Přejít na obsah

Demagnetizace hodinek


Josef01

Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 142
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

  • po 3 týdnech...
  • po 2 týdnech...
  • po 4 týdnech...

Ha! tak jsem to taky dopracoval k potřebě modré krabičky. Včera dorazila z Aliexpressu. Ačkoliv jsem v mezičase zapomněl přesné použití, nadšeně jsem ji zapojil a jal se "demagnetizovat" své hodinky. Tím se mi samozřejmě úspěšně podařilo je naprosto dokonale zmagnetizovat a začaly se předbíhat místo +1 minuty za den o asi +5 minut za půlden... Samozřejmě, finta s oddálením hodinek byla opomenuta. I když mě napadla ještě teorie, že čínské strojky jsou proti čínské krabičce odolné... (kua, jsem chemik, a k tomu ještě mizerný, ne fyzik...). Pak jsem si konečně osvěžil správné použití na youtube, proceduru provedl lége artis, a racek je už zase v normálu. Radost. Vřele doporučuji. Za 8 dolců udělátko v cajku.  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 4 týdnech...

Chtěl jsem se zeptat zkušenějších elektrikářů na alternativu k tomu činskému demagnetizéru. Mám doma ještě nějaké staré nabíječky s malým trafíčkem. Kdybych jádru trafa ustřelil jednu stranu tak, aby magnetický tok v jádru nebyl uzavřený, ale tekl "venkem", tak to je v podstatě to samé, co je uzavřené v kouzelné modré krabičce. Pak jde jen o to střídavé magnetické pole, které magnetizuje setrvačku sem a tam postupně snižovat až na nulu. Nebo ne?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chtěl jsem se zeptat zkušenějších elektrikářů na alternativu k tomu činskému demagnetizéru. Mám doma ještě nějaké staré nabíječky s malým trafíčkem. Kdybych jádru trafa ustřelil jednu stranu tak, aby magnetický tok v jádru nebyl uzavřený, ale tekl "venkem", tak to je v podstatě to samé, co je uzavřené v kouzelné modré krabičce. Pak jde jen o to střídavé magnetické pole, které magnetizuje setrvačku sem a tam postupně snižovat až na nulu. Nebo ne?

 

 

Kvůli  úspoře 160 Kč za hotový výrobek který funguje a je v praxi vyzkoušený, by se mi tedy nechtělo plýtvat časem a riskovat poškození hodinek při experimentech.

 

Na demagnetizaci stačí jakákoliv cívka s magnetickým jádrem, napájená střídavým proudem. Nejjednodušší je rozebrat transformátor a vložit do cívky zpět jen plechy E jedním směrem. Primární vinutí připojit do sítě a zmagnetovaný předmět pomalu přibližovat k cívce, pár sekund podržet a zase pomalu oddalovat. Pak vypnout. Nenechávat zapnuté dlouho, cívka bude hřát, protože není uzavřen magnetický obvod.

U hodinek bych to ale nedělal. Jestli mají magnetický vlásek, dokáže ho silný magnet poškodit. Moderní hodinky většinou mají vlásek z nemagnetického meteriálu, proto by je magnetické pole nemělo ovlivnit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po letech...
  • po měsících...

Zdravíčo všici,

tak si říkám, jestli je tohle riziko menší u hodinek, co mají nemagnetický vlásek, nebo jestli to tím vláskem je méně, než ostatními kolečky. Ptám se, protože mám dvoje hodinky s nemagnetickým a jedny se zdají být imunní a druhé nikoli. 

Co na to profíci? 

 

Díky moc, 

 

J

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@BlindWatchmaker profíkem bych se určitě nenazval, ale podle mě bude záležet i na konstrukci hodinek ;)

Co já vím, tak v některých hodinkách je pod dýnkem ještě "druhé dýnko" z nějakého měkčího nemagnetického kovu a tím lze také docílit vyšší odolnosti vůči magnetismu.

Otázka taky je, o jakých hodinkách se tu konkrétně bavíme?

Ale jak jsem psal na začátku - profík nebo odborník určitě nejsem, takže snad se tady k tomu vyjádří i někdo znalejší :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 4 týdnech...

Ahoj Lookyne, 

díky moc. Tak jsem to probral i s hodinářem a dozvěděl jsem se, že musí být vše a ještě že to musí být zaklapnuté víčkem - prý mají IWC a třeba Omega. Breitle jsou některé (Oceány) dost tlusté na to, aby ustály více. 

I tak moc díky a snad to i někomu dalšímu pomůže. 

J

 

PS: mám stowy, které se zdají být odolnější, breitle, co nereagují - zdá se - a seika, která teď asi dělají rotiku. Snad to s nimi nějak pořeším, jsou krásné, ale teď chodí jako opilec...a to byly do 2 s denně

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

Trochu osviežim vlákno. Mám hodinky, ktoré mi pri nosení idú do 0,5s/ deň ( valjoux 7750 ). Nosené obdeň, idú pár sekund do + ( asi 5 sek’). Apkou Lepsi aj magnet ukazujú, že sú zmagnetizované. Čo môže znamenať aj, že je zmagnetizované len púzdro. Mám tú modrú krabičku, ale asi je chujovina ich skúsiť demagnetizovať keď idú presne, že? 

Upraveno uživatelem lemon
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 22. 12. 2022 v 19:33, lemon napsal:

Trochu osviežim vlákno. Mám hodinky, ktoré mi pri nosení idú do 0,5s/ deň ( valjoux 7750 ). Nosené obdeň, idú pár sekund do + ( asi 5 sek’). Apkou Lepsi aj magnet ukazujú, že sú zmagnetizované. Čo môže znamenať aj, že je zmagnetizované len púzdro. Mám tú modrú krabičku, ale asi je chujovina ich skúsiť demagnetizovať keď idú presne, že? 

Záleží na vkusu každého soudruha :) Přesnost 0,5s/den bych já osobně vůbec neřešil.

Modrou krabičkou můžeš hodinky demagnetizovat, ale zase případně i zpátky zmagnetizovat ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...