Přejít na obsah

Anketa o nejlepší WEB prezentaci výrobce hodinek.


Prokop

Doporučené příspěvky

Zajímal by mne názor Vás všech na internetové prezentace výrobců náramkových hodinek.

Připravujeme nyní nový design našeho webu, se kterým půjde ruku v ruce i nový obsah a náprava právem kritizovaného množství fotek a informací o hodinkách. Rád bych se tedy poučil o tom, co kdo z Vás vnímá jako dobré a co zlé. Doufám, že to nebudete chápat jako zneužívání vaší ochoty, ale konec konců děláme ten web především pro Vás - milovníky náramkových hodinek, brouzdající po internetu.

 

Připojuji pár svých oblíbených odkazů, ale i k těm mám své výhrady, které se týkají především problematiky zobrazení při různých rozlišení obrazovky:

 

www.rolex.com

www.baume-et-mercier.com

www.mido.ch

 

Dále připojuji pracovní verzi našeho budoucího webu, a tak máte-li chuť nám pomoci, řekněte nám svůj názor. Mě na tomto návrhu vyhovuje rozložení všech informací, které tam mají být, jen mi ještě chybí větší nádech exkluzivity.

Zdá se mi, že to vypadá příliš lacině.

 

http://www.prim.cz/redesign/prim-titulni.jpg

http://www.prim.cz/redesign/prim-orlik.jpg

http://www.prim.cz/redesign/prim-kontakty.jpg

 

Co vy na to?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

OK, to je dobry napad. Zacnu obecne:

- Nemam prilis rad flashove animace. Zvlaste ne ty "blikaci", z nichz me akorat boli oci. Navic jsou casto tou nejvetsi soucasti webu pri jeho nahrani, coz muze lidem s klasickym 56kb modemovym pripojenim pekne lezt na nervy.

- Mam rad cisty styl, spise ostre hrany (prechody). Zadna preplacanost.

- Barevna paleta muze byt pestra, ale vkusne vybrana a v celkovem dusledku harmonicka. Mam rad kontrasty, ale ne vzdy takove kontrasty pusobi barevne dobre. Tradicne dobre se k sobe hodi fialova (tmave ruzova) a modra + bila (treba bile pozadi, (tmave) modre pismo a fialove serepaticky okolo). Takovych kombinaci je spousta...

- Dobry web by mel byt predevsim funkcni, tj. spravne napsany (viz jinde mnou zminovany validator xhtml, resp. validator css). I samotny (x)html+css dokaze divy... viz napr. http://wellstyled.com/, http://www.digital-web.com/, nebo pro prehled "krasnych css stranek" muzete mrknout na http://www.cssbeauty.com/.

- Uprednostnuji mensi, i kdyz ne prilis maly font. Mam rad Verdanu, Trebuchet MS, Arial.

 

Nyni konkretne k navrhum noveho webu prim.cz:

- Zda se dobre prehledny. Z hlediska navrhu rozlozeni neni spatny.

- Nepozdavaji se mi prilis barvy. Bud by melo jit o barevne kombinace prislusne k znacce Prim jako takove, prip. (pokud zadna takova "firemni barva" neni) takove, ktere zaujmou, vzbudi (pozitivni) pozornost. Cerna v kombinaci s (tmave) zeleno-modrou mi neprijde jako zcela vhodna, ale neni to zase strasne.

- "Tlacitka" v menu se mi vubec nelibi. Pripomina mi to pocitacove e-ziny zacatku 90. let, jeste v tech amaterskych zacatcich. Mozna bych je vice oddelil od samotneho obsahu. Predevsim bych je vsak barevne vice odlisil, s vetsim kontrastem mezi pozadim/textem.

- Jednim z neduhu webove prezentace Prim.cz je -- a zda se, ze si toho jste vedom -- nedostatek fotek, k cemuz jeste dodam nekdy pomerne katastrofalni jejich kvalitu.

