Přejít na obsah

Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 323
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Huš potvoro, neber jméno mé nadarmo :D

Přesn? jak říkám - krásná čeština! :D

 

martar

 

"nějaký" software je cca 600 řádků Pascalu ;)

 

a jak byly hodiny přesné? Sluneční hodiny přesné nejsou. Jdou přesně 4 x v roce. Jinak to lítá +/- skoro 20 minut :)

I proto jsem měl "místní sluneční" ćas a né UTC +1 a o změně zimní/letní škoda uvažovat.

Jj, to mi je jasné, měl jsem na mysli, zda byly "přesné" v rámci možnosti slunečních hodin, tj. zda software fungoval jak měl - a zda to byl software volně přístupný i pro obyčejného smrtelníka.

 

Edit: díky, Tommasi :)

 

Jinak jsem narazil na obrázek, který ukazuje jednu z možných "komplikací" - hodiny ukazují nejen čas, ale na vnitřním disku (pokud to správně chápu) i poledne ve světových metropolích.

 

post-30813-0-63137000-1498722880_thumb.jpg

 

https://cz.depositphotos.com/87717768/stock-photo-sundial-painted-over-a-wall.html foto "marinzolich"

 

V podstatě takový částečný worldtimer :D

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ty bláho, tak to jsem zvědavý, jestli to dáš. Já asi nejsem stavu ani vyplnit ty data do programu :lol2:

 

Já jsem stavu udělat tak max. to co jsem viděl v Irsku v proslavené hospůdce


DSCF3096.jpg

 

Mohla by to být další případná komplikace, to už bude chronograf :lol2:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pro martara:

 

To co navrhuješ za postup je jistě schůdná varianta - připravit základ a pak s rozmyslem domalovat. Mně se ještě navíc líbí na některých slunečních hodinách vtipné nebo zajímavé nápisy vztahující se k Slunci, času a podobně (které bývají blízko vlastního ciferníku slunečních hodin - starší bývají latinské, novější i české) podle zaměření každého "soudruha". Například se mi líbí: "UŽIJ KAŽDÉ HODINY" abych na to mohl poukázat a jít na pívo. Jen o takovýchhle nápisech na slunečních hodinách jsou celé specializované knihy - na neštěstí ale žádnou takovou nemám.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jinak jsem narazil na obrázek, který ukazuje jednu z možných "komplikací" - hodiny ukazují nejen čas, ale na vnitřním disku (pokud to správně chápu) i poledne ve světových metropolích.

V podstatě takový částečný worldtimer :D

 

Kurňa, presne to som chcel poradiť... Nakresli si tam ryby, keď treba kŕmiť :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Za vysokou frajeřinu považuji sluneční hodiny na místě, kam Slunce nikdy nezasvítí. Například v Praze v břevnovském klášteře jsou sluneční hodiny (dnes již nekompletní) namalované na stropě jedné z vysokých předsíní, která má nad dveřmi obdélníkový světlík, v něm byla deska s dírkou a hned za tím zrcadlo a to odráželo "prasátko" - paprsek prošlý tou dírkou v desce před ním - právě mezi rysky na stropě té předsíně a to ukazovalo čas. No na to sem "čuměl jak puk" - tam jsem sluneční hodiny nejmíň čekal. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

:D prej ryby

 

Mipa: tak to už je vyšší dívčí. Já jsem zvolil jižní fasádu (kromě toho, že je na ní slepé místo přímo volající po nějakém zaplnění) především proto, že na ní budou SH hezky symetrické, oku lahodící, s co největším rozsahem. Hodiny na méně typických stranách bývají značně deformované, takže se jejich grafická podoba (pokud má vypadat k světu) řeší trochu jinak... a ačkoliv se mi to líbí, na můj dům by se to moc nehodilo. Mít funkcionalistickou vilku na Bab? nebo v Hodkovičkách, to by byla jiná... :) Navíc je u podobných hodin omezen rozsah úseku dne, který jsou schopny měřit.

 

post-30813-0-19714500-1498771657.jpg

 

https://cosa.cz/slunecni-hodiny/

 

Pokud jde o nápisy, popsané heraldické "stuhy" apod., pro m? je to jako vytetovaný nápis - časem každý omrzí. Mám představu hodně čistého, funkčního designu, dokonce jsem zavrhnul i myšlenku dát tam letopočet.. prostě jen pěkné hodiny. Ale ty světové metropole na vnitřním disku, to m? docela láká.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Správná "komplikace" slunečních hodin jsou datové linie a analemma.

Ty hodiny v prvním příspěvku jsou dle mého vkusu.

Vyzdobit to můžeš znameníma zvěrokruhu, které se tak nějak vzathují k tomu kalendáři.

Nápis, který omrzí, je špatný. Musí to být takový "na celý život". I když ty hodiny na celý život nebudou.

