Přejít na obsah

SEIKO x CITIZEN


lub

Doporučené příspěvky

Nadpis by snad mohl vzbudit očekávání hlubokosáhlého srovnávacího testu, ale buďte v klidu, toho zůstanete ušetřeni.

Jen jsem si v momentálním přechodném kvarcovém poblouznění pořídil k solárním seikám ještě ekodrajvy od citizenu, tak jsem se rozhodl udělat pár fotek a připsat několik postřehů.

seiko SNE107

by mohly být jediný univerzální hodinky, pokud by člověk nebyl chronomagor. Poctivé potápky, super přehlednost i luminiscence, bezúdržbové, ideální velikost. K tomu všemu strojek, který seiko dává i do dost dražších modelů. Jenže jsem chronomagor - a tak jsem si říkal, když už se nemusím starat o to neustálé nastavování a seřizování, že by bylo hezké pořídit si ještě něco na ten způsob, jen vzhledově trochu odlišného. Když jsem narazil na

citizen BN0190-82E,

tak se mi hned zalíbily (trochu větší, trochu jinak pojatý), ale jinak srovnatelný (cena, pohon, materiál, zpracování), taky univerzální hodinky.

 

U obou se mi líbí ciferníky. Díky solárnímu článku a průsvitnému krytu nad ním mají efektní, jakoby hluboký povrch se sunburstem, je to takový živější než klasický matný co mám na mechanických seikách. U citizenu je překvapivě malá a dost utopená datumovka, tady jednoznačně vede seiko s day/date. SNE mají typicky seikovské ručky a indexy, ručky ale mají bílé orámování a to beru jako plus při čitelnosti za šera. Citizeny vynikají skvělým zpracováním vystouplých indexů a podélně lomených ruček. Působí luxusnějším dojmem, k tomu pro citizen typická modrá luminiscence. Pouzdra (seiko 41,5mm, cizizen 44,5mm) popisovat nebudu, to vidíte na fotkách. Seika mi lépe sedí na ruce, hlavně díky tvaru spodní části, který je dost podobný klasikám SKX - etalonu pohodlnosti při nošení. (Vůbec to pouzdro má se SKX dost společných znaků - tvar, leštěné a broušené plochy, tedy až na polohu korunky a šířku uchycení tahu 20mm). Náramky oba pěkně zpracované, citizen (22mm) má plné koncovky, seiko zase tlusté stěžejky a jednotlivé články složené z broušených a lesklých dílků vkládaných samostatně, to vypadá moc dobře.

To je asi všechno, co bych k nim ve stručnosti napsal, takže už jen pár fotek.

 

post-5667-0-94242600-1512229113_thumb.jpg

 

post-5667-0-67629700-1512229123_thumb.jpg

 

post-5667-0-93571200-1512229131_thumb.jpg

 

post-5667-0-99933000-1512229138_thumb.jpg

 

post-5667-0-40508900-1512229144_thumb.jpg

 

post-5667-0-98323100-1512229152_thumb.jpg

 

post-5667-0-33548000-1512229161_thumb.jpg

 

post-5667-0-62521600-1512229167_thumb.jpg

 

post-5667-0-88075700-1512229173_thumb.jpg

 

post-5667-0-14505300-1512229180_thumb.jpg

 

post-5667-0-12578100-1512229186_thumb.jpg

 

post-5667-0-69709100-1512229191_thumb.jpg

 

post-5667-0-81944600-1512229206_thumb.jpg

 

post-5667-0-02238300-1512229214_thumb.jpg

 

post-5667-0-82440400-1512229223_thumb.jpg

 

post-5667-0-32979200-1512229235_thumb.jpg

 

když už jsem byl v tom focení, tak jsem ještě pro porovnání cvaknul několik dalších svých oblíbených kousků..

