Přejít na obsah

Jak dlouho běží váš chronograf


martar

Doporučené příspěvky

post-30813-0-00565900-1523861807.jpg

 

Obrátil se na mě kamarád z fóra, zda bych nezaznamenal, jak dlouho poběží mé moony od plného natažení se zapnutými stopkami. Zkrátka jak dlouhý časový úsek jsou moony schopny změřit. Že prý se mu nedaří v knihách ani na netu relevantní informaci najít. Přišlo mi to zajímavé, úkol jsem splnil, a když už tu informaci mám, říkám si, zda by nestálo za to udělat si takový přehled výdrže strojků s chronografem.

 

Pokud budete mít čas a chuť, zkuste si, jak dlouhý interval dokáží změřit vaše chrona... (pozor, jedna věc je indexace na subcifrech a druhá reálná délka chodu chrona; pokud jsou sčítače jen do 12 hodin, je třeba nejméně dvakrát denně kontrolovat, zda hodinky stále běží, aby nedošlo k omylu). Pochopitelně zajímavé jsou hlavně méně běžné strojky, třeba vícedenní chrona. Ale zejména v začátcích jsou vítány i různé verze Ety 7750 :D a samozřejmě i výsledky, které se budou nějak výrazně odchylovat od normy.

 

Na délku chodu chrona bude mít vliv stáří hodinek a úroveň jejich servisu, proto moc prosím, pokud by jste se chtěli zůčastnit, zkuste dodržet navržený formát (kdyby vás napadlo vylepšení, sem s ním!) :)

 

1: Strojek

2: Hodinky

3: Reference

4: Rok výroby, resp. prvního prodeje

5: Poslední servis

6: V provozu denně (vč winderu)/ v rotaci / svátečně

7: Max. úsek měřitelný na sčítačích

8: Doba chodu hodinek se zapnutým chronem od plného natažení

 

---------------------------------------------

 

A rovnou začnu :)

 

1. Strojek: Omega cal.1861

2. Hodinky: Omega Speedmaster Professional Moonwatch

3: Reference: 3570.50

4: Rok: 2012

5: Poslední servis: zatím žádný

6: V provozu: v rotaci týden/týden

7: Sčítače chrona do 12 hod.

8: Max. doba chodu hodinek se zapnutým chronem: 45 hodin 27 minut

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ještě reakce na soukromou Kidovu poznámku: u automatů nebo průběžně dotahovaných manuálů samozřejmě chrono může běžet donekonečna. Tady jde spíše o referenční hodnoty získané z plně natažených hodinek po odložení, pro potřeby členů, kteří mají podezření, že jim strojek se zapnutým chronem šlape příliš krátce a při odložení hodinek se v noci zastaví... tak, aby mohli své hodnoty srovnat s ostatními vlastníky stejného kalibru a rozhodnout se, zda se jejich chrona chovají normálně, nebo je to na servis. Zároveň je zajímavý poměr času, jaký strojek dá na úplné natažení s / a bez spuštěného chrona. Třeba mě osobně překvapil poměr u moonů 45,5 s chronem vs deklarovaných 48 hodin bez chrona, čekal jsem, že s chronem to bude výrazně míň.

Upraveno uživatelem martar
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, co třeba Striking 10th Zenithy s divoce se točící velkou ručičkou? Nebude u nich spotřeba energie hodně odlišná u zapnutého a vypnutého chrona? Je mi jasné, že tahle verze El Primera se používá především k přesnému měření krátkých časových úseků :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Představa rozdílné "spotřeby", jako třeba v prázdném a naloženém autě, je nesprávná. O spotřebu nejde, v hodinkách je přece pevně daný ozubený převod, kterým točí pero stále stejné délky - mělo by tedy točit strojkem stále stejně dlouho.
Takže půjde jen o zvýšení odporu způsobené zapnutým chonografem. Chronografem v dobré kondici bude pero točit skoro až do normálního konce, chronograf v nedobré kondici bude působit jako brzda a zastaví strojek o něco dřív. Pero už to neutočí, i když by samotný čas ještě pár hodin utočilo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Karlos, Orol: kluci, vy budete mít asi pravdu... s každou další zapnutou komplikací se ten odpor sice bude zvětšovat, a hodinky skončí dřív, pořád to bude jen kus pod hodnotou deklarované rezervy.

