Přejít na obsah

Doporučené příspěvky

Něco jsem nastudoval z i-netu.Skončil jsem u spousty odkazů do vytracena. Nemáte někdo nějakou literaturu na toto téma. Myslím praxe,konstrukce, teorie.Docela by mne lákala realisace. Navíc bych si rád to tajemné astronomično více ujasnil. :smoke:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 323
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Něco jsem nastudoval z i-netu.Skončil jsem u spousty odkazů do vytracena. Nemáte někdo nějakou literaturu na toto téma. Myslím praxe,konstrukce, teorie.Docela by mne lákala realisace. Navíc bych si rád to tajemné astronomično více ujasnil. :smoke:

tak si nejprve ujasni to astronomično a astrologično)... to ostatní určitě příjde samo. Jinak jsou v prodeji nějaký kopie slunečních hodin, třeba prstencový a i s návodem, něco je někde zde v historii, takže vzůru ke vzdělávání.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tak si nejprve ujasni to astronomično a astrologično)... to ostatní určitě příjde samo. Jinak jsou v prodeji nějaký kopie slunečních hodin, třeba prstencový a i s návodem, něco je někde zde v historii, takže vzůru ke vzdělávání.

Rád se nechám poučit, ale nějak mi uniká, co má gnómon společného s astrologií...

Jestli jsem dobře pochopil podstatu dotazu, jde hlavně o to, jak se časomíra mění v průběhu postupu slunce mezi obratníky. A to je astronomie, ne astrologie.

Popis konstrukce a funkce je docela pěkně popsán na stránkách o slunečních hodinách

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Taky pridam jeden velmi obsahly informacni zdroj. Slunecnimi hodinami se zabyvaji moji znami z Hradce Kralove. Mapuji a katalogizuji hodiny po nasi republice i ostatnich zemich Evropy a nejen to (viz odkaz). Krome toho je na tom webu moznost nechat si vygenerovat cifernik na slunecni hodiny.

Slunecni hodiny

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chlapci díky za odkazy. Jednoznačně půjdu do slunečních hodin na štítu chalupy. Technicky a konstrukčně to už rozmyslené mám, V čem mám značné obavy je grafické řešení. Stále hledám náměty :crying_anim:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po letech...

Milí spolupacienti, ve statutech jsem se ptal na možnost konzultace ohledně výroby a instalace slunečních hodin na fasádu domu. V reakcích na můj status několik členů navrhlo, že by si téma zasloužilo vlastní vlákno:

 

martar: "Máte někdo praktickou zkušenost se slunečními hodinami? Chtěl bych jedny na jižní fasádě domu, a rád bych to předem s někým zkušeným probral... zajímají mě možnosti změny zimního a letního času a případné další možné komplikace. Kdyžtak budu vděčný za SZ"

 

tenge: "Změny L/Z čas jsou pohoda..přemaluješ"

 

martar: " :D Jsem měl na myslí teda spíš dvojí uložení pro polos s nodem (resp. v jednom případě by to už nebyl polos, ale jen stylus...), nebo dvojí indexaci (dvě stupnice)."

 

martar: "Ty dvě stupnice by nemusely být na překážku čitelnosti, využila by se rozdílná výška letního a zimního slunce a nodus by byl blíž vždy té aktuální indexaci, takže by na to člověk nemusel myslet... teoreticky teda :) "

 

Wanderer: "Taky se na jedny hodiny chystám. V podstatě jsem se smířil s jedním časem a přesností kolem rovnodennosti. zatím počítám s tím, že zazdím tyčku rovnoběžnou se zemskou osou a 21.6. kolem ní namaluju čáry. :-) "

 

martar: "Tak nějak to plánuju taky. Jak se chystáš zjišťovat ten správný úhel dle zemské osy? Já ji na zahradě hledal, ale nenašel :D ...podle Polárky? "

 

Tikal: "Tohle by možná sneslo samostatné vlákno, také jsem nad tím dumal a třeba by to zajímalo i ostatní pacienty..."

 

tommas4: "jsem taky pro zvlášť vlákno, ale 21/6 jsme prošvihli . . . "

 

martar: "Alespoň máme čas se na příští vhodný termín pořádně připravit :) Odpoledne založím vlákno. "

 

Mirek" Má je soused na baráku, já bych to ale nechtěl..furt to má rozbitý, jakmile se zatáhne nebo setmí, hodiny nejdou... "

 

----------------------------------------------

 

Jako každého chronomagora mě po určité době začal - kromě mechanických a quartzových strojků - zajímat i princip hodin slunečních, vodních, olejových, přesýpacích a dalších. A protože letos budu dokončovat zateplení a finální povrch fasády, rozhodl jsem se využít situace a jedny sluneční hodiny si pořídit. Vybrané místo je na jižní fasádě (přesně tedy jižní s asi osmi stupni odchylky na východ), 170 cm pod podbitím metrového přesahu střechy. Jsem konzervativní, takže se mi líbí podobný styl:

 

post-30813-0-72301900-1498686191.jpg

 

