Přejít na obsah

Osvětlení celého bytu


Doporučené příspěvky

Nechal jsem si doporučit prodejce, speciálka v Ově, prodavač mě usměrnil do těch dražších kousků, proč ne. Vše na pytel, atypické žárovky (haogeny), velmi nepraktické a komplikované výměny (na to se zaměř, ať pak neku...uješ jako já). Lustr v obývaku stál raketu, teď jsem ho po po 7 letech utrpení sundal se stropu a jdu koupit normální. Byla v něm halogenová žárovka, která uškvařila sršáně při průletu, ale když jsem ji chtěl povolit, rozpadal se mi celý lustr, kablíky poddimenzované na ten žár, bužírky spečené.

Sorry, ze se smeju. Vtipne napsane. I kdyz samozrejme k vzteku.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po letech...
  • Odpovědi 56
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Ahoj, oživuju tohle téma. Řeším osvětlení do bytu a chceme stropní přisazená svítidla (žádné bodovky v podhledu či závěsné prachodržáky). Rozhoduju se mezi LED integrovanými svítidly a klasickými svítidly na závitové žárovky (LED). U žárovek vidím výhodu snadné výměny. Nechci měnit celý panel, když prdne, hlavně ne pokud se již nebude vyrábět (v místnosti s více světly by pak jiné vypadalo blbě). U integrovaných LED světel jsem četl o lepším odvádění tepla, což prý vede k větší životnosti. Má někdo zkušenosti LED žárovka vs LED integrovaný panel? Díky moc.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Já jsem kdysi koupil klasické stropní světlo do ložnice právě s integrovanými LED panely- nechal jsme se zlákat cenou (navíc bylo zrovna v akci, takže stálo opravdu pár korun) a navíc se mi hodně líbilo. Těch integrovaných LED diod tam bylo víc s tím, že hned po asi roce a půl jeden odešel a po dalším roce začalo světlo občas problikávat. Elektronika byla integrovaná, takže se nedalo dělat prakticky nic jiného, než to světlo vyhodit. Kdyby ho člověk jen tak přicvaknul na strop, tak to neřeším, ale když si vezmu, že strávím nějaký čas vrtáním děr a kompletní instalací světla, tak už něco podobného nechci nikdy v životě vidět. Takže za mě nevyměnitelné LEDky tak možná, pokud kupuju vánoční osvětlení, nebo něco podobného, co stojí pár korun a nemusím to nikam složitě instalovat. V ostatních případech rezolutně něco takového odmítám, i kdybych to měl dostat zadarmo.

Upraveno uživatelem Fiomen
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Máme tohle:

https://www.valmax.c...-dalen-c408tx/

ž asi 4 roky naprosto bez problému (teda kromě ceny v té době, link je jen pro představu).

Jinak jsem v přisazených světlech na chodbě nahrazoval vnitřek za LED panely z aliexpressu třeba tady:.

https://www.aliexpress.com/item/32829854451.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dS0cjc7

Také spokojenost nejstarší jede asi  3 roky, používá se denně. Montáž je jenom na magnety, dodané šrouby byly krátké, tak jsem musel prodlužovat, což byla jediná komplikace.

 

Upraveno uživatelem milda21
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hmmm, tady koukám frčí "Alibabovo" - a teď si zkuste představit jaká to bude pruda, až ty vaše atypické LED stropnice budete v příštím kroku kompletně měnit za systémové osvětlení á la Hue (což mimochodem zdaleka není totéž co čínský IR dálkáč a nebo Bluetooth žárovka s aplikací v mobilu) - protože kdo jednou zkusí, u startovací sady v jedné místnosti to neskončí...  :smoke:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Resime podobnou vec na rekonstrukci baraku a berem zavitove LED zarovky - snadna vymena, kdyz neni po ruce LED, da se pouzit klasicka zarovka, vymenu zvladne kdokoliv. Nechci integrovany LED svitidla u kterych budu pri prvnim problemu resit, jestli jeste existuje vyrobce, jestli zachoval interfacy a jak dlouho budu nesvitit, nez sezenu nahradni modul a kolik to bude stat...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Se s dovolením zeptám moudrých zde (i když jde jen o osvětlení pokoje): Máme TV na jedné straně pokoje, naproti je sedačka a vedle ní lampa resp lampy (z každé strany).

