Přejít na obsah

AdaMossovo foto-pokusné vlákno


AdaMoss

Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 138
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Jak už je zde v tomto vlákně mým zvykem, beru věci dost zeširoka. Pokud vás to nudí, mám pro vás špatnou zprávu - i tentokrát to nebude jinak  :lol2: .

 

Máme tu tedy bronzové Zelos Mako. Jak jsem k nim přišel? A proč si zase tahám do baráku Sellitu? Je to opět výsledek nějakého kompromisu...Jak jinak. Chtěl jsem něco bronzového. Ten materiál má zkrátka něco do sebe. Nejvíc mě na něm asi láká to, že prakticky hned po vybalení a vystavení působení vzduchu začne pomalu patinovat. Hodinky pak dřív nebo později budou vypadat jakoby zašle a špinavě. No a to je vlastně velká výhoda! Protože se člověk nemusí stresovat tím, že se mu opotřebovávají jeho oblíbené leštěnky. Stačí se smířit s tím, že fakt, že bronzové hodinky vypadají, jak kdyby je někdo vytáhl ze žumpy, je prostě jejich přirozená ba dokonce chtěná vlastnost. Nějaký šrám tu a tam jenom podpoří důvěryhodnost jejich příběhu.

 

Další věc je ta, že mé Seamastery, které jsem měl loni v létě na ruce během plavby jachtou, jsou už ty tam. Co tedy na ruku letos? Vzít si bronzky na plachetnici a koupání v moři mi přijde jako super nápad. Jsem zvědavý, co mořská voda s bronzovým pouzdrem udělá a ve skrytu duše doufám, že patina bude po všem tom koupání prostě excelentní  :flex: .

 

Sellitu jsem tentokráte vzal na milost jednoduše proto, že bronzová in-house potápková alternativa v pouzdře do 40mm neexistuje. Nebo já jsem ji alespoň nenašel. 

 

Několik technických údajů:

Zelos V2 Mako 500 Bronze Meteorite

Pouzdro 40mm

Ciferník meteorit (o tom více později)

Safír

Šroubovací korunka, singovaná

Jednosměrná otočná luneta 120 cvaků

Dýnko plné

Tloušťka 13,5mm

Stěžejka 20mm

Lug to lug 46mm

WR500m

Strojek Sellita SW200 (klon ETA 2824)

Rezerva chodu 40h

Datum

Hacking vteřinovky

Lumi na indexech, ručkách, minutových indexech a lunetě

Gumový černý řemen

Bronzová singovaná jazýčková spona

Hnědý kožený navíc

 

 

Pár slov o značce Zelos. Jejím zakladatelem je Elshan Tang, absolvent oboru strojní inženýrství na Singapurské národní univerzitě. Již během studií si přivydělával obchodováním s hodinkami a toto jeho hobby později dalo vzniknout vlastní hodinářské firmě. Společnost vznikla jako internetový crowdfund startup v roce 2014 se sídlem v Singapuru a její moto je volně řečeno: Kvalitní a moderní hodinky nepochází pouze s produkce luxusních hodinářských domů. Společnost sice sídlí v Singapuru, ale nepodařilo se mi zjistit, jestli je to pouze návrhová a konstrukční firma, nebo zda má taky nějaké své výrobní případně montážní kapacity. Pokud někdo víte - klidně komentujte. Dnes má Zelos v portfoliu něco kolem 15 modelů, které mají ještě celou řadu barevných a materiálových variací. Počty kusů v sérii se pohybují v nižších jednotkách stovek.

 

Název Mako si Zelos vypůjčil od nejrychlejšího žraloka na Zemi. Žralok Mako dokáže plout až 70km/h. Oficiální statistiky hovoří o 8 útocích na člověka a 20 na lodě (do roku 2017). Díky své velikosti (60 - 135kg) a rychlosti je obecně považován za člověku nebezpečného. Žralok je také pěkně zobrazen na nerezovém dýnku hodinek.

