Přejít na obsah

Oris Aquis Date Blue


Blinker

Doporučené příspěvky

Po štyroch rokoch so známymi a ľudovo rozšírenými Tissotkami (PRC200) som sa rozhodol opustiť všednosť baterkového pohonu. Značku Oris a ich potápačskú radu som mal v hľadáčiku už dlhšiu dobu. Zaujala ma neokukaným, no v plnej miere jednoduchým a funkčným dizajnom. Súdkovité púzdra ma na jednej strane priťahovali, no na druhej som sa nevedel úplne stotožniť s atypickým výzorom na mojej ruke. Po uvedení modelov Aquis bolo jasné, že moje kroky povedú touto cestou.
Rozum mi však kázal urobiť maximum pre správne rozhodnutie. A tak začala fáza prezerania, skúšania, porovnávania, čítania a celého toho cirkusu okolo, ktorý je všetkým dobre známy. V čase, kedy som už už kupoval Aquisy, mi prišlo vhod tunajšie vlákno v nákupnej poradni o výbere potápiek presne podľa môjho gusta http://forum.chronomag.cz/index.php?/topic/64156-swiss-pot%C3%A1pky-do-40-tis%C3%ADc/. Týmto ďakujem všetkým zainteresovaným, ktorý prezentovali hodinky od výmyslu sveta. V závere som si bol istý, že poznám všetky klady a zápory môjho rozodnutia a to, čo momentálne moja ruka potrebuje je Aquis Date v modrom prevedení. Chronomagu ďakujem, v celom procese hral hlavné husle a táto recenzia je moja štipka soli do mora...


post-9515-0-97157600-1379344170_thumb.jpg


Stručne z histórie
Páni Paul Cattin a Georges Christian založili v roku 1904 v meste Hölstein vo Švajčiarsku hodinársku spoločnosť Oris. Druhý spomenutý, Georges Christian, riadi firmu od počiatku, až do roku 1927, kedy po jeho smrti prichádza na scénu jeho švagor Oscar Herzog. Počas jeho 43 ročného pôsobenia vo funkcii CEO spoločnosť zaznamenáva konštantný rast.
V 60. rokoch vo fabrike pracuje už 800 ľudí a značka sa dostáva medzi desať najväčších švajčiarských producentov časostrojov. V roku 1970 však po nie veľmi vydarenom strategickom rozhodnutí, získava podiely v spoločnosti ASUAG holding (v súčasnosti Swatch Group). Oris v tejto štruktúre zastáva presne stanovené miesto, ako výrobca lacných hodiniek. Koncom 70. rokov sa naplno prejavuje hodinárska kríza a Oris to schytáva na celej čiare aj napriek produkcii lacných quartz modelov je firma nútená prepúšťať. Veľký obrat prichádza v r.1982. Dr. Rolf Portmann vo funkcii predsedu predstavenstva a Ulrich W. Herzog ako CEO sa vykupujú z područia konzorcia a Oris kope sám za seba.


ORIS Aquis Date ref.
01 733 7653 4155-07 8 26 01PEB  je základným modelom modelového radu Oris Aquis. Púzdro hodiniek má priemer 43 mm. Váha hodiniek s už skráteným ťahom je 189 g. Pri porovnávaní na predajni s modelom Divers Date (44 mm) na mňa pri prvom pohľade pôsobili väčším dojmom. Rozdiel robí vypuklý tvar púzdra na Diversoch, ktorý opticky zmenšuje lunetu. 43 mm na Aquisoch sa nosí veľmi príjemne a popravde by som im tipol menší rozmer. Potápky Oris všeobecne takpovediac klamú telom. Vôbec by som sa nebál nasadiť si 49 milimetrové ProDivery.

