Přejít na obsah

Původ kůže


fOE

Doporučené příspěvky

Čili většina má názor něco jako Jsem moderní a uvědomělý člověk, s něčím nesouhlasím, tím jsem se očistil, ospravedlnil a od toho špatného distancoval, takže můžu s čistým svědomím jít na řízek.

Mentální odpustky :)

A taky jak tu už padlo, pokrytectví a alibismus.

Jestli je to reakce na muj predchozi prispevek, tak si ho, prosim, precti jeste jednou.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 57
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Asi jsem ignorant. Maso žeru téměř každý den, řemeny z velkých plazů si objednávám u jednoho dodavatele přímo z Vietnamu (jeho brácha je loví), králíka majznu za krkem bez problémů, slepici (husu, kachnu,...) zkrátím bez váhání o hlavu na dřevěném špalku.

Jsem prostě normální člověk, původem (a brzo zase i bydlištěm) z vesnice, kde bylo, je a snad i bude zvíře hlavně k žrádlu, kůže na boty, na řemeny, na zeď, prostě, jak se komu líbí...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Asi jsem ignorant. Maso žeru téměř každý den, řemeny z velkých plazů si objednávám u jednoho dodavatele přímo z Vietnamu (jeho brácha je loví), králíka majznu za krkem bez problémů, slepici (husu, kachnu,...) zkrátím bez váhání o hlavu na dřevěném špalku.

Jsem prostě normální člověk, původem (a brzo zase i bydlištěm) z vesnice, kde bylo, je a snad i bude zvíře hlavně k žrádlu, kůže na boty, na řemeny, na zeď, prostě, jak se komu líbí...

Nejses ignorant ale nevim, co ma s touhle diskuzej co spolecnyho to tvoje romanticky majzani nekoho za krkem nekde na vesnici. Asi se chces chlapacky vymezit proti nam, veganum ale to se ti stejne nepovede, hajzle. Upraveno uživatelem Zmizík
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nejses ignorant ale nevim, co ma s touhle diskuzej co spolecnyho to tvoje romanticky majzani nekoho za krkem nekde na vesnici. Asi se chces chlapacky vymezit proti nam, veganum ale to se ti stejne nepovede, hajzle.

Až se potkáme, tak ti z lásky koupím kožený náramek kolem krku vole :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nejses ignorant ale nevim, co ma s touhle diskuzej co spolecnyho to tvoje romanticky majzani nekoho za krkem nekde na vesnici. Asi se chces chlapacky vymezit proti nam, veganum ale to se ti stejne nepovede, hajzle.

Ty ses opravdu vegan? Do pytle, jsem tu uz par let, myslel jsem, ze poznam kdy si delas srandu, kdy nekoho shazujes svym jemnym humorem, ale uz jsem z tebe zase v koncich.

Nebudu to pitvat, to pratelske osloveni Jaroona me ale mate, kurna.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

trochu jsem se o kůži zajímal. asi nejvyšší instancí o původu kůže je CITES. nikdy jsem ale nešel do hloubky, jako třebas jestli je potřeba mít papír na aligátora z farmy, nebo z floridy, kde jsou prý přemnožení (viděl jsem předloni inzerát jedné americké koželužny, která vypsala "soutěž" o největší úlovek). ale jinak koželužny často spolupracují (a samozřejmě se tím pak i patřičně chlubí) s organizacemi na ochranu ohrožených druhů.

kůže z jatek je prý většinou nepoužitelná, protože se nestahuje za účelem činění... ale některé jatka asi musí mít domluvené, někde se ty hovězí kůže brát musí :)

máme v rodině zemědělce, hovězí kůže se pokud vím nikdy neřešila. kůže byly akorát z ovcí a králíků, samozřejmě.

v rakousku jsem se bavil s pěstitelkou daňků a jelenů, tam zvířata po porážce zpracovávali kompletně, protože ta kůže měla nějakou, byť malou, výkupní cenu, pro kterou se to vyplatilo.

 

ona i ta "běžně dostupná exotika" se pěstuje často na maso a kůže je sekundární produkt - například pštros, rejnok, žralok. ono se toho po světe jí (a nejí) hodně. myslím, že i u nás byla svého času aligátoří farma...

 

zekon mi vyprávěl příběh o koželužně horween, jak sbírají po státech staré koně, které nechají důstojně dožít na statku, a až sejdou stářím, teprve z nich dělají cordovan.

 

ještě jsem slyšel, že prý je ceněná kůže ze severského dobytka, kde prý není tolik hmyzu a zvířata nemají jizvy po bodnutí. prý je poptávaná jako čalounická v automotive.

 

pokud jde o samotnou práci v koželužnách, vřele doporučuju nějakou navšívit. stačí u nás. v zahraničí jsem nebyl, ale myslím, že zejména mimo EU to bude řádná divočina...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Anela - pokud je zvire v CITES, tak je uplne jedno jestli pochazi z prirody nebo z chovu. Vzdy k nemu musis mit papiry. Jen se tam pak rozlisuje ve ktere skupine CITES jsou. Nekde staci jen smlouva mezi prodejcem a kupujicim, u vice chranenych druhy to chce dokladu vice.