 

Teď ten ciferník...To je bezpochyby ta nejvíc cool věc na těchto hodinkách. Už ten fakt, že máte na zápěstí kus mimozemského materiálu je prostě jedinečný pocit. Jen si to představte...kus šutru kdoví odkud putuje vesmírem kdo ví jak dlouho...ještě jednou to zdůrazním - VESMÍREM...a pak buchne na Zem. Díky tomuhle kosmickému parametru jsem jim v hodinkovnici vyhradil místo hned vedle Moonů  :lol2: . 

 

Ciferník pochází z meteoritu Muonionalusta nalezeného ve Skandinávii někde mezi Finskem a Švédskem. Chemické složení je Nikl, Gallium, Germanium a další vzácné prvky ve stopovém množství. Je to nejstarší meteorit na Zemi - dopadl před cca jedním milionem let a jeho celkové stáří se odhaduje na 4,56 miliardy let. Nálezce jeho největšího fragmentu, vážícího asi 950kg je Čech Jiří Šimek. Díky tomu byl v roce 2009 zapůjčen do ČR a vystaven v Národním muzeu v Praze a ČR vlastní druhý největší fragment o váze 21kg, který je uložen v brněnském planetáriu. Pro srovnání například Rusko vlastní pouhých 2,4kg a další fragmenty o váze několik desítek gramů jsou uloženy v různých institucích po celém světě.

 

K tomu všemu to neskutečně zajímavě vypadá. Je to prostě echt cool matroš a basta  :lol2: .

 

Zde je obrázek ze stěhování v Praze...pěkně těžká mrcha:

post-27283-0-17919100-1553005699_thumb.jpg

 

 

Ostatní parametry a vlastnosti jsou podle mě ve světle toho, co jsem napsal výše, celkem nuda. Ale kdybych měl ještě pár věci vypíchnout, tak zmíním Lumi. Tou se vážně nešetřilo a svítí to jak bejk. Až si říkám, že škoda těch zbytečných indexů na 12, 3 a 9 - mohlo být víc prostoru pro meteorit. K celkovému zpracování nemám výhrady. Jasně, nejsou to hodinky za desítky tisíc...s cenovkou cca 600? mě překvapují spíš v dobrém slova smyslu. Řekl bych, že v dané cenové kategorii jsem lépe zpracované hodinky v ruce neměl. 

 

No a teď už konečně nějaké ty fotky:

post-27283-0-22584500-1553005832_thumb.jpg

post-27283-0-64579700-1553005782_thumb.jpg

post-27283-0-41888900-1553005921_thumb.jpg

post-27283-0-64152800-1553006039_thumb.jpg

post-27283-0-81371600-1553006088_thumb.jpg

post-27283-0-83796800-1553006122_thumb.jpg

post-27283-0-02591900-1553006146_thumb.jpg

post-27283-0-20575600-1553005879_thumb.jpg

post-27283-0-64229900-1553006000_thumb.jpg

post-27283-0-18238700-1553006023_thumb.jpg

post-27283-0-80569700-1553005852_thumb.jpg

post-27283-0-32755800-1553006170_thumb.jpg

post-27283-0-35433700-1553006193_thumb.jpg

 

 

Tak co na ně říkáte? Jako hodinky s příběhem začínajícím už skoro před 5mld. let to není zlý ne?  :notworthy:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Musím říct, že jsem z nich nadšený. Z kterého přesně úlomku cifry jsou nevím. Napsal jsem dotaz Elshanovi, tak uvidím, jestli se dočkám odpovědi. Případně to sem samozřejmě hodím - tobě jakožto iniciátorovi celé akce budu reportovat přes SZ :-D. Jako za nějakých 600? je to srandy až na půdu, to je fakt. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Suprove napsany, to se cte uplne samo a hodinky?... pecka, jako vazne a s tim pribehem jako wow jakswina! Kdyz vidim dneska predstaveny pamy bronza za nesmysl, tak tohle jim muzs smele konkurovat;-) Med me laka uz hodne dlouho a tohle je dalsi stripek k finalnimu rozhodnuti;-) uz par stücku v hledacku mam, ale o tomhle sem uprimne nemel ani šajn... a ta cena, jako to je opravdu zajimavy!