- Dalsi problem vidim ve velmi malem mnozstvi informaci. Tycho de Brahe na Prim.cz ani nejsou, o Orliku a Spartaku par radek...

- Co vidim ale jako nejvetsi problem, to je vas cifernik.cz. Velmi doporucuji spojit tento web primo s prim.cz, a to nejen designove, tj. rovnou do nej zabudovat. Prodej hodinek primo pres firemni web sice neni, alespon co vim, prilis rozsiren, ale to mi vubec nevadi, naopak to vitam.

- No a zaverem jednu poznamku, ktera by ovsem nemela byt chapana jako hnidopisstvi, jako tresnicka na dortu, ale naopak vazne: Mozna by stalo za to, abyste si najali nejakou jazykovou korektorku... zatim to vypada tak, ze si s interpunkci prilis hlavu nelamete (na samotne uvodni strance zde od vas linkovane je hned nekolik gramatickych chyb).

 

Co se tyce webovych prezentaci hodinarskych firem, ktere se mi libi, pak:

- spatna neni http://www.edox-watches.com/

- zajimava, avsak ne zcela funkcni (v Opere a FF) je i http://www.villemont.ch/

- uchazejici, avsak opet nefunkcni je i http://www.maurice-lacroix.com/

Nevim, zda je to jen nahoda, ale prave u hodinarskych prezentaci jsem se setkal s nejvetsim mnozstvim nefunkcnich stranek...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Děkuji za připomínky a hodnocení. Jsem rád, že přišly i kritické připomínky i odkazy na zajímavé stránky. Souhlasím s tím, že Edox má hezké stránky.

 

Nejprve řeknu něco k k těm zahraničním konkurenčním stránkám. Většinou mají ten neduh, že vůbec nepočítají s tím, že by člověk, který si je bude prohlížet, neměl přebytek času. Zdlouhavé nahrávání animací je jednou z hlavních výhrad. Nepřehledné menu je jednou z druhých výhrad. Ovládání by mělo umožňovat se dostat, ke kterékoliv informaci na co nejméně kliknutí, a to z kterékoliv stránky. Na hlavní informaci, tedy informaci o kolekci by se měl člověk dostat už s hopepage. U Edoxu to bylo možné až na třetí obrazovce.

Největší výhradu mám však k tomu, že mají nevyřešenou otázku toho, jak budou stránky vypadat při rozlišení 800x600, 1024x786 a 1280x1024. Většinou jsou stránky optimalizovány na větší rozlišení, a tak lidé s menším rozlišením utřou.:-)

 

Naše firma se sice začíná orientovat také na dražší hodinky, ale bývali jsme masovým výrobcem s roční produkcí přes půl milionu hodinek ročně, proto chceme poskytovat informace o naší současnosti, minulosti i budoucnosti i obecné veřejnosti, která si třeba ani naše hodinky nekoupí. Krom toho se domníváme, že stále nabízíme nejlepší poměr "Value for money" v oblasti levnějších mechanických hodinek.

 

Zkrátka chci, aby byl web přístupný komukoliv a byl uživatelsky příjemný.

 

Co se týče barev, tak tmavě tyrkysová (tedy kombinace tmavě modré a tmavě zelené) je naší firmaní barvou. Povolené kombinace logomanuálu jsou: Bílé logo na tmavě tyrkysovém pozadí nebo černé logo na slonovinově zbarveném pozadí. Pro účely internetové prezentace už delší dobu využíváme tu první kombinaci. Zdá se nám být dobrou v tom smyslu, že kombinuje uklidňující zelenou s lexusní elegancí tmavě modré. Bílé logo pak symbolizuje čistotu a preciznost.

