Přejít na obsah

Fotka
* * * * - 1 Hlasů

Elektronika 5: Электроника Б6-202

Elektronika 5 Электроника Б6-202

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
128 odpovědí na toto téma

#1 mkshort

mkshort

Kandidát závislosti

• Member_50
  • 314 příspěvků(y)
  • Pohlaví:Muž
  • Bydlí:v bytě
  • Fanoušek značky:Něco speciálního, co v krámě nekoupíš...

Publikováno 6.duben.2017 - 23:04

Po dlouhých časech vyplněných mechanikou s ručičkami (a jedněmi 'jump hour') jsem si vzpomněl na své až vyděšené překvapení pod vánočním stromečkem roku 1981, kdy mi Ježíšek nadělil DIGITÁLKY. Byl jsem druhý ve třídě (6. tř. ZŠ), kdo takovou Západní vymoženost měl, navíc první s LCD... Ten první, syn atletického trenéra Dukly Praha, měl v té době 'mačkací' LED digi. Nicméně si to nenechal líbit a za půl roku mě trumfnul čtyřknoflíkovými Seiko se stopkami a alarmem... Za rok přišel quartzový boom, vietnamský dovoz všeho možného z asie a za dalších pár let by už do digitálek nikdo ani nekop´.

Že na pořízení padly výměnou kapesní hodinky po dědečkovi nezměrné historické hodnoty není třeba želet, neboť radost v očích vlastního dítěte nelze vyčíslit. Pomíjivost ceny věcí a trvalost prožitku. Dosti nostalgie...

Takže jsem si teď jedny zase dopřál. A vzhledem k úchylce na věci mimo mainstream je to tohle: Электроника Б6-202

Zakoupené hodinky s pěkným 'kejsem' označené 'prodávám jako nefunkční, nemám baterii' se opravdu nefunkčními ukázaly. Tak jsem sehnal ještě jedny nejdoucí vraky a počal opravovat.

Po několikahodinovém úsilí se tato atomová katedrála opravdu probudila k životu a její srdce nyní již několik dní pravidelně tepe!

Přiložený soubor (y)

Aviator 42 mm 31681, Poljot Šturmanskije 3133 "Remkovky" exportní + taky jedny střibrné, Poljot Šturmanskije Automat, Poljot Automat "Aeroflot", Poljot Alarm, Raketa World Time, Vostok Amphibia: 17j 420 + 18j 090 + 21j 420, Slava Monster 2427, Ruhla digital, Prim Sport IGEN No date Chronomag LE 13/33, Prim Sport 2, Prim Diplomat, Prim Quartz, Prim 'malé dětské' (moje první hodinky)

...a v opětovném záchvatu digimanie po 30 letech: Электроника Б6-202, Электроника Б6-03 LED, Электроника Б6-02

#2 Frostie

Frostie

MegaXXLzávislák

• Member_50
  • 12 821 příspěvků(y)
  • Bydlí:ano
  • Fanoušek značky:Casio, Citizen, Junghans. Cesty, lety, hodinky, radio controlled, solar, DCF 77,5 kHz

Publikováno 6.duben.2017 - 23:12

Noo, tak to jsou krásné digi s příběhem!

Proběhlé obchody

#3 Rumsztyk

Rumsztyk

Závislák

• Member_50
  • 642 příspěvků(y)

Publikováno 7.duben.2017 - 10:41

Skvělý stroj. Blahopřejeme! Pište, co je přesnost chůze. My moderní elektronika (2005r.). rychle téměř 10 sekund za den, což je mnohem horší mechanické raketa :)

#4 filo-boxer

filo-boxer

Ordnung muss sein!

• Member_50
  • 6 792 příspěvků(y)

Publikováno 7.duben.2017 - 11:25

Pekny pribeh, at ti delaji radost jako zamlada!

#5 mkshort

mkshort

Kandidát závislosti

• Member_50
  • 314 příspěvků(y)

Publikováno 9.duben.2017 - 15:37

Pro zájemce o přesnost chodu.

Křemík tepe již čtvrtý den pravidelně +2s/den.

Strojek je vybaven 'trimrem' pro ovlivnění rychlosti chodu, ale asi s ním raději točit nebudu. Zdál se na první pokus zatuhlý...po těch letech se není co divit. U druhého strojku, co mám na ND, byl zkorodovaný a napůl upadlý. Takže mám spíš obavu, aby po zatočení nepřestal fungovat úplně a přesnost se ještě nezhoršila...

