Přejít na obsah

Kterak Landmastry provětrati


wawrik

Doporučené příspěvky

  • po měsících...
  • Odpovědi 53
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Krátka verzia: SBDB sú boží.

post-6480-0-61336500-1530172096_thumb.jpg

 

Dlhá verzia: zložitou myšlienkovou konštrukciou som dospel k tomu, že si tie Landmastre nezaslúžia, aby som ich ofukoval, a viac sa im bude páčiť, keď im trochu zakúrim pod kotlom. Takže ich už pár týždňov nosím aj na bicykli cestou do práce (nejaký ten asfaltový zjazdík, nejaký ten poskočený obrubníček, nejaké tie zoskočené schodíky light). Výsledok: odchýlka je stále nemerateľná!

 

Na začiatku roka som ich nastavil, oproti presnému času (rádiom riadený budík) mali 0 s. Občasné nosenie po byte, naťahovanie večer na ruke alebo ručným natiahutím - odchýlka oproti presnému času 0 s.

 

V marci zmena času - odchýlka oproti presnému času 0 s. Po prestavení na SELČ odchýlka -5,5 s, nechcelo sa mi s tým babrať.

 

V máji som ich začal nosiť, keď som išiel do práce peši. Odchýlka oproti presnému času -5,5 s.

 

Pred troma týždňami som ich začal nosiť do práce aj na bajku - odchýlka oproti presnému času -5,5 s. Teraz po troch týždňoch odchýlka oproti presnému času -5,5 s.

 

Po celý ten čas som len raz zistil inú odchýlku - niekedy vo februári, asi o 0,5-1 s večer meškali. Ráno boli na tom OK. Je možné, že bol len rozosratý čas na budíku, neskúmal som.

 

Žiadne moje iné hodinky tak presné nie sú, ani quartzky či digitálky Suunto. Ešte aj rádiom riadené Casio lietajú viac - občas v noci nechytajú signál a zachvíľu sú o pár sekúnd inde. IWC s V7750 boli super presné, keď sa s nimi hodinári na vibrografe trochu pohrali. Pri kancelárskom nosení si to udržali, na bajku veľmi rýchlo začali lietať hore-dolu. Aj 15 s denne. Starý seikácky 6138 v Pandách robil denne pár (tak do 5) sekúnd. Síce mal každý deň inú odchýlku, ale bolo mu jedno, či kaclík, chôdza alebo bajk, vždy sa denná odchýlka vliezla do 5 s (až kým som sa nenechal od jedného hodinára ukecať a strojček nevymenil za iný, vraj v lepšom stave...).

 

Ale Spring Drive? Rovnaká odchýlka, nech sa s nimi deje čokoľvek. Božia presnosť. Milujem ich.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

uz si tie dajvre kupil ci ako?

Nie, Ferove. Ale vďaka malej výške sú vážne dobre nositeľné, a po vyššiespomínaných skvelých skúsenostiach so springdrajvom o nich vážne rozmýšľam, aj keď sa mi teda bohvieako nepáčia - hlavne že nemajú GMT. Ale zasa majú skvelú klikaciu lunetu (čo mi na Landmastroch vo všeobecnosti chýba), ktorú chcem a chcem a chcem, a lepšiu sponu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

post-6480-0-16740300-1530513079_thumb.jpg

Spring Drive je obzvlášť nevhodný na meranie krátkych časových úsekov. Napríklad pri lúhovaní čaju som sa - uhrančivo sledujúc plynulú sekundovku - namiesto po siedmich sekundách zobudil asi po dvoch minútach... A tak ten drahý, s láskou po celom svete zháňaný čaj putoval rovno do výlevky. Už asi päťkrát.

 

To budú asi tie vyššie náklady, ktoré sa na diskusných fórach spájajú so springdrajvom.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Pokračovanie. Tentoraz fakty v prehľadnej forme, pomiešané so subjektívnymi postrehmi. Znalejší skorigujú prípadné nepresnosti. (Dopredu sa ospravedlňujem za fotky - zistil som, že fotovercjag mám všade inde len nie doma, a tak recyklujem z archívu, plus pár nepodarených nových fotiek.)

