Přejít na obsah

Seiko Landmaster Summiter SBCN003


Doporučené příspěvky

Ve své podstatě náhodný a hodně impulzivní nákup na JP aukci. I takhle se asi nechá popsat můj nejnovější a pro mě trochu neobvyklý přírůstek.

O existenci tohohle modelu jsem věděl delší dobu, narazil jsem na něj při "studiu" jiného zástupce řady Landmaster, nicméně jsem ho nikdy cíleně ke koupi nehledal (a ono jich v prodeji ani moc nebývá).

 

Jeden večer na mě ale tak strašně smutně koukaly v jedné aukci, že jsem neodolal a po necelých třech týdnech po poslední hodinkové akvizici jsem měl zase na cestě tikající balíček. Nějak v tom lítám :D

 

Seiko Summiter SBCN003 je zástupce řady Landmaster z dílny designéra Ikuo Tokunaga, od kterého, pokud vím, pochází návrhy všech Landmaster modelů s těmi krásnými reliéfními lunetami. Fotografii pana Tokunaga je možné vidět i v knize "A Journey in Time" o historii Seika, kde má na zápěstí taky nějaké Landmastery. Jo, tyhle Summitery :)

post-12673-0-81907300-1491857021_thumb.jpg

 

Tento model byl vyráběn mezi lety 1997 a 2003. V roce 1997 je měl na ruce japonský horolezec Ken Noguchi při svém pokusu o Mount Everest. Tenhle pokus se mu nepovedl a Summitery se s ním na vrchol nepodívaly, ale i tak se Noguchi stal svého času nejmladším horolezcem, který zdolal 7 nejvyšších vrcholů. Everest, neboli Sagarmatha mu podlehla v roce 1999.

A není úplně náhoda, že jedny z asi nejhezčích Ladmasterů se jmenují právě Sagarmatha - jsou to ty se zeleným ciferníkem a bez minutové stupnice. Noguchi prý prohlásil, že v té výšce na to stejně pořádně nevidí, minutová stupnice mu není moc platná a tak mu Seiko udělalo model jen s hodinovými indexy a GMT. Sagarmathy budu muset v budoucnu přidat do sbírky, no...  :helpsmilie:

 

Něco k hodinkám:

 

Začneme tím největším průšvihem - je to na baterku! :D

 

Kalibr 7k32 je jeden z nejkomplikovanějších analogových quartz kalibrů Seika a je tam třeba 9 ruček. Komplikovanější je ještě 7k36, který má navíc měsíční fázi a je k nalezení v modelu Cruise Master (ale to teda nic pro mě). Jestli někdo znáte ještě větší kolotoč od Seika, sem s ním.

 

Co to umí - a málo toho není:

post-12673-0-56847900-1491857053_thumb.jpg

 

Barometr a výškoměr

  • Senzor atmosferického tlaku je umístěný mezi první a druhou hodinou.
  • Centrální červená ručka ukazuje atm. tlak v desítkách hPa, menší ručka v subcifreníku na 12 pak jednotky hPa.
  • Měření tlaku (a případný pohyb ruček) probíhá každých 10 minut, na zjištění aktuální situace je možné zapnout měření po 5 vteřinách (čudlík na druhé hodině).
  • Hodinky si pamatují nejnižší atm. tlak, který lze z paměti vyvolat čudlíkem na desáté hodině.
  • Mezi druhou a čtvrtou hodinou je stupnice ukazující výkyvy atm. tlaku - lze podle nich odhadnout změny v počasí.
  • Nádherná, reliéfní otočná luneta slouží ve spojení s barometrem k odhadu nadmořské výšky.

No a potom nějaké ty další funkce:

  • Datum
  • Na šesté hodině budík (jako mě by to nevzbudilo, ale to taky dokáže máloco a málokdo), ovládá se malou korunkou na čtvrté.
  • Na deváté potom malá vteřinovka a GMT s možností nezávislého nastavení.
  • No a pak to taky ukazuje čas. A na to, jaký je to kolotoč, tak je čitelnost velmi solidní. Udávaná přesnost je +-15 sec měsíčně.

