Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Tudor Prince Oysterdate

vintage 1973

 • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
9 odpovědí na toto téma

#1 James24

James24

  Kandidát závislosti

 • Member_50
 • 423 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Liberec
 • Fanoušek značky:Prim, Seiko, Tudor

Publikováno 14.květen.2017 - 19:16

Po dvou recenzích mých renovačních primek jsem se rozhodl něco sepsat o mých vytoužených Tudorech, které jsem si dal předčasně k narozeninám, které slavím dneska. Zároveň je to můj třístý příspěvek. Vlastně nevím, jestli to můžu nazvat recenzí, když jde o vintážky, je to spíš takový pohled do historie značky, která v minulosti stála ve stínu své velké „matky“, ale dnes už je to známá značka, která vyrábí hodinky s in-housem. Ale troufám si říct, že historie Tudorů je stále zahalená tajemstvím. I pro mě byla tato značka záhadou a to i docela dlouho po mé registraci na fóru. Až na mém prvním hodinkovém srazu jsem měl možnost zjistit více od silné skupiny libereckých „Tudorovců“.

 

Vůbec bych si v té době nepomyslel, že jedny z hodinek, které jsem si na srazu osahal, budu jednou vlastnit. Ale stalo se a hodinky jsem si tak zamiloval, že jsem tuhle recenzi musel napsat. A nutno říct, že jsem to psal s velkou radostí. 

 

Přiložený soubor  Tudor.JPG   138,5K   51 Počet stažení

 

Trocha historie

Zrod značky Tudor se datuje do r. 1926 a byl u toho pán jménem Hans Wilsdorf, zakladatel značky Rolex. Hans chtěl vytvořit dostupnější hodinky, než jsou Rolexky, ale při tom zachovat kvalitu, spolehlivost a přesnost. Proto se jim začalo říkat „Rolex pro chudé“. To dnes už určitě neplatí, protože některé Tudory (zejména s inhausem) vás vyjdou na podobné peníze jako Rolexky.

První hodinky Tudor byly v r. 1932 dodávány na australský trh. U některých z prvních kusů se ještě objevuje nápis Rolex, ale v r. 1936 Tudor oficiálně převzal Hans Wilsdorf a na ciferníku se objevuje logo ve tvaru růže - symbolu britského rodu Tudorovců, které se používalo až do konce r. 1960. Poté Tudor začíná používat logo ve tvaru štítu z brnění, které je na hodinkách dodnes. Ovšem nutno říct, že růže se na některých modelech objevuje i nyní, především na korunce. V r. 1946 se Wilsdorf rozhodl, že Tudor bude nezávislý na Rolexu a zakládá společnost „Montres TUDOR S.A.“ Rolex však i nadále zajišťuje technické zázemí, distribuci i servis hodinek.

 

V r. 1952 přichází na trh model „Oyster Prince“, propagovaný v té době nevídanou marketingovou kampaní (reklamními letáky pracujících lidí v extrémních podmínkách). Tuto kampaň spojil s hodinkami „Rolex Oyster“ a rozhodl se, že oboje hodinky budou mít stejné voděodolné pouzdro a samonátah „Perpetual rotor“. Pouzdra se vyráběly ve dvou průměrech - 31 a 34 mm.

V r. 1954 přišly na trh „potápěčské“ hodinky Tudor Submariner a v r. 1957 Tudor Advisor - první hodinky s funkcí alarmu, které se vyráběly do r. 1977. V r. 2011 byl model opět uveden na trh, s novým designem a zvětšeným pouzdrem z 34 na 42 mm. V r. 1970 uvedl Tudor na trh model „oysterdate“ s ukazatelem data.

 

Sesterská společnost Rolex vyráběla zpočátku pro Tudor téměř všechny součástky. To se změnilo v šedesátých letech a pro Tudor už pak Rolex vyráběl jenom pouzdra včetně korunky, která byla signována korunkou (značkou Rolexu) a ocelové tahy. V průběhu devadesátých let začal Tudor vyrábět i svá pouzdra. V r. 2007 došlo ke znovuuvedení značky Tudor na mezinárodní trh a v r. 2015 přichází na trh s vlastním kalibrem, čímž posunul značku zase o kousek výše. V ostatních modelech používá Tudor osvědčené strojky Eta, které však upravuje a zdokonaluje na velmi přesný chod, některé s certifikátem COSC. 

