Přejít na obsah

Fotka
* * * * - 1 Hlasů

Elektronika 5: Электроника Б6-202

Elektronika 5 Электроника Б6-202

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
128 odpovědí na toto téma

#41 siwi

siwi

Interiérový typ

• Member_50
  • 12 128 příspěvků(y)
  • Pohlaví:Muž
  • Bydlí:Praha
  • Fanoušek značky:Aero, Praga, L&K/Škoda, NW/Tatra, Walter, Wikov, Z

Publikováno 2.červen.2017 - 22:30

Prostě paráda.

#42 Harwey

Harwey

Megazávislák

• Member_50
  • 3 521 příspěvků(y)
  • Bydlí:Bratislava

Publikováno 5.červen.2017 - 08:33

Ten normální (vystouplý/nezapuštěný) přepíná na datum.
Korekční zapuštěné jsou na nastavování hodin, minut a nulování vteřin, při zmačknutí toho vystouplého pak na nastavení data, měsíce a dne v týdnu.
Z čísla modulu určit rok výroby, to si nejsem jist. Ručně psaná čísla vypadají, jako když poslední dvojčíslí udává rok, ale nevím, možná ne. Spolehlivě se to dá určit z datumů na krystalu a displeji. Viz můj 'Report z dnešního oživování.' výše. Displej má značení 0479 = duben 1979. Číslo modulu končí 77, takže to asi nebude rok výroby...

vdaka za rady.
Takze 06/07 -80. no proste skoro nove:)
Akurat sa mi zda, ze pri dalsom cisteni a doladovani odisli uplne.
Nie a nie nastartovat.
Nemal by si tam nahodou prosim Ta funkcny modul z r. 1977? ;)
Cekujem aj e-bay sem tam, ale myslim ze je to dost rare vec:)

#43 mkshort

mkshort

Kandidát závislosti

• Member_50
  • 324 příspěvků(y)
  • Bydlí:v bytě
  • Fanoušek značky:Něco speciálního, co v krámě nekoupíš...

Publikováno 6.červen.2017 - 09:45

Tohle se mi stalo už s druhým modulem. O tom prvním jsem psal někde v polovině vlákna. Ten druhý byl tenhle skronový, viz ten vpravo na fotce. Na začátku jsem dal baterky a hned šel. Dal jsem ho do pouzdra na otestování 'v provozu' - vše OK. Poté jsem modul vyndal, že dám nové baterie a zamontuji finálově do vyčištěného pouzdra.....a po vložení baterek NIC! Tak jsem několikrát rozebral a složil - pořád nic. Posléze mi při jednom náhodném pokusu naskočil, ale segmenty se zobrazovali velmi slabě, a co je zajímavé, obráceně. To, co má být černé bylo průhledné a opačně. Ale šly. Nicméně, nenaskočily vždy, jen asi jednou z pěti pokusů po zapojení na proud. Tak jsem je ještě jednou rozebral a pořádně vyčistil tišťák lihem. Nevím, jestli tahle akce byla k něčemu. Po prvním nasazení baterek zas nic, ale vůbec nic, ani ten ' negativ'. Tak jsem už skoro rezignoval. Nicméně jsem si jako naprostý elektronický lajk řekl, že by jim mohl pomoci nějaký elektrický šok. Povolil jsem plech baterek a rukou jsem s ním kmital: zapnout-vypnout-zapnout-vypnout... A najednou po chvilce naskočily. Pak tedy po opětovném vypnutí a snaze o finálové zprovoznění zas nešly. Tak jsem 'zakmital' ještě jednou a po naskočení jsem držel kontakt, zašrouboval šroubek plechu, dal do pouzdra, zašrouboval a už na ně ani nešáhnu.... Teď pěkně už tři dny jdou. Doufám, že jim to vydrží.

Takže lekce je asi taková: pokud modul funguje, raději se do něj moc nehrabat, protože to může skončit průšvihem!

Přiložený soubor  Image_ 2017-06-06 10.38.42.jpg   17,18K   13 Počet stažení

Aviator 42 mm 31681, Poljot Šturmanskije 3133 "Remkovky" exportní + taky jedny střibrné, Poljot Šturmanskije Automat, Poljot Automat "Aeroflot", Poljot Alarm, Raketa World Time, Vostok Amphibia: 17j 420 + 18j 090 + 21j 420, Slava Monster 2427, Ruhla digital, Prim Sport IGEN No date Chronomag LE 13/33, Prim Sport 2, Prim Diplomat, Prim Quartz, Prim 'malé dětské' (moje první hodinky)

...a v opětovném záchvatu digimanie po 30 letech: Электроника Б6-202, Электроника Б6-03 LED, Электроника Б6-02

#44 siwi

siwi

Interiérový typ

• Member_50
  • 12 128 příspěvků(y)

Publikováno 6.červen.2017 - 10:12

To negativní zobrazování - nemohlo by to být polarizačním filtrem vloženým obráceně?