Aviator 42 mm 31681, Poljot Šturmanskije 3133 "Remkovky" exportní + taky jedny střibrné, Poljot Šturmanskije Automat, Poljot Automat "Aeroflot", Poljot Alarm, Raketa World Time, Vostok Amphibia: 17j 420 + 18j 090 + 21j 420, Slava Monster 2427, Ruhla digital, Prim Sport IGEN No date Chronomag LE 13/33, Prim Sport 2, Prim Diplomat, Prim Quartz, Prim 'malé dětské' (moje první hodinky)

...a v opětovném záchvatu digimanie po 30 letech: Электроника Б6-202, Электроника Б6-03 LED, Электроника Б6-02

#6 Frostie

Frostie

MegaXXLzávislák

• Member_50
  • 12 821 příspěvků(y)
  • Fanoušek značky:Casio, Citizen, Junghans. Cesty, lety, hodinky, radio controlled, solar, DCF 77,5 kHz

Publikováno 9.duben.2017 - 15:40

Nic moc ukázkového, ale jak píšeš. Než to zk.rvit, lepší nechat tak.

Proběhlé obchody

#7 Rumsztyk

Rumsztyk

Závislák

• Member_50
  • 642 příspěvků(y)

Publikováno 9.duben.2017 - 15:44

2 vteřiny za den je velmi dobrý výsledek

#8 Frostie

Frostie

MegaXXLzávislák

• Member_50
  • 12 821 příspěvků(y)

Publikováno 9.duben.2017 - 15:47

2 vteřiny za den je velmi dobrý výsledek

U digitálek asi ne...

Proběhlé obchody

#9 Rumsztyk

Rumsztyk

Závislák

• Member_50
  • 642 příspěvků(y)

Publikováno 9.duben.2017 - 16:53

U digitálek ne, u elektroniki asi tak :)

#10 Frostie

Frostie

MegaXXLzávislák

• Member_50
  • 12 821 příspěvků(y)

Publikováno 9.duben.2017 - 20:09

U digitálek ne, u elektroniki asi tak :)

OK.  :) Ale měl jsem Elektroniky, ty chodily +1 sec/den, pravidelně

Proběhlé obchody

#11 Mari

Mari

Kandidát závislosti

• Member_50
  • 308 příspěvků(y)
  • Bydlí:Zlín

Publikováno 10.duben.2017 - 06:48

Otec měl v té době nějaké podobné. Pamatuju si, že mě připadaly strašně velké, tlusté a těžké. Mohl bys je příležitostně změřit?

#12 mkshort

mkshort

Kandidát závislosti

• Member_50
  • 314 příspěvků(y)

Publikováno 10.duben.2017 - 23:10

37 x 42.5 (stěžejky 40) x 13

Velikost, váha a optický dojem velikosti adekvátní např. Poljotům Šturmanskie 3133 nebo automatu 2616.2H v kejsu Šturmů = průměr 38, stěžejky 42, tloušťka ~14 mm. Elektroniky díky obdélníkovému pouzdru opticky dohánějí ty své o něco menší rozměry.

Takže velikost na dnešní dobu normální...tzn., aby na ruce nevypadaly jako dětský, což je na mé, řekl bych, že průměrné, mužské ruce všechno menší než prům. 36 mm včetně.

Lepší jedna fotka než 1000 slov, tady to je:

Přiložený soubor (y)

Tento příspěvek byl upraven od mkshort: 10.duben.2017 - 23:11

#13 Mari

Mari

Kandidát závislosti

• Member_50
  • 308 příspěvků(y)

Publikováno 11.duben.2017 - 17:18

Děkuju za přeměření a fotky. Byl jsem tenkrát malý, asi 8 nebo 9 let, tak to bude zkreslená perspektiva. Tenkrát jsem nosil dětské primky s kulatým pouzdrem, které bylo jen nepatrně větší než cal. 66, který byl uvnitř. A na mé ruce byly velké akorát :D
Mimochodem, když už jsi ty digitálky rozebral na prvočinitele, elektronika uvnitř je sovětská nebo japonská? Teda pokud je na té desce vůbec nějaké označení.

#14 mkshort

mkshort

Kandidát závislosti

• Member_50
  • 314 příspěvků(y)

Publikováno 12.duben.2017 - 22:49

Asi takhle nějak?

Přiložený soubor (y)

#15 mkshort

mkshort

Kandidát závislosti

• Member_50
  • 314 příspěvků(y)

Publikováno 12.duben.2017 - 23:42

Elektronika uvnitř Электроникы je zaručeně sovětská.