 

S barvami loga a layoutu tedy moc hýbat nemohu. Mohu se odchýlit o pár stupňů, to mi internet promine, protože stejně každý tu barvu vidí podle způsobu zobrazení na svém monitoru, ale nemůžu z toho udělat šedou x oranžovou. Mě se tyhle barvy také líbí, ale používají je minimálně dvě hodinářské značky a my nechceme být stejní.:-)

 

Co se týče textů, tak u některých textů mě to ani nepřekvapuje. Všechny jsem je psal já, ale některé jazykovou korekturou prošly a některé ne. Když vezmeme v potaz, že jsem měl na základce z diktátů zpravidla za 4 nebo za 5, není to ale tak hrozné...:-))) Jazykovou korekturu samozřejmě budeme aplikovat, především na texty, které budou na webu jako stabilní základ (Profil, Historie atd..)

 

O úrovni fotek jsem se už zmiňoval. Problém jsme si uvědomili a nový návrh se dělá především kvůli tomu, aby ty fotky bylo kde smysluplně vystavit. Co se týče samotného focení, tak mohu říci jen tolik, že kdo se pokusil někdy seriózně hodinky nafotit, ví, jaký je to problém. Když se podívám na weby zahraniční konkurence, tak jsou to všechno počítačově dost výrazně upravované fotky. My se snažíme nafotit hodinky v reálné podobě. Fotíme v profesionálním ateliéru a na profi zařízeních. Problém je v tom, že každé hodinky se chovají jinak. Potřebují jiné světlo z jiného úhlu, a tak se nám nedaří sekat ty fotky jednu jako druhou.

 

Největší problém ale je asi při zmenšování. Potřebuji se naučit nějaký optimální způsob, jak fotky zmenšovat. Když fotky předám lidem, kteří pro mě stránky připravují, mají fotky výrazně lepší kvalitu, než když tak učiním já. Je v tom nějaký fígl...:-) Asi se na něj budu už muset jednou zeptat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník idaho

Dobry den,

navrh webu Prim se mi velmi libi a to vcetne tlacitek v menu. Obecne by se dalo rici, ze mam opacny nazor na vzhled webu nez mb :)

Barevne schema se mi libi takove jake je, mam rad modrou a bilou. Fialova a ruzova barva ve me budi dojem mensi serioznosti, pouzil bych je na web tvoreny z pubertalniho nadseni :) a za urcitym ucelem, rozhodne ne na prezentaci.

Co se tyka flash animaci.. inu, take mam radeji ciste html/css, ale kdyz neni zbyti, tak nejaky vkusny flash, na kterem nestoji hlava a pata cele stranky, mi nevadi. Dnes uz opravdu malo lidi ma vytacene spojeni a pokud jeste ano, tak verim, ze se za tu dobu naucili neskonale trpelivosti.

 

K webu obecne pristupuji dvojim zpusobem, bud neco hledam a nezajima me design, ale ucelovost a rychlost s jakou najdu potrebnou informaci a nebo se doslechnu o vyrobci a jsem zvedavy co vyrabi a pak intenzivne vnimam jak sve vyrobky prezentuje graficky i co se mnozstvi relevantnich informaci tyce. S tim dost casto souvisi kompatibilita s ruznymi prohlizeci.

 

Take nesouhlasim s mb v tom, ze by se mel spojit cifernik primo s webem Prim. Graficky ano, ale ne funkcne. Nerad bych aby se obchod pletl do prezentace. Bohate by stacil u popisu konkretniho kusu odkaz na cifernik.

 

Shrnuto a podtrzeno, s titulni strankou jsem spokojen, s ostatnimi si nejsem az tak jist rozvrzenim popisu a fotek.. k uplnemu posouzeni bych asi potreboval kompletni ukazku, ne jen prvnich par vet a naznaky.

 

OK, to je dobry napad. Zacnu obecne:

- Nemam prilis rad flashove animace. Zvlaste ne ty "blikaci", z nichz me akorat boli oci. Navic jsou casto tou nejvetsi soucasti webu pri jeho nahrani, coz muze lidem s klasickym 56kb modemovym pripojenim  pekne lezt na nervy.

