Přejít na obsah

Co nosíte (tentokrát na nohou)


Doporučené příspěvky

Pánové, nedělejte tady z GTX membrány zlatý grál. Po celodenní túře ve vodou nasáklém nubuku ta membrana stejně povolí. Měl jsem několik látkových pohorek s GTX a všechny pouštěly vodu. V navoskovaných Alaskach jsem nikdy neměl mokro, pocení nohou lze eliminovat kvalitní ponožkou.

Upraveno uživatelem moco
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Když to parkarat ?projede? voskem tak se to po pár procedurach bude lesknout jak psí gule. A teoreticky z toho bude mít hladkou úseň. Nebude to ani polepené ani nepěkné.

Na obrázku rychlocvak šedých hanwag tatra 2 po dvou aplikacích čirého vosku

Dík, to je to co jsem potřeboval. Vzal jsem takhle před pár lety olangy voskem. Tak mi šlo o to přebarvení a tohle vypadá na dva v jednom.

 

Ještě prý kiwi apod. vyrábí korekční spreje, ale nejsem si jistý kryvostí.

Upraveno uživatelem azeppelin
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pánové, nedělejte tady z GTX membrány zlatý grál. Po celodenní túře ve vodou nasáklém nubuku ta membrana stejně povolí. Měl jsem několik látkových pohorek s GTX a všechny pouštěly vodu. V navoskovaných Alaskach jsem nikdy neměl mokro, pocení nohou lze eliminovat kvalitní ponožkou.

Goretex ti vodu nepustí, maximálně se spotíš a když už pustí, je vadný na reklamaci anebo máš blbou konstrukcí boty, anebo lépe řečeno blbou botu :-) Goretex používám dlouhá léta a je to stále jedna z nejlepších membrán co se týká voděodolnosti na světě.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pánové když čtu, co se tu píše, tak mi trochu vstávají vlasy hrůzou. Pokud je bota z nubuku nebo veluru, nikdy, opakuji, nikdy se nekrémuje ani nevoskuje. Popřete tím původní charakter a vzhled materiálu, negativně ovlivníte míru prodyšnosti, botu můžete i nevratně poškodit. Používají se jen spreje, nejlépe doporučené výrobcem (dobré jsou běžně dostupné spreje zn. Collonil, např. Carbon Pro). Pokud chcete krémovat a voskovat, pořiďte si boty z hladké usně.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pánové když čtu, co se tu píše, tak mi trochu vstávají vlasy hrůzou. Pokud je bota z nubuku nebo veluru, nikdy, opakuji, nikdy se nekrémuje ani nevoskuje. Popřete tím původní charakter a vzhled materiálu, negativně ovlivníte míru prodyšnosti, botu můžete i nevratně poškodit. Používají se jen spreje, nejlépe doporučené výrobcem (dobré jsou běžně dostupné spreje zn. Collonil, např. Carbon Pro). Pokud chcete krémovat a voskovat, pořiďte si boty z hladké usně.

Takže ?výživu? si ta nubuk kůže vytáhne z mých noh? :) Nebo jak zabráním vysychání kůže? Jak jí mám regenerovat?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Schválně mrkni na stránky Grangers a podívej se, co doporučují na nubuk...nebo na stránky Hudy, kteří tuto značku prodávají.

 

Mám teď na nohou nový Hanwagy (kopyto na rozdíl od staršího modelu je teda trochu na pikaču) a už dvakrát sem je patlal takovým tim sajrajtem od Meindlu u Grangers v plastový plechovce. Chodim v každým terénu, jenom sprejovat je blbost, to bych tu kůži brzo odrovnal (už takhle vypadá podezřele slabě).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já používám na nynější Tatry tento kondicionér (nejakej vosk tam bude určitě taky), který má zaručit ještě nějakou prodyšnost.

Ano, před více jak pěti lety jsem si kupoval své první kožené pohory a v hudy mi řekli dej snoseal a mazej :) Mazal jsem a dojebal. Teď už se koukám čím mažu, ale nechtěl jsem mazat, ale po použití spreje ten nubuk po par hodinách začal nasavat vodu, tak jsem na zimu namazal výše uvedeným. Mimo jiné mažu i natura oil od Red Wing.

Pro mě je nubuk s GTX a deklarovanou prodyšností marketingový kec, aby si výrobci ospravedlnili použití levné nekvalitní kůže. Hanwag vždy vyráběl Alasky z hladké hrubé kůže, pak se všechno zdražilo, tak musel přejít na nubuk jako všichni, aby boty ještě lidi kupovali.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Asi je dobré si ujasnit, čeho chcete danou údržbou dosáhnout. Hydrofobita je usni dána už při výrobě a pokud není dostatečná, nelze to dohnat použitím jakéhokoliv prostředku. Takže sprejem odolnost proti vodě průběžně zvyšujete, resp. udržujete na stejné úrovni. Možná úplně nejřesněji řečeno, bráníte výraznému zhoršení této vlastnosti. Zároveň ale neomezujete prodyšnost a tím pádem funkčnost membrány. Pokud povrch materiálu zaplácáte voskem nebo krémem, zvýšíte sice odolnost proti působení vody, ale dramaticky omezíte prodyšnost a tím pádem i funkci a smysl membrány.

 

Vlasové usně mají vyšší prodyšnost a menší odolnost proti pronikání vody, hodí se tedy na boty do mírnějších podmínek, do extrémějších je lepší hladká useň. V každém případě je třeba počítat s tím, že useň obecně nemá ráda vodu a není schopna jí dlouhodobě vzdorovat. I to je důvod, proč obvykle nejsou horolezecké boty do extrémních podmínek usňové.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Používal jsem sno-seal, ale cítil jsem, že se zhoršila prodyšnost bot. Přešel jsem na Limmer boot grease, což je kondicionér s částečnou izolací proti vodě, zatím jsem dost spokojený. Na uvedené stránce jsou uvedeny zkušenosti z používání.

 

https://www.bushcraftshop.cz/1470-Limmer-Boot-Grease-impregnacni-kondicioner-na-kuzi

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...