 

Čili, pokud kamarádovi jdou hodinky bez chrona skoro 50 hodin a s chronem jen 12 hodin, je chrono buď strašně zatuhlé, nebo je tam někde v soukolí chrona nějaký problém (smítko, špatný zub).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hm, tohle vlákno budiž výstrahou všem, kdo v prvotním nadšení chtějí sdílet nějakou informaci a nedomyslí to. Já měl pod rukama doslova stovky strojků, ale ani jeden chronograf, tak jsem si to neuměl představit. A je fakt, že třeba bití, nebo budíček u Vulcainu mají vlastní zdroj energie.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Třeba by se tímhle měřením dal zjišťovat stav chronografové nástavby (pokud jiným majitelům jde stejný chronograf déle, asi mám někde problém), nebo i porovnávat kvalitu a konstrukci chronografů různých výrobců.

Když si představím jak šíleně do rychla je hodinkový strojek zpřevodovaný, tak mě to nepřestává udivovat. Chronografové soukolí musí mít velice, velice lehký chod, když se jeho aktivace skoro neprojeví na délce chodu strojku, ani na přesnosti.

 

Prostě tak jak jsi to zamýšlel. Za mě to má smysl.

Upraveno uživatelem Karlos
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Martine, možná blbě koukám, ale nevidím nikde údaj tvého měření v režimu bez chrona, kromě deklarované hodnoty (ta nemusí být ale odpovídající tvému kusu), pro porovnání. Zajímavé by mohlo být srovnávací měření přesnosti chodu s / bez chrona. Může mít vliv a jaký? Samozřejmě po delší dobu, ne vejce na tvrdo :-) Všiml jsem si, že někteří mají moony v režimu stopek.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Karlosi, děkuju za laskavý přístup a zmínění dalších možností.

 

Lukyne, máš naprostou pravdu, údaj o reálné rezervě bez stopek tam chybí a přitom je to jeden ze dvou nejdůležitějších údajů vůbec.

 

Jinak k těm permanentně puštěným stopkám: vím, že to tak pár kluků má, jednomu vadilo, že jsou hodinky statický, druhý neunesl, že ho nějaká babka v autobuse upozornila, že mu nejdou hodinky a dalšího zas štvalo, že přes vteřinovku chrona nevidí na Omega znáček :) Sám nechávám chrono v klidu a cca jednou za 14 dní ho nechám chvilku proběhnout, aby nezatuhlo. O stále běžícím chronu jsem někde na netu četl, že to moc nedělá hodinkám dobře, že je nutný mnohem častější servis, ale zda je to pravda netuším.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Sám nechávám chrono v klidu a cca jednou za 14 dní ho nechám chvilku proběhnout ...

Ale máš ho při tom na vodítku, aby se nezatoulalo moc daleko ... :)

 

 

Když je stroj vpořádku, nemělo by spuštěné chrono ovlivňovat rychlost hodiek. Pokud ano, někde bude chyba.

Servisní interval bude stejný i s trvale puštěným chronem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V tom diskuzním příspěvku, kde jsem to četl, byly myslím uvedeny konkrétní typy strojků, kterým to údajně nedělá dobře, a jeden z důvodů, který byl zmíněn, bylo výrazně větší opotřebení konkrétních prvků soukolí chronografu, zejména ozubená kola s velkou "vůlí" = větší bordel ve strojku vzniknuvší z materiálu z opotřebených součástek. Nicméně jednalo se o diskuzní příspěvek, nikoliv o odborný článek, takže můžeš mít jako praktik pravdu. Zajímalo by mne, zda výrobce chronografů při návrhu konstrukce strojku, při jeho testování i potažmo u doporučených servisních intervalů počítá u chronografu v hodinkách s non-stop provozem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mel jsem / mam 2 chrona a u omegy 9300 se uvadi ze stale pusteny chrono nevadi a u 7750 se to nedoporucuje. Je to dane konstrukci - pokud ma chrono vertikalni spojku (9300) je to ok, pokud horizontalni (7750) tak se to nedoporucuje kvuli vetsimu opotrebeni.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mel jsem / mam 2 chrona a u omegy 9300 se uvadi ze stale pusteny chrono nevadi a u 7750 se to nedoporucuje. Je to dane konstrukci - pokud ma chrono vertikalni spojku (9300) je to ok, pokud horizontalni (7750) tak se to nedoporucuje kvuli vetsimu opotrebeni.

 

By mě zajímalo jestli Sellita SW500 jakožto klon 7750 přebrala i tento "nedostatek".

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja psal o vertical/horizontal clutch - a prelozil to jako V/H spojka - presnej ceskej hodinarskej termit neznam.

 

Treba el primero ma column when + horizontal clutch a treba vzpominana 9300 ma column wheel + vertical clutch.

7750 ma cam and lever + horizontal clutch.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...