 

Co se tyce webovych prezentaci hodinarskych firem, ktere se mi libi, pak:

- spatna neni http://www.edox-watches.com/

- zajimava, avsak ne zcela funkcni (v Opere a FF) je i http://www.villemont.ch/

- uchazejici, avsak opet nefunkcni je i http://www.maurice-lacroix.com/

mb.. neprijde Vam, ze si tak trochu protirecite? :) Tyto weby jsou plne flashe a maurice-lacroix ma tabulkovy layout.. Nic proti tabulkam, osobne jsem spise jejich zastancem, ale uz je to prece jen prekonana technologie co se layoutu tyka.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Děkuji za připomínky a hodnocení. Jsem rád, že přišly i kritické připomínky i odkazy na zajímavé stránky.

Neni zac :). Ode me se snad ani nic jineho nez kritika cekat neda... rika se o mne, ze jsem puntickar...

Fialova a ruzova barva ve me budi dojem mensi serioznosti, pouzil bych je na web tvoreny z pubertalniho nadseni :)

Tak to prr... fialova v kombinaci s modrou a bilou (o ciste ruzove jsem nepsal) k sobe velmi padne a vubec nejsou znakem "pubertalniho nadseni". Sveho casu tuto kombinaci vyuzivala ODS v nekterych svych predvolebnich letacich a vypadalo to velmi slusive a seriozne (i kdyz ji to nepomohlo :) ). (Btw. jak jsem psal -- neni to jedina kombinace, ktera se k sobe hodi. I ta Primovska neni spatna... na amaterskych tlacitkach v menu ale trvam...:) )

Co se tyka flash animaci.. inu, take mam radeji ciste html/css, ale kdyz neni zbyti, tak nejaky vkusny flash, na kterem nestoji hlava a pata cele stranky, mi nevadi.

Jasne, proc ne. Jen toho nesmi byt moc a prilis blikave...

Nerad bych aby se obchod pletl do prezentace. Bohate by stacil u popisu konkretniho kusu odkaz na cifernik.

Ano, mate pravdu. Takhle nejak jsem si to take predstavoval, mozna jsem to spatne napsal. Klido pido staci, kdyz to bude neco na zpusob http://www.apple.com... u popisu vyrobku hodit odkaz na e-shop. Ten by ale skutecne mel byt vyveden ve stejne forme jako hlavni stranka.

neprijde Vam, ze si tak trochu protirecite? :) Tyto weby jsou plne flashe a maurice-lacroix ma tabulkovy layout.. Nic proti tabulkam, osobne jsem spise jejich zastancem, ale uz je to prece jen prekonana technologie co se layoutu tyka.

No, asi takhle: u Edoxu se mi libi napad s odkazy na jednotlive typy z collection (navazani na foto prirody... docela zajimave), jinak taky nic moc. U Villemont se mi libi zajimavy napad se zoomem na hodinky. A u ML se mi libi celkem vkusny zakladni design. Tot vse. Kazda stranka ma sve neduhy (a neni jich malo), ostatne neni nahodou, ze mi v Opere/FF nektere funkce nejedou (u ML se po odkliknuti nenacte ani hlavni stranka :( ). Vsechny jsem daval jen k pozornosti vzhledem k dilcim zajimavym napadum. Jinak jsem zatim jeste nenarazil na webovou prezentaci hodinarske firmy, ktera by se mi kompletne zamlouvala. Proto jsem take daval i odkazy na ne-hodinarske stranky, ktere se mi libi a navic jsou dobre napsane.