Zpracování je krásný.

  • Rozměrově optimální na mojí ruku - 42x47x13mm
  • WR 100 a korunky nejsou šroubovací (takže na léto stejně musím sehnat potápky, že jo)
  • Celé hodinky jsou z titanu a to zpracování lunety mě strašně baví. Protože to není ani automat ani kinetic, tak to má normálně šroubovací dýnko a na rozdíl od zbytku Landmasterů to není z jednoho kusu titanu/keramiky.
  • Ciferník je super plastický, aplikované indexy a logo Seiko. Indexy jsou stříbrně rámované a mezi jednou a čtvrtou jsou kulaté, na zbytku hranaté. Důvodem je podle mě čistě úspora místa pro barometr...
  • Sklíčko je plochý safír s vnitřním AR.
  • Tah je opět titan, ale ten můj asi bude odpočívat v krabičce. Jednak vypadá, že ho mladý Ken fakt tahal s sebou na Everest (což mě zas tak nevadí, ty hodinky jsou z roku 1997 a byly nošený), ale nesedí mě spona. Je to spona typu MM300 s extenzí a buď je lehce rozbitá, nebo s tím neumím, nebo je to podle mě blbě navržený. Extenze totiž nejde zasunout úplně nadoraz a mezi sponou a tahem je 2-3 mm mezera, která se mi snaží depilovat zápěstí...

Konec projevů grafomanie a konečně nějaké obrázky!  :photo:

 

post-12673-0-13080700-1491858936_thumb.jpg

post-12673-0-31009000-1491858944_thumb.jpg

post-12673-0-96623400-1491858953_thumb.jpg

post-12673-0-68008100-1491858960_thumb.jpg

post-12673-0-99851600-1491858966_thumb.jpg

post-12673-0-27320000-1491858976_thumb.jpg

post-12673-0-78334800-1491858991_thumb.jpg

post-12673-0-09275600-1491859002_thumb.jpg

post-12673-0-83491600-1491590638_thumb.jpg

post-12673-0-68999500-1491859008_thumb.jpg

post-12673-0-37552600-1491859017_thumb.jpg

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Koukám, že já jsem se s tipováním celkem trefil, samozřejmě ne úplně, protože jsem tipoval Kinetic GMT Lanďáky, ale očividně jsem nebyl až tak vzdálený od pravdy :) Hodinky jsou to teda masakrální a pravdou je, že i přes tu kupu funkcí je cifr vážně relativně v pohodě čitelný, ani to nevypadá nijak přecpaně, ba naopak, pěkně decentně všechno zakomponované. Luneta jako u všech Lanďáku hodinky neskutečně zvedá, je skvělá, musí teda dostávat pěkně zabrat, ale za krásu se prostě musí trpět :)

Osobně jediné, co mi tam úplně nezapadá, jsou ty indexy, úspora místa je zřejmá, ale asi bych to řešit trošku jinak, buď bych udělal všechny malé kulaté a nebo bych indexy 1-4 udělal stejné, jako ostatní s tím, že bych je dříve useknul. Toť jediná výtka, kterou bych měl, jinak jsou vážně super, stejně jako každý tvůj kousek, na to už jsem si zvyknul :) Mno a samozřejmě gratuluju a úspěšné aukci a k novému kousku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pěknej kousek, o těchto jsem vůbec netušil. Můj favorit v Landmaster řadě je sice jasnej, ale vlastně všechny jsou povedený. Mít takovou Landmaster sbírečku by stálo za hřích, jen ty ceny už jsou úplně jinde než bych byl ochoten dát. Každopádně ať slouží a těším se na řadu dalších skvělých fotek

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 "Everest, neboli Sagarmatha mu podlehla v roce 1999."

 

Hory se nepokořují ani nám nepodléhají! Hory nás pouští..."Jsem hoře vděčný, že mne pustila tam i zpátky, říká Sulovský, který vyznává alpský styl lezení."

 

 Everest, neboli Sagarmatha mu podlehla v roce 1999.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...