 

SBDB003

- predstavené v r. 2009
- dvojité skrutkované nárazuvzdorné puzdro
- skrutkovacia korunka na pozícii 4, nárazy zachytáva závit v puzdre. Ako signalizácia nezaskrutkovanej korunky slúži červený krúžok na závite.
- lumibrite
- titanový ťah 22-18 mm, spona s extenziou
- puzdro aj náramok z bright titanium
- sklo s vnútorným antireflexom hrubé 3 mm
- obojstranne otočná luneta s hladkým chodom a kompasovou ružicou
- dátumové okienko
- ukazovateľ náťahu

- zafírové sklíčko s antireflexnou úpravou

 

- cenníková cena 577 500 jenov (v tom čase 4300 ?)
- vodotesnosť 20 barov
- antimagnetické podľa normy JIS B 7024 typ 1 (4800 A/m, ca. 60 gauss)
- rozmery puzdra 45×53 mm, výška 15,5 mm


Kaliber 5R66
- rezerva náťahu 72 hodín
- 24-hodinová ručička GMT
- 30 kameňov
- max. odchýlka 15 sekúnd za mesiac (5 °C až 35 °C)
- rozmery 30×5,5 mm
- 295 dielov


Hodinky vyzerajú ako modelový príklad trieskového obrábania pri nedostatku dostupných nástrojov. Okrem mierne prehnutých bočných stien tam nie je jediná oblina, všetko je ploché. Asi preto trochu pripomínajú nemecké povojnové Leopardy. Nemajú vzhľad nablýskaného kryštáľového cukríku ako MM600. Čistá strojárina, žiadny šperk, no k takýmto hodinkám to podľa mňa patrí. A úplne najviac mi pripomínajú Krytona, takže ten dizajn musí byť v poriadku.

post-6480-0-20895700-1549983940.jpgpost-6480-0-34798000-1549986029.jpg

Puzdro je dvojdielne. Do vonkajšieho monokoku (v zmysle bez skrutkovacieho viečka) s lomenými prevŕtanými nožičkami je štyrmi skrutkami pripevnené vnútorné puzdro so závitom na korunku. Dobre to znáša tlak a nárazy. (Pardon, väčšiu ilustráciu som nenašiel.)

post-6480-0-76444500-1549984821_thumb.jpg

Vo vonajšom puzdre je na pozícii 4 drážka, do ktorej zapadá vnútorné puzdro so závitom na korunku. Závit má v mieste spojenia s puzdrom červený krúžok, ktorý upozorňuje na nezaskrutkovanú korunku.

post-6480-0-53789800-1549985002_thumb.jpg

Oba diely puzdra sú brúsené, s jedinou leštenou hranou na každej strane vonkajšieho dielu puzdra. Ľahko viditeľný, ale decentný akcent - minimalizmus, ako ho mám rád. Plus zospodu puzdra je vyleštené logo Landmaster, ale len tak trochu, aby sa nepovedalo. Zďaleka sa neleskne tak, ako na Sagarmathách SBDX009. Celkovo sú Sagarmathy sú oveľa precíznejšie hodinky, práca človeka je na nich vidieť podstatne viac, to však nie je žiadne prekvapenie.

post-6480-0-33408500-1549986619_thumb.jpg

post-6480-0-61573400-1549986348_thumb.jpg

Okolo loga Landmastrov je priestor pre údaje o užívateľovi - meno, krvná skupina a tak. Človek sa potom cíti dosť drsne. Podotýkam, že do kolonky MENO sa majú napísať iniciály, nie celé meno. Preto je tam tak málo miesta a taká Jarmila Hargašová-Lajčákova by nevedela, kam z konopí.

 

Hrany sú ostré a krásne napnuté, bez viditeľných podbrúsení. Žiletkovosti GS sa však ani neblížia.

post-6480-0-29477800-1549986305_thumb.jpg

Otočná luneta drží pomocou dvoch plochých segmentov na poziciách 6 a 12, ktoré sú do vnútorného puzdra priskrutkované imbusmi (dedičstvo po MarineMastroch SBDB001). Segmenty sú brúsené, s leštenými bokmi. Po odskrutkovaní oboch imbusov sa dá luneta vybrať a umožní tak prístup k štyrom skrutkám, čo držia vnútorné puzdro vo vonkajšom.

post-6480-0-40509600-1549986678_thumb.jpg

Lomená luneta je tiež brúsená, no hrana a vrúbkovanie leštené. Vnútorné skosenie má stupnicu po piatich stupňoch, vonkajšie popisky po tridsiatich, pričom osem hlavných svetových strán je vyznačených skratkami. Luneta nemá žiadne luminiscenčné body ani popisy.

post-6480-0-74219200-1549986948_thumb.jpg

Medzi lunetou a sklíčkom je malá medzera vyplnená gumeným krúžkom. Vzhľadom k sklíčku pomerne hlboko zapustenému pod horný okraj lunety a jej ľahkou výmenou je zjavnou ideou dizajnérov, že všetky nárazy si odskáče luneta, ktorú si potom človek môže vymeniť aj sám.

post-6480-0-59577700-1549990221_thumb.jpg

Zafírové sklíčko je ploché. Má mať iba vnútorný antireflex, ale nemôžem si pomôcť - na sklíčku som našiel neodfotiteľný škrabanček dlhý pár desatín milimetra, ktorý mi pripadá ako škrabanec na AR vrstve. Zvrchu. Ale to môže byť tuning predchádzajúceho majiteľa alebo moje nepochopenie špecifikácie niekde na nete. Niekto znalejší to možno bude vedieť upresniť.

