Přejít na obsah

Nemovistost (kdy prodat a kdy koupit)


Doporučené příspěvky

Ahoj všem,

řeší se tady kde co, tak doufám, že mnou právě založené vlákno nebude terčem přílišné kritiky. 

 

Shoda životních okolností mne vede k prodeji mého současného bytu v Praze 6 a následné koupi bytu/domu v Praze a okolí. To, co se děje na realitním trhu s cenami je pro laika těžko uchopitelné a jelikož se tu pár lidí věnuje investicím i realitám, zeptám se na váš názor - kdy prodat a kdy naopak kupovat?

 

Hovoří se také o realitní bublině, jak moc je velká (jaký by mohl být propad ceny a o kolik se tato bublina ještě může nafouknout)? 

 

Díky za vaše názory :)

 

A.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 44
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Jsem laik, ale neco jsem uz nakoupil :-) Vidim to takto. Ocividne je ted nejlepsi cas prodat. Je velka poptavka a Prazaci (nebo budouci Prazaci) koupi temer cokoli, pokud je to jen trochu rozumne. Bohuzel s koupi to je naopak problem, protoze ceny jsou vysroubovane. Kupoval jsem byty 2002 a 2010 a vzdy mi nekdo rikal, ze je to strasne drahe a nafoukle (a to i v 2010 kdy byla krize). Vzdy to poskocilo jeste radove vejs. Opticky to vypada, ze uz je to na maximu - prece jen prumerna cena 75 m bytu v novostavbe 6 mio je dost, ale nedivil bych se, kdyby to jeste trochu vylezlo. A naopak si myslim, ze pokles nijak razantni nebude - Praha je proste super misto na bydleni/praci/zabavu a vystaba je velmi pomala. Navic hodne lidi ted sdili filosofii, ze nejpesi investice do duchodu je prave druhy/treti byt. A pronajmy ted hodne frci - at uz soukrome nebo AirB.

Takze je a bude trend stehovani se za Prahu - at uz s vidinou domu nebo s vidinou levnejsiho bytu. To zase zene ceny nemovitosti okolo Prahy nahoru. A pribudou problemy s dopravni obsluznosti, apod. 

No proste jsem jen chtel popsat svuj pohled :-)

Upraveno uživatelem Frantik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vypadá to jako pravda. Taky jsem koupil, jedu hypotéky.... a mám jeden zlej, špatnej, ošklivej sen. Takovou můru, že se někdo s někým dohodne, nastěhují do okolí nějaký lidi co předstírají že by jim doma uřízli hlavu a z dobré čtvrti za pár měsíců vznikne nougouzóna. Vždycky se probudím zmáčenej studeným potem ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Andrew,

 

             tohle se špatně odhaduje, to je stejné jako s hodinkami a podobně. Ceny nemovitostí jsou vyhnané opravdu vysoko a to i v celoevropském měřítku, v předchozích letech byla obrovská poptávka po bytech díky dostupnějším hypotékám. Pak přišla regulace v podobě daně, která šla jasně na vrub kupujícího, což mi moc hlava nebere, když zisk má prodávající, ale v ČR už jsem si zvyknul na větší bizarnosti, nicméně ani tato daň nepřinesla nějaké zvláštní uklidnění na trhu. ČNB chystala další regulaci v podobě hypoték, ale neprošlo to, takže zatím se jede dále beze změny. Osobně si myslím, že pokud máš byt, je ideální doba jej prodat - jak píše Franta. Doba ekonomického růstu nemusí trvat věčně a osobně si myslím, že pokud by měla přijít "krize" stejného nebo většího rozsahu, jako v minulosti, zcela jistě realitní trh opuchne - bez ohledu na výstavbu nových bytů. Takže já, pokud bych řešil prodej nemovitosti, určitě bych to udělal v tomto okamžiku a zbytečně nečekal, do budoucnosti nikdo nevidí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Když se nebudeme bavit o investici ale o tom že kolega řeší životní situaci tak prostě je dobrá doba

na to aby prodal byt, to mu docela nahrává, ale musí koupit nové bydlení, to zase nahrává prodávajícímu,

v této chvíli si myslím že to není špatně  - byt má cenu vysoko, dům za Prahou sice strmě roste, ale ceny

na vrcholu ještě pravděpodobně nejsou. Úroky u hypo jsou velmi příznivé.

Celkově, vztaženo k situaci je to ok.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já už bych si dnes sakra rozmyslel, kde koupím byt/dům za Prahou. Protože je mnoho částí odkud člověk musí dojíždět autem a tam je to kolikrát fakt o nervy. Týká se to, jak dojezdů do zaměstnání, tak návratu domů - takže pokud koupit nemovistost za Prahou, tak jedině v lokalitě s plnou vlakovou dostupností do PRG.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já už bych si dnes sakra rozmyslel, kde koupím byt/dům za Prahou. Protože je mnoho částí odkud člověk musí dojíždět autem a tam je to kolikrát fakt o nervy. Týká se to, jak dojezdů do zaměstnání, tak návratu domů - takže pokud koupit nemovistost za Prahou, tak jedině v lokalitě s plnou vlakovou dostupností do PRG.

