fotit na co nejlepší rozlišení a pak to zmenšit, třeba tímto programem. Je to snadné a můžeš si tam nastavit velikost v procentech a jde zmenšit i celý soubor najednou  Na zmenšování, kde mi na tom nezáleží, ho používám léta. a je volně ke stažení  

 

Jpeg Resampler 2010

Upraveno uživatelem Jiří9
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano je dobré fotit na co nejlepší rozlišení a pak to zmenšit, třeba tímto programem. Je to snadné a můžeš si tam nastavit velikost v procentech a jde zmenšit i celý soubor najednou  Na zmenšování, kde mi na tom nezáleží, ho používám léta. a je volně ke stažení  

 

Jpeg Resampler 2010

 

 

To je vono. I pro naprostého fotostupida jako jsem já absolutně ideální a jednoduše ovladatelné. Originály zůstanou a vytvoří se nový soubor ve zmenšení .

Paaráda

 

děkuju moc

vláďa

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Zdarec

Sony RX 100 a nějak se mi nedaří pěkně vyfotit hodinky,dříve na starém Panasonicu jsem takový problém neměl. Může někdo ve zkratce poradit jak nejlépe na to,makro mi také nějak nejde. Ten ostřící bod mám většinou vždy někde jinde než chci. :frusty:  Jsem lama,díky všem za tipy.

Pardon,že jsem to plesknul jsem,nevím kam s tím.

Upraveno uživatelem vraby
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nevím, jak to přesně funguje u Sony, ale nejjednodušší postup, který používám u všech svých foťáků je zapnout bodové měření ostření na střed. Následně zaostřit tam, kde má být nejvyšší ostrost. Podržet spoušť v zaostřené poloze a pohnout foťákem tak aby seděla výsledná kompozice. Stejným způsobem postupuju i při měření expozice. Celý postup je tedy takový, že nastavím bodové měření expozice na střed, vyberu místo podle kterého má být fotka exponovaná a zapnu zámek expozice. V případě potřeby udělám drobnou korekci. Při zamčené expozici navolím bod na který se ostří a pomocí clony doladím požadovanou hloubku  ostrosti. Na závěr jen upravím kompozici. Snad je to srozumitelné, mělo by to fungovat více méně u všech foťáků stejně.

Upraveno uživatelem prischera
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nevím, jak to přesně funguje u Sony, ale nejjednodušší postup, který používám u všech svých foťáků je zapnout bodové měření ostření na střed. Následně zaostřit tam, kde má být nejvyšší ostrost. Podržet spoušť v zaostřené poloze a pohnout foťákem tak aby seděla výsledná kompozice. Stejným způsobem postupuju i při měření expozice. Celý postup je tedy takový, že nastavím bodové měření expozice na střed, vyberu místo podle kterého má být fotka exponovaná a zapnu zámek expozice. V případě potřeby udělám drobnou korekci. Při zamčené expozici navolím bod na který se ostří a pomocí clony doladím požadovanou hloubku  ostrosti. Na závěr jen upravím kompozici. Snad je to srozumitelné, mělo by to fungovat více méně u všech foťáků stejně.

Já bych s dovolením doplnil, že u tohoto postupu může dojít k posunu roviny zaostření následkem změny kompozice. Dělám to stejně, ale je nutné fotku zkouknout (třeba rychlým náhledem na displeji foťáku), jestli je ostrá tam, kde má být, obzvlášť u makro záběrů s malou hloubkou ostrosti. Pak je na zbláznění, když je po skončení fotografování hodně pěkných fotek, ale jsou zaostřený milimetr mimo to, kam měly bejt :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano, máš samozřejmě pravdu. Při nízkých clonách s velmi malou hloubkou ostrosti je na to třeba dát pozor. Při focení hodinek obecně používám o trochu větší hloubku a fotím ze stativu, takže to není problém. Při focení z ruky bez možnosti rychlé kontroly doporučuji udělat fotek víc. A clonit alepoň kolem 4 - 8. Pokud je objektiv do blízko ke snímané scéně a odstup od pozadí dostačný, jsou hodinky ostré v plném rozsahu a drobná změna kompozice nehraje roli. Pokud budeš chtít fotit na otevřený objektiv s minimální hloubkou ostrosti jsou náhledové snímky nutností.

Upraveno uživatelem prischera
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ideálně je ostřit ručně, ale na to nemáš nejspíš foťák . Pak dobře nasvítit  a stativ s dráťěnou nebo radiovou spouští také pomůže. Někdy to také fotím jen tak z ruky a ne vždy to vyjde jak chci .

Upraveno uživatelem Jiří9
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Naučit někoho fotit a upravovat fotky chce asi víc času než by tohle vlákno sneslo.

 

Mrkni sem. Tam jsem vždycky našel všechno, co jsem potřeboval vědět. Snad ty stránky pořád fungují...

 

http://www.fotoroman.cz/

 

Já fotím do RAW, fotky upravuju v Photoshopu a prohlížím v Zoneru. Zmenšování již upravených fotek pro web provádím pouze v Zoneru. Ale to je asi tak jediná úprava, co v Zoneru dělám.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

ja dlouhy leta na VELMI rychly zmensovani pouzival tenhle plugin primo pro windowsy:

https://www.bricelam.net/ImageResizer/

 

vyhoda - neni potreba otevirat zadnej program ani nic spoustet, proste se to prida do systemu a pak kdekoliv kliknu na jakoukoliv fotku pravym tlacitkem, muzu ji zmensovat. Jeste vetsi vyhoda - lze oznacit vice fotek najednou a zmensovat najednou!

 

Pro jednoduche zmensovani a orezavani a otaceni fotek je taky dobra aplikace "Fotky" defaultne jako soucast systemu Windows 10. Je to trosku brzda ale poslouzi dobre a je to blbuvzdorny.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...