Přejít na obsah


Osvity pilotních a vojenských hodinek - část pátá

Příspěvek od Petr_P, in Osvity hodinek 06 leden 2010 · 2 121 views

Osvity pilotních a vojenských hodinek - část pátá

8 Porovnání osvitů na bázi Tritia s osvity (Swiss Super) LumiNova

Vložený obrázek
8.1 Obecně
V předchozích kapitolách byly detailně popsány dvě nejpoužívanější technologie osvitů hodinek (a nejen z kategorie vojenských a pilotních) - tritiové GTLS a neradioaktivní (Swiss Super) LumiNova.


Jaké je ale jejich srovnání? To je mimochodem jeden z nejčastějších dotazů ohledně osvitů současných hodinek. Jak už to tak bývá, obě technologie mají svá plus i mínus:

8.1.1 (Swiss Super) LumiNova
Plusy
 • neradioaktivní
 • delší životnost
 • širší možnost aplikace (tvary svítících ploch, umístění pigmentu)
 • více barev pigmentu
 • vyšší jas „krátce" po nasvícení
Minusy
 • ztráta jasu po „dlouhé" době ve tmě
 • závislé na externím zdroji excitace
 • omezené množství barev excitovaného světla
8.1.2 Gaseous Tritium Light Source (GTLS) Vložený obrázek
Plusy
 • svítí a svítí konstantním (v daném čase) jasem
 • množství barev emitovaného světla
 • zdroj energie je součást osvitu
Minusy
 • Vložený obrázek radioaktivní (komplikace a náklady spojené s kontrolou, certifikacemi a povoleními jsou opravdu velké a pro většiny výrobců nepřekonatelné)
 • radiační limit omezuje počet osvětlovacích prvků
 • malá životnost (jenom do 10 let)
 • trubičkový tvar omezuje možnosti designu ciferníku a umístění osvitu
8.2 Časová závislost jasu
Přímé exaktního porovnání GTLS a (Swiss Super) LumiNova se mi nepodařilo objevit, ale věřím, že následující srovnání tritiového nátěru na bázi oxidu tritia a fosforu Super-LumiNova bude dostatečně reprezentativní.


V následujících dvou grafech je porovnán materiál Super-LumiNova (značení znamená následující: GL = zelená emise světla, C3 = nažloutlá denní barva podle ISO 3157:1991) a materiál Tritiový nátěr (L8.5 znamená jas přes 80 μCd/g).

Vložený obrázek
Vložený obrázek
Z grafu je vidět, že jas (nCd/mm2) osvitu Super-Luminova klesne pod hodnotu jasu tritiového nátěru za 40 až 120 minut po excitaci v závislosti na výkonu budícího UV světla. Po 8 hodinách a 20 minutách dosáhne jas osvitu Super-Luminova hodnoty blízké 4 nCd/mm2 (respektive 7 nCd/mm2), což je velmi blízko 3,2 nCd/mm2. To je udávaná minimální mez pro nejslabší svit, jaký dokáže „dokonalé" lidské oko adaptované na tmu ještě rozlišit.


Naopak jas tritiového nátěru je po 8 hodinách stále stejný a proto je tento materiál (respektive novější GTLS) správnou volbou pro ty (např. ozbrojené síly), kdo požadují nekopormisně konstantní noční čitelnost údajů na hodinkách. Již zde několikrát zmíněná americká vládní specifikace MIL-PRF-36784G požaduje provedení zkoušky noční čitelnosti ze vzdálenosti 30,5 cm (12 palců) až poté, co hodinky strávily 8 hodin v absolutní tmě.

Z grafu je také vidět, že sulfid zinku použitý jako luminofor v tritiovém nátěru je také excitován UV světlem. Chvilkově se rozsvítí jasněji než by to dokázaly jenom samotné elektrony z radioaktivně se rozpadajícího tritia (v rámci povolených hodnot radioaktivity).

8.3 Trochu metafyzična Vložený obrázek
Hodinky se ne vždy (a možná nikdy) hodnotí podle čistě technických nebo ekonomických parametrů. Proč se nám ty nebo ony líbí nebo nelíbí, nelze uchopit žádnými kvantifikovatelnými parametry, které můžeme exatně změřit nebo porovnat.


Podobné to může být i osvitovými technologiemi. Například tritium. Nemusíte mu přijít na chuť, ale:
 • Jak ocenit, že vám v hodinkách „tiká" vodík, „pramáti" všeho živého, nejstarší prvek vesmíru, který vznikl mnoho a mnoha miliard let předtím, než se objevil nejen první zástupce lidského rodu, ale dávno předtím než se zformovala naše planeta, sluneční soustava, a vlastně celý vesmír jak ho známe? P.S.: Ti kdož nejsou stoupenci vědeckého pohledu na zrod vesmíru, nechť mi laskavě prominou.
 • Jak ocenit, že v hodinkách „tiká" vodík, bez něhož by tu nebylo života, neboť hvězdy jako naše Slunce by nehřály a na naší planetě by nebyla ani kapka vody (H2O)?
 • Jak ocenit, že tritium v hodinkách by tu nebylo bez heroického úsilí nejlepších mozků, které se kdy po této planetě pohybovali?
 • Jak ocenit úžas ve tvářích těch, co tento blog nikdy nečetli, až jim řeknete, že máte v hodinkách radioaktivní kus vodíkové bomby, který neustále produkuje antineutrino (co prosím?) a transmutuje prvky? P.S.: Pozor na vtipálky co by Vám chtěli transmutovat, neboli rozbíjet atomy ve Vašich hodinkách, podle návodu z jedné klasické české veselohry (je to ta scénka s panem Kemrem začínající zhruba ve 2:30 min).
- Konec páté části -
Clovece, to jsou uzasne clanky! Shodou okolnosti vlastnim nejlevnejsi Trasery (a strasne moc se mi libi) a taky palubni hodinky ACS1. Skvela prace. diky moc a jestli zase neco napises - muzes se prosim ozvat na hodinky@dobrany.eu prosim?
 • Nahlásit
Naozaj nemám slov!! Super články!!!
 • Nahlásit

Skvěle sepsáno! Připojuju se k díkům za sérii článků.

 • Nahlásit

Obsah mého blogu

(1) Marathon Navigator, MIL-PRF-46374G

celkem 4 části
(2) Osvity vojenských a pilotních hodinek
celkem 7 částí
(3) Letecké palubní hodiny řady AČS-1
celkem 6 částí
(4) Porovnání hodin AVRM a 127ČS
celkem 2 části
(5) Bremont MB a U-2
celkem 5 částí
(6) PRIM Sport 2 a jezero Bajkal
celý článek
(7) Hodinky a katapultáž z L-39
celkem 2 části
(8) Hodinky českého letectva

(9) Dotace EU pro Elton hodinářská

celý článek

My Picture

user(s) viewing

uživatelů, hostů, anonymních uživatelů

Search My Blog