#45 Harwey

Harwey

Megazávislák

• Member_50
  • 3 521 příspěvků(y)
  • Bydlí:Bratislava

Publikováno 6.červen.2017 - 10:21

mkshort: ked budem mat cas a chut sa v nich znova sturat, tak ich rozsturam:)
uvidime co bude.
vdaka za info:)

#46 mkshort

mkshort

Kandidát závislosti

• Member_50
  • 324 příspěvků(y)

Publikováno 6.červen.2017 - 16:27

To negativní zobrazování - nemohlo by to být polarizačním filtrem vloženým obráceně?

To ne. Filtr je nedílnou částí displeje, dá se jen násilím odtrhnout. Jeho otočením o 90 stupňů (nikoliv tedy o 180, aby to pasovalo) se změní zobrazeni průhledné/černé na černé/průhledné.

Nicméně, tady byl problém jiný, možná jsem to špatně napsal. Šlo jen o samotné segmenty, displej byl jinak normálně průsvitný. Tzn. třeba při zobrazení nuly 0, kdy normálně svítí ty obvodové segmenty všechny, ale ne střední vodorovná čárka, tak se ukazovala jen ta čárka. Při 8 bylo všechno průsvitné, 1 byla jako E atd. Navíc, všechno bylo strašně slabě vidět. Asi to ta elektronika zpracovávala nějak divně....

Aviator 42 mm 31681, Poljot Šturmanskije 3133 "Remkovky" exportní + taky jedny střibrné, Poljot Šturmanskije Automat, Poljot Automat "Aeroflot", Poljot Alarm, Raketa World Time, Vostok Amphibia: 17j 420 + 18j 090 + 21j 420, Slava Monster 2427, Ruhla digital, Prim Sport IGEN No date Chronomag LE 13/33, Prim Sport 2, Prim Diplomat, Prim Quartz, Prim 'malé dětské' (moje první hodinky)

...a v opětovném záchvatu digimanie po 30 letech: Электроника Б6-202, Электроника Б6-03 LED, Электроника Б6-02

#47 siwi

siwi

Interiérový typ

• Member_50
  • 12 128 příspěvků(y)

Publikováno 6.červen.2017 - 16:30

Aha, takhle. To jsem opravdu špatně pochopil.

#48 mkshort

mkshort

Kandidát závislosti

• Member_50
  • 324 příspěvků(y)

Publikováno 7.červen.2017 - 08:47

vdaka za rady.
Takze 06/07 -80. no proste skoro nove:)
Akurat sa mi zda, ze pri dalsom cisteni a doladovani odisli uplne.
Nie a nie nastartovat.
Nemal by si tam nahodou prosim Ta funkcny modul z r. 1977? ;)
Cekujem aj e-bay sem tam, ale myslim ze je to dost rare vec:)

Moduly jsou úzký profil, sám mám málo.... Mám 2 pěkný pouzdra, do kterých nemám funkční modul.

Na eBay se prodávají většinou funkční hodinky, takže asi koupit nějaké špatné pouzdro s funkčním modulem by bylo řešení.

#49 mkshort

mkshort

Kandidát závislosti

• Member_50
  • 324 příspěvků(y)

Publikováno 7.červen.2017 - 22:52

Výše popsaným způsobem se mi dnes podařilo oživit další modul, který dříve šel a pak, po výměně baterií, znovu nenaskočil. Je to elektronika (tišťák) z prvních hodinek (viz počátek tohoto vlákna) s jiným displejem (ten původní skončil neslavně po pádu na zem). Tím displejem je tento se zničenou odraznou vrstvou. Zbytky vrstvy se mi nakonec podařilo bez poničení displeje sejmout a jako nová odrazná vrstva posloužil alobal ze Studentské pečetě (díky Orione!) otočený vnitřní matnou stranou k displeji. 'Čokoládový' alobal byl silnější než ten normální balící a tedy vhodnější k aplikaci na displej. Byl to takový řekněme zoufalý první pokus...a nakonec to nedopadlo vůbec špatně. Dalo by se sice něco ještě zlepšit, ale raději beru 90%, než to na druhý pokus mít ještě horší.

Vlastní oživovací proces byl mírným vylepšením tohoto, popsaného dříve. Vylepšení spočívalo v zamontování baterií a mírnějším utažení spojovacího plechu ale zajišťující spolehlivý kontakt. Proužek papíru jsem protáhl mezi plech a jednu baterii = odpojení proudu do hodinek. No, a pak jsem postupně papír vysouval, kontroloval, zda modul naskočil, když ne, tak zase zasunul.....atd.....a asi na 15. pokus se modul rozběhl. Hurá!!! Dotáhl jsem tedy plíšek a honem s tím do pouzdra!

