Přejít na obsah

Komplikace "měsíční fáze"


lolohh

Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 70
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Jsou dvě základní možnosti:

1) ukazatel měsíční fáze je spojen s datumovkou, tento není zcela přesný, a je třeba jej seřídit asi jednou za 18 měsíců. Používá se v jednodušších strojích - právě ve zmíněném ISA stroji.

Po koupi hodinek se najde v kalendáři nejbližší (minulý) úplněk a hodinky se na něj nastaví (všetně ostatních nastavení, jako je třeba datum, den v týdnu, atd). Nyní se pohybuje hodinkami směrem dopředu až jsou na nich nastaveny aktuální hodnoty.

 

2) existuje i ukazatel měsíční fáze, který je přesnější (není to tedy 29 ani 29,5 dne ale o malinko více) a je připojen ne na datumovku, ale na čas. Cena takových hodinek se ale počítá ve statisících :-( Jeho chyba je pak vzhledem k délce života člověka zanedbatelná.

 

Osobně bych nedoporučoval mechanické hodinky s měsíční fází pokud je denně nenosíte, nebo nemáte doma "vrtítko". Nastavování je poměrně zdlouhavé a výsledek by byl, že byste je buď nenosili nebo měli nastavení trvale chybně.

Upraveno uživatelem Patrik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po letech...

Dneska jsem narazil na zajímavý rozdíl mezi přesností měsíční fáze u SCHAUMBURG (1 den jednou za 122,5 roku) a Christopher Ward (remain accurate to a day every 128 years).

Vysvětlí mi prosím někdo proč se to liší?

(popravdě mně dráždí, že by někdo s ChWs daleko menším měsícem mohl mít vyšší přesnost než já se SCHAUMBURGY)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dneska jsem narazil na zajímavý rozdíl mezi přesností měsíční fáze u SCHAUMBURG (1 den jednou za 122,5 roku) a Christopher Ward (remain accurate to a day every 128 years).

Vysvětlí mi prosím někdo proč se to liší?

(popravdě mně dráždí, že by někdo s ChWs daleko menším měsícem mohl mít vyšší přesnost než já se SCHAUMBURGY)

Zcela chápu ten pocit, měl bych stejný než by přišla noc a já si řek ?no a co?:-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dneska jsem narazil na zajímavý rozdíl mezi přesností měsíční fáze u SCHAUMBURG (1 den jednou za 122,5 roku) a Christopher Ward (remain accurate to a day every 128 years).

Vysvětlí mi prosím někdo proč se to liší?

(popravdě mně dráždí, že by někdo s ChWs daleko menším měsícem mohl mít vyšší přesnost než já se SCHAUMBURGY)

 

Patrně proto, že zvolili jiný převodový poměr. Co je na tom divného?

Na vysvětlenou - převodový poměr je racionální číslo. Tedy poměr dvou celých čísel.

Kdežto doba obéhu Měsíce kolem Země je číslo iracionální.  Číslo iracionální lze s určitou nepřesností také vyjádřit zlomkem - a tam je místo pro ten rozdíl.

Když je doba oběhu Měsíce 29.530588 dne, tak to můžeme aproximovat zlomkem 113/3337=29.530973.

Jak je ta aproximace přesná, si už spočítáte sami :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Teď budu asi za blba, ale jak nejaka konkretni doba (obehu) muze byt iracionální? Tedy cislo s nekonecnym desetinnym rozvojem? Kdyz je to konkretni cas?

 

Já zase nechápu, proč by to muselo být zrovna racionální číslo. To přece může být číslo naprosto jakékoliv. Ať už jde o dobu trvání čehokoliv nebo hodnotu libovolné jiné fyzikání veličiny. Nebo mi něco uniká?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Teď budu asi za blba, ale jak nejaka konkretni doba (obehu) muze byt iracionální? Tedy cislo s nekonecnym desetinnym rozvojem? Kdyz je to konkretni cas?

Možná v tom hrajou roli i naše jednotky času. Že doba oběhu Měsíce nesedí s našimi jednotkami den a měsíc.

Když je například něčeho jedna třetina, je to konkrétní údaj, jenže převedeno na číslo je to 0,33333... a rázem je po konkrétnosti.

Třetina prostě nesedí s naší číselnou soustavou, respektive s "matematickými jednotkami".

Upraveno uživatelem Karlos
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na vysvětlenou - převodový poměr je racionální číslo. Tedy poměr dvou celých čísel.

Kdežto doba obéhu Měsíce kolem