Přejít na obsah

PRIM TYP 0111


rmx

Doporučené příspěvky

PRIM TYP 0111

 

 

Model TYP 0111, vycházel konstrukčně z modelu TYP 011. Hlavní změny byly v provedení perovníku a vnějším uchycení pera. Dále byla upravena vidlička kotvy, která již nebyla vyráběna s pojistným jazýčkem z jednoho kusu materiálu. U všech strojů 0111, co jsem viděl, pokud se nejednalo o skládačku, nebylo raženo výrobní číslo na můstku jícího soukolí a přibylo značení na západkovém kole. V průběhu byla patrná i jiná úprava můstku setrvačky a změna fontu písmene Y, v názvu kalibru.

Obligátní poznámka na závěr, vzhledem k nedostupnosti podrobnějších informací, je možné že rozdílů může být více a jejich výčet, tudíž nemusí být 100%.

 

Hlavní parametry jsou stejné jako u modelu TYP 011

 

Frekvence kyvu setrvačky : 18 000 za hod.

Počet kamenů : 15

Rezerva chodu : 40 hodin

 

 

0111_1x.jpg

 

Rozebraný pérovník s perem.

 

 

0111_2x.jpg

 

Detail vnějšího uchycení pera a vnitřní strany perovníku. Podobné provedení bude PRIM používat u drtivé většiny následujících kalibrů.

 

 

0111_3x.jpg

0111_4x.jpg

 

Pohled na otevřený pérovník nahoře a na uzavřený dole.

 

 

0111_5x.jpg

 

Základna ze strany soukolí.

 

 

 

0111_6x.jpg

 

Základna ze strany číselníku.

 

 

0111_7x.jpg

 

Kompletní jící soukolí.

 

 

 

0111_8x.jpg

0111_9x.jpg

0111_10x.jpg

 

Kompletně osazené jící soukolí včetně perovníku, v základně. Na spodních obrázcích přidány můstky soukolí a perovníku.

 

 

1/3

 

 

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

0111_10xxx.jpg

 

Detail západkového kola s nápisem.

 

 

0111_11x.jpg

0111_12x.jpg

 

Rozdílný použitý font v písmenu Y.

 

 

0111_13x.jpg

0111_14x.jpg

 

Detail kotvy z horní a dolní strany. Velmi dobře je patrný mosazný pojistný jazýček, který je do krčku kotvy nýtován.

 

 

0111_15x.jpg

0111_16x.jpg

0111_17x.jpg

 

Detail kompletky s novější verzí vlásku (Pravděpodobně Nivarox, ale je to jen dohad. Nepředpokládám že by se jednalo o vlásek ocelový s jinou povrchovou úpravou. Nezbývá, než počkat na ? odtajnění ? archivu PRIM.) Starší verze vlásku, byla ocelová s krásnou modrou barvou, viz následující obrázek.

 

 

0111_18x.jpg

0111_19x.jpg

 

 

Detail můstku setrvačky s rozdílným frézováním indexů, pro regulační ručku. Nahoře starší provedení, dole novější.

 

 

2/3

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jeden rozdíl mezi verzemi, šrouby na uchycení strojku do pouzdra mají v různých letech (verzích) odlišné závity. Jinak děkuji za pitvu, opět bych se rád zeptal na konkrétní postup mazání. Pokud je tento postup tajný, tak nenápadně kývni hlavou. :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jeden rozdíl mezi verzemi, šrouby na uchycení strojku do pouzdra mají v různých letech (verzích) odlišné závity. Jinak děkuji za pitvu, opět bych se rád zeptal na konkrétní postup mazání. Pokud je tento postup tajný, tak nenápadně kývni hlavou. :)

 

Šroubky jsem nezkoušel, dik za tip. Ostatní v SZ.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

pro rmx:

Děkuji za exkurzi do světa strojků Prim s pěkným kvalifikovaným komentářem - názvoslovím. Všechny tři fotorecenze jsem vědomostně vyluxoval. Škoda, že jsi to sem nepověsil o rok dříve! S hodinařinou nemám nic společného, ale začal jsem se zajímat o to, jak tyto věcičky fungují. Jenže má cesta samouka znamenala, že jsem poslal do věčných hodinkových lovišť nejméně 10 strojků! Dnes už jej dovedu takto rozebrat i složit a dokonce to funguje! Ale na opravy si rozhodně netrufnu.

 

Takže ještě jednou díky - dovedu si představit, jaké usnadnění to je pro ty, kteří teprve hledají ten správný šroubováček a snad i odvahu na rozborku strojku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

pro rmx:

Děkuji za exkurzi do světa strojků Prim s pěkným kvalifikovaným komentářem - názvoslovím. Všechny tři fotorecenze jsem vědomostně vyluxoval. Škoda, že jsi to sem nepověsil o rok dříve! S hodinařinou nemám nic společného, ale začal jsem se zajímat o to, jak tyto věcičky fungují. Jenže má cesta samouka znamenala, že jsem poslal do věčných hodinkových lovišť nejméně 10 strojků! Dnes už jej dovedu takto rozebrat i složit a dokonce to funguje! Ale na opravy si rozhodně netrufnu.

 

Takže ještě jednou díky - dovedu si představit, jaké usnadnění to je pro ty, kteří teprve hledají ten správný šroubováček a snad i odvahu na rozborku strojku.

Vystihl jsi to naprosto přesně. Skvělá pomoc. Dík rmx-ovi ! :thumbsup_anim:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

To rmax:

 

senzace, koukám, že dva další kalibry přibyly. Myslíš, že i 66 a 68 by byly moc lehké na to, aby jsi je tak krásně rozebral a nafotil ? :)

 

Myslím, že nejenom mě by tyto učebnicové příklady velmi potěšily. Vytrvavaj pionier !

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak mám další informace, na níže uvedené fotce by měl být model TYP 0111 v číslované verzi. Je pravdou že má novějši provedení vlásku (na věnci setrvačky jsou patrné stopy po výměně setrvační hřídele a je možné, že se do hodinek podíval zvídavý uživatel a bylo potřeba vyměnit i vlásek), jinak veškeré znaky ukazují, že se jedná o starší provedení 0111. To, že by se měnil i můstek jícího soukolí, mi přijde jako nepravděpodobné.

 

To Kirn : Chtěl bych jako další stroj nafotit TYP 010 a pak se uvidí.

 

 

post-594-1200255064.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

Podle fotek se dobře skládá. Bohužel třešnička na dortu první demontáže, čištění, montáže a natavení v mém životě se nekoná - po zkušebním sestavení proběhlo druhé a výsledkem je zlomený čep setrvačky :crying_anim: . Tak snad příště...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po letech...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...