Navíc, kdo tu éru pamatuje jako dítě, určitě poznává strakatou barvu plastu (viz. 3. foto z úvodního příspěvku), kterou sovětské plastikářské výrobky vynikaly. Pamatuju např. těla elektromotorků z různých hraček.

Přiložený soubor (y)

Tento příspěvek byl upraven od mkshort: 12.duben.2017 - 23:48

#16 mkshort

mkshort

Kandidát závislosti

• Member_50
  • 314 příspěvků(y)

Publikováno 12.duben.2017 - 23:47

Spousta infa i s pěknými fotkami 'střevíček' sovětských digi strojů je tady.

#17 Mari

Mari

Kandidát závislosti

• Member_50
  • 308 příspěvků(y)

Publikováno 13.duben.2017 - 17:49

Ta fotka s primkama odpovídá. Akorát jsem měl nějaký novější model. Co se týká toho mramorovaného plastu, tak jsi mě donutil k celkem dlouhému přemýšlení a vzpomínání na všechny sovětské výrobky, co mi kdy prošly rukama :). Pamatuju si, že vnější plasty byly vždy OK a uvnitř a tam kde to nebylo vidět byl tento strakatý. A ještě měl takovou specifickou strukturu. Ale zaboha už si nemůžu vzpomenout, kde jsem to viděl. Možná někde v útrobách žigula? Nebo uvnitř nějakého rádia?

#18 mkshort

mkshort

Kandidát závislosti

• Member_50
  • 314 příspěvků(y)

Publikováno 18.duben.2017 - 21:43

Tady jeden příklad, na který si zase já pamatuji. Konečně jsem někde na netu objevil 'střeva' sovětského modelu těžkého tanku KV-85 1/30 od fy Ogonek (Огонёк). Elektromotorky pohonu jsou z 'mramorového' plastu. V mládí jsem měl tu čest si ho slepit....

Přiložený soubor (y)

#19 siwi

siwi

Interiérový typ

• Member_50
  • 11 881 příspěvků(y)
  • Bydlí:Praha
  • Fanoušek značky:Aero, Praga, L&K/Škoda, NW/Tatra, Walter, Wikov, Z

Publikováno 5.květen.2017 - 15:47

Díky za tohle vlákno se spoustou zajímavých informací. Blahopřeji k tvé schopnosti uvést staré Elektroniky do chodu. Není to jednoduché, protože po tolika letech se jejich modul rád doslova rozpadá pod rukama. Mám tyhle hodinky taky ve své sbírce a i v mém případě se k nim váží vzpomínky z dětství:

18.jpg

Přesně tuto barevnou variantu si v roce 1983 dovezl můj spolužák z Lenigradu (pro mladší z Petrohlradu). Už v té době bylo všeobecně známo, že sovětská elektronika je obecně mnohem robustnější, rozměrnější, těžší a zastaralejší než obdobné výrobky z bájného  Západu. A pověst nelhala! V porovnání s tím, co lidé běžně nosili na zápěstích, to bylo zjevení jako z jiného světa. Často jsme si z kamaráda dělali legraci, že má v hodinkách snad i sekačku :D Bral to s humorem. 

#20 mkshort

mkshort

Kandidát závislosti

• Member_50
  • 314 příspěvků(y)

Publikováno 5.květen.2017 - 17:42

Díky soudruhům za tu robustnost! Aspoň se teď dají nosit retrodigi dnes obvyklých rozměrů 38...44 mm s výškou kolem 12-14 mm. Tuhle jsem vyhrabal své 4-knoflíkové alarm digi, co jsem nosil v 80-tých letech a ty na mé ruce vypadají jako dětské...

Sovětská elektronika pokulhávala, ale zas ne tak moc. Je nutné věci posuzovat a porovnávat dobou vzniku daného modelu s tím konkurenčním západním a ne tím, co se kdy komu dostalo do ruky. Západní import (nebo spíš asijský) v době digiboomu byl daleko progresivnější, třeba i díky vietnamské komunitě, která tu byla za totáče na práci a kšeftovala s čím se dalo. Sovětský skluz byl tak cca 3-5 let. Stejná robustnost se tedy najde v západní produkci mladší o 3-5 roků.

Ruské modely pak bývaly daleko déle v produkci, než ty západní. Ono nasytit 280 milionů lidí (nebo kolik jich tam ve Svazu tenkrát bylo) spotřebním zbožím, vést studenou válku a ještě k tomu ve velkým chlastat vodku není legrace.... Třeba pro zajímavost tyhle LEDky dělali od r. 1976 až do kraje 90-tých let. A že se snažili průběžně inovovat své quartzky je vidět např. tady (http://electronika-5.ru/chasy/index.php?page=base).