Btw. tabulky skutecne rad nemam... ;o)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Těší mě, že se tu všichni začínáme shodovat v tom, jak by měl nový web vypadat, alespoň po technické stránce. To co je totiž jisté je to, že web bude stavěn tak, aby veškerá informace byla dostupná i lidem, užívajícím rozlišení 800x600. Podle proframátora by mělo stačit když bude šíře základního obsahu posazena na 770px. Asi existují i prohlížeče, které oříznou i takovouto prezentaci, ale popravdě... nevěřím, že si někdo bude prohlížet web o hodinkách na mobilu.:-) Myslím, že lidé už dnes disponují minimálně 1024x768px. Spíše větším. Proto je prezentace koncipována tak, aby obsah byl dostupný lidem s 800x600px, ale graficky úplná bude prezentace až pro větší rozlišení. Opticky tak má prezentace nějakých 1000px na šířku, když počítám i stín, který zdůrazňuje, kde je skutečný konec prezentace.

Zkrátka nic "gumového" a přitom dobrý dojem i na větších rozlišeních. "Gumový layout" je to co mě u webu baume-et-mercier.com nejvíce vadí. Vidět tuto prezentaci na širokoúhlé obrazovce jí skutečně diskvalifikuje. Jinak považuji tento web za vizuálně nejatraktivnější a nejpromyšlenější. Dokonce i flashové animace jsou provedeny velmi vkusně a nijak mě neruší, ani nezdržují. Když budu rychle hledat nějakou informaci, ani nepoznám, že tam jsou, protože nikde nezdržuje upozornění, že se stránka načítá. Zkrátka když animaci, tak takovouto.

Co mě dále na webu Baume & Mercier vadí je poměrně malý objem informací o samotných hodinkách.

 

Na webu www.prim.cz plánuji, že by se pod heslem "KOLEKCE" rozvinulo roletkové menu, které by na první pozici nabídlo mapu kolekce a na dalších pozicích konkrétní modelové řady.

 

Mapa kolekce bude strukturována do podoby tabulky, kde souřadnice X bude dávat informaci o tom, jaké je velikostní kategorie pouzdra hodinek. V nabídce jich je celkem 5 (klasická dámská, střední dámská/juniorská, klasická pánská, oversize a overdress). Oversize znamená hodinky o průměru sklíčka 34mm (např. Tycho de Brahe a Spartak). Velikostí overdress jsou míněny, jak název prozrazuje, hodinky určené k nošení přes oblečení (např. Rider a připravovaná nová modelová řada Extrem).

Souřadnice Y dá informaci o tom, k jakému typu designu daná typová řada náleží (Soliter, Retro, Klasik, Styl, Sport, Extrem). Kategorie Soliter je označením pro všechny hodinky vyráběné pouze v jediném kuse na základě individuálního přání a věřte, že už jej jich docela dost.:-) Ostatní kategorie netřeba vysvětlovat.

 

Každá typová řada bude obsahovat popis, specifikaci hodinek, velké foto s možností ho na kliknutí zvětšit přes celou obrazovku, seznam barevných variant, odkaz na e-shop a záložky na další podstránky, na kterých najdete Historii, možnosti individualizace, galerii dalších fotek a seznam průvodních dokumentů.

 

Chybí vám tam něco?

 

Nakonec ještě k otázce grafiky tlačítek. Tam se názory rozcházejí. Jsou naopak lidé, kteří říkají, že takováto záložková tlačítka jsou in. Konec konců i ten server Apple.com je má, a to si myslím, že návrh těch našich je přesi jen ještě decentnější.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem se pokusil implementovat nějaké připomínky a pomalu se blížím finální verzi. Toto je předposlední verze. Případné drobné změny uděláme až při samotné datové přípravě stránek.http://www.prim.cz/redesign/prim-titulni-2.jpg

Ano, ano, ano. Mnohem lepsi nez puvodni, pouze je divny ten protazeny obrazek v sekci "Invidivualni vyroba". Jinak menu-buttony jsou mnohem hezci... je-li svetlejsi pozadi, hodi se cerna mnohem vice nez ona bila (z toho spise bolely oci). (Mozna maly detail -- pri aktivni strance odpovidajici tlacitku v menu by se mohl mirne zacervenit i text v onom tlacidlu, nejen spodni hrana, jak je tomu dosud... ale to mne jen tak napadlo, treba to ani nebude sedet.) Takze gratuluji a zaroven dekuji. Zakladni koncept zustal stejny, ale doladenim detailu jste se velmi priblizili profi webum zahranicnich firem. Prehlednosti je mozna spise dokonce predcite. Jsem velmi zvedav na provedeni one kolekce, o niz jste psal. Takto z popisu to vypada zajimave, ale je nutno to videt a "osahat".

