Přejít na obsah

BlackBay a Marinemaster


neumann

Doporučené příspěvky

Zdravím vespolek,

řekl jsem si, ze bych sem po letech, mimo různých plků, mohl příspět i nějakou tou ?hodnotou?. A tak, když už se mi doma sešli tihle krasavci, dovolím si takové skromné srovnání.
Konkrétně jde o Tudor BlackBay 79220N dál jen BB a Seiko Marinemaster 300 SBDX017 dále jen MM. Oba modely jsou mezi chrono nadšenci velmi známé a oblíbené. Detailních technických informaci k nim je na internetu nepřeberně. Podstatné jsem se snažil vycucnout a přidat k tomu par svých postřehů a názorů. Třeba to někomu pomůže při výběru, nebo aspoň udělá radost.
Nedá se napsat, že jsou jedny lepší než druhé, nejsou, a ani to není mým cílem. Oboje jsou skvělé svým vlastním způsobem, oboje mají své jisté místo v kabelách a srdcích chronomagorů po celém světě. Pro někoho vytoužený cíl, pro někoho jedny z mnoha po cestě.
post-17689-0-56843000-1514830314_thumb.jpg
Zdánlivě jsou si podobné, při bližším zkoumání ale zjistíme, že společnou mají v podstatě jen barvu lunety. MM jsou nekompromisní 300m saturation diversky. BB jsou uvolněnější, cool, luxusní 200m potápky. Tomu odpovídá jejich charakter. MM jsou vetší, těžší, masivnější, víc zaměřené na funkci. Kvalita zpracovaní MM jako takových předčí jejich náramek, pryž i balení. BB jsou univerzálnější, elegantnější, kvalita vyrovnaně vynikající, dá se říci rolexí.
post-17689-0-18960800-1514830374_thumb.jpg
MM historicky navazují na první profesionální 300m Seiko divery 6159-7001 a zaslouženě se pohybují na vrcholu potravního řetězce v Seiko (ne GS) divers segmentu. Jsou magické harmonií proporcí, kterou musí každý znovu a znovu obdivovat - pouzdro, luneta, hloubka ciferníku, indexy. Vsadím se, že při troše dobré vůle by z výpočtu poměrů jejich rozměrů vyšly skryté univerzální kódy, použité např. při stavbě katedrál;) Možná i to je důvod proč se k nim mnozí notoričtí ?flippeři? znovu a znovu vrací.
BB je klasika, v povrchním vnímaní bývají často zařazeny jako poorman's Suby, ale tak jednoduché to není. Nepokrytě těží z odkazu historických Tudor a Rolex Submarineru a vezou se na vlně vintage mody, ale proč ne, že. Vidim je jako povedenou, relativně dostupnou možnost jak získat autentické hodinky s krásným heritage designem. Něco co už Rolex s (pochopitelně) konzervativním přístupem nemůže vyrobit. Nedovedu vysvětlit proč, ale obě značky Seiko i Tudor jsou mi velice sympatické a mám je spojené výhradně s kladnými emocemi.
 

Pouzdro
BB disponuje klasickým oyster case v jemně kartáčovaném finiši s leštěnými boky, které jsou magnety na vlásečnice. Je krásné a poměrně strohé. Šroubovací dýnko je opět strohost sama, jemný kartáč s vypálenými logy a nápisem Tudor Geneve Suisse po obvodu, serial a ref. čísly na spodní straně nožek. V celku to působí elegantně a nenuceně. Průměr 41mm, tloušťka 13mm, lug width 22mm a lug to lug 47mm. Váha na strapu 94g.
post-17689-0-00056900-1514830556_thumb.jpg
post-17689-0-60970600-1514830632_thumb.jpg

Oproti BB je pouzdro MM úplné baroko, ostré přechody mezi kartáčovanými a lesklými plochami, všechny ty křivky a vybrání. Všechny mají svůj účel, který plní. Jsou nezaměnitelným etalonem designu Seiko potápek. Známou a poměrně unikátní vlastnosti je pouzdro typu monoblok, z toho důvodu zde žádné dýnko není. Na spodní straně je hezké plastické Seiko Tsunami logo, serial no. (dekódovatelné jako rok měsíc a pořadové číslo výroby) a další info (Made in Japan, označeni strojku a He-gas DIVER'S 300). Oproti referenci SBDX001 je pouzdro (a myslím i náramek) opatřeno vrstvou Diashield, což je povrchová úprava snižující možnost vzniku škrábanců (Damasko to není, ale funguje to).