Potápačskú prilbu, v ktorej sa dodávali modely Divers, nahradilo pevné zipsovacie cestovné púzdro. Toto riešenie nie je také efektné, no vo výsledku je viac použiteľnejšie v reálnom živote.


post-9515-0-89714400-1379344080_thumb.jpg

 

post-9515-0-77328300-1379344136_thumb.jpg

 

post-9515-0-27584100-1379344389_thumb.jpg

 

Puzdro
Zhotovené z klasickej 316L ocele. Povrch je brúsený, leštené sú len nožičky v mieste napojenia ťahu.
Luneta je keramická a keďže ide o modrý model, je leštená. Pred prvým skúšaním hodiniek som sa toľkého lesku obával, no hneď ako som ich dal na ruku, tieto obavy pominuli. Čierna verzia má lunetu brúsenú, no ja som od začiatku vedel, že mám namierené pre modrú. Páči sa mi súhra leštenej keramiky a klenutého zafíru. Pohyb lunety je možný len v jednom smere. Na točenie lunetou je potrebná taká tá akurátna dávka sily. Bod na dvanástke je luminiscenčný.
Sklíčko je klenuté zafírové s vnútorným antireflexom. Zo spodu hodiniek sa nachádza priehľad na strojček s orisáckym červeným rotorom. Sklíčko je už iba minerálne. Na potápkach sa priehľad veľmi nenosí, no ak to nijako neovplyvňuje funkčnosť hodiniek nie som proti.
Korunka je signovaná, šroubovacia, leštená a oproti starším potápkam sú modely Aquis a ProDiver vybavené ochranou korunky, ktorá je k puzdru priskrutkovaná. Vyhotovená je z ocele s matnou povrchovou úpravou. Ochrana korunky nepôsobí nijako rušivo a s korunkou sa decentne dopĺňa.

 

post-9515-0-26477000-1379344239_thumb.jpg


Ťah
Na prvý pohľad robustný. Hrany sú naozaj hranami. Od púzdra smerom k spone sa ťah postupne zužuje. Spona je jednoduchá, funkčná a disponuje potápačskou extenziou, ktorá je tak ako dieliky ťahu, oceľová. Spona a stred ťahu majú matnú úpravu, kraje sú leštené. Nosenie hodiniek je pohodlné, nemám výhrady. Po niekoľkých týždňoch nosenia nepozorujem žiadne neduhy, ako napr. nepríjemné hrkanie, alebo trhanie chlpov zo zápästia.

K dispozícii je okrem ocele aj kaučuk, ktorý má naozaj do detailu dotiahnutý systém nastavovania bez potreby gumu rezať

. Vďaka tomu som nemal problém prekúsnuť, že sa na orisky nedá nasadiť iný ako originálny náramok. Kaučuk som zo začiatku zvažoval, no oceľ mi napokon plne vyhovuje aj pri športe a teda mám vystarané.
 

post-9515-0-53086100-1379344271_thumb.jpg


Ciferník
Dizajnéri sa rozhodli pre čo najčisťejšie riešenie. Vlnkový vzor nahradili jednoduchým, jednoliatym, matným modrým povrchom. Farbu by som kľudne nazval deep sea blue. Podľa svetelných podmienok mení ciferník farbu od tmavomodrej až po čiernu. Indexy sú lepené, kraje sú leštený kov, stredy indexov a ručičiek vypĺňa Superluminova BG W9. Lumi svieti prvú cca pol hodinu naozaj intenzívne, potom intenzita klesá. Hodinky nijako špeciálne pred spaním nenasvecujem, no čitateľnosť ostáva dostačujúca až do rána. Farba lumi je svetlo modrá, čo je pre mňa príjemná zmena od klasickej zelenej.
Na šestke sa nachádza nenápadné dátumové okienko. Dátumovka je čierna, číslice sú biele.

 

post-9515-0-51611900-1379344297_thumb.jpg


Strojček
Chod zabezpečuje strojček s označením Oris 733, založený na Sellite SW 200-1 s 26 kameňmi. Rotor naťahuje strojček v oboch smeroch pohybu. Priemer strojčeka je 25,6 mm. Pracuje na frekvencii 4 Hz a rezerva chodu je 38 hodín. Podľa intenzity nosenia a ukladania počas noci mi vychádza zatiaľ presnosť v rozmedzí od -3 do +1 sek denne. Na presnejšie a štatisticky významnejšie hodnoty si budem musieť ešte chvíľu počkať. Celkový časový posun od kúpy po dnes, čo je asi tri týždne je -30 sek.