Mate me pozehnani :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano, novy navrh je velmi pekny.. co sa tyka zmensovania fotiek, treba si prestudovat ako sa to najlepsie robi, nie je to jednoducha zalezitost. Ja osobne zmensujem fotky vo fotosope, na dva krat, vzdy medzi tym doostrujem a na konci ked uz mam pozadovanu velkost, tak skopirujem vrstvu, tu doostrim a jej priehladnostou si urcujem vyslednu ostrost. Ulozim pomocou "ulozit pre web"

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ano stránky jsou lepší, ale nelíbí se mi ta vyblutá modrá barva. Dal bych tam nějakou decentní barvu s jemnými odstíny. Také mám rád, když se hodinky prezentují z obou stran a obrázek je veliký. Miluji 3D zobrazení. Např se mi líbí stránky firmy BLANCPAIN.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Barvy se samozřejmě budou líbit každému jinak. Já s nimi zase tak moc měnit nemůžu, protože tmavě tyrkysová je základní barvou CI Eltonu a značky Prim. A mě se krom toho líbí, že se stránky vizuálně výrazně odlišují od konkurenčních švýcarských výrobců. Myslím, že teď je už stejně zbytečné být hnidopichy. Web je po stránce layoutu hotový a bude se jen nafukovat co do hloubky obsahu. Větších fotek se samozřejmě dočkáte. Každé hodinky budou mít svou samostatnou stránku, na které najdete kromě základní fotky, popisu, také detailní technickou specifikaci a galerii fotek. Tam kde to bude mít smysl budou odkazy i na historii modelu a zajímavé informace či příběhy. Nějaké otáčení hodinek ve flashi od nás prosím nečekejte. Jsme výrobce hodinek a nemůžeme dospět do stavu, že nebudeme dělat nic jiného, než neustále měnit web, o kterém už za půl roku řeknou lidi, že je zastaralý. Poslední web vydržel 2,5 roku. Myslím, že i v této současné podobě máme web, který značně překonává leckterou naší konkurenci. Jsou firmy, jejichž prezentace je stále o několik řádů níže a já si myslím, že je načase, přestat se stydět za to, že jsme češi. Hodinky dělat umíme a weby také nemáme takový, aby nám dělal ostudu. Teď tam začnu sypat další a další fotky a doplňovat informace. Ocením náměty v tomto směru.:-)

 

Děkuji všem, kteří přispěli k formování nového designu stránek svým názorem a konstruktivní kritikou.

 

Jan Prokop

obchodní ředitel

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Budu se opakovat, ale mam potrebu novy web primek pochvalit. Skutecne jste udelali spoustu prace a soucasny stav je vice nez uspokojujici. Barevne to ladi, pismo je citelne (dobre zvoleny font i velikost), zakladni layout prispevku je prehledny. Pouze drobnosti:

- V Opere je tesne nad menu-tlacitky videt sedy pruh, prekryvajici uprostred cast loga. V IE a Firefoxu nic takoveho k videni neni. Je to zajimavy... jak mam obvykle ty zkusenosti, ze jde o chybu autoru webu, nebot Opera se snazi velmi peclive dodrzovat webove standardy, na nez treba IE z vysoka kasle, tak v tomto pripade bych to videl na chybu Opery. Nijak jsem to nestudoval, ale tvurci by se na to mohli mrknout detailneji...