Průměr 44mm, tloušťka 15,4mm, lug width 20mm a lug to lug 47,5mm, váha s náramkem 214g.

post-17689-0-50879800-1514831182_thumb.jpg

post-17689-0-99768700-1514831228_thumb.jpg

 

Strojek

Obecně se dá považovat stroj v MM za hodnotnější, jedná se o Seiko 8L35, neregulovanou a nedekorovanou verzi kalibru Grand Seiko 9S55 s proti BB vetší (50h) rezervou nátahu.

BB se v této referenci nemůže chlubit inhouse kalibrem, místo toho je zde ?reliable workhorse? aka Top grade ETA2824 s lehkými úpravami a hodnotou rezervy 38-40h. Nicméně ETA do Tudorů historicky patří a jistou výhodou mohou byt nižší náklady a dostupnost servisu. Oba chodí spolehlivě a přesně.

U příležitosti tohoto srovnání jsem oba své kousky podrobil 7 dennímu jednoduchému měření s výsledkem:

MM +3 až + 4s/24h

BB -1 až -2s/24h

 

Luneta

Jednou z krás MM je luneta. Je černá, ale to jak odráží světlo a mění odstíny, fotit to neumím, to se musí vidět. Bohužel, není keramická a vzhledem ke svému umístěni je náchylná kdeco chytit a vyznačuje se chronickou upatlaností. Je to hliník opatřený úžasnou povrchovou úpravou. Někde jsem četl popis "yamaha piano finish" myslím, že to  docela vystihuje. Má 120 kliků, chodí lahodně, úchop je prvotřídní v jakékoli pozici.

post-17689-0-78394100-1514831535_thumb.jpg

post-17689-0-00767900-1514831556_thumb.jpg

BB luneta je také hliník v matně černé povrchové úpravě, oproti MM je subtilnější a má méně výsadní postavení. Kolem lumi PIPky je červený trojúhelník, který je nejenom krásný, ale je odkazem na mladší i starší historické modely např. Tudor Black Bay One ref. 7923/001 a Tudor Ref. 7922. Umístění lunety pod úrovní "kupole" safíru  působí, že nechytá každý drbanec. Má 60 přesných kliků, jako stvořených k počítání nápojů. Vzhledem k její nízké výšce je pevný úchop možný v podstatě jen na pozici 12 a 6.

post-17689-0-86810000-1514831621_thumb.jpg

zde omluvte chloupek na PIPce

post-17689-0-68516500-1514831679_thumb.jpg

 

Sklíčko

Materiál sklíčka MM je mnohokrát diskutovaný (lepší) hardlex. Existuje názor, že je to v této cenové relaci nepřijatelné, ale zřejmě je to vynuceno funkci a důrazem na odolnost v případě nárazu někde hluboko pod hladinou. Ze začátku jsem také mírně hudral, ale postupně dospěl k názoru, že je to logické a prostě to sem patří. Je to zřejmě optická vlastnost silné vrstvy "skla" se sférickým broušením a jeho utopením v lunetě, ale v určitém uhlu to vypadá jako by bylo opatřeno slabým vnitřním AR.

Sklíčko BB je vintážne vystouplý, mírně vypouklý safír bez AR úpravy. Do celku zapadá výborně, žádné kontroverze jsem u něj nezaznamenal.

