Přejít na obsah


Tarte Tatin, aka obrácený jablečný koláč

Příspěvek od Maxel, 04 říjen 2017 · 1 074 views

dezert koláč jablka
Na sladký moc nejsem, jak už padlo v úvodní předmluvě, ale moje drahá (a taky ta lepší) polovička zas docela jo. No a když už dělá smutný voči po několikáté, že by si po tom skvostném hlavním jídle (ehm, ehm... samochvála) dala nějaký ten dezert, mam v rukávu několik osvědčených (a díkybohu vcelku jednoduchých) receptů. Jedním z nich je právě i dnešní příspěvek - jablečný koláč, zvaný obrácený, protože je obrácený.

--- POŘÁD MI NEJDOU NAHRÁVAT NOVÉ FOTKY, TAKŽE ZATIM JEN TEXTOVÁ POVÍDKA ---

Než to bude zprovozněno, na foto-postup a výsledek se můžete podívat v Kulináriu:
http://forum.chronom...dpost&p=1993577

Kdyby už někoho náhodou nebavily ty moje rádoby ftipný kecy, tak jsem víceméně postupoval podle tohoto receptu:
http://fresh.iprima....pty/tarte-tatin

Pro náruživé a zvídavé (angličtinou vládnoucí) čtenáře něco málo k historii tohoto sladkého majstrštyku sester Tatinových:
https://en.wikipedia...iki/Tarte_Tatin

Ingredience jako vždy viz. foto (stále :) ). Jablka typ golden delicious. Cukru je 100g, k tomu jeden sáček vanilkového. Másla cca 40-50g. Obecně ale množství podle velikosti formy/pánve. V panáku je koňak (Lepanto).

Jablka. Oloupat, odjádřit a nakrájet - jakkoliv, já krájel na cca centimetrové nudličky. Po nakrájení zakápnout citrónem, aby nezhnědla.

Karamel. Na pánev cukr a nechat povolit. Vmíchat studené máslo a chvíli nechat bublat. Potom koňak a chvilku zas provařit - bacha, všechno na malý plamen, rychle se to chytá!

Do pánve s karamelem přijdou jablka a takových 10-15 min. postupně provařiříme, v průběhu prohazujeme (nebo mícháme, pokud se obáváme o nejbližší okolí) aby se řádně obalily sladkou hmotou.

Mezitim si rozválíme těsto, 250g listového, kupovaného (kdo by se s tim doma patlal). Průměr po rozválení tak, aby to o pár cenťáků přesáhlo průměr pánve/formy.

Pánev s jablky sundáme ze sporáku a pár minut necháme votfrknout. Do těsta vyrobíme vidličkou větrací otvory.

Těsto položíme na jablka, přesahující kraje se snažíme zahrnout pod vrstvu jablek.

Pánev/forma jde do trouby předehřáté na 180st. Doba = dozlatova. V mém případě to trvalo něco málo přes půl hodiny.

Po skončení saunování necháme půl-třičtvrtě hodinky vychladnout. Na pánev vopatrně položíme talíř, rychle otočíme a pokud se zadaří, koláč udělá cut&paste - z pánve na talíř. Komu by vadil tenhle rustikální vzhled může si dle libosti vyhrát a jablka na pánvy před překrytím těstem fešácky vyskládat ; mě to neba.

Navrch přijde šlehačka, pěkně doma vyšlehaná, žádná ve spreji! Nedával jsem do ní nic víc, koláč sám je dost sladký ; nebo jak psal v Kulináriu JaRooN, lžička (pravého domácího) vanilkového cukru šlehačku nijak extra neosladí, ale lehce zjemní chuť.

Bon apetit :)
Listopad 2019

P Ú S Č P S N
    123
45678910
111213 14 151617
18192021222324
252627282930 

Categories