- K nedodelane kolekci: vim, ze na ni bude spousta zmen, jen bych rad doporucil, aby v nahledu zustaly vzdy ty hodinky, nad jejichz odkazem uzivatel naposledy prejel mysi... neustale vraceni se ke Spartaku (nemylim-li se) pusobi ponekud zvlastne (nez prejdete z jednoho odkazu na druhy, musite prejet par milimetru "bileho mista", pri kterem se do nahledu vrati defaultne nastaveny Spartak, a to je pouze matouci).

 

Doufam, ze ani Cifernik nezustane nedotcen a dostane stejny hav jako hlavni prezentace.

Dobra prace.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Teď tam začnu sypat další a další fotky a doplňovat informace. Ocením náměty v tomto směru.:-)...

Jan Prokop

Nový web Primu je vzhledově chvályhodně uměřený - ze švýcarských flashových exhibicí mi už naskakují pupínky.

 

Zejména v sekci "Průvodce výběrem hodinek" jsem ale narazil na poněkud surealistický obsah.

 

... Hodně diskutovaným parametrem je tzv. COSC certifikace. V praxi však znamená pouze to, že na přesnost chodu hodinek budete mít papír, který garantuje +4/−2 vteřiny denní odchylky.

Až na to, že je to +6/-4 pro strojek s průměrem 2 cm a víc, nebo +8/-5 pro menší, respektive +5/-2 pro kapesní hodinky. A slušelo by se podotknout , že to není libovolná denní odchylka, ale střední hodnota během deseti dní (ve kterých strojek vystřídá 5 poloh), přičemž střední denní odchylka způsobená změnou polohy musí být pod 2s a maximální pod 5s. K tomu ještě maximální denní odchylka od průměru 10s během deseti dní. Plus teplotní závislost menší než +-0,6s na den a stupeň Celsia v rozsahu 8-38 stupňů.

 

Pokud vám na přesnosti extrémně záleží, můžete si nechat i levnější mechanické hodinky ?vyladit? na míru a dosáhnout stejných parametrů za výrazně menších nákladů. Výsledek si snadno ověříte běžným užíváním.

Laskavý čtenář snadnost ověření COSC parametrů běžným nošením ve světle výše uvedeného jistě nahlédne sám.

 

Navíc Vás hodinář ? profesionál vybaví na cestu záznamem z chronografu. Ten by měl být především lineární.

Aby byl lineární, těžko bude reprezentovat měření 16 dní dlouhé při různých polohách a třech různých předdefinovaných teplotách. To by si totiž hodinář - profesionál mohl otevřít další laboratoř posuzující shodu s normou ISO 3159. COSC totiž nic jiného nedělá.

 

Pokud Vás překvapil výraz ?chronograf?, tak ten je tu skutečně namístě, protože se jedná o grafický zapisovač,  který porovnává chod hodinek s chronometrem, tedy referenční časovou bází. Pojem chronograf se chybně vžil pro hodinky s více ciferníky (stopky, složitější zobrazení data, měsíční fázi atd.), které jsou však odborně označovány za chronoskop.

Ehm. Při vší úctě bych poukázal na neformální orákulum - Fédération de l'industrie horlogère suisse - a její 40 let starý Dictionnaire professionnel illustré de l'horlogerie (vulgo Berner). Pokud by to nestačilo, tak tu máme ještě normu ISO 6426 - Horological Vocabulary. Oba zdroje shodně definují chronograf jako hodinky či zařízení, které umožňují nezávisle na denním čase měřit ještě časové intervaly: "...Montre ou appareil comportant deux systèmes horaires indépendants: l'un donne l'heure, l'autre enregistre les temps courts..."

 

Absence COSC certifikace není signifikantní, protože tu mohou získat pouze firmy, které jsou členem Švýcarského svazu hodinářského průmyslu. Z toho důvodu je COSC certifikace zapovězena všem nešvýcarským subjektům.