Tohle je veliká pravda.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dojížděním už jsem ztratil pár let života v kolonách i nervama za volantem, takže moc dobře vím, o čem je řeč. A vlak? Pohoda, otevřu časopis, noviny nebo Chronomag nebo si zdřímnu, pohoda jazz.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vlak blízko bydlení je v okolí Prahy zásadní. A jeho význam bude dále stoupat. Je-li nádraží pár minut chůze, okruh, ze kterého lze dojíždět, se významně zvětšuje. Mnohdy pak lze mít to dobré z obou. Život malého útulného města a pražskou výplatu.

Upraveno uživatelem Hasňa
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud budeš prodávat, tak prodej teď. Pokud prodávat nepotřebuješ, tak drž. Mám v Pze jeden kvartýr s nájemníkem, taky mě napadlo ho prodat, ale neudělám to - jednou se může hodit :).

 

Jinak souhlas s dostupností do Prahy...jezdím denně 55 km a i když jezdím před šestou ráno, je provoz rok od roku horší a horší. Akorát že na vlak to mám z baráku půl hodiny pěšky a jsem línej.. Ale jednou s tím začnu :D.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Záleží na více aspektech. Například můj byt v Karlíně udělal za ty dva roky co ho mám +35% a ten co mám v Ostravě za 7 let cca 40% :) Úplně nevěřím tomu, že minimálně v centru Prahy a v širším okolí se dá čekat vyšší propad cen. Ostatně i během krize ty ceny neklesaly. Ostatně když se podíváš na některá okolní města, tak je v zásadě nemyslitelné aby si např. studenti mohli dovolit pronajmout byt v centru města. Zvažoval jsem teď koupit větší byt v novostavbě (taky Karlín) na pronájem přes AirBnB a potom tam půjdu bydlet a pronajmu ten co mám teď, ale už je to fakt palba. A mám trochu strach, že se to začne čím dál více regulovat... 

Upraveno uživatelem vojta1
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Niesom žiadny odborník na immobiliar ale keď vidím ako moji kamoši kúpili dvojizbove byty v štandarde za 65000e bez DPH (keď ste platili cash majiteľ stavby dal bez dane) pred 5 rokmi a dnes by ich šmahom ruky predali po 90000 pretože v tej lokalite byty už nie sú chce sa mi plakať.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja se snazim byt v Praze, potazmo na P6 koupit uz tak 3 roky a bez sance. Ustni dohoda neplati, cas na konzultaci rezervacni smlouvy s pravnikem 0, odstoupeni od prodeje protoze nekdo prisel a nabidl vice nebo platil v cash (ja hypo). Jsem z toho tak znechucen, ze jsem nucen zustat v najmu... situace uplne nahovno.

 

Co budes Andrew na P6 prodavat? Klidne SZ pro info.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja by som to videl tak že pokial si dnes vlastníkom bytu ktorý je možné označiť za A čkovú nehnuteľnosť nepredávaj nie je dôvod na akékoľvek obavy z poklesu ceny, Praha je rešpektovaná medzinárodná metropola a stačí sa pozrieť vonku v podobných mestách koľko stojí m2 , ak sa chystáš kúpiť nehnuteľnosť mimo mesta tak tú by som financoval hypotékou a z nájmu by som splácal sú tam dve premenné a to či je dnes byt čo vlastní skutočne A trieda a či ti to finančne bude vychádzať

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pánové všem díky za názory, vlastně se s nimi ztotožňuji a podporují moji teorii. 

 

Problémem je, že vzhledem k tomu jaký byt/dům budu kupovat, musím stávající byt prodat, tedy úvaha, abych si jej nechal je bohužel nereálná :( 

 

Prodával bych patrně příští rok (jaro), což by s cenou podle vašich názorů nemělo nijak zásadně zamávat, a kupoval bych ihned po rozkoukání se... tedy nějaký pronájem na řekněme půl/tři čtvrtě roku (i s případnou rekonstrukcí) v mezičase.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kdybyste pánové věděli, za kolik švagrová pronajímá v Praze byt študákům, byt ze kterýho je z vokna vidět na řeku a na tančící dům - tedy v pohodlné dochůzné vzdálenosti do centra, na Karlův most, k ND....tak byste řvali jak želvy. Za to, co platí každej za pokoj, by v blbým Brně nepronajali ani postel v cimře se třema dalšíma v paneláku.

A nedá si říct, páč jsou to od známých její příbuzné caparti. Byt v podstatě zdemolovanej, hala vypadá jak skladiště výkupu lahví a když jsem otevřel ledničku, šel jsem si zkontrolovat, jestli mám platnej tetanus.

Upraveno uživatelem Klotzman
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...