Vyhovuje nám že pokoj není osvětlován od stropu, a že u lamp lze pohodlně číst.

ALE: když jeden kouká na TV a druhý člověk u lampy čte, tak se lampa nepříjemně zrcadlí v TV.

 

Existuje řešení jako např fólie na TV (proti odrazu/odlesku), žárovka s velkým rozptylem světla apod?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Mareka01: Zrovna tohle řeší Hue ve spojení s chytrou telkou (ideálně taky od Philipsu) a Ambilightem...

 

V širokém obýváku se sedačkou uprostřed mám třeba hlavní světla (nad jídelním a "pracovním" stolem vlevo a vpravo) řešená pomocí Hue Ensis, kde jsou (mimo jiných šablon aktivovaných vypínači a pohybovým senzorem) horní strany pro rozptýlené světlo od stropu synchronizované s obrazem, zatímco dolní se spolu se stropním Aurelle nad konferenčákem (výška/odsazení byly zvolené tak aby se neodráželo od stolku a obrazovky) automaticky ztlumí...

Je to už samozřejmě "vyšší dívčí" a pro člověka zvyklého na "E27 úsporky fakci za kilo" je představa postupné výměny všech žárovek v bytě (od 12V bodovek, přes GU10, E14/E27 klasiku po pásky) šílená darda - ale na druhou stranu je to stejné jako s těma našima tikajícíma pokladama a jejich příslušenstvím: Známý  ("investiční poradce") mě tuhle dostal zmínkou, že jemu cena "designových LED svítidel" vybraných architektonickým studiem do pasivního domku začínala na 25 tyčkách bez práce a DPH za kus - a to prý se vesměs nedají ani stmívat  :thumbsdown_anim:

 

@Anela: Tradfri od IKEA je "LowCost" alternativa k HUE, dokonce jsou díky otevřenému protokolu ZigBee i kompatibilní. Problém je že IKEA (podobně jako OSRAM) ojebává použitelné úrovně jednotlivých LEDek, takže regulace jasu i barevné teploty je u nich nespojitá a u barevných řešení mívají odrbaný i gamut - takže ta sleva není úplně zadarmo. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Resime podobnou vec na rekonstrukci baraku a berem zavitove LED zarovky - snadna vymena, kdyz neni po ruce LED, da se pouzit klasicka zarovka, vymenu zvladne kdokoliv. Nechci integrovany LED svitidla u kterych budu pri prvnim problemu resit, jestli jeste existuje vyrobce, jestli zachoval interfacy a jak dlouho budu nesvitit, nez sezenu nahradni modul a kolik to bude stat...

Uvažuju podobně. Navíc u spousty integrovaných svítidel je jako stínidlo plast, který mnohdy působí dost fórově. Raději bych sklo, u kterého mám navíc jistotu, že po čase nezežloutne.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Když už jsme u toho LED osvětlení- nevíte někdo, kde sehnat vánoční LED řetězy s dálkovým ovládáním? Na eshopech se sehnat docela dají- viz. třeba tady http://i-market.cz/170-led-retezy , ale moc ten řetěz nechci objednávat bez toho, aniž bych ho viděl a mohl ho případně v nějaké kamenné prodejně reklamovat. Co jsem tak proletěl pár obchoďáků, tak jsem nic nenašel. Mám zásuvku poměrně z dosahu a řetěz bude umístěný na okapu, takže je zapínání a vypínání trochu komplikovanější- tamožnost dálkového ovládání by mi docela pomohla.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

je to sice vec kazdeho jednotlivce, ale nacpat si barak proprietalnimi a cenove prestrelenymi technologiemi ala philips hue je kratkozrake, uz jenom z pohledu ze s tou technologii musis zit i kdyz nechces.

 

je 2019 a jsou k dispozici mnohem lepsi moznosti, technologie a konkurence.

 

alik veci jsou naprosto stejne jako pouziva zmineny philips, rozdil je pouze v softwaru (a ten se da resit mnohem lepe nez hue kdy budeumet), mam dost veci z alika a vsechny funguji naprosto bezvadne a bezchybne. Aura ze co je z ciny je smecko je naprosto smesna a neni to pravda. Nikdy bych si nedal do site neco co ma cinskej software, ale hardwarove je to identicky. Software je prvni co nahrazuju a dal uz je to vlastne vec, ktera je kompletne pod moji kontrolou.