Což evidentně není pravda. Nešvýcarským výrobcům hodinek COSC certifikace zapovězena rozhodně není, neb se týká jen strojku. Pro obvyklé firmy odpovídající mustru "ETA strojek + NC fréza + Hirsch řemínek + jímavá historka o značce a tradici" je COSC dostupný, ať už se hodinky vyrábějí kdekoli. Příklady z Německa, Španělska nebo USA si zájemce může snadno dohledat v COSC statistikách.

 

Ostatně, neomezuje-li se navazování na tradice Primu na marketingové plky, mělo by být v Eltonu o ISO 3159/COSC poměrně rozsáhlé know-how. Československo sedělo v ISO TC 114 (ostatně ČR je tam dodnes pozorovatelem) a lidé, kteří to tehdy pro FMPO připomínkovali, jsou snad ještě při smyslech.

 

COSC certifikát považuji z řady důvodů za problematický, ale připadá mi nefér shazovat jej ze stolu pomocí vyložených nepravd - tím spíše firmou, která by jej vzhledem k závislosti na švýcarských strojcích nabízet - přinejmenším volitelně - mohla, leč nenabízí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je na místě, abych šel do sebe.:-) Měl jsem jít do větších podrobností a detailů a měl jsem se vyvarovat svého subjektivního postoje k COSC certifikaci. Přesné údaje už jste tedy čtenářům sdělil, myslím, že to všichni ocení. Co se týče mého subjektivního názoru, tak ten vyplývá z toho, že se občas setkávám s lidmi, kteří řeknou, že pokud nejsme schopni hodinky vybavit COSC certifikací, nestojí za nic. Jsem patriot a značku PRIM se snažím ze všech sil vrátit tam, kam patří. Bohužel je to za cenu ztráty velkého množství času a energie. To ostatně dokumentuje čas, ve kterém Vám odpovídám. Má pracovní doba ještě neskončila. Omlouvám se za neúplnost a tendenční zaujatost!

 

Na druhou stranu jsem měl v mnohém pravdu a myslím, že i vy se mnou budete souhlasit. Snažil jsem se lidem říci, že kvalita strojku a jeho chodových parametrů do značné míry závisí na péči a zručnosti hodináře, který strojek sestavuje a seřizuje. Ani zdaleka ne každý ETA strojek má parametry, se kterými bychom byli spokojeni. Dáváme strojkům poměrně podstatnou část přidané hodnoty právě na tom seřizování a ladění. A mezi našimi zákazníky, kteří si obědnali doladění hodinek na jejich běžný "životní cyklus" je mnoho těch, kteří by potvrdili, že se naše výrobky do podmínek COSC certifikace vejdou.

 

Co se týče lineárního záznamu, tak tam mám svědomí klidné.:-) Myslím, že oba víme, co jsem měl namysli. Stejně tak uznávám, že pokud by to bylo měřeno v průběhu celého testu COSC certifikace, těžko by to byla přímka. Ta ale zůstává ideálním cílem.

 

Co se týče výrazu Chronograf versus Chronoskop, tak také stojím na pevné zemi. O tom, že se správně jedná o chronoskop jsem byl poučen od švýcarských hodinářů a několika dalších odborníků. Je ale pravda, že pojem chronograf se vžil a už ho zřejmě nikdo nezmění.

 

Co se týče toho, že je možné provést COSC certifikaci subjektům mimo Švýcarskou federaci hodinářského průmyslu, je to pro mne nová informace. Skutečně jsem žil v tom, že to ani není možné. Vycházel jsem z některých zahraničních textů, ale uznávám, že nebyly oficiální.

 

Zatím jsem problematickou formulaci textu smazal a přemýšlím, jestli má smysl psát to podrobněji a přesněji. Vždy když se pokusím o nějaké zjednodušující provedení, promítnu do toho bohužel kus svého vidění celé problematiky a opět se najde někdo, kdo napíše, že to není přesné.

 

Tím se Vás nechci dotknout, ale naopak poděkovat za to, že jste si dal tu práci čtenáře informovat o podrobnostech.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...