Přiložený soubor  IMG_0901.JPG   162,98K   18 Počet stažení

#50 mkshort

mkshort

Kandidát závislosti

• Member_50
  • 324 příspěvků(y)

Publikováno 7.červen.2017 - 23:13

Rodinka teď vypadá takhle.

Pro zajímavost jsou zde vidět 4 různé typy displejů použité pro řadu 202 v průběhu doby. Zleva novější bez rámečků u písmen a červenou nedělí (není vidět, páč je středa :-), nejnovější s černou nedělí, pak jeden z nejstarších s rámečky a širokými číslicemi a nakonec 'rámečkový' s užšími čísly stejnými jako u prvních dvou.

Dle pramenů bylo těch displejů 7 druhů; navíc k těmto ještě orámované dny a také vteřiny a pak pro variantu SEKONDA s orámovanými dny v angličtině a španělštině.

Přiložený soubor  IMG_0911.JPG   126,45K   23 Počet stažení

#51 siwi

siwi

Interiérový typ

• Member_50
  • 12 128 příspěvků(y)

Publikováno 8.červen.2017 - 16:56

Krásná rosinka, jen co je pravda.

#52 mkshort

mkshort

Kandidát závislosti

• Member_50
  • 324 příspěvků(y)

Publikováno 30.listopad.2017 - 01:41

Nedávno jsem s jedním místním členem řešil oživování jeho Б6-202 a snažil se něco poradit. Bohužel, při zakoupení hodinek prodávaných jako nefunkční, je kolikrát "každá rada drahá"... Uvedení modulu takovýchto hodinek do chodu má většinou pravděpodobnost jak výhra ve Sportce.

Jeden příklad za všechny.

Koupil jsem nedávno jedny Б6-202 s pěkným pouzdrem a origo tahem. Šlo mi hlavně o ten tah, kterých se mi nedostává. Prodávány byly, samozřejmě, jako 'nezkoušeno, funkce negarantovaná'. Vzhled displeje už napovídal, že modul nebude nejmladší a funkce opravdu nejistá. Takže jsem raději nic neočekával.

Přiložený soubor  1.jpg   58,47K   20 Počet stažení

Před pár dny dorazily. Pouzdro opravdu luxusní, kovový tah až na pár rýh, které by mohly jít aspoň částečně zahladit, celkem OK.

Přiložený soubor  IMG_2263.JPG   156,16K   18 Počet stažení

Přiložený soubor  IMG_2267.JPG   88,85K   18 Počet stažení

Horší to bylo vevnitř. Staré vyteklé baterie nadělaly slušnou paseku, škoda. Je to jeden z raných modulů 30350 ještě s přišroubovaným sub-tišťákem, datovaný 0778 (červenec 1978) na krystalu i displeji. Uvnitř bylo kromě hory zeleného oxidu rozlezlého jako metástázovaná rakovina po celém modulu i kapalné cosi (kyselina?), co opustilo baterii a ještě s plnou sílou škodilo... Po jemném očistění se objevil pravý rozsah poškození - zoxidované vodivé dráhy tištěného spoje byly na některých místech přerušeny a posléze se začaly separovat od desky a trhat.

Přiložený soubor  IMG_2269.JPG   109,82K   19 Počet stažení

Přiložený soubor  IMG_2282.JPG   117,71K   18 Počet stažení

Přiložený soubor  IMG_2285.JPG   140,24K   17 Počet stažení

Přiložený soubor  IMG_2287.JPG   65,3K   16 Počet stažení

Přiložený soubor  IMG_2288.JPG   87,13K   16 Počet stažení

Přiložený soubor  IMG_2289.JPG   88,67K   16 Počet stažení

Přiložený soubor  IMG_2290.JPG   87,7K   17 Počet stažení

Přiložený soubor  IMG_2292.JPG   85,17K   18 Počet stažení

Přiložený soubor  IMG_2293.JPG   90,82K   16 Počet stažení

Přiložený soubor  IMG_2294.JPG   95,33K   17 Počet stažení

Po očištění. Bohužel, některé dráhy tišťáku jsou přerušené...

Přiložený soubor  IMG_2296.JPG   86,56K   16 Počet stažení

Přiložený soubor  IMG_2298.JPG   73,29K   17 Počet stažení

Po nouzovém obnovení vodivosti zůstal však modul stále ve stadiu klinické smrti....nahodit se ho nepodařilo...

#53 mkshort

mkshort

Kandidát závislosti

• Member_50
  • 324 příspěvků(y)

Publikováno 16.prosinec.2017 - 17:36

Jedna malá rada pro provozovatele anebo nové majitele Б6-202.

Nedávno jsem řešil s místním členem co může být špatně, když modul běží dobře mimo pouzdro a po zasazení zeslábne "obraz" na displeji, nebo zmizí, případně hodinky běží vzhůru nohama a po otočení slábne nebo mizí displej.

