Přejít na obsah


Dotace z EU a národních fondů pro MPM –QUALITY v.o.s.

Příspěvek od Petr_P, in Dotace EU a ČR 22 červen 2013 · 3 224 views

MPM -QUALITY PRIM Dotace EU
Dotace z EU a národních fondů pro MPM –QUALITY v.o.s.

1 Úvod

Vložený obrázek

Tento článek navazuje na můj starší, ale v rámci možnosti aktualizovaný blogový článek o dotacích z národních a evropských fondů pro českého výrobce hodinek ELTON hodinářská a.s.

Existence národních a EU dotací, zejména pro ELTON hodinářská a.s. jsou a Chronomagu častým diskusním tématem. Proto bude asi pro většinu čtenářů překvapením, že jejich největší rival v předlouhém právním sporu o vlastnictví ochranné známky PRIM, tedy společnost MPM -QUALITY v.o.s. využívá stejné dotační politiky a čerpá příslušné dotace.

Sice to není v absolutních číslech tolik jako ELTON hodinářská a.s. (61,4 mil Kč), ale řádově je to také dvouciferná částka v miliónech korun (15,9 mil Kč).

Při zpětné analýze dat je také vidět, jak se MPM-QUALITY posouvala. Založena byla v polovině 90. Let jako čistě obchodní společnost. V roce 2001 odkupuje od společnosti Eutech ochrannou známku PRIM. V roce 2003 se v předmětu činnosti poprvé objevuje hodinářství. Asi nebude náhodou, že v roce 2010, tedy v době, kdy s pomocí státních dotací začali nakupovat obráběcí stroje, se v předmětu podnikání objevuje také výroba.

Jaký je ale skutečný rozsah vlastní výroby na území ČR, zůstává záhadou. Její široký záběr (nejen hodinky, hodiny a budíky ale i další zboží) v kombinaci s malým počtem zaměstnanců, kteří můžou mít zkušenost s výrobou hodinek (ve srovnání s Eltonem), malou velikostí pracovních prostor, celkově větším velkým obratem (ve srovnání s Eltonem) naznačují, že se spíše jedná pouze o výrobu pouzder prototypů. I když se výjimky v podobě některé specifické (velmi drahé) kusové modelové řady nedají vyloučit. To samé asi platí i pro potiskování a gravírování. Tipoval bych, že většina hodinářské produkce bude počeštěna pouze zkompletováním hodinek (případně vybavení pouzdra tahem/řemínkem), českých návodů a obalů.

Společnost se ale nemile posunula i v jiném ohledu. Její vlastnická struktura je jako ze špatného filmu. Postupně se vlastnictví ukrylo za řetězec několika českých a slovenských společností s ručením omezením, aby se nakonec skončilo u vlastnických společností v středoamerické Panamě a čínském Hongkongu. Zda se jedná o „daňovou optimalizaci českých majitelů“ nebo společnost už patří zahraničnímu kapitálu je neznámé, ale určitě by to zajímalo řadu zvídavých čtenářů.

2 Aktualizovaná oficiální čísla o dotacích pro MPM -QUALITY v.o.s.

2.1 Souhrn

V programovém období EU na roky 2007 - 2013 má MPM -QUALITY v.o.s. dosud schváleno celkem 2 projekty, které obdržely/obdrží dotaci ze strukturálních fondů EU a národních veřejných prostředků.

Celkový rozpočet všech projektů je/bude 31,8 mil Kč.

Spoluúčast ze soukromých prostředků MPM je/bude 15,9 mil Kč.

Celkový výše dotace je/bude 15,9 mil Kč, z toho 13,5 mil Kč příspěvek EU a 2,4 mil Kč z národních veřejných prostředků.

Konkrétní výsledky tohoto programu si lze v textu a obrazu prohlédnout v tomto reklamním videu společnosti MPM-QUALITY:To, co je tam prokazatelně viditelné, kromě software, tiskáren a gravírovací strojů, které ale MPM prokazatelně používá na svoji nehodinářskou produkci, je dominantou videa minimálně dvojice obráběcích CNC center.

Bohužel reklamní video bylo dokončeno těsně po dokončení projektu, takže všechno je jaks ještě moc „sterilně čisté“. V každém případě zaměstnanců je tam pomálu, nikde žádné hromadění polotovarů před a po zpracování. To by všechno měly být znaky, že výroba pouzder a potiskování číselníků jede naplno, aby se zutilizovaly velmi drahé výrobní stroje.

Pro srovnání – v tomto vlákně je několik stran fotografií z normálního provozu běžící výroby v Eltonu. Přestože Elton vyrábí jen cca 3000+ kusů hodinek ročně (mnohem méně než prodá MPM -QUALITY na našem trhu), je na první pohled vidět ten rozdíl.