 

post-5667-0-82009900-1512229286_thumb.jpg

 

elegance pouzdra SKX je nepřekonatelná..:

post-5667-0-28986500-1512229350_thumb.jpg

 

post-5667-0-53071400-1512229293_thumb.jpg

 

post-5667-0-11122600-1512229340_thumb.jpg

 

post-5667-0-63166900-1512229304_thumb.jpg

 

ruské amfibie na ostatní vůbec neztrácejí, spíš naopak. provedení číselníku - barva, hra se světlem = dokonalé.

post-5667-0-08991700-1512229310_thumb.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pro mne ta Seika mají oproti Citizenům kromě výhody lepší lumi i několik nevýhod:

 

1. horší tvar lunety

2. subjektivně menší průměr

3. nedostatečná až žádná ochrana korunky

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Seiko SNE107P1 jsem měl a lumi je paráda (jak to u Seiko bývá), ovšem ty hodinky vypadají na ruce jak v dětském provedení. Jsou sice vysoké, ale průměrem malé. Od Citizen bych si pak spíš představil klasiku BN0100-51E https://www.timestore.cz/Znacka/Citizen-259/Citizen-Promaster/Citizen-Promaster-Marine-27904

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

ty Citizeny jsou fakt slušný, já se jen pořád nemůžu srovnat s tím názvem, to mi prostě nejde přes oko ani přes pysk.

A to ani když to mladej vychvaluje a nosí. Já tedy Seiko, ovšem, nebo i jiný japonce taky klidně, ale Citizen?  :photo: 

***

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

je to tak, upřímně - nesedli jsme si. to však není problém hodinek, ale můj. asi to mám podobně jako eloga. oběma citinám co jsem měl nemohu absolutně nic vytknout, ale vztah prostě nevznikne. srdcovka je seiko, amfibie, casio... taky trochu opadá moje nadšení pro kvarc a když jsem přemýšlel které ze dvou srovnávaných si nechám, tak bez dlouhého váhání vyhrály seika, přestože citizeny jsou dejme tomu "hodnotnější" nebo jak to popsat. . takže prodej, no..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

je to tak, upřímně - nesedli jsme si. to však není problém hodinek, ale můj. asi to mám podobně jako eloga. oběma citinám co jsem měl nemohu absolutně nic vytknout, ale vztah prostě nevznikne. srdcovka je seiko, amfibie, casio... taky trochu opadá moje nadšení pro kvarc a když jsem přemýšlel které ze dvou srovnávaných si nechám, tak bez dlouhého váhání vyhrály seika, přestože citizeny jsou dejme tomu "hodnotnější" nebo jak to popsat. . takže prodej, no..

Tak to už se těším na tvé slintání nad automatickou selittou... :lol2:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Sám jsem uvažoval nad tímto typem hodinek, tj. solární. Ale jsou to v podstatě quartzové hodinky, baterie je doplněna nabíjením ze solárního článku. Takže elektronika. Z čistě technického hlediska mi zde nepřišel významný rozdíl mezi solárními hodinkami a hodinkami s baterií s desetiletou životností. Životnost akumulátorů je totiž taky omezená, mnohdy se pohybuje právě na těch 10 letech. Jistě, akku jde dokoupit, ale pak lze rovnou vyměnit baterii jak v obyčejných hodinkách quartz.

 

Dle nějakých popisů, myslím Citizen tam dávají nějaký speciální typ akumulátoru. Takže snad vydrží déle. Lepší řešení z mého pohledu by byl kondenzátor, který nemá samovybíjení. I když nevím, jak je to s životností u nich, elektrolytické taky nevydrží věčně.

 

Mám radši mechanické strojky, pokud bych ale měl mít hodinky s vysokou přesností, např. pilot, strojvůdce nebo řidič tramvaje, tak bych se quartzovým nebránil, dobíjení by bylo zárukou, že mi hodinky nevypoví službu dle toho, jak starou mi dali při výměně baterii. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