Světové metropole jsou IMHO k smíchu, pokud k nim nemáš vztah.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Správná "komplikace" slunečních hodin jsou datové linie a analemma.

Ty hodiny v prvním příspěvku jsou dle mého vkusu.

Vyzdobit to můžeš znameníma zvěrokruhu, které se tak nějak vzathují k tomu kalendáři.

Nápis, který omrzí, je špatný. Musí to být takový "na celý život". I když ty hodiny na celý život nebudou.

Světové metropole jsou IMHO k smíchu, pokud k nim nemáš vztah.

Tak tohle si zaslouží odpovědi v jednotlivých bodech:

 

Předesílám, že každý má jiný vkus a je to tak dobře :)

1) pro mne je správná komplikace slunečních hodin každá funkční fičura, pokud nebude hodinám ubírat na čitelnosti nebo na kráse

2) shodneme se, že hodiny z prvního příspěvku se nám oběma líbí - možná právě proto, že nejsou opentlené, vyzdobené nápisy nebo zvířetníkem nebo mráčky a sluníčkem...

3) nápis na celý život neznám, i moudrý nápis se může omrzet. Záleží na povaze, ale já nejsem ani Born (Neff), ani Baťa, abych musel své obydlí zdobit hesly. Vyznávám Carpe diem, ale nemám potřebu to někde malovat.

4) K mnoha světovým metropolím vztah mám, ale to není až tak podstatné - důležité je, že mám malé děti, a stín ručky určující poledne různ? po světě by pro n? byl zajímavým vizuálním podn?tem k představě o točící se Zemi. Mne to přijde míň legrační než znaky zv?rokruhu kolem, ale samozřejmě je to jen můj názor a můj vkus.

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jelikož budu mít dům z velké části obložen dřevem, tak si asi vyrobím externí sluneční hodiny, které jen pověsím na určené místo. Bude to mít výhodu, že když udělám sundávací tyčku, můžu si z jedné strany udělat letní a z druhé zimní čas :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Neočekával jsem odpovědi na moji představu o slunečích hodinách ;)

 

Dovolím si poznamenat že zvířetník, datové linie i analemma jsou funkčí.

S nápisem Ti v podstatě dávám za pravdu.

 

:)

Aha, já jsem špatně pochopil formulaci "vyzdobit to můžeš.." ;)

 

Prosimt?, ať má tohle vlákno nějakou informační hodnotu: jakym způsobem lze využít zvířetník na SH? Já jsem teprve na začátku, hromadu věci teprve dohledávám, a tohle opravdu nevím. Budu vděčný i za kratičké shrnutí funkce datových linií a tamtý.... analemm.. ty víš čeho :)

 

(Je mi jasné, že můžu zagooglit, jde spíš o takový přátelský servis pro návštěvníky vlákna, aby nemuseli všechno znovu dohledávat. A asi by bylo lepší, kdyby to napsal někdo, kdo ví o čem mluví - já bych jen nepoučen? kopíroval z wikipedie)

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V rychlosti prvotní informace:

Když budeš mít na zdi hodiny z prvního příspěvku, tak můžeš říkat dětem, že Jéžíšek přijde, až se kulička dotkne té horní křivé čáry (Zimní slunovrat). Přímka je rovnodennost a letní prázdniny začnou, když je kulička u spodní linky (Letní slunovrat).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem si z internetu vypůjčil obrázek slunečních hodin se vším, o čem mluvím.

Má to tu vadu, že jsou z Rio de Janeira :) a tak jsou celé naopak.

Ale modré linky jsou hodiny a půlhodiny (číslované z druhé strany, protože u nich chodí slunce z prava do leva - obráceně, než u nás).

Ty křivky jsou datové linie. Ty krajní jsou letní a zimní slunovrat, rovná je rovnodennost. Ty ostatní zjemňují dělení roka na "měsíce". Ale rok nezačíná slunovratem, tak to nejsou měsíce ale znamení zvěrokruhu. A jsou označené "klikyháky" po stranách. (A zase je to obráceně Rak je nahoře, u nás by byl dole.)

Červená osmička uprostřed je analemma a je to korekce mezi pravým a středním slunečním časem. Tedy oprava "předbíhání se a zpožďování se slunce" proti "přesnému" času.

post-35231-0-50100200-1498820534_thumb.jpg

Tolik ve stručnosti :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky moc za vysvětlení základů. Asi budu muset jít trochu do hloubky, aby ty hodiny na domě měly smysl.

 

Jen marně hledám inspiraci, chtěl bych je funkční a moderní. Asi si je svařím z drátu a nabarvím na bílo, aby na tom tmavším dřevě vynikly. Přemýšlím, že je udělám přímo nad celé vchodové dveře a na rantlu kolem zárubně budou čísla ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...