V tomto PR článku z května 2013 na www.casopis-hodinky.cz je pár dalších střípků informací a fotografií:

…Návrhy, stejně jako prototypy, případně pouzdra, potisky číselníků… vznikají v novém objektu firmy, která se začala stavět před 4 roky a dnes nabízí 4podlažní objekt 2700 metrů čtverečních prostor. Na produkci hodinek se podílí celkem 50 zaměstnanců firmy. Většina produkce využívá strojky quartz (ISA, Ronda atd), v menší míře mechanické (Miyota, Sea-Gull)….

Samozřejmě plocha zahrnuje celou budovu včetně správních, skladových a prodejních prostor. Plochy, kde je „výroba“, bude podstatně méně. Taktéž číslo počtu zaměstnanců uvedené v PR článku by chtělo asi přezkoumat. Dle oficiálních záznamů z let 2011 a 2012 měla společnost MPM -QUALITY jen cca 35 zaměstnanců. Skutečně se snad za cca několik měsíců zvedl počet zaměstnanců o 38%?

Vložený obrázek

Vložený obrázek

2.2 Projekty Operačního programu Podnikání a inovace spolufinancované z Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF)


Vložený obrázekVložený obrázek

Finanční prostředky na projektech z Operačního programu Podnikání a inovace mohou žadatelé využít na spolufinancování podnikatelských projektů ve zpracovatelském průmyslu a souvisejících službách. Peníze pocházejí dílem ze strukturálních fondů EU (85 %) a dílem ze státního rozpočtu (15 %). Z Operačního programu Podnikání a inovace budou peníze vypláceny ve formě nevratných dotací (případně zvýhodněných úvěrů a záruk). Šanci mají projekty realizované na území celé České republiky vyjma hlavního města Prahy.


2.2.1 Projekt - Inovace výroby náramkových hodinek

Číslo projektu: CZ.1.03/2.2.00/12.00317

Žadatel: MPM -QUALITY v.o.s

Programové období: Strukturální 2007-2013

Název programu: OP Podnikání a inovace (OPPI)

Národní poskytovatel: Czechinvest (příspěvková organizace Ministerstva průmyslu a obchodu ČR)

Priorita: Rozvoj firem

Opatření: Podpora nových výrobních technologií, ICT a vybraných strategických služeb

Podopatření: Rozvoj

Stav projektu: Financování projektu ukončeno

Termín zahájení: 13.08.2009

Termín ukončení: 22.06.2011

2.2.1.1 Popis projektu

?

2.2.1.2Financování

Rozpočet celkem: 28 620 000 Kč

z toho:

Příspěvek EU: 12 163 500 Kč

Soukromé prostředky: 14 310 000 Kč

Národní veřejné prostředky celkem: 2 146 500 Kč

Proplaceno: 14 310 000 Kč k 5. 9. 2011


1.1.1 Projekt - Marketingová podpora firmy MPM-Quality v.o.s.

Číslo projektu: CZ.1.03/6.2.00/12.00647

Žadatel: MPM -QUALITY v.o.s

Programové období: Strukturální 2007-2013

Název programu: OP Podnikání a inovace (OPPI)

Národní poskytovatel: Czechinvest (příspěvková organizace Ministerstva průmyslu a obchodu ČR)

Priorita: Služby pro rozvoj podnikání

Opatření: Podpora marketingových služeb

Podopatření: Marketing

Stav projektu: Projekt schválen k financování

Termín schválení: ?

Termín zahájení: 01.01.2012

Termín ukončení: ?

1.1.1.1Popis projektu

?

1.1.1.2 Financování

Rozpočet celkem: 3 250 000 Kč

z toho:

Příspěvek EU: 1 381 250 Kč

Soukromé prostředky: 1 625 000 Kč

Národní veřejné prostředky celkem: 243 750 Kč

Proplaceno: 0 Kč (projekt ještě není ukončen, data k červnu 2013)


- Konec -
Tato firma má jen minimální vlastní výrobu a hlavní důvod proč žádali o dotaci je nové sídlo a vybavení pro stroje na laser - reklamní účely(jejich druhá aktivita - propisky) takže čína čína

 

takže to, že dostali takovou dotaci mě posadila , protože to je na firmu s takovým rozpočtem derda

  • Nahlásit

Obsah mého blogu

(1) Marathon Navigator, MIL-PRF-46374G

celkem 4 části
(2) Osvity vojenských a pilotních hodinek
celkem 7 částí
(3) Letecké palubní hodiny řady AČS-1
celkem 6 částí
(4) Porovnání hodin AVRM a 127ČS
celkem 2 části
(5) Bremont MB a U-2
celkem 5 částí
(6) PRIM Sport 2 a jezero Bajkal
celý článek
(7) Hodinky a katapultáž z L-39
celkem 2 části
(8) Hodinky českého letectva

(9) Dotace EU pro Elton hodinářská

celý článek

My Picture

user(s) viewing

uživatelů, hostů, anonymních uživatelů

Search My Blog