 

Parametry modelu Prince Oysterdate

Průměr pouzdra bez korunky: 34 mm, 36 mm s korunkou

Délka pouzdra přes nožky: 41 mm, lug to lug 37 mm

Výška pouzdra: 9 mm bez kyklopa

Rozteč nožek: 19 mm

Materiál pouzdra: nerez ocel 316L

Dýnko: nerez ocel 316L, plné, závitové

Korunka: nerezová, šroubovací, s logem Rolex

Vodotěsnost: 50 m (dle popisku modelu ve starém katalogu)

Sklíčko: plastové s kyklopem

Ciferník: reliéfní, ocelové indexy, datové okénko

Ručky: ocelové, s lumi výplní

Strojek: upravená Eta 2824, 25 kamenů, automat

Hmotnost: 47 g s řemínkem

Řemínek: Zrno 19 mm, rozměr: 110 x70 mm, tloušťka 3,5 – 2,5 mm, neoriginální trnová spona 

 

Přiložený soubor  Tudor5.jpg   193,89K   46 Počet stažení

 

Pouzdro, dýnko

Pouzdro je kruhového tvaru z nerezové oceli 316L a jeho průměr 34mm bez korunky je na dnešní poměry řadí mezi malé hodinky, pro moji tenkou ruku však ideální (zápěstí ve tvaru lovečáku, průměr necelých 16 cm). Navíc je pouzdro krásně tenké, takže „zapluje“ i pod košili a na řemenu od Zrna jim to myslím hodně sluší. Pouzdro je, jak už jsem psal výše, vyráběné v Rolexu, tudíž stejné, jaké u Rolex Oysterdate. Pouzdro má vrtané nožky, což je fajn pro případnou pohodlnou výměnu řemenů. 

 

Přiložený soubor  Tudor4.jpg   85,43K   40 Počet stažení

Přiložený soubor  Tudor_bok.jpg   42,45K   37 Počet stažení

 

 

Mezi nožkami s roztečí 19 mm je na pozici 12 referenční číslo (74000) a na pozici 6 unikátní sériové číslo hodinek, podle kterého je možné datovat výrobu hodinek (ty moje by měly být z roku 1973). 

 

Přiložený soubor  Tudor_ref.jpg   97,24K   36 Počet stažení

Přiložený soubor  Tudor_SN.jpg   96,12K   36 Počet stažení

 

Dýnko je plné, závitové (se šroubovacím dýnkem přišel Rolex jako první). Po obvodu je nápis „Original Oystre Case by Rolex Geneva“. Nápis doplňuje tradiční „rolexácká“ korunka.

 

Přiložený soubor  Tudor_dynko.jpg   113,92K   36 Počet stažení

 

Korunka
Korunka je šroubovací (další vynález Rolexu), nachází se klasicky na třetí hodině a je signovaná značkou Rolex. Má dvě polohy – v první se nastavuje datum, bez toho aniž by se zastavila vteřinovka, po dalším povytažení do druhé polohy se vteřinovka zastaví a lze srovnat čas.   

 

Přiložený soubor  Tudor_korunka2.jpg   96,13K   34 Počet stažení

Přiložený soubor  Tudor_korunka.jpg   141,2K   33 Počet stažení

 

Sklíčko
Sklo je plastové ploché, s kyklopem, což je další patent Rolexu. Jsou to moje první hodinky s lupou a přiznám se, že ze začátku se mi to moc nelíbilo a byla to asi jediná věc, kvůli které jsem váhal s nákupem. Ale postupem času jsem si ho naopak oblíbil a beru ho jako další zvláštní prvek hodinek, bez kterého si je už nedovedu představit. 

 

Přiložený soubor  Tudor_ruka.jpg   98,52K   27 Počet stažení

Přiložený soubor  Tudor_oblekovky.jpg   132,25K   27 Počet stažení

Přiložený soubor  Tudor_kamen3.jpg   123,74K   26 Počet stažení

 

Ciferník, datumovka

Ciferník je to, co musí každého zaujmout na první pohled, a je to i hlavní důvod, proč se na hodinky musím v každé volné chvíli dívat. Reliéfní ciferník imituje dřevo a na světle se krásně mění a vytváří zvláštní reliéfní obrazce. Jinak ciferník má ocelové indexy a datové okénko.   

 

Přiložený soubor  Tudor3.jpg   155,61K   29 Počet stažení

 

Ručky

Ručky jsou ocelové (některé zdroje uvádějí bílé zlato, ale nemám to ověřené), s lumi výplní, která je zřejmě opravovaná, protože docela ve tmě svítí, na rozdíl od lumi bodů u indexů.   

