Přejít na obsah


Luminescence - od radioaktivních primek až k nejnovějším technologiím SuperLuminova a LLT

Příspěvek od nejpanskehodinky.cz, 01 říjen 2019 · 165 views

Luminescence - od radioaktivních primek až k nejnovějším technologiím SuperLuminova a LLT Luminescence - od radioaktivních primek až k nejnovějším technologiím SuperLuminova a LLT

Je v zásadě jedno, jestli se na hodinky podíváte ve tmě kina, uprostřed nudného filmu, v kokpitu letadla či v potemnělém lese. Vidět kolik je právě hodin kdykoli během dne a hlavně i noci, jsme si zvykli považovat za samozřejmé. Za mžouravě světélkujícími ručičkami a číslicemi na ciferníku přitom stojí příběh, na jehož konci jsou možná stovky mrtvých, ale i horečné bádání celých týmů chemiků. Příběh, který by měl vysvětlit podivné vysvětlivky, objevující se tu a tam na cifernících. Třeba „LLT“ či „P“.

Byla to samozřejmě válka, ta první světová, která popohnala věci kupředu. Tady vznikla najednou potřeba hodinek, na kterých by vojáci v zákopech mohli sledovat čas i v naprosté tmě. Vytvořit takový nátěr v dostatečném množství, která by svítil třeba celou noc, se podařilo, až když už bylo téměř po válce. I když recept byl na světě už dávno, na začátku dvacátého století, kdy William Hammer přišel na to, že když smíchá radioaktivní krystalky radia (mimochodem prý dárek od jeho objevitelů manželů Curieových) a sulfit zinečnatý, vznikne jasně svítící nátěr. Bylo to něco nevídaného. Něco, co svítí samo o sobě a najednou může rozzářit nejen ciferníky hodinek, ale i palubní desky strojů, mířidla pušek, čísla domů, domácí vypínače, či oči dětských panenek. Jenže to mělo jeden malý háček. A tím je radioaktivita.


Celý článek si můžete přečíst zde
Prosinec 2019

P Ú S Č P S N
      1
2345 6 78
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Categories

My Picture

user(s) viewing

uživatelů, hostů, anonymních uživatelů