Přejít na obsah

Seiko SBDB013 Marine Master SD


Doporučené příspěvky

Seiko SBDB013 Prospex Marine Master Spring Drive

 

Část první: Hodinky

Ani snad nebudu popisovat dlouhou cestu, která mě dovedla až k tomuto časostroji, kolísání mezi hodinkami za 10 tisíc anebo za 200, ale na konci bylo poměrně jasné rozhodnutí - potřebuji SBGA031, tzn. Grand Seiko se spring drivem v titanu. Hodinky, které se mi na fotkách vůbec nelíbily a zkusil jsem je jen náhodou v Koscomu, když už byla ta kouzelná vitrínka otevřená. Asi by mi stačili v oceli, ale chci je na hnědé kůži, takže nutně potřebuji těch pár zlatých odlesků i na cifru. A leštěný titan od Seika je nakonec taky kapitola sama o sobě. No ale peníze.

A tak jsem jako kompromis, jako zkoušku SD, zda mě bude ta plující vteřinovka fascinovat i při delším nošení, pořídil něco jiného. Tvar, který se mi upřímně nikdy nelíbil, černé provedení, které moc nemusím, navíc na gumě, kterou nemám rád a ve velikosti, která už na ruce občas překáží. Jenomže, je tu to ALE. Tyhle hodinky jsou naživo kouzelné. Čisté - to je to, co mě napadne jako první. Jednoduchý design, podtržený výborným zpracováním, parádním leskem lunety a elegantní šedí pouzdra. K tomu datumovka mezi 4 a 5, tzn. i index na trojce je v plné velikosti a nechybí v noci v paletě svítících bodů. Mimochodem, nejen v noci - stačí přes den v práci přejít od okna do temnější chodby a hodinky prostě svítí. A aniž bych je nějak večer nasvěcoval, jsou výborně čitelné i ráno při rozbřesku. Ukazatel rezervy je nej, jaký jsem u SD viděl - ty dva poslední dílky v červené barvě jsou sexy. Má jen jednu vadu - skoro se nehýbe. Efektivní natahování a dlouhá rezerva způsobují, že je ukazatel vlastně pořád na full stavu.

Hodinky, ač jsou v titanu, nejsou nijak extrémně lehké - mají nějakých 125 gramů včetně řemínku (třeba moje předchozí El Primera v oceli měly na kůži jen 92 gr.).

 

post-12564-0-70001600-1518959159_thumb.jpg

(balíček z Japonska)

 

Trocha techn. specifikací, ať to nemusíte hledat, pokud je neznáte:

Titanové pouzdro, titanová jednosměrná luneta

Šroubovací korunka

Safír s antireflexem

Pevné dýnko

Vodotěsnost do 600 m

Kalibr 5R65, 30 kamínků, ofiko +/- 15 vteřin za měsíc

Rezerva nátahu 72 hodin

Průměr pouzdra 50,7 mm (ale je kónické a je široké jen přibližně v jedné třetině výšky)

Lug to lug 49,6 mm

Výška pouzdra 16,2 mm

Šířka řemenu u pouzdra 22 mm

Lumibrite

 

post-12564-0-28400800-1518959194_thumb.jpg

(lumi přes den)

 

I přes papírové parametry se hodinky nosí moc dobře. Tvar pouzdra je výborně řešený i pro menší průměry ruky, je to tak, jak by člověk od japonských hodinek čekal (jj, já vím, že ne všechny to tak mají).

 

Pokud bych jim měl něco vytknout, tak je to vteřinovka, která je, jak to napsat - jakoby odfláknutá, oproti zbytku hodinek. Prostě vyseknutý kousek plechu, bez výraznějšího lesku. Na první pohled trošičku zklamání, jenomže jsem si jistý, že to je schválně, protože tady se nic kovově lesknout nemá. Naopak oceňuji zakrytí osiček ruček. Opět čistě provedeno.

Datumovka je bohužel trochu utopená v hloubce celých hodinek a číslice jsou i přes svou velikost občas ne zcela dobře čitelné, protože se k nim prostě dostane málo světla.

 

Co mě těší, že i když jsou to prospexy, X-ko na ciferníku naštěstí není. Jen na korunce, na kterou při nošení moc nevidím.

 

 

Část druhá: Řemínek

Tím, že nemám rád gumu a miluju kůži (ale ne černou), jsem se odsoudil k dlouhým hodinám hledání něčeho, co by k těmto hodinkám sedlo. Marně. Hodinky totiž nejsou černobílé, prim tam hraje nazelenalý lumibrite a šedé vnější pouzdro. Navíc ta velikost a tvar.

Nakonec jsem vyrazil do chronoshopu mrknout na olezlý zelenomodrý Steinhart Gunny Canvas Strap. No, nějak by k tomu šel, ale jak poznamenal kolega v obchodě, je to už trochu "punkové". Asi bych do něj i šel, ale cenovka přes 2300 Kč byla na takový pokus moc vysoká.