 

Ciferník

Ciferník MM je osazen nádhernými aplikovanými stříbrnými indexy s ručně nanášenou inhousní (lumibrite) lumi. Ta je, jak je u Seika zvykem, bezkonkurenční co se týče intenzity i výdrže. Za zmínku stoji i date okénko, nijak nenarušuje harmonii ciferníku a perfektně zapadá do celku. Ručky originálního designu působí robustně, elegantně a jednoduše. Logo i nápisy jsou tištěné, všeříkající, harmonicky zapadající do celku.

post-17689-0-98040100-1514831800_thumb.jpg

post-17689-0-54565300-1514831885_thumb.jpg

Ciferník BB je opatřen neméně pěknými, ale subtilnějšími aplikovanými indexy. Ciferník je v barvě černé kávy s velmi mírným kruhovým zvlněním se středem v ose ruček a je nodate. Ručky, okraje indexu a tisk je v zlaté barvě, která, spolu s barvou ciferníku a rose logem, vytváří velmi uspokojivou až konejšivou atmosféru. Lumi je mírně slabší než u MM. Ručky jsou naprosto originální, minutová a vteřinová v nezaměnitelném snowflake tvaru. Logo s růží je skvělé, nápis je elegantní a tradiční. Výpovědní hodnota části nápisu "ROTOR SELF-WINDING" je občas věcí diskuze.

post-17689-0-43106600-1514832247_thumb.jpg

post-17689-0-61069300-1514832296_thumb.jpg

 

Korunka

MM korunka bez guardů s logem Prospex je umístěna na 4, což je další charakteristický znak Seiko potápek. Vhledem k váze hodinek je to praktické. Sama o sobě nenadchne ani neurazí.

Řadím se k těm, kteří by na ni radši viděli bud nic nebo klasické S.

post-17689-0-82759400-1514832366_thumb.jpg

BB korunka "big crown" bez guardů je klasicky na pozici 3 s gravírovaným logem růže, opět reminiscence na Submariner 7922. Je uložena v hliníkovém tubusu barvy lunety. Velmi pěkné a originální, nemam výhrad.

post-17689-0-29249300-1514832405_thumb.jpg

 

Ocelové náramky a příslušenství

Vizuálně, zpracováním a pocitem je náramek BB o hodně lepší a kvalitnější než ten u MM, keramická ložiska spony dělají ze zavírání a otvíraní labužnický zážitek.

BB Fabric NATO Strap - jeden z nejlepších strapů ever. Krásně provedená spona tvarově odkazující na Tudor logo, vymazlený unikátní materiál tkaný staletou metodou v Lyonu. Integrované stěžejky, velmi pohodlný, velmi elegantní. Je to relativní drobnost a zní to jako klišé, ale čiší z toho oddanost výsledku a zaujetí detailem.

post-17689-0-85570100-1514832499_thumb.jpg

fotka z internetu

post-17689-0-57665500-1514832546_thumb.jpg

Náramek MM je v mých očích jako korunka - nenadchne ani neurazí. Z pohledu funkce má proti BB jednu zásadní výhodu - sponu s možností mikroregulace přímo na ruce. Sice to vypadá jako svorka na hadici z železářství, ale funguje báječně.

MM vafle guma hodinkám velmi sluší a víc než náramek podtrhuje jejich charakter. Kvalitou také nenadchne, je tužší a je třeba si na to zvyknout. Někdo ji povaří, prý pak trochu změkne. Spona je řekl bych generická, holder standart Seiko, zkrátka nic moc.

post-17689-0-76608300-1514832607_thumb.jpg

fotka z internetu

post-17689-0-11699300-1514832652_thumb.jpg

V této souvislosti musím ještě zmínit schůdnost výměny náramků. U MM je výrazně lepší díky vrtaným nožkám a vetší toleranci rozměru endlinků.

U BB je při manipulaci s náramkem (zejména jeho nasazovaní) třeba precizní nářadí a mimořádná opatrnost. Díky tomu má bohužel velký počet BB zespodu poškozené nožky.

