Přejít na obsah

Lékařský koutek


Návštěvník YPO

Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 665
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Snad to tu nebylo - mám jeden ze svých připitomělých dotazů (tentokrát na lékaře a radiology zvláště): pokud vím, expozice radiací, včetně radiologického vyšetření, se sčítají, tj. mají v tkáních kumulativní účinek. Mám za sebou po včerejšku jeden komplexní velký a sedm malých lokálních rentgenů u zubaře. Přijde mi to docela dost. Existují nějaké stravovací nebo fitness postupy, které by následky vystavení organismu radiaci alespoň částečně zmenšily? Jestli správně chápu mechanismus nemoci z ozáření, velkou roli tam hraje změna fyzikálních vlastností vody v buňkách, takže teoreticky bych možná nějaká opatření udělat mohl.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Moje zubařka mi říkala, že zubní RTG je velmi slabý. Při frekvenci jednoho snímku ročně se to u dospělého nasbírá na ekvivalent jednoho velkého RTG za život. Takže bych se toho nebál :). Já mám za sebou od září 10 velkých snímkování, večer nepotřebuju lampičku :), má to svoje výhody :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přesně jak píše David, let letadlem je jak celotělní RTG, ničeho se neboj MArtien, svítit Ti bude maximálně pytlík:-)))

Rentgenové dávky jsou už dávno dramaticky menší než kdysi bývaly

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tohle řešit má smysl jen pro toho, kdo je sám na sebe velmi pečlivý. Kdo neřeší kumulativní účinky kouření, alkoholu, nevhodného jídla, chemie všude kolem nás, atd., nepotřebuje řešit ani tohle, bylo by to zbytečné.

Jinak ale ano, medicína má tendence léčit stylem vyhánění čerta ďáblem, ale v systému a celkovém objemu a fofru, kdy musí dělat údržbu a servis všem autům lidem v zemi a ještě u toho generovat zisk, to asi jinak nejde. To se s nějakou mírou negativních účinků léčby počítá a považuje se to za léčbu. Když se kácí les, létají třísky.

 

A možná bych šel ještě dál, i když tvůj důvod návštěvy zubaře neznám a jen odvozuju, možná i mylně, že pokud tě tvůj přístup k vlastnímu zdraví a vlastním zubům donutil řešit situaci u zubaře, nemá smysl řešit ani nějaké ozáření.

Upraveno uživatelem Karlos
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Snad to tu nebylo - mám jeden ze svých připitomělých dotazů (tentokrát na lékaře a radiology zvláště): pokud vím, expozice radiací, včetně radiologického vyšetření, se sčítají, tj. mají v tkáních kumulativní účinek. Mám za sebou po včerejšku jeden komplexní velký a sedm malých lokálních rentgenů u zubaře. Přijde mi to docela dost. Existují nějaké stravovací nebo fitness postupy, které by následky vystavení organismu radiaci alespoň částečně zmenšily? Jestli správně chápu mechanismus nemoci z ozáření, velkou roli tam hraje změna fyzikálních vlastností vody v buňkách, takže teoreticky bych možná nějaká opatření udělat mohl.

 

 

Tohle nemá moc smysl řešit, viz

 

https://xkcd.com/radiation/

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Obsah je přibližně OK, ale ty kecy okolo. Jako školit tady lidi, aby si čistili zuby... máto smysl?

Nechci nikoho školit, ale prostě to spolu souvisí. Je to přímá kauzalita a řešit jen jednu stranu nemá význam - a na to přesně byl dotaz. Že to někdo nechce slyšet? To už tak bývá.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Odkaz od Dee je super ilustrativní :nuke:

Nějaké RTG záření v rámci zdravotnictví neřešit- zvláště obyčejné RTG snímky.

CT vyš. je mnohem významnější, ale moderní CT přístroje mají dávky opravdu bezpečné.

Asi bych se vyhnul zbytečnému opakovanému CT vyš. v oblasti hlavy- riziko šedého zákalu.

Ale ten nakonec dostane taky skoro každý :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nechci nikoho školit, ale prostě to spolu souvisí. Je to přímá kauzalita a řešit jen jednu stranu nemá význam - a na to přesně byl dotaz. Že to někdo nechce slyšet? To už tak bývá.

 

Souhlasím, prevence je základ. Jen mi přijde zbytečné na to upozoňovat, když se kolega ptá na nežádoucí účinky radiace.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky, chlapi. Psal jsem to trochu pod dojmem té opakované "palby" na mou čelist. Měnil jsem zubaře a tohle byl vstupní rituál plus řešení jednoho akutního problému, prvního po patnácti letech, což si myslím, že vcelku jde.

 

Karlosovo rýpání mi nevadí, máme to vzájemně trochu jako sport, doufám, že v dobrém. Zejména u jeho poznámek o zdraví, cvičení a stravování si snažím autora představit a vždycky mi z toho vychází antický sportovec a vynikající rétor, vyvedený v bílém mramoru a držící navíc v dlani velké kapesní hodinky. Karlosi, doufám, že nebudu zklamaný, až tě někdy na srazu potkám :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já se fakt nesnažím rýpat, ale konkrétně u toho zdraví je taktnost tak trochu kontraproduktivní, je stokrát lepší trocha nepříjemné upřímnosti, než řešení následků.

Bohužel tu taktnost často mívají i doktoři. A pak rovnou řežou.


Nejsem atlet a rétor už vůbec ne. :)

Upraveno uživatelem Karlos
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nejdou nějak cvičit voči abych přestával blbě vidět na blízko? Asi ne, žejo...? Když se totiž teď dívám na NTB na film, tak bez brejlí na dálku ho musím mít moc blízko a s brejlema zase moc daleko, je to nekomfortní.

 

PS: Pro Karlose - je mně jasný, že to mám z blbýho čumění a můžu si za to sám.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...