 

Ale idea šílenějšího řemínku byla zaseta a jak je to jednou v hlavě, už to nejde ven. Když to navíc vypadá, jako jediné řešení. Takže v pátek po práci bylo nutné sehnat vše potřebné. No nebudu vás napínat, vím, že se všechno dá koupit po netu, ale já to chtěl hned. Takže OBI, tam kožené rukavice, chemopren na obuv, zednický bílý provázek a druhý den v Kiku (nebo tak někde) povlak na polštář.

Pak už je čtvrtku, propisku, modelářský nůž, nůžky, velkou jehlu, kombinačky, pravítko, vrtačku a 2 mm vrták, lupu, hodinářskou lupu a od dcery akrylové barvičky. Výsledek včetně procesu vidíte níže, v jednu jsem začal a v půl desáté bylo hotovo, nejhorší bylo navrtat do toho materiálu dírky pro prošití, ale i když jsem se bál, že si tím zničím několik hodin předchozí práce, nějak jsem začal a udělal to.

 

Tímto tady veřejně a upřímně smekám před kolegy z fóra, kteří dokáží z kůže udělat i elegantní výrobky. I když mají asi lepší výbavičku, než co jsem splašil za večer já, stejně to potřebuje hromadu pečlivosti a citu pro materiál.

 

Taky musím vzpomenout na pána v bílých rukavičkách z Koscomu, který byl tak hodný, že mi po telefonu zjistil, zda mají někde v šuplíčku trnovou sponu 24 mm a když jsem v rekordním čase přilít do Prahy, přinesl mi na výběr dokonce dvě a tu vybranou mi s úsměvem věnoval zdarma. Ještě jednou díky.

 

Teď už jen pár obrázků a už se těším, až je vezmu zítra do práce, nejlépe na nějaké důležité jednání :)

 

post-12564-0-61418100-1518959345_thumb.jpg

(co dům a hobbymarket dal)

 

post-12564-0-27446700-1518959358_thumb.jpg

(zkouška materiálů)

 

post-12564-0-75015500-1518959374_thumb.jpg

(šablonka 24/28/22mm)

 

post-12564-0-51561100-1518959430_thumb.jpg

(všechny kousky připravené)

 

post-12564-0-26694400-1518959441_thumb.jpg

(lepení)

 

post-12564-0-93026700-1518959516_thumb.jpg

(pohledová vrstva)

 

post-12564-0-50061300-1518959527_thumb.jpg

(vrtání dírek)

 

post-12564-0-35786900-1518959579_thumb.jpg

(šití)

 

post-12564-0-18224000-1518959612_thumb.jpg

(první zkouška)

 

post-12564-0-39146800-1518959621_thumb.jpg

(sponu musím koupit černou)

 

post-12564-0-95533000-1518959631_thumb.jpg

 

post-12564-0-80118000-1518959644_thumb.jpg

 

post-12564-0-34182400-1518959654_thumb.jpg

 

 

BTW, vzali byste vy něco takového na ruku?  ;)

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já z toho mám radost. Ani ne proto, že jsem to spáchal vlastnoručně, ale že to je konečně něco, k čemu ty hodiny nevypadají nepatřičně. Je to celý úlet.

 

A těším se do práce :). Až si proti mě sednou uhlazení kolegové z německého PwC se svýmy naleštěnými suby, jeden jako druhej.

 

Ale pokud byste měli nějaký návrh, co decentnějšího jim obléknout, sem s ním. Dík.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hodinky jsou super  :thumbsup_anim:  a ten řemen je nějáka recese ne ? 

Ehm... trochu jo... kdybych sehnal něco opravdového, co by k tomu tuňákovi barevně i velikostně šlo, už je to tam. Ale do té doby tam bude tohle :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tohle bych si dokázal představit na MM

...

Jinak obdivuji ten zápal na samodomo. Mít tak o 15-20 míň tak jdu do toho.

Pěknej řemínek, viděl jsem ho, když jsem prolézal celý tenhle sakra velký web. Ale bojím se, že k tomu objemu hodinek je potřeba výraznější řemen. Origo guma to řeší rozšířením a tloušťkou vlnek.

 

Zápal pro samodomo byl ze zoufalství :). A taky jsem věděl, že když to nedodělám ten první den, tak se mi nebude chtít pokračovat...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

remen lehce pristrihnout a bude cajk. na leto cerny a/nebo oranzovy isofrane...

Myslím, že jsi to přesně vystihl. On cílový stav měl být bez těch cancourů, jen lehce otřepené okraje. Ale když jsem barvil boky, probarvil jsem i vrchní tkaninu a tak jsem to nechal zatím delší, aby se s tím víc hýbalo při nošení. Až to dotáhnu, tak už nebude cesty zpět, tak si to chvíli užiju takhle :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hodinky pecka, diky za pocteni. Ten remen je na me moc homeless, na hodinky bych to nedal. Ale nosis to ty

Díky... hodinky jsou fakt super. Koupil jsem je s tím, že je ponosím, došetřím na GS a půjdou z domu. Ale líbí se mi čím dál víc... K nim jsem na víkendové nošení a ?ničení? objednal quartzky Dan Henry a budu snad chvíli spokojenej.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...
  • Po roku...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...