 

Nositelnost

Ani jedny z nich nejsou na vyloženě štíhlé ruce, dle mě si zaslouží alespoň 17cm. BB jsou univerzálnější, lehčí, vhodné i k formálnějšímu oblečeni. MM jsou přes papírově větší rozměry velmi ergonomické a na ruce sedí pohodlně. Ne že by se nedaly vzít ke košili, ale jsou spíše sportovní a na tahu je jejich váha cítit.

post-17689-0-67858100-1514832722_thumb.jpg

post-17689-0-00825300-1514832763_thumb.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

post-17689-0-67948900-1514830403_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Parada, moc hezky srovnani a fotky. Furt bych asi preferoval Seika, byt mi prisly strasne.. schizofrenni - teoreticky tool, ale pritom lestenky jako prase s forovym tahem, skrabaci lunetou a teoreticky celkem choulostivym strojkem. Ale to sklo je proste paradni. Do Tudoru jsem nejak furt nedorostl..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Uzivatelsky Ti davam za pravdu a diky. Skoro jsem dostal z fotek a textu na MM zase chut. Paxem si ale vzpomel na ten komín a sponu a zase nastesti vychladnul... ;)

Upraveno uživatelem LovecK
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Super srovnávačka!  Musím říct, že MM mě za celou dobu, co jsem na Chronomagu, nechávají absolutně chladným a tak nějak jim nemůžu přijít na chuť. Zato u BB je to přesně naopak a s každým dnem se mi líbí víc a víc  :whistling:

 

Jinak teda u věty "zde omluvte chloupek na pipce" jsem se trochu ušklíbl  :lol2:  :lol2:  jsem puboš no

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Moc hezký, Tudory jsem neměl, ale ohledně MM300 se shodneme prakticky na všem.

 

 svorka na hadici z železářství - jo!

 

Luneta: mám radši chod MM300 než SBGA029 (fakt).

 

U tahu je kromě kousavé sfině na pytel i zkracování kvůli těm friction collars na okrajích (aby byl člověk chobotnice), ale víc a víc mě baví Z20, takže si (už tolik) nestěžuju.

 

Většina slušněji poladěných ETA strojků bohužel (v mojí zkušenosti) dává 8L35 na zadnici, ale to je drobnost.

 

Teď, jak se (možná) schyluje k poXování ciferníku, se svých budu držet, a nepustím :) Ještě jednou dík!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Luneta na MM 300 je hlinik? To mas nejak overene?

 

Casto jsem cetl, ze to neni ani vlozka, ze to je jeden velky kus.. coz ale asi neni úplně pravda...ze by to fakt byl nakonec jen prilepeny a zalakovany kus hliníku.... :-o)

 

 

..The insert is a metalic base with the same type of enamel painted surface as many other types of Seiko diver inserts, but has some type of unique high-gloss lacquer cured clear coating, that encapsulates the insert and is glued to the Bezel mounting plate with some sort of space age epoxy resin, that can not be seperated to remove the insert from the bezel...

 

http://forums.watchuseek.com/f21/seiko-mm-300-bezel-i-have-questions-414964.html#/topics/414964?page=1

Upraveno uživatelem petr_cha
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Paradne a bombardacky napisane! Diky :clap:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Luneta na MM 300 je hlinik? To mas nejak overene?

 

Casto jsem cetl, ze to neni ani vlozka, ze to je jeden velky kus.. coz ale asi neni úplně pravda...ze by to fakt byl nakonec jen prilepeny a zalakovany kus hliníku.... :-o)

 

 

..The insert is a metalic base with the same type of enamel painted surface as many other types of Seiko diver inserts, but has some type of unique high-gloss lacquer cured clear coating, that encapsulates the insert and is glued to the Bezel mounting plate with some sort of space age epoxy resin, that can not be seperated to remove the insert from the bezel...

 

http://forums.watchuseek.com/f21/seiko-mm-300-bezel-i-have-questions-414964.html#/topics/414964?page=1

Overene to nemam, jen jsem si suverenne myslel ze to vim a zjevne nevim :) metalic base muze byt ale kdeco...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...