Přejít na obsah


Co to je a jak funguje INDIGLO®

Příspěvek od Klooneyxxx, 10 listopad 2011 · 1 571 views

Tak dneska jsem založil blog věnovaný hodinkám Timex Ironman protože mi přijde že se jim nevěnuje taková pozornost jakou by zasluhovaly. Hned na začátku začneme osvětlením toho co to je osvětlení INDIGLO®.


INDIGLO® noční osvětlení je rovnoměrné osvětlení povrchu ciferníku za použití patentované elektroluminescenční technologie v hodinkách Timex.

Tento systém podsvítí celý ciferník nebo displej stejnoměrným jasným světlem, které umožní velice dobrou čitelnost v noci i kdykoliv při snížené viditelnosti. Aktivuje se stisknutím tlačítka nebo korunky.

Podobnou technologii používá u analogových hodinek značkaCasio, zde pod názvem Illuminator (iluminátor).
A jak že funguje???
Základní technologie INDIGLO® se nazývá elektroluminiscence.Elektroluminiscence je přeměna elektrické energiepřímo do světla.Není,to jako žárovka. V žárovce elektřina vyrábí teplo a teplo produkuje světlo.Elektroluminiscence je mnohem efektivnější, protože přeměňuje elektrickou energii přímo na světlo.Nejběžnějším příkladem elektroluminiscence, které vidíme v pravidelných intervalech, je neonové světlo. Vneonovém světle,vysoké napětí dodává energii elektronů v atomech neonu, a když elektrony ne-posílí samy, vydávají fotony.VINDIGLO®,velmi tenkýpanelvyužívávysokého napětí, které dodajíatomyfosforu, které produkujísvětlo.Panelsám o sobě jevelmi jednoduchý.Jak je popsáno vpatentuTimex ,budete míttenkéskleněné nebo plastovévrstvy s velmitenkou vrstvoufosforu,a pak dalšíelektrody.V podstatěto, co jakosedvěma vodiči(capacitor)sfosforemmezi nimi.Použijete-li100 až 200V AC(střídavý proud)s vodiči,fosforsepne azačnevydávatfotony.

Vytvoření vysoké napětí může být problém u náramkových hodinek.Hodinky mákí jen malé 1,5 voltové baterie. Pro výrobu 100 - 200 V, je použito 1:100 transformátoru. Nabíjením primární cívky transformátoru s tranzistorem, který jezapnut a vypnut,sekundární cívky se zvedne na 150 voltů.Tak chvíly to trvalo to přelouskat z Wikipedie ale snad vás to zaujme jako mě...:D

Prosinec 2019

P Ú S Č P S N
      1
234567 8
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Poslední příspěvky

Categories