Nevim jestli komar zanecha na kuzi dobytka nejake znamky, ale snad v zivote jsem nevidel tolik komaru jako ve Svedsku za polarnim kruhem. V Norsku je to lepsi, tam nejsou moc jezera.

Upraveno uživatelem nAscA
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Anela> rejnoci a žraloci se chovají na maso? Není to spíš v rovině "drancování" oceánů?

hmm, nejspis jo. ctu, ze zraloci nejsou zrovna druh ktery se dobre chova a rozmnozuje v zajeti. ale nejake farmy na rejnoky existuji.

 

@Anela - pokud je zvire v CITES, tak je uplne jedno jestli pochazi z prirody nebo z chovu. Vzdy k nemu musis mit papiry. Jen se tam pak rozlisuje ve ktere skupine CITES jsou. Nekde staci jen smlouva mezi prodejcem a kupujicim, u vice chranenych druhy to chce dokladu vice.

Nevim jestli komar zanecha na kuzi dobytka nejake znamky, ale snad v zivote jsem nevidel tolik komaru jako ve Svedsku za polarnim kruhem. V Norsku je to lepsi, tam nejsou moc jezera.

dik za info. ja jsem zatim CITES druhy neshanel a v dohledne dobe to ani neplanuju.

 

od komaru jsem byl postipany v norsku i ve finsku. a v norsku navic od takovych strasne otravnych musek. uz si nepamatuju kde jsem to cetl s tema kuzema, nebo kdo mi to kde vypravel.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Řemínek na hodinky jsem si nikdy nekupoval, mám raději kovové tahy. Jinak mi to ale přijde jako dobrá úvaha a cítím to stejně. Když si kupuju kožené boty nebo bundu, tak bych byl ochotný připlatit si pár stovek (boty) či tisíc (bunda) za vědomí, že kůže pochází ze zvířat, se kterými se zacházelo šetrně a měly hezký život. Při nákupu vajec se dá jednoduše rozlišit, z jakého chovu jsou. Neviděl jsem ale nikdy v obchodě, že by existovalo podobné značení kožených výrobků. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chápu ty kteří píší o tom že je zajímá původ. Na druhou stranu je to začarovaný kruh tenhle druh myšlení. Když se člověk reálně zamyslí tak pořízením jednoho mobilu přispěl k utrpení mnoha lidí. A koupí letenky či hybridního vozu tak též. Hlavně jde o ropu a vzácné kovy v těch věcech. Řešit pak že jedno prase mělo stres když se kovy do mobilu těží v třetím světě jako za krále klacka je tak trochu sebeklam.

 

Raději se do těchto úvah nepouštím. Snad by stálo za to nějak podpořit systémové změny které řeší spotřebu obecně? Sám nevím co si myslet a jak se chovat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Úvaha je to dobrá, nakonec z toho vyzní, že kůže je špatná ať je fakticky z čehokoliv.

Je to o to lepší tričko z bavlny, která se v úděsných podmínkách sklízela a ještě v úděsnějších podmínkách se triko šilo ( dvanáctileté  Paki děti ) ???

 

Země se řítí do prdele i bez nás a proto samozřejmě úmyslně nenechávám svou stopu dvakrát viditelnou, ale to se týká jednoznačně spíše šetření vodou a třeba také toho, že třídím odpad a na chatě nepálím v kamnech nic co tam nepatří. Také třeba toho, že se snažím na chatě donosit oblečení z Prahy,

To je myslím to co nás tíží a naší zemičku dostává do potíží a nikoliv kůže z které mám ušité boty a nebo řemen na hodinkách.

Jinak i ve Vietnamu i v Thajsku jsem byl na croco  farmě a v klidu jsem si tam koupil peněženku. Manťákovi taky :-)

Kdyby jste miláčci chtěli být tak ortodoxní, nikdy by jste nejedli ani lososa a mnoho dalších průmyslově pěstovaných ryb .

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Narazil jsem na The International Reptile Leather Association (IRV)

"...The reptile leather goods ID system with the endangered species protection tag, recognized since 1987 by the German federal authorities as proof of legality for goods complying fully with the endangered species protection law, has proven effective in practice as reliable alternative to the CITES proof regulation."

http://www.irv-ra.de/EN/

a treba RIOS1931 je toho clenem

https://www.rios1931.de/2,2,2,Protection-of-Species.html

 

Co ale tak ctu tak to slouzi hlavne k identifikaci odkud ta kuze/zvire a co za zvire to vlastne bylo, a ze je originalni. Jestli maji nejake normy na zachazeni se zviraty, a jak jsou schopni je kontrolovat / vynucovat, to se asi bude chtit poptat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...