Na vině může být spojovací plech mezi bateriemi. Po letech používání bývá zprohýbaný a v mnoha případech má ulomený ten malý zobáček naproti šroubku, který ho pomáhá držet, aby neodstával od modulu. Potom se může stát, že se při uzavření pouzdra tento plech dotkne dýnka a zkratuje tím jednu baterii přes kontakt propojení modulu s pouzdrem (ten zasouvací plech vložený kolem pravé baterie, viz obr., aby fungovala tlačítka). Může se to stát i tím, že se použijí vyšší baterie LR44 místo LR54.

Pomoc je jednoduchá - odizolování propojovacího plechu od spodku dýnka např. silnějším papírem.

Přiložený soubor  1.JPG   109,57K   23 Počet stažení

Přiložený soubor  2.JPG   96,52K   20 Počet stažení

Případně je tu ještě jedna možnost, zejména při použití vyšších LR44, ale tu bych asi úplně nedoporučoval - odstranění kontaktu propojení modulu s pouzdrem a využití kontaktu spojovacího plechu baterií jako toho spojení modulu s pouzdrem. Jedny hodinky jsem takto nějaký čas provozoval, protože mi chyběl ten zasouvací plíšek, a nic se nestalo.

#54 mkshort

mkshort

Kandidát závislosti

• Member_50
  • 324 příspěvků(y)

Publikováno 18.prosinec.2017 - 22:30

Malá oprava v minulém příspěvku. Do Б6-202 samozřejmě patří baterie LR43, nikoliv omylem napsané LR54. LR54 jsou ještě tenčí než LR43 a jsou použity ve starších Б6-02.

#55 mkshort

mkshort

Kandidát závislosti

• Member_50
  • 324 příspěvků(y)

Publikováno 23.březen.2018 - 22:23

Už se tu déle nic nedělo, tak provedu update. Kolekce Электроника Б6-202 vypadá momentálně takto:

Přiložený soubor  IMG_2892.JPG   126,55K   26 Počet stažení

Většinou kupuji hodinky označené v nabídce jako nefunkční za levnější peníz a pak se je snažím zprovoznit. Na těchhle 7 fungujících zatím padlo 10 zakoupených kusů. Takže to není zas tak úplně neúspěšné...70% úspěšnost ujde. ;-)

#56 siwi

siwi

Interiérový typ

• Member_50
  • 12 128 příspěvků(y)

Publikováno 23.březen.2018 - 23:54

Nooo... Mám napsat, že to máš pěkný? Máš  :clap:

Mám jedny se stejným modulem. Ale v poudře je nějak nakřivo. Když se ho pokusím narovnat, tak zase nesedí kontakty na tlačítkách. Asi nějakej nepodarek:

Přiložený soubor  DSC_7897.jpg   177,51K   15 Počet stažení

#57 mkshort

mkshort

Kandidát závislosti

• Member_50
  • 324 příspěvků(y)

Publikováno 24.březen.2018 - 19:55

Dík. Zatím skromná sbírčička, neboť kvalitám některých kolektorů se dá jen těžko přiblížit. Třeba tomuhle. A navíc ještě provokuje: "Here's a part of my collection of 202-s...." ;-)

Přiložený soubor  ele236.jpg   153,8K   25 Počet stažení

#58 mkshort

mkshort

Kandidát závislosti

• Member_50
  • 324 příspěvků(y)

Publikováno 24.březen.2018 - 20:01

Co se týče křivého modulu v pouzdře, mám také jeden takový, ale dalo se to srovnat lehce silovým natočením modulu, aby byl rovně a zaklínování obvodu malým klínkem z párátka. U 202jek je natočení modulu aretováno polohou tlačítek na pouzdru. Pak možná stačilo, že měl soudruh trošku volný přípravek, navíc pár promile vodky pod kůží a navrtal to lehce šejdrem... :tongue_ss:

#59 siwi

siwi

Interiérový typ

• Member_50
  • 12 128 příspěvků(y)

Publikováno 24.březen.2018 - 20:29

No... Tak to asi bude případ mého exempláře :(

#60 eloga

eloga

Megazávislák

• Member_50
  • 2 885 příspěvků(y)
  • Bydlí:Za vodou
  • Fanoušek značky:Seiko, Japan Made First.

Publikováno 25.březen.2018 - 19:08

Dík. Zatím skromná sbírčička, neboť kvalitám některých kolektorů se dá jen těžko přiblížit. Třeba tomuhle. A navíc ještě provokuje: "Here's a part of my collection of 202-s...." ;-)

attachicon.gifele236.jpg

:eek: , tak tuhle sbírku obdivuji, to je fakt paráda.... :notworthy:

***  ALL YOU NEED IS SEIKO ***