Přejít na obsah

Recenze Grand Seiko SBGJ GMT


Dantechno

Doporučené příspěvky

Rozhodl jsem se udělat malou recenzi na, aktuálně asi můj nejoblíbenější model od Seika, řadu Grand Seiko Hi-Beat GMT.

Rukama mi prošly dvoje hodinky a to SBGJ001 s bílým cifrem (ty už bohužel nevlastním) a SBGJ013 s cifrem šedým.

 

post-6982-0-41563000-1523176387_thumb.jpg  post-6982-0-37112500-1523176381_thumb.jpg

 

Asi nemá cenu vypisovat historii Seika potažmo Grand Seika ? o tom bylo napsáno mnohé a určitě bych to neobsáhnul tak, jako jiní. Soustředit se budu pouze na popis hodinek a mé osobní dojmy a postřehy.

Nejdříve co oba modely od sebe odlišuje. Jak už jsem naťuknul úvodem, to vizuelně nejmarkantnější je barva dialu a také jeho struktura. SBGJ001 má bílý dial který je nádherně strukturovaný a při detailním pohledu či makru je krásně vidět unikátní sunburst. SBGJ013 naproti tomu mění barvy od šedé v černou ? při bližším pohledu jde vidět vzor tří linií táhnoucích se od shora dolů a opakující se po celém cifru. Sklo je samozřejmě safír s HD.

 

post-6982-0-67904000-1523176470_thumb.jpg  post-6982-0-56644200-1523176482_thumb.jpg

 

Indexy jsou také kapitola sama pro sebe. Nádherné leštěné hranoly. Při detailním pohledu to hřeje u srdce. Co Seiko umí je datové okno s perfektním rámečkem.

 

post-6982-0-60247000-1523176621.jpg  post-6982-0-72265800-1523176626_thumb.jpg  post-6982-0-46958100-1523176634_thumb.jpg

 

Dalším rozdílem jsou ručky. Musím říct, že Seiko umí barvy nádherně nakombinovat. Kombinace bílé, modré GMT ručky a tmavě šedé se zlatou GMT je opravdu vkusné a sedí to. Ve stejné barvě je vždy i provedení nápisu GMT. Tady bych jen podotknul, že starší provedení cifru s nápisy Seiko i Grand Seiko mě osobně sedí víc a zdá se mi to vyváženější. Ještě zajímavost, plošky hodinové a minutové ručky jsou u 001 lešťěné kdežto u 013 broušené. Přispívá to k lepší čitelnosti obou modelů. Mínusem je absence lumi ? což mě osobně hodně vadí ale tady to asi tak má být.

 

post-6982-0-38180600-1523176706_thumb.jpg

 

Tah i pouzdro je totožné. Co je však jiné, je materiál. 001 je z oceli a 013 jsou titanové. Toto má vliv nejen na váhu ale i barvu kovu. Titan má zajímavé tmavší zbarvení, což v reálu vypadá fakt výborně. Krátce k váze. 159 gramů a 107 gramů. Někdo by podotknul, že titan je lehký a hodinky působí fórově. Dřív jsem byl taky zastánce tohoto názoru, a když už hodinky tak jsem je chtěl cítit. Ale komfort nošení je u titanových prostě jinde a je to opravdu jen o vkusu každého. Pro mě byly perfektní oboje dvoje. Legendární leštění Zaratsu, střídání lesklých a broušených ploch je prostě koncert tak, jak u GS známe. Průměr pouzdra je 40mm a výška úctyhodných 14,4 mm což už je pro mě na hraně. Hlavně u ocelových to už hodně ?cítíte?.

 

post-6982-0-80074000-1523176819_thumb.jpg  post-6982-0-09407300-1523176825_thumb.jpg  post-6982-0-50534100-1523176832_thumb.jpg

 

Tah je pětičlánkový, střídající leštěné a broušené plocha ? perfektní ukázka umu. Co mi vadí je chybějící mikroregulace a možnost nastavení požadované délky jen půlčlánky. Spona je překlápěcí a celý mechanismu je velice nízký což je plus ke komfortu. Lícování tahu k pouzdru je velmi dobré ? Ale tady je top Casio Oceanus (z toho co jsem měl v ruce) nevím, jak to dělají ale tam to vypadá, že to je z jednoho kusu.

 

post-6982-0-91523400-1523176894_thumb.jpg

 

Korunka je smooth typu, logo není hluboce gravírované, ale jemně splývá. Pátral jsem po tom proč tomu tak je a zřejmě Seiko přiřazuje typy loga tak, aby sedělo s celkovám designem hodinek. Mě by se líbil ostřeji řezané logo, jako například na SD modelech a diverech. Korunka je šroubovací což napomáhá vodotěsnosti 100m ? takže žádné sundavání což vyžaduji.