 

Osobne jsem vsechny svetla predelal na led zarovky/pasky whatever bylo kde potreba. Bodovky me osobne nevyhovuji, ale to je asi jen preference.

Led zarovka oproti led panelu ma jednoznacne vyhody v pomeru cena/vykon/zivotnost/nahrada kdyz se prestane libit ap. Led panely emituji svetlo rozptylem plochy, kdyzto led zarovky vesmes intenzitou a odrazovou plochou svitidla.

 

Chytrost celeho systemu se nema resit v jednotlive zarovce (ala Philips Hue nebo Ikea), ale na levelu rozvodu nebo vypinacu, v kombinaci s dalsimi daty typu multimedia/teplota/okolni svetlo/pritomnost ap.

Dneska existuji velice dobre reseni plug-n-play vypinacu wifi/zigbee/zwave ktere udelaji hloupe veci chytrymi.

Kdy vsechno zacne davat vyssi smysl a pozadovany komfort je chvile, kdy cele tohle vsechno ridit home automatization systemem ala OH nebo HA.

Neni to nekdy uplne trivialni, ale to nikdy nic

Když už jsme u toho LED osvětlení- nevíte někdo, kde sehnat vánoční LED řetězy s dálkovým ovládáním? Na eshopech se sehnat docela dají- viz. třeba tady http://i-market.cz/170-led-retezy , ale moc ten řetěz nechci objednávat bez toho, aniž bych ho viděl a mohl ho případně v nějaké kamenné prodejně reklamovat. Co jsem tak proletěl pár obchoďáků, tak jsem nic nenašel. Mám zásuvku poměrně z dosahu a řetěz bude umístěný na okapu, takže je zapínání a vypínání trochu komplikovanější- tamožnost dálkového ovládání by mi docela pomohla.

pokud je to problem vypnout, vubec bych to u ledky neresil a nechal svitit nonstop. Pokud nechces, tak si mezi to dej RF zasuvku do stavajici zasuvky. RF ma bezne dosah kolem sto-stopadesati metru i pres zdi. Anebo si porid svetelnej spinac, aby to svitilo jen pri tme.

Dalsi moznosti je wifi modul s rele, ale to uz je neco co neni az tak trivi.

Upraveno uživatelem kriznik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hele křizníku, nejseš ty příbuznej pana "szt"? Hodinky nemá, coby samodomo expert na mikrotik je chytrej jak rádio, taky trpí slovním průjmem - a hlavně se coby řádný ignorant nezalamuje s chápáním "termitů" které na něj padají z Google, protože má na ně krátkej buffer...

 

Takže stručně pane proprietaristo:

  1. Philips HUE používá ke komunikaci standardní (IEEE 802.15.4) otevřený mesh protokol ZigBee.
  2. Pokud použiješ (laciný a ne nutně vyžadovaný) síťový můstek od Philipsu, tak ten pracuje s parametry v textovém formátu JSON.
  3. S můstkem může po LAN/Http (na rozdíl od čínských bludic, založených na kdoví kde vykradené a malwarem zamořené mobilní aplikaci pro Ad-hoc Bluetooth spojení) komunikovat kdokoliv/cokoliv s příslušným autorizačním tokenem, v nouzi to jde "programovat" i interaktivně přes vestavěný webový server - čínských "cloudů" netřeba. 
  4. "Chytrost" systémů jako HUE není rozhodně "v žárovce" (čímž opět dokazuješ že o dané věci víš naprosté prd!), ale v kombinaci senzorů/spínačů/svítidel/akčních členů s příslušným skriptem, který běží ve smyčce na můstku.
  5. To že se pro krkouny co nechtějí tahat dráty prodávají sady "vypínač-žárovka" neznamená, že obojí do budoucna nejde zapojit do meshe v chytré domácnosti. 

Pro doplnění, hardware mám od Philipsu, Osramu i IKEA - a pokud pominu že na rozdíl od prvního z uvedených jsou všechny "levnější alternativy" funkčně dost ojeby, tak všech 20 senzorů/spínačů, 40 svítidel po baráku a 2x Ambilight si vesele povídá a už pár let dělají to co mají na můstku určeno. Štěstí že jim žádný expert Tvého kalibru dodnes neprozradil, že moderní trendy, technológie a konkurence jsou jinde...  :smoke:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...