Tak si je uzivej a hlavne postuj to postupny prevtelovani v zeleno modry hnussáky;-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Heleď možný to je, ale já tyhle ke košili nenosím. Na to mám jiné kousky :-). Tyhle jsou pro mě spíš tak k tričku nebo na jachtu :-D. Jeden místní člen mi říkal, že mu bronzky špinily i ruku, když se zpotil - přestože měly nerezové dýnko. Občas se ten bronz do kontaktu s kůží asi dostane. No a když to špiní ruku, košili může taky...nevím, neřeším :-).   

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Pár zájemců mě poprosilo, abych nafotil, jak pokračuje patinace na mých plesnivkách, jak Zelosy familiárně přezdívám.

 

Využiju situace a přidám několik dalších informací, které jsem se mezitím dozvěděl. Na můj dotaz ohledně původu meteoritu Elshan odpověděl velice neurčitě. Nejspíš to sám netuší. Podle něj se jedná o menší kousky spadlé různě po světě. Nicméně přidal informaci o tom, jak se ciferník vyrábí. Nejprve se musí průzkumným vrtem určit orientace krystalů ? abychom dostali ten správný vzhled, je třeba materiál správně natočit. Kruhovým vrtákem se pak vzorek provrtá skrz naskrz a vznikne jakýsi ingot. Ten se opracuje, konce se oříznou a pak už se může nakrájet na jednotlivé ciferníky. Ty se pak ještě jednotlivě louhují v kyselině, aby vynikla ta typická kresba.

 

U té kresby se ještě na moment zastavím. Nazývá se Widmanstättenův vzor nebo také Thomsonovy struktury. Tvoří jej krystalické sloučeniny obsahující nikl, což náš meteorit je. Zajímavá věc je ta, že k tomu, aby tento vzor vzniknul, je třeba extrémně pomalé (cca 100°C za milion let) chladnutí směsi. Má to cosi společného s prorůstáním těch niklových krystalů do zbytku materiálu (nejsem expert na materiály, takže to nechám takhle zjednodušeně), což je extrémně pomalý proces. V laboratoři by se to samozřejmě uřídit dalo, ale komu by se chtělo čekat že? Přítomnost Widmanstättenova vzoru v je tedy vědeckou komunitou chápána jako důkaz mimozemského původu. Podobně vypadající vzory se totiž potvrdily v mnoha jiných meteoritech.

 

Například meteority Toluca a Staunton:

post-27283-0-37924500-1554810227.jpg

post-27283-0-59925300-1554810240.jpg

 

Po pár týdnech nošení jsem také vypozoroval první nedostatek ? datumovka jde lehce šejdrem (doleva). Na dnešní devítce a jiných jednočíslicových dnech je to dobře vidět. Dvouciferné dny jsou v pohodě. Dodal bych k tomu asi tolik, že už jsem viděl daleko horší excentricitu na mnohem dražších hodinkách a víc bych to nekomentoval. Naopak mě velice překvapil gumový řemen. Nikdy jsem gumu nemusel, ale tenhle pásek je pěkně měkký a poddajný...skoro o něm nevím, prostě pohoda. Po krátkém hledání jsem vyštrachal, že by to měl byt tento strap: https://www.geckota.com/zuludiver-tropical-rubber-strap. Zájemcům doporučuji.  

 

Teď už se konečně dohrabu k tomu, jak pokračuje patinace. Myslím, že velice dobře. Luneta už pěkně tmavne a po okrajích se ještě leskne, protože si s ní rád točím :-). Na pouzdru už se také objevuje zoxidovaná vrstvička. Moc pěkně jede spona.