post-6480-0-86681500-1549987050_thumb.jpg

Ciferník má hlavné indexy v tvare kompasovej ružice - smerom von sa zužujú. U outdoorových hodiniek to považujem za nápaditý prvok. Rámovanie majú leštené, odlesky hádžu už keď sa vo vedľajšej miestnosti o svetle len rozpráva. Na tooly to asi nepatrí, v každom prípade to pôsobí veľmi honosne. Poctivo však priznávam, že ciferník nasledovníkov SBDB005/007/017 je čitateľnejší (a nudnejší, teda až na dokonalú GMT ručičku ala Spacewalk) a k takýmto toolom sa hodí výrazne viac.

post-6480-0-89318100-1549987105_thumb.jpg

Ručičky majú správny tvar aj dĺžku, dotýkajú sa indexov. Minútovka aj hodinovka cez svoje indexy mierne presahujú, za čo dizajnérom u Seika všetci tlieskame. Červená GMT ručička je oproti tej bielej na SBDB001 dosť pokrok. Vôbec neruší a človek si ju ani v rýchlosti nepomýli s niektorou z hlavných ručičiek.

post-6480-0-44710200-1549987163_thumb.jpg

Dátumové okno na pozícii 4:30 je veľmi plytké a takmer vôbec nevrhá tieň na obrovské čísla dátumu. V podstate stále vyzerá byť dátum namaľovaný priamo na ciferníku. Neruší. Je spriahnutý s hodinovou ručičkou, pri rýchloposuve hodinovky sa mení aj dátum.

post-6480-0-97198500-1549987281_thumb.jpg

Lumibrite luminiscencia je dokonalá, ako sme nakoniec u Seika zvyknutí. Hodinky mi od predajcu prišli v balíku večer, po dvoch dňoch cesty indexy stále svietili. A čo sa mi páči úplne najviac, aj v noci pôsobí ciferník plasticky a hlboko, vďaka odrazom svetla na hrane a drážke sklíčka. Takže pekne vidno, ktorým smerom sú hodinky natočené. Paráda, aj keď to asi v súvislosti s predpokladaným použitím hodiniek je skôr fail. Spoločná fotka so Summitermi (naľavo) a Sagarmathami (napravo), nočná fotka ukazuje, že aj Sagarmathám sa luminiscencia dokáže na lome sklíčka hojne odrážať) .

post-6480-0-78400000-1549987822_thumb.jpg

post-6480-0-97144600-1549987830_thumb.jpg

Náramok je masívny, zužuje sa z 22 mm pri puzdre na 18 mm pri spone. Vnútorné dieliky majú leštené pásiky po bokoch. Na správne umiestnenie hodiniek na mojej mikropacke mi chýba jeden poldielik.

K hodinkám mám len dve výhrady. Nie sú to chyby, lebo oboje vyplývajú z určenia hodiniek, ale mrzia ma. Po prvé, nemajú priehľad, takže zo strojčeka vidím prd. Po druhé, sú na moju pastelku veľké, ako všetky echt outdoorové hodinky, u ktorých sa dbá na dobrú čitateľnosť. Ale nezúfam z toho, ako sa hovorí - prežili sme vojnu, prežijeme aj blahobyt. Len pre zaujímavosť, porovnanie s hodinkami, ktoré ma sprevádzajú na trekoch. Sú z nich najmenšie, takže som si vlastne polepšil.

post-6480-0-77199900-1549988256_thumb.jpg

SBDB003 sú výrazné, vždy a všade. Medzi ?lepšími? hodinkami vynikajú svojím špecifickým obúchaným tvarom. Medzi outdoorovými hodinkami vynikajú svojou jednoduchosťou. Medzi dizajnérskymi úletmi vynikajú svojou na prvý pohľad viditeľnou kvalitou. Prosto, vždy a všade sú UFO.

post-6480-0-05889000-1549988734_thumb.jpg

A aby bolo jasné - ?reportáž? zo začiatku vlákna bola jedinou príležitosťou, kedy sa tie hodinky pozreli do vážnych hôr, viac ich tam nosiť nemienim. Takže sa nimi len budem kochať a odmietať pravidelné instantove ponuky na výmenu za iné Landmastre (nie), GS (nie), Landmastre+GS (nie!), auto (nie!!), manželku (rozhodne nie!!!) či štrnásťročnú dcéru (nó... však sa porozprávame!).

 

 

Stále nemôžem uveriť, že ich naozaj mám.

 

Upraveno uživatelem wawrik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...