Přejít na obsah

bastlení


Doporučené příspěvky

Po zrušení výroby vlastních strojků Prim v roce 1994 se strojek Hindustán kalibr 1809 pokusně, jednorázově objevil i v Primkách - vyrobeno cca 500 kusů nevábného jednoduchého vzhledu roku 1998 - kdo ví kolik se jich dochovalo dodnes. Podobnost kalibrů je čistě zákonitá.

 

Edit: Upřesnění textu.

post-19465-0-98969100-1498221008_thumb.jpg

post-19465-0-77276600-1498221027_thumb.jpg

post-19465-0-86499100-1498221041_thumb.jpg

Upraveno uživatelem Mipa
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Po zrušení výroby vlastních strojků Prim v roce 1994 se strojek Hindustán kalibr 1809 pokusně, jednorázově objevil i v Primkách - vyrobeno cca 500 kusů nevábného jednoduchého vzhledu roku 1998 - kdo ví kolik se jich dochovalo dodnes. Podobnost kalibrů je čistě zákonitá.

 

Edit: Upřesnění textu.

 

To bude ono, já jsem právě původně měla informaci, že Prim okopíroval od HMT. Ale bylo to jen ústně, nemám žádné odkazy a když jsem nad tím přemýšlela, tak mi připadlo logičtější, že Prim kopíroval ETU. A to si je Prim vyráběl anebo je kupoval přímo od HMT? 

 

Ještě jednu věc: ty Primky, co ukazuješ, mají datum. Co je to zač? Protože indický kalibr je bez datumu a ten primácký, který uvádíš, taky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Moje Primky se strojkem Hindustán kalibr 1809 (který je uveden i v "Primbibli" str. 73 v tabulce bez obrázku) jsem sehnal na "Blešáku", nevěda co to vlastně lacině kupuji. Strojky jistě Prim koupil jen na zkoušku, vyrobil s nimi cca 500 kusů hodinek a ve spolupráci s Hindustánem nepokračoval - kvalitativně by to byl krok zpět. Výrobně zrušené strojky Prim měly v té době otočně seřiditelné uchycení vlásku k můstku setrvačky (aby se dalo jednoduše seřídit "kulhání" kroku) a to Hindustáni nemají. Také Primky měly krokové kolo z beryliového bronzu (ze slabšího plechu) obráběné dokonaleji diamantovým nástrojem a Hindustáni mají krokové kolo jen ocelové. Čučením do strojku Hindustán jsem dále zjistil, že datový prstenec je plastový - je vidět otvorem i ze strany strojku. Moje Primky se strojkem Hindustán jsem po pár dní natahoval a nosil a šly docela dobře. Pak jsem je ale odložil do mé sbírkové bonbonierové krabice, protože tyhle hodinky moc atraktivně nevypadají.

 

Edit: Upřesnění textu.

post-19465-0-96382600-1498225987_thumb.jpg

post-19465-0-53584200-1498226003_thumb.jpg

Upraveno uživatelem Mipa
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Aha, tak to je fakt zajímavý.

Takže když měl Prim takovouhle zkušenost, co potom udělal dál? Obnovil vlastní výrobu? 

Nedalo mi to a trochu jsem hledala na internetu a podařilo se mi najít typ HMT Tareeq, který je s datumem: 

 

post-40502-0-98437000-1498335192_thumb.jpg

 

bohužel se mi nepodařilo dohledat, kdy byl vyrobený, ale je zřejmé, že kalibr z něčeho takového máš v těch svých Primkách. Podle fotek z ebaye ten kalibr zezadu vypadá úplně stejně jako ten tvůj. 

Pro mě je to trochu překvapení, doteď jsem si myslela, že HMT vyráběl manuální nátah bez datumovky, ale tak člověk se učí každý den. 

Upraveno uživatelem KatkaB
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jasně, máš pravdu. Akorát já jsem ebay jeden čas docela prohledávala kvůli těm hindustánům (teď mám doma asi čtyři funkční kousky a čtyři ve stádiu střep/rezerva), a nic pouze s datumem jsem tam neviděla, tak mě nenapadlo, že by takový kalibr mohl existovat. Taková provozní slepota:-)

O těch automatech vím, moc se mi nelíbí tvar pouzdra, takže žádný nemám. 

 

 

 

Ale k tématu "bastlení", tady bych se mohla něco dozvědět a asi by se to sem hodilo: když mám hodinky, které mají posunutou jednu ručičku, takže např. ve 12:00 ukazuje hodinová po dvanácté, můžu to jednoduše srovnat tím, že vyndám strojek i s ručičkami a ručně ty ručičky natlačím do správné polohy? 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Orol to myslel tak, že se nejdřív, musí nechat přeskočit datum. Pak, na 12 nasadit hodinovou a minutovou ručku.

Někdy se to musí dělat i vícekrát, aby hodinky, přehazovaly datum ve 12 hodin přesně.   Jirka

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

... můžu to jednoduše srovnat tím, že vyndám strojek i s ručičkami a ručně ty ručičky natlačím do správné polohy? 

Aby bylo jasno - Minutovou sundat, hodinovou nechat na místě a natahovací korunkou nastavit na 12. Nasadit minutovou.

Pokud mají hodinky datum, je lépe sundat i hodinovou. Nastavit hodinky na 24.00 - tedy na moment překlopení data a nasadit ručky.

"Natlačením" riskuješ destrukci ručky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Po zrušení výroby vlastních strojků Prim v roce 1994 se strojek Hindustán kalibr 1809 pokusně, jednorázově objevil i v Primkách - vyrobeno cca 500 kusů nevábného jednoduchého vzhledu roku 1998 - kdo ví kolik se jich dochovalo dodnes. Podobnost kalibrů je čistě zákonitá.

 

Hledali levnou náhradu, tyto ale nakonec nesplnily nějaké ty jejích představy (asi cenu).

No,ale chtěl bych Vás vidět, jak by jste si nechávali dělat ty různé limitky.

Stejně by mě zajímalo, proč nezkoušely ty strojky sea-gull. Když se tu ty hodinky prodávaly.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...