U těchto solárních hodinek, kde jde jen o dobíjení baterie, mi chybí kouzlo mechanického strojku A čistě prakticky, asi není nutné měnit baterii každé dva roky a nehrozí že hodinky najednou přestanou jít. Nevidím tu ale podstatný rozdíl proti hodinkám s baterií s dlouhou životností, tj. na 10 let. Ani ty accu totiž nejsou věčné. Sice jde taky vyměnit, ale ztrácí se tu kouzlo absolutně bezúdržbových hodinek. Lepším řešením by bylo energii skladovat v kondenzátoru, i když zde by asi nemohla být zásoba energie na půl roku, nebo dokonce několik let. Taky je otázka nutné velikosti kapacity i životnosti kondenzátoru. Nevím, jestli ty speciální accu mají dlouhou životnost, všiml jsem si, že se prodávají náhradní accu do hodinek, takže jen výměna baterii po delší době. Ale baterie zas není běžně k dostání, na rozdíl od té jednorázové. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tak jasně, solar versus baterka se tu už řešilo mnohokrát. mám taky plastový digi casia s desetiletou baterkou a to beru jako že tam je na doživotí. a mimochodem je to od casia skvělý řešení.

mně se na tom soláru líbí ty ciferníky jak jsem psal. navíc u elektrických seiko a citizenů teď frčí především solární pohon. chtěl jsem a mám ode všeho něco - baterku, solár, kinetic a hlavně mechaniky, k nim mám samozřejmě nejblíž.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Solár se uplatní hlavně v momentě, kdy mají hodinky větší odběr, tj. řízení rádiem, GPS, bluetooth, elektrické podsvícení. A pokud jde o životnost, tak samotné hodinky po cca 10 letech běžného nošení jsou tak leda na odpis, přičemž výrobci je dělají právě pro spotřebitele, jenž je běžně nosí a nikoliv pro hodinkové fandy, co jich mají plný regál a na ruku se každé jedny dostanou možná jednou nebo dvakrát za rok :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

tak jasně, solar versus baterka se tu už řešilo mnohokrát. mám taky plastový digi casia s desetiletou baterkou a to beru jako že tam je na doživotí. a mimochodem je to od casia skvělý řešení.

mně se na tom soláru líbí ty ciferníky jak jsem psal. navíc u elektrických seiko a citizenů teď frčí především solární pohon. chtěl jsem a mám ode všeho něco - baterku, solár, kinetic a hlavně mechaniky, k nim mám samozřejmě nejblíž.

U té desetileté baterky může být problém, jestli opravdu vydrží. Pokud by prodali nějaký kus, co byl déle na skladě, tak ty hodinky budou mít třeba už pár let z té baterie vyčerpaných. Ale u plastových hodinek, tak asi baterie vydrží déle jak ty hodinky. Měl jsem quartz hodinky do vody, když mi do mých Orientů začlo téci, tak se si pořídil tyhle. Hodinky sice drží, i jsou vodotěsné, ale plastový řemínek popraskal, nový neseženu, nebo pokud ano (složitě hledat), tak cena toho řemínku se blíží ceně nových hodinek.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Solár se uplatní hlavně v momentě, kdy mají hodinky větší odběr, tj. řízení rádiem, GPS, bluetooth, elektrické podsvícení. A pokud jde o životnost, tak samotné hodinky po cca 10 letech běžného nošení jsou tak leda na odpis, přičemž výrobci je dělají právě pro spotřebitele, jenž je běžně nosí a nikoliv pro hodinkové fandy, co jich mají plný regál a na ruku se každé jedny dostanou možná jednou nebo dvakrát za rok :D

Ano, to je velmi dobrý postřeh, jde spíš o dobíjení pro větší odběry. Plastové hodinky dlouho nevydrží, ale s kovovým pouzdrem ano. Zač. 90. let jsem pořídil hodinky Quartz, fungují stále, akorát je už nenosím. Párkrát se zastavily, když byly zcela ve vodě, buď jsem špatně chápal vodotěsnost, nebo při lijáku. Obyčejné levné hodinky Q Q, tehdy stály přes 400, což v té době bylo daleko víc jak dnešních 400kč. Spís z pouzdra hodinek slezlo pokovení, víčko je snad nerez, ale ostatní asi mosaz něčím pokovené, to zčásti slezlo dolů kvůli potu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...