Přejít na obsah

Fotka
* * * - - 25 Hlasů

Co nosíte (tentokrát na nohou)

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
11236 odpovědí na toto téma

#11221 jožko

jožko

Závislák

• Member_50
  • 904 příspěvků(y)
  • Pohlaví:Muž
  • Bydlí:Okres na severe
  • Fanoušek značky:PRIM,DOXA,OMEGA

Publikováno 19.únor.2019 - 06:25

Tak mám Tatry s gore membránou a mám ich voskovať?

Na takéto ošetrovanie stačia predsa kožené pohorky bez membrány.

Kožu s membránou ošetruje a chráni  gore sprej

#11222 moco

moco

v pohodě

• Member_50
  • 2 604 příspěvků(y)
  • Bydlí:Olomouc
  • Fanoušek značky:Rolex, IWC, Omega, Breitling

Publikováno 19.únor.2019 - 07:49

Tak hlavně, aby to zase nedopadlo takhle.

Nedopadne. Další pár jsem voskoval něčím jiným (a taky méně) a kůže nepraskla.

#11223 krtenek

krtenek

Jsem krtek a ryju.

• Member_50
  • 3 384 příspěvků(y)
  • Pohlaví:Neuvedeno

Publikováno 19.únor.2019 - 08:27

Tak mám Tatry s gore membránou a mám ich voskovať?
Na takéto ošetrovanie stačia predsa kožené pohorky bez membrány.
Kožu s membránou ošetruje a chráni gore sprej

Takže škorně posprejuješ jakousi impregnací, ale jak pečuješ o vlastní kůži?

#11224 Xpak

Xpak

Závislák

• Member_50
  • 572 příspěvků(y)

Publikováno 19.únor.2019 - 09:43

Pánové když čtu, co se tu píše, tak mi trochu vstávají vlasy hrůzou. Pokud je bota z nubuku nebo veluru, nikdy, opakuji, nikdy se nekrémuje ani nevoskuje. Popřete tím původní charakter a vzhled materiálu, negativně ovlivníte míru prodyšnosti, botu můžete i nevratně poškodit. Používají se jen spreje, nejlépe doporučené výrobcem (dobré jsou běžně dostupné spreje zn. Collonil, např. Carbon Pro). Pokud chcete krémovat a voskovat, pořiďte si boty z hladké usně.

Dobrý Kačer !

#11225 moco

moco

v pohodě

• Member_50
  • 2 604 příspěvků(y)

Publikováno 19.únor.2019 - 13:41

Pánové když čtu, co se tu píše, tak mi trochu vstávají vlasy hrůzou. Pokud je bota z nubuku nebo veluru, nikdy, opakuji, nikdy se nekrémuje ani nevoskuje. Popřete tím původní charakter a vzhled materiálu, negativně ovlivníte míru prodyšnosti, botu můžete i nevratně poškodit. Používají se jen spreje, nejlépe doporučené výrobcem (dobré jsou běžně dostupné spreje zn. Collonil, např. Carbon Pro). Pokud chcete krémovat a voskovat, pořiďte si boty z hladké usně.

Takže “výživu” si ta nubuk kůže vytáhne z mých noh? :) Nebo jak zabráním vysychání kůže? Jak jí mám regenerovat?

#11226 krtenek

krtenek

Jsem krtek a ryju.

• Member_50
  • 3 384 příspěvků(y)

Publikováno 19.únor.2019 - 14:05

Mám teď na nohou nový Hanwagy (kopyto na rozdíl od staršího modelu je teda trochu na pikaču) a už dvakrát sem je patlal takovým tim sajrajtem od Meindlu u Grangers v plastový plechovce. Chodim v každým terénu, jenom sprejovat je blbost, to bych tu kůži brzo odrovnal (už takhle vypadá podezřele slabě).

#11227 kdojinej

kdojinej

Megazávislák

• Member_50
  • 2 729 příspěvků(y)
  • Fanoušek značky:Plexiglass bombato

Publikováno 19.únor.2019 - 14:42

No rozhodně vosk kůži vysušuje. Když jsem proklikl na ty 5x voskovaný hanwagy a dále 2x týdně... :D to asi nemohlo dopadnout jinak

#11228 Xpak

Xpak

Závislák

• Member_50
  • 572 příspěvků(y)

Publikováno 19.únor.2019 - 14:54

pěkně je to popsáno třeba tady: https://eshop.gemini...o-velur-a-nubuk

Takže “výživu” si ta nubuk kůže vytáhne z mých noh? :) Nebo jak zabráním vysychání kůže? Jak jí mám regenerovat?

Dobrý Kačer !

#11229 Xpak

Xpak

Závislák

• Member_50
  • 572 příspěvků(y)

Publikováno 19.únor.2019 - 15:04

Schválně mrkni na stránky Grangers a podívej se, co doporučují na nubuk...nebo na stránky Hudy, kteří tuto značku prodávají.