Hodiny budou primárně prvkem estetickým, který bude slepé místo fasády zaplňovat a ozvláštňovat, ale jako člen chronomagu a hlavně kvůli své povaze se chci pokusit o jejich maximální funkčnost. Takže otevírám diskuzi - máte doma sluneční hodiny? A jaké s asi nimi máte zkušenosti? Co by jste mi doporučili? Jak jste prakticky určovali polohu zemské osy ve vztahu k ukazateli slunečních hodin?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdravím Sluneční "chronomagory". Já si myslím že pro nastavení tyčového ukazatele slunečních hodin je potřeba zjistit zeměpisnou šířku místa hodin a pak použít olovnici a úhloměr pro usazení podle návodů na stavbu slunečních hodin. Nejpřesněji zjistit svislou rovinu sever-jih (ve které by měl stylus ležet) nejlépe asi podle okamžiku "pravého poledne" kdy je Slunce skutečně přesně na jihu (v čase se mění od středoevropského času 12 hodin) což je pro každý den v roce v naší "Hvězdářské ročence" (asi někde i na Internetu, ale to nevím kde) pro 15 stupeň východní délky a pro konkrétní místo se musí dopočítat korekce. Pozor kompas ukazuje k magnetickému severu, nikoliv zeměpisnému. Na stavbu slunečních hodin jsou knížky a návody a u nás v ČR je i celá zájmová organizace "Slunečních hodinářů". Já jsem jen teoretik a kibic - žádné zahradní sluneční hodiny jsem nikdy nestavěl.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem našel na Internetu stránky v češtině (www.astrohk.cz/slunecni_hodiny.html) kde jsou katalogy slunečních hodin, návody atd. Přeji mnoho radosti a úspěchů při stavbě slunečních hodin. Já mám někde v šupleti dvě pěkné dřevěné destičky pro stavbu kapesních slunečních hodin. Budu se muset podívat, jestli se mi tam za tu dobu co tam leží, nezkroutily.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak to tak studuju, začínám mít obavu, zda bude ten necelý rok na přípravu stačit :D Evidentně jsem měl dost naivní představy, a navíc vzhledem k amatérské evidenci a katalogizaci slunečních hodin v Čechách by mě hanba fackovala, kdybych měl na zdi hodiny s okopírovaným, designov? identickým číselníkem, jako je ten na obrázku v mém prvním příspěvku. Sice se mi ohromn? líbí, ale kdyby mělo být v katalogu napsáno "položka XXXX, Martarov, Martarova ulice 25, hodiny S PN - designov? beze zbytku shodné s hodinami na budov? školy ZŠ Dobřichovice... tak to radši nic. Nebo by jiná barva fasády a trochu odlišné umístění rysek (indexace) dávalo mým hodinám právo na existenci? Zvyklý na vlastnictví náramkových hodinek vyráběných seriov? mi nedošlo, že budu u SH muset řešit otázku originality a vlastní invence.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Sluneční hodiny jsem měl na zahradě. Takové malé, spíš dětem pro radost. Na výpočet linií pro  jsem použil nějaký software, který tam "načáral" lokální střední slunečný čas, datové linie a analemmu.  Podle toho jsem to nechal vygravírovat a doplnil o gnómón. 

Sever se dá určit podle slunce s využitím časové rovnice kdykoliv v průběhu roku. 

 

Byla velká zábava návštěvám vysvětlovat, co která čára znamená a jak to Slunce vlastně po té obloze chodí :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@ Mipa:

Díky moc za odkazy, zkusím vše nastudovat, prozatím vidím cestu v rychlém nastudování správného zabudování ukazatele do fasády, abych ji mohl dokončit. Plán je takový, že bych na vhodném místě umistil na fasádě plastické pole jako podklad pro SH včetně ozdobné ochranné římsičky plus zabudoval a dodatečně naolejoval nodus. Pak se dodělá finální st?rka a probarvený povrch fasády a já budu mít necelý rok na to, abych vykoumal barvu a design číselníku, přesné umístění rysek a přesné umíst?ní nodu. Nodus, a případn? i druhou kuličku v polovině tyče ukazující výšku slunce (zimní a letní křivku) bych na tyč navlékl a upevnil navařením dodatečně po přesném zam?ření a propočítání. Co myslíš, je to rozumný / přijatelný postup?

 

@ orol: člověče, teď jsem si všiml, že jednou píšeš slovensky, jednou bezchybně česky.. jako Jaroon :D Píšeš "nějaký" software - nevíš jaký přesně a jak moc byly hodiny pak skutečně přesné?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

.. jako Jaroon :D ...

 

Huš potvoro, neber jméno mé nadarmo :D

 

Ale téma je to zajímavé. Jelikož zrovna stavím, tak si s touto myšlenkou už nějaký čas také pohrávám. Kdysi byly sluneční hodiny na půlce baráků na vsi. Dnes to pomalu mizí, protože staré baráky se opravují a "tu krávovinu" tam nikdo nechce. Opravují se snad jen na zámcích a klášterech a i tam ne vždy...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

martar

 

"nějaký" software je cca 600 řádků Pascalu ;)

 

a jak byly hodiny přesné? Sluneční hodiny přesné nejsou. Jdou přesně 4 x v roce. Jinak to lítá +/- skoro 20 minut :)

I proto jsem měl "místní sluneční" ćas a né UTC +1 a o změně zimní/letní škoda uvažovat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...