 

Zde jsou fotky:

 

post-27283-0-76284200-1554810266_thumb.jpg

post-27283-0-01860400-1554810280_thumb.jpg

post-27283-0-06947600-1554810290_thumb.jpg

post-27283-0-90116800-1554810300_thumb.jpg

post-27283-0-44251500-1554810309_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Dnes trošku z jiného soudku aneb, kam až spletité chrono-cesty mohou člověka zavést. Šéf pozval celou firmu na takovou menší oslavu na počest svatby, kterou měl několik týdnů zpět. Jsme malá firma, takže těch 11 lidi nebyl žádný problém. Na večeři dorazil i náš konzultant. Je to pán (říkejme mu třeba Ralf) v důchodu, který svého času seděl v představenstvu VDO, později pak Siemens VDO (fanoušci auto-moto jistě vědí). Vždycky jsem ho vídal na ruce s vintage IWC Ingenieur zhruba z osmdesátých let - jedny a ty samé hodinky, x-krát na ruce. Vůbec mě nenapadlo se s ním o hodinkách bavit, říkal jsem si, že má pravděpodobně jedny své oblíbené a neřeší to. Na večeři ovšem dorazil s ještě víc vintage hodinkama. Opět IWC Ingenieur, ale tentokráte s manuálním nátahem odhadem ze šedesátých let s pěknou patinou na ciferníku. To už mi blikal v hlavě vykřičník - to by mohl být náš člověk.

 

post-27283-0-44133000-1560250766_thumb.jpg

 

 

Povídám mu, že je to poprvé, co ho vidím s jinými hodinkami než obvykle a co že je to za kousek se ptám. Ralf okamžitě sundává hodinky z ruky a dává mi je prohlédnout. Poprosím ho, jestli si je můžu vyfotit, že máme na internetu takovou skupinku bláznů, co se rádi podívají na pěkné hodinky - samozřejmě bez problému svolil. No a pak už to začalo. IWC mě (zatím) moc neberou a tak jsem neměl nejmenší tušení, že ta značka svého času patřila pod VDO. Ralf mi začal vyprávět jak VDO v době vrcholící quartz krize přebírali IWC a také JLC (evidentně jim imponovaly třípísmenné hodinářské domy končící na "C"  :lol2: ) a jak s nimi vyvíjeli mechanické palubní hodiny pro Porsche. V této době také dával své kladné stanovisko ke spuštění projektu "Grande Complication" a měl možnost sledovat vývoj a výrobu legendárních Destriero Scafusia - svého času nejkomplikovanější náramkové hodinky, které byly vytvořeni ke 125. výročí od založení značky. 

 

Obrázky z netu:

post-27283-0-66472000-1560251631_thumb.jpg

post-27283-0-48605600-1560251642_thumb.jpg

 

 

Co dodat...zakejsli jsme u hodinek asi na hodinu a půl, až nám už bylo blbý se nebavit se zbytkem skupiny. Každopádně to bylo moc milé setkání a dohodli jsme se, že si to zopakujeme a ukážeme si své sbírky...na to se těším asi nejvíc, neboť se zmínil, že má mimo jiné slovy "pár kousků" od AP. 

 

Teď už pohled z blízka na ty krásky, které tuhle anabázi způsobily:

post-27283-0-89660900-1560251948_thumb.jpg

 

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pěknej přiběh. Akorát vždycky když vidím podobnou patinu na světlejch cifrech ingů, datejustů apod, přechází mne chuť pořídit si světlý drahý definitivky do komba... tahle patina je na mne zuviel.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Jachtu uz maji Zelosy uspesne za sebou. Jsem na mobilu a Chronomag rika, ze fotky jsou moc velky, takze je musim doma zmensit. Nicmene dojmy z patinace morskou vodou (a ze jsem je teda koupal fest) jsou spis smisene. Dokonce se mi zda, jakoby je ta voda spis vycistila. Je to jak na houpacce - vylezu z vody, necham to byt, udelaj se pekny barevny fleky, tak zajasam a pri dalsim koupani to zmizi.

 

Pristi tyden nahodim par fotek, jak to slo po sobe...momentalne je mam takovy az skoro nudne cisty a blejskavy. Rozhodne teda nevypadaj jak Mitákovy PAMy.

 

Ale voda do nich zda se nenatekla, takze spokojenost.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No ještě aby do nich nateklo, když ty MAKOvky mají psaných 500 m.

Těším se na další fotky. Ten příběh vesmírného kamene a ciferníku, bronzovýho těla je tak úžasný, že mě bere chronobundus. Takový úžasný stroje, netuctový, neokoukaný to jsou.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...