Mám teď na nohou nový Hanwagy (kopyto na rozdíl od staršího modelu je teda trochu na pikaču) a už dvakrát sem je patlal takovým tim sajrajtem od Meindlu u Grangers v plastový plechovce. Chodim v každým terénu, jenom sprejovat je blbost, to bych tu kůži brzo odrovnal (už takhle vypadá podezřele slabě).

Dobrý Kačer !

#11230 krtenek

krtenek

Jsem krtek a ryju.

• Member_50
  • 3 384 příspěvků(y)

Publikováno 19.únor.2019 - 15:18

Mě ten sajrajt vyhovuje. Na botech, který mám takhle ošetřený už 13 let, je kůže OK.

#11231 moco

moco

v pohodě

• Member_50
  • 2 604 příspěvků(y)

Publikováno 19.únor.2019 - 15:18

Já používám na nynější Tatry tento kondicionér (nejakej vosk tam bude určitě taky), který má zaručit ještě nějakou prodyšnost.
Ano, před více jak pěti lety jsem si kupoval své první kožené pohory a v hudy mi řekli dej snoseal a mazej :) Mazal jsem a dojebal. Teď už se koukám čím mažu, ale nechtěl jsem mazat, ale po použití spreje ten nubuk po par hodinách začal nasavat vodu, tak jsem na zimu namazal výše uvedeným. Mimo jiné mažu i natura oil od Red Wing.
Pro mě je nubuk s GTX a deklarovanou prodyšností marketingový kec, aby si výrobci ospravedlnili použití levné nekvalitní kůže. Hanwag vždy vyráběl Alasky z hladké hrubé kůže, pak se všechno zdražilo, tak musel přejít na nubuk jako všichni, aby boty ještě lidi kupovali.

#11232 krtenek

krtenek

Jsem krtek a ryju.

• Member_50
  • 3 384 příspěvků(y)

Publikováno 19.únor.2019 - 15:41

Poslední odstavec jsi dobře napsal.

#11233 Xpak

Xpak

Závislák

• Member_50
  • 572 příspěvků(y)

Publikováno 19.únor.2019 - 15:51

Asi je dobré si ujasnit, čeho chcete danou údržbou dosáhnout. Hydrofobita je usni dána už při výrobě a pokud není dostatečná, nelze to dohnat použitím jakéhokoliv prostředku. Takže sprejem odolnost proti vodě průběžně zvyšujete, resp. udržujete na stejné úrovni. Možná úplně nejřesněji řečeno, bráníte výraznému zhoršení této vlastnosti. Zároveň ale neomezujete prodyšnost a tím pádem funkčnost membrány. Pokud povrch materiálu zaplácáte voskem nebo krémem, zvýšíte sice odolnost proti působení vody, ale dramaticky omezíte prodyšnost a tím pádem i funkci a smysl membrány.

Vlasové usně mají vyšší prodyšnost a menší odolnost proti pronikání vody, hodí se tedy na boty do mírnějších podmínek, do extrémějších je lepší hladká useň. V každém případě je třeba počítat s tím, že useň obecně nemá ráda vodu a není schopna jí dlouhodobě vzdorovat. I to je důvod, proč obvykle nejsou horolezecké boty do extrémních podmínek usňové.

Dobrý Kačer !

#11234 Radius

Radius

Megazávislák

• Member_50
  • 1 283 příspěvků(y)

Publikováno 19.únor.2019 - 19:52

Dnes rozšlapávačka Ká&Káček, kupodivu celý den bez bolesti. Druhých, na střídačku :D

Přiložený soubor (y)

#11235 Karlos

Karlos

MegaXXLzávislák

• Member_50
  • 7 426 příspěvků(y)
  • Bydlí:nikde

Publikováno 19.únor.2019 - 20:13

Já jen přidám jeden článek o kůži, přišel mi srozumitelný a užitečný:

https://www.festovni...e-o-kozene-boty

komu - mně, ne mě

koho - ji, ne jí

#11236 Kapo

Kapo

Kandidát závislosti

• Member_50
  • 379 příspěvků(y)
  • Bydlí:Břeclav

Publikováno 19.únor.2019 - 20:30

Používal jsem sno-seal, ale cítil jsem, že se zhoršila prodyšnost bot. Přešel jsem na Limmer boot grease, což je kondicionér s částečnou izolací proti vodě, zatím jsem dost spokojený. Na uvedené stránce jsou uvedeny zkušenosti z používání.

https://www.bushcraf...icioner-na-kuzi

#11237 steel

steel

Megazávislák

• Member_50
  • 1 701 příspěvků(y)

Publikováno 21.únor.2019 - 08:58

Mam asi 12 let Aljasky od HW, nikdy jsem je nekremoval, nevoskoval, pouze spray, vsechno absolutne ok, nosim je teda jenom opravdu do hrubsiho terenu, treba do Krkonos mi to prijde jako volovina