 

Na zadní straně máme šroubované dýnko s průhledem ? Na skle z vnitřní strany je logo Grand Seiko se lvem, jde vidět jen pod nějakým úhlem a osvětlením. Samo safírové sklíčko nám odkrývá pohled na krásnou strojovnu 9S86. Hi-beat strojek s 36 000 údery za hodinu. Seiko má zkušenosti s těmito ?rychlými? strojky již od roku 1960. Zde je jeho poslední provedení s true GMT nástavbou uvedené roku 2014. Rezerva je slušných 55 hodin. Zdobení je nádherné, Toky pruhy a další finesy vám dovolí si strojovnu prohlížet dlouhé minuty. Strojek má 37 kamenů a garantovanou přesnost +5 / -1 sekunda za den. Nechci se rozepisovat o GS standardu ? doporučuji vyhledat na oficiálních stránkách kde je vše o teplotách, polohách, době testování. Nastavování GMT je logické a jednoduché. Hodinová ručka lze nastavit nezávisle v hodinových rozestupech.

 

post-6982-0-25075200-1523177096_thumb.jpg  post-6982-0-14396300-1523177105_thumb.jpg  post-6982-0-76293400-1523177089_thumb.jpg

 

Závěrem možná pár shrnutí proč zrovna tyhle?  Určitě to je 44GS pouzdro, pro mě osobně nejhezčí z GS produkce. Pak je to kalibr 9S kalibr, zde navíc s GMT nástavbou. Perfektní zpracování a barevné sladění. GS není zatím masovka.

Co se mi nelíbí je absence lumi , i když u tohoto typu hodinek je to diskutabilní. Výška pouzdra je vzhledem k průměru opravdu na hraně. Tah nemá mikroregulaci.

 

 

post-6982-0-04738500-1523177183_thumb.jpg   post-6982-0-44050000-1523177190_thumb.jpg

 

Fotky moje + strojek oficial Seiko. Zdroje: Seiko, WUS.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Krásna obsesia Grand Seikom :) Parádne fotky aj recenzia. Ten biely ciferník vyzerá na fotkách o dosť viac adidas ako ten čierny, je to tak aj naživo? Čierny pri bielom vyzerá len ako chudobný nudný príbuzný...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky kluci za pozitivní komenty.

 

Diky, pekne, kde vubec skoncily ty 001, tusim se tady s nima nikdo jiny nepochlubil?

Jsou tady na fóru... Moc jsem se jich zbavovat nechtěl, tak jsem se domluvil aspoň na přednostním odkupu v případě prodeje.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

44GS je fakt krásný. Přece jen škoda, že jsou tak vysoký (a u quartzů je 44GS s tenkým profilem zase trochu zvláštní, ale mně se zavděčit).

 

Mimochodem instante: u těch hi-beat limitek, cos měl - byly ty proužky na ciferníku udělané stejně jako tady, nebo ne? Mám pocit, že se to pak už nějak zamluvilo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pane jo, ty ses s těmi recenzemi pěkně rozjel a přečíst si o GS, to vysloveně potěšení. Hodně mě překvapila ta výška, vůbec bych neřekl, že jsou tak vysoké a teda dělá je to slušně disproporční, když si vezmu, že průměr je 40 mm...Každopádně jsou krásné, co se na ně taky dá jiného říct že :) I když vlastně ne všechny GS se vždy povedli, našel bych i takové, kde GS může být klidně 100x a bude to prd platné. 

Mno a kdybych se měl rozhodovat mezi tmavými a světlými, tak za mě světlé, ciferník mají hezčí a kombinace bílé s modrou je úžasná.

Dane tobě díky za další super recenzi.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Světlý vs tmavý: na první dobrou jsou světlý atraktivnější, stopro. Na druhou stranu se může stát (a u GS zejména), že jsou hodiny na všednodenní univerzalitu prostě moc krásný. Pak ten titan s nebling (teda spíš míň-bling, pořád to jsou GS) ciferníkem může odvést lepší práci.

 

Jinak GS, který se nepovedly, rozhodně existujou a není jich málo, žejo :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Moc pěkné fotky, díky i za hezký popis.

 Co je prosím safír s HD?

(Sklo je samozřejmě safír s HD.)

 Víc se mi líbí ty bílé.

Oficialni popis Seika zni takto: High definition dual-curved sapphire crystal with Anti-reflection coating on inner surface

Takze nejaka reklamstina.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...