 

Řemínek

Řemínek je z kvalitní hověziny, na míru šitý na moji tenkou ruku od mistra Zrna. Doplňuje ho neoriginální trnová spona – přemýšlel jsem o koupi originální, ale 4-5 tis. je docela dost. Ani nemluvím o tahu, který by vyšel kolem dvaceti tisíc.  

 

Přiložený soubor  Tudor_Zrno.jpg   98,49K   29 Počet stažení

Přiložený soubor  Tudor_Zrno2.jpg   117,42K   30 Počet stažení

Přiložený soubor  Tudor_Zrno3.jpg   92,28K   27 Počet stažení

Přiložený soubor  Tudor_Zrno4.jpg   197,36K   28 Počet stažení

Přiložený soubor  Tudor_Zrno5.jpg   119,66K   30 Počet stažení

 

Strojek

Strojek je Eta 2824, která je upravovaná na velmi přesný chod. Průměr strojku je 25,6mm, výška 4,6mm. Setrvačka má frekvenci 28.800 kmitů za hodinu. Strojek má 25 ložiskových kamenů, rezerva chodu je cca 40 hodin. Umí rychlé překlápění data a zastavení vteřinové ručky při seřizování (hacking).

 

Pro zajímavost:

Nyní jsou k dispozici celkem 4 stupně vyráběných strojků – Standard, Elaboré, Top a Chronométre. Liší se v úpravě pokovením (nikl nebo dražší a trvanlivější rhodium), zdobením, kvalitou součástek (například v použitém materiálu, v ochraně proti nárazu) a vyladěním přesnosti.

 

Standard - pokoven niklem, bez zdobení, seřizován ve dvou polohách, průměrná přesnost ± 12 s/den, max denní odchylka je ± 30 s/den.

Elaboré - mírně zdobený, seřizován ve třech polohách, průměrná přesnost ± 7 s/den, max. denní odchylka ± 20 s/den.

Top – jiná ochrana proti nárazu (Incabloc), materiálu vlásku Anachron, více zdobený, seřizuje se v 5 pozicích, průměrná přesnost je ± 4 s/den, max denní odchylka ± 10 vteřin.

Chronométre – s certifikátem COSC - každý strojek má své výrobní číslo a jeho zdobení je věnována maximální péče.

 

A teď praktické zkušenosti – strojek běhá kolem 6-10s/den. Nevím, kdy byl naposled čištěný, ale myslím, že je to slušné.  

 

Přiložený soubor  Tudor_kamen2.jpg   147,13K   31 Počet stažení

Přiložený soubor  Tudor_kamen.jpg   138,24K   30 Počet stažení

 

Závěr

Jsou to doposud moje nejdražší hodinky (dle katalogu ze 70. let se tehdy cena nových s tahem pohybovala kolem 90 dolarů, dneska je to v dobrém stavu s tahem i kolem 1000 dolarů) a perou se o přední pozice v nositelnosti s renovačními Eltony. Asi bych je nosil víc, ale asi je tak trochu podvědomě šetřím, přeci jen jsou v dobrém stavu na svůj věk a rád bych, aby ještě v takovém stavu dlouho vydržely.

 

Díky všem, jestli jste to přečetli až dokonce a budu rád za podnětné připomínky :)

 

Přiložený soubor  Tudor_ruka2.jpg   94,34K   31 Počet stažení

 #2 saida

saida

  Megazávislák

 • Member_50
 • 1 059 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Svoboda
 • Fanoušek značky:Kde co

Publikováno 14.květen.2017 - 19:40

Pěkné hodinky . Rozměr na tvou ruku super. Velký dík za moc pěkně zpracovaný jubilejní příspěvek.A vše nej k narozeninám. Já mám zítra ,ale nic jsem si neobstaral.

,, V čem je rozdíl mezi dobrou a prvotřídní kávou ? "
,, V reklamě , "odpopvěděl Tracy

         doxa.jpgeterna.jpgpost-11102-0-73536700-1397211671.jpg amfibie-již brzy


#3 Petr72

Petr72

  Závislák

 • Member_50
 • 710 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Slovensko
 • Fanoušek značky:v pohode

Publikováno 14.květen.2017 - 20:25

Prijemne počítanie a pekne hodinky a všetko dobre k narodeninám a nech robia veľa radosti

#4 villain83

villain83

  MegaXXLzávislák

 • Member_50
 • 8 810 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Hradec Králové

Publikováno 14.květen.2017 - 20:27

Moc hezky napsaný, tyhle vintazni Tudory maj smrnc.

