Přejít na obsah

Databáze hodinek


Najlvin

Doporučené příspěvky

Přátelé, rád bych se zeptal, zda existuje na internetu nějaká všeobecná databáze hodinek a jejich výrobců - prostě něco, kam přispívají lidé z oboru a dělí se o své závěry a poznatky? Vím, že odhadovat u kapesních hodinek alespoň přibližný rok výroby je zkrátka detektivní práce, často bohužel bezvýsledná. Neříkejte mi, že nikoho na světě ještě nenapadlo udělat nějakou všobecnou databázi pro sběratele, kde by byly fotky hodinek a třeba přibližné odhady data jejich výroby... Určitě by to bylo užitečné.

 

V poslední době se ke mě dostala řada kousků, ale často na nich není ani uveden výrobce, natož nějaké specifické indicie. Dá se alespoň nějak podle strojku a provedení určit přibližné období, ze kterého pochází?

 

Případně pokud máte nějaké linky na archivy, tak je zde prosím uveďte. Vím, že někteří výrobci si takové databáze vedli či stále vedou. Byl bych tedy rád, pokud byste se zde podělili o své zdroje, z nichž čerpáte. Samozřejmě se zaměřením na kapesní hodinky :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Někteří výrobci mají "databázi" výrobních čísel a k tomu letopočet vzniku. Např. u Omegy jsou to jak výrobní čísla strojků, tak pouzder.

Protože však spousta menších hodinářů vyráběla pouze viditelné části hodinek (pouzdro/ciferník) a stroje nakupovali z velkovýroby,

těžko by se nějaká smysluplná databáze tvořila. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Najlvin: Existence stránek, které by se komplexně a nezištně věnovaly nějakému zajímavému či lukrativnímu oboru napadá pouze ty, kteří by chtěli informace zdarma a na počkání čerpat. Občas se sice najde někdo z opačné strany, kdo se o něco pokusí, ale po vyprchání počátečního nadšení a vyčerpání veškeré své energie a peněz ho to spolehlivě přejde.

Máš možnost zkusit to a začít.

Kolik vlastně může stát roční provoz nějaké trochu použitelné webové stránky?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kolik vlastně může stát roční provoz nějaké trochu použitelné webové stránky?

Vlastnictví domény je do 10,- USD ročně

Hosting je třeba i za 12,- USD ročně. (ale dá se nalézt i zdarma :) )

 

Tedy za hubičku.

Upraveno uživatelem orol
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky, tak nějak jsem to předpokládal. Proto jsem taky nic pořádného nenašel. Je to škoda. Vím, že by to asi bylo dost náročné, ale bylo by prostě hezké mít o tom nějaké ucelené informace na jednom webu. Sběratelů a lidí s informacemi o této problematice je určitě po světě dost. I ty strojky přece většinou nebyly kusová výroba, takže je musela vyrábět nějaká firma a musí jich mezi lidmi kolovat spousta. Já s tímhle bohužel začínám, takže informace hledám, kde se dá. Ale u většiny strojků, co tu mám, je to nedohledatelné, a na přibližné odhady zatím prostě nemám dostatečné znalosti. Mně nejde o to zjistit stáří a na jeho základě nacenit hodinky - většina mých kousků jsou zcela obyčejné kapsáče, a mě by prostě jen zajímalo, jak jsou zhruba staré. A jelikož nejde o žádné unikáty, tak tu zkrátka nechci každou chvíli otravovat zakládáním nových témat o určení stáří, jak to dělají jiní. Proto si myslím, že všeobecná databáze hodinek, případně jen strojků, o kterých se ví více informací, by byla velmi užitečná. Ale asi jsem holt snílek a nikdy nic takového nevznikne, protože by to bylo příliš komplikované.

 

Provoz webu není nijak drahý - sám provozuji pár stránek (s hodinkami to nijak nesouvisí), a ročně je to za pronájem domény a hosting +- 500Kč. Dá se samozřejmě dělat web i zdarma, ale tomu pak odpovídá kvalita. Jiné weby si na svůj provoz zase vydělají skrze reklamy. Tohle je opravdu ten nejmenší problém. Spíše se do takového projektu nikomu nechce, což chápu. Alespoň že tady se najde pár lidí, kteří ochotně poradí :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já osobně si neumím představit kdo by tam ty informace dával a proč.

A nejde jen o hodinky, ani v žádném jiném oboru nic takového neexistuje. Už z toho je patrné, že je to mylná představa. Podobná představa, jako třeba databáze bakalářských a diplomových prací.

 

Ed: A když poskytovat informace, tak proč neudělat i stránku s nabídkou hodinek? Každý kdo by chtěl hodinky, by si sem prostě přišel nějaké vzít. Majitelé hodinek by tady své hodinky nabízeli zadarmo zájemcům. Najdu krabici hodinek po dědovi, tak je nabídnu, ať si každý vezme co chce. Nebo někde na burze sháním hodinky, tak koupím rovnou troje a dvoje nabídnu zdarma dalším zájemcům. I hodináři by tam mohli rozdávat svoje přebytky. Prodejci hodinek by si sem mohli chodit doplňovat zboží...A i majitel stránky, když by se tu nahromadilo hodinek zbytečně moc, by si je mohl jít někam prodat.  Nebylo by to super? Proč to ještě nikoho nenapadlo? :D

Upraveno uživatelem Karlos
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No a ideál by byl, tyhle dvě stránky propojit. Každý by si vzal už rovnou přesně identifikované hodinky. Aby s jejich určováním nemusel mít žádnou další práci. Geniální.

Najlvin: Ujmeš se toho? Jak na to už víš, nějaké hodinky bys tam pro začátek nabídnout taky mohl, já ti je určím a hned si tam i nějaké vezmu. Co ty na to?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...
  • po měsících...

Tihle lidí přicházejí informace jen bezpracně získávat a čerpat, ne sami hledat nebo dávat echo. Když tady nedostanou co chtěli, nemají důvod sem dál chodit.

Ty máš kliku, že Longines pořád funguje a je to natolik kvalitní a pečlivý výrobce, že si i všechno archivuje. Takových výrobců je jen pár, naprostá většina hodinek a jejich majitelů má v tomhle smůlu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tihle lidí přicházejí informace jen bezpracně získávat a čerpat, ne sami hledat nebo dávat echo. Když tady nedostanou co chtěli, nemají důvod sem dál chodit.

Ty máš kliku, že Longines pořád funguje a je to natolik kvalitní a pečlivý výrobce, že si i všechno archivuje. Takových výrobců je jen pár, naprostá většina hodinek a jejich majitelů má v tomhle smůlu.

Já sem to nemyslel nějak zle, či výsměšně.... Spíš tak nějak svým způsobem motivovat ( ale asi špatně ) ... přeci jen se dozvíš víc, když patráš sám ....

Ale znám to i z druhé strany jako Orol u Helvetii , kde se nemohu ani rv ....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...