Pretože, čo poteší nové potápky viac ako výlet k moru, kúpu som si naplánoval rovno na deň odchodu na chorvátsky ostrov Rab. Počas nasledujúcich dní som mal hodinky okrem spánku na ruke nonstop. Plávanie, potápanie aj celodenné pádlovanie na sea kayaku zvládli bez zaváhania. Nie že by teda ktokoľvek očakával opak samozrejme. Vo výsledku môžem povedať, že som si s hodinkami absolútne sadol a mám tušáka, že ma budú baviť ešte dlhý dlhý čas.
Vzhľadom na to, že mám tento kúsok ani nie mesiac, je to asi všetko, čo som schopný Vám k nim napísať.

 

post-9515-0-23060700-1379344412_thumb.jpg

 

post-9515-0-42898800-1379344440_thumb.jpg


Ďakujem za pozornosť :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky za parádní recenzi parádních hodinek. Podle toho, jakou sis dal práci s recenzí, je vidět, že byla tvá volba opravdu dobrá. Za mě všechny 4 palce nahoru a to zejména za čas strávený psaním, fotky, příběh a vůbec. Tak příjemné počtení se tu objeví jednou za čas a potěší. Přeji ať ti ta spokojenost a nadšení vydrží co nejdéle.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Úha, parádne fotky. Recenzia s krátkym historickým vstupom, ako to má byť. Človek si tak osvieži poznatky. Orisom niet čo vytknúť, mne sa veľmi páčia, dokonca ani priskrutkovaná ochrana korunky mi tu nevadí. Kovové indexy a ručičky ich pasúvajú vyššie. Akurát som myslel, že lumi sú aj minútovky na lunete. Cestovné puzdro v rámci balenie = šikovný nápad.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Gratulácia. Vydarená recenzia, vydarené fotky, vydarené hodinky :)

Zaujímavé, že vždy keď príde k debate o Aquisoch, je spomínaná priskrutkovaná ochrana korunky, obyčajne ako negatívum. Doteraz nechápem, prečo. Mne jediné, čo sa mi na Aquisoch nepozdávalo, je spracovanie korunky samotnej.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ďakujem za pozitívne ohlasy, gratulácie, privítania a priania.

Tieto hoďky budú na mojej ruke určite dlhšiu dobu a tak je férové venovať im trochu času. McStinger mal dobrú pripomienku ku spracovaniu korunky. Je to tak, korunka naozaj pôsobí nie úplne stopercentne. Neviem, možno by pomohlo, keby spoň vonkajšia časť s nápisom ORIS bola brúsená. K jej funkčnosti však nemám výhrady.

 

edit: preklep

Upraveno uživatelem Blinker
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dopĺňam pre úplnosť recenzie nejaké výsledky zo sleodvania presnosti. Hodinky nosím bežne celý deň od 6:00 až do času, kedy prídem večer domov. Doma som zvyknutý hodinky odkladať z ruky. Dávam ich hore ciferníkom. Na screenshotoch je vidno, že prvý je urobený po 15 dňoch od začiatku merania, druhé dva sú po 20 dňoch. Výsledok posúďte sami.

 

post-9515-0-80132400-1380640689_thumb.jpg

 

Pri uložení korunkou hore, idú do mínusu cca 2 sek za noc, pri uložení na korunku je to presne naopak - idú do plusu 2 - 2,5 sek. V podstate viem takto veľmi jednoducho regulovať odchýlku pri občasných výkyvoch. Ďalej už budem sledovať odchýlku len sporadicky pre pokoj v duši...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nádherné fotky krásných hodinek mé oblíbené značky.

Nemám teď moc času číst vlákna, mám toho v práci hodně, ale tu tvoji recenzi jsem si přečetl dvakrát. Děkuji!!!

 

Ďakujem za povzbudzujúce komenty, ktoré mi vždy zlepšia náladu. A NiG, nemám slov, takúto pochvalu si dám zarámovať ;).

 

 

...nejako sa mi to vymklo z pod kontroly a zrazu tu mám dve živé vlákna o tom istom, do ktorých striedavo prispievam, čo môže byť nielen otravné ale aj neprehľadné, no nedá mi nechať tu ešte jednu fotku ako bodku za recenziou

 

post-9515-0-52476400-1380645219_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...