Přejít na obsah

Regulace Powermatic 80/ETA C07


Doporučené příspěvky

Ahoj, 

 

budu mít brzy doma na regulaci Tissoty s kalibrem ETA C07.111 alias Powermatic 80.

 

Stroj nemá klasické regulační zařízení jako regulační ručku a otočný držák vlásku na úpravu kulhání, ale podle toho co vidím na ramínku setrvačky tak závažové šrouby. 

 

Povolím tedy šrouby a podle logiky posunu ven - zpomalím. Posunu dovnitř zrychlím. 

 

Je to tak? Nebo úplně jinak a musím to udělat třeba přes nějakou aplikaci v ajfonu. :D

 

Díky

post-17158-0-58272400-1569841844_thumb.jpg

post-17158-0-46670500-1569841854.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Koukal jsem a našel jsem trochu jiný obrázek, ale asi to tak bude.

Vidím jen páčku s ukotvením vlásku a možností seřízení kulhání.

Ješte mě zajímá, proč mají ty regulační šrouby jednu stranu seřiznutou.

post-35231-0-01311000-1569843079_thumb.jpg

 

edit - Tak jsem se zamyslel a vyšlo mi, že šrouby se posouvat nebudou.

Stačí posunutí těžiště té "šišaté" hlavy šroubu.

Takže pootočení proti směru hod. ruč. bude zpomalovat  a po směru zrychlovat.

Upraveno uživatelem orol
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Tak pana doktora neodradil ani déšť byť byl na kole a chtěl hodinky nekompromisně vyregulovat. 

 

Chodily cca - 15s/24 h. po uklidnění na komparátoru -9/24 h. Vůbec, ale vůbec se do toho nechtělo. 

 

Vyladil jsem je na 0 až + 4s/24h. Toto celé trvalo asi patnáct minut. Nepočítám sundání tahu, otevření a zavření. 

 

Regulační šrouby jsem jen pootočil svou plnější částí dovnitř setrvačky. Opatrně asi jen o čtvrt otáčky každý šroub. Udělal jsem to takhle na poprvé. 

 

 

Před:

post-17158-0-38387100-1570641747_thumb.jpg

post-17158-0-16841300-1570641771_thumb.png

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dobrá práce. Zajímá mě, jestli ten strojek měl tuhle odchylku už jako nový, nebo se to postupem času zhoršovalo, nebo zhoršilo skokově a v tom případě proč. Jinak pět let je celkem krátká doba. Strojek jsi jen seřídil, nebo jsi prováděl kompletní servis? Nesehrála svou roli magnetizace a v tom případě bych volil postup demagnetizace, změření, seřízení. Jsem laik a tohle by mě zajímalo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky. 

Přesnost hodinek se začala zhoršovat postupně. Ptal jsem se jestli mu někdy neupadly, ap. Strojek jsem jen seřídil. Kam s tím vešel, tam mu řekli, že je to v pohodě a nebo se do toho nikomu nechtělo. 

Mám je do zítřka, pokud odchylka bude pořád stabilní jak jsem je seřídil, tak do nich vrtat už nebudu, ani demagnetizovat. 

Jinak Primky demagnetizuji docela běžně. 

 

Edit: Nevím jaký je servisní interval u tohoto kalibru, ale pokud se začnou brzy zase zpomalovat tak bych celkový servis doporučil. 

Upraveno uživatelem Jeronimo
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hmmm, postupně, tak to vypadá, že si řekly o servis, to bych tipoval, že vydrží dýl. Víc bych pochopil, kdyby skokově. Vlákno mám ve sledování a jsem moc zvědav, jak se budou chovat dál. Jestli budou stabilní a nebo se budou poostupně zase zhoršovat. Teoreticky by měly, jestli jak píšeš žádný servis, alespoň promazání, neproběhl.

Díky za krásné téma :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...