#5 dr.sphinx

dr.sphinx

  Seikofób

 • Member_50
 • 1 832 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Neuvedeno
 • Bydlí:Haguegag
 • Fanoušek značky:investiční cibule

Publikováno 14.květen.2017 - 21:20

Ten reliéfní ciferník je nádherný, vypadá skoro jako něco od GS :)

 

Já jsem do vintáží (ještě?) nedorostl, tyhle jsou ale opravdu hezké. Díky!


And the skinny people want what the fat people's got // And the fat people want what the skinny people's got   The Shaggs, Philosophy of the World

Every Man's Wisdom is peculiar to his own Individuality.   William Blake

Hey – here’s a four-piece kit. Hit it really hard. Done.   Jason Roeder
kariéra


#6 Ragoon

Ragoon

  Učedník

 • Member_50
 • 167 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Praha

Publikováno 14.květen.2017 - 22:30

Paradni hodinky, ten cifr je vazne nadherny, gratuluju a diky za pohled do historie a recenzi  :notworthy:#7 Vit

Vit

  MegaXXLzávislák

 • Member_50
 • 9 298 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:MORAVA

Publikováno 15.květen.2017 - 07:15

Perfektně ti sedí, hezká recenze a fotky, díky.


Autor zastává myšlenku, kterou zároveň vyvrací.

 

Plavecké: Timex Ironman
Vintage: Prim, Doxa, Digitálky Lucerne, Seiko 5
Kapesní: patent Remontoir, Thiel, Omega, Doxa

HISTORIE:
Precista "ITALIAN" - PRS-20, Poljot Navigator alarm, Omega Geneve, Eterna Matic 1948, Alpha skeleton, Rainer Brand Panama, Vintage Doxa náramkkové, Waltham, Vintage Doxa náramkové z kapesních, Oris Artelier Big Date, Kemmner Marine, Precista PRS-9 CAF, LÜM-TEC V1, Seagull 1963, Edox Les Bemonts, Dievas Flieger, Frederique Constant WORLDTIMER, Zenith Port Royal V Dual Time, Tissot Heritage Chronometre, Glycine Airman 1953 LE, Breitling Navitimer, Perrelet Turbine,
 

PRODÁVÁM

MAURICE LACROIX čtvercové kolo,

Nic, sám mám málo.


ZAJÍMAVOSTI
Hod. ikony a jejich vyzyvatelé, Milníky značky RolexBRONZOVÁ L.E. Lum-Tec , LUM TEC RR2 ,LÜM-TEC B34, Corum Bubble,

Přeložil jsem knihu ROLEX SUBMARINER STORY a pracuji na překladu knihy STORY ROLEX EXPLORER, TURN-O-GRAPH (DATEJUST), MILGAUSS A YACHT MASTER do češtiny. Pokud by jste měli zájem, ozvěte se mi, ukázky ZDE.


#8 LucasHk

LucasHk

  Pokročilejší začátečník

 • Member_50
 • 65 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Hradec Králové
 • Fanoušek značky:Longines, Certina, Omega, Seiko, Zenith

Publikováno 9.červen.2017 - 11:49

Nádherné hodinky, po takových už chvíli toužím a asi ještě dlouho toužit budu.

#9 bob.zizka

bob.zizka

  Závislák

 • Member_50
 • 673 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Bayern

Publikováno 12.červen.2017 - 15:06

Pěkné počtení a dík za rozšíření mojich hodinkových vědomostí. Hodinky jsou to moc hezké

#10 leebauer

leebauer

  Megazávislák

 • Member_50
 • 2 088 příspěvků(y)
 • Pohlaví:Muž
 • Bydlí:Praha
 • Fanoušek značky:Dopravní obsluze vjezd nepovolen.

Publikováno 14.červen.2017 - 17:31

Také děkuji za náhled do historie Tudoru.Poutavé čtení.


<p>.<p>Prim Traktor,Orient-SK Crystal,Poljot Buran,Seiko Turtle Divers,Certina DS Cascadeur,Heuer Autavia,Heuer Monza,Seiko Kakume,Omega Speedmaster Professional,Oris Diver Titanium Chrono 1000m,U-Boat Thousands of Feet Chrono,Roamer La Grande Automatic Chronograph,Heuer Carrera,Seiko SKX 00něco,Moto Koure(ty už nemám)Certina DS chrono Alarm,Jump Hour Action, Magrette Moana Pacific Professional,Heuer Autavia,Autavia,Autavia.Je ale možný,že z toho zbude jen Autavia.Zodiac Sea Dragon Chrono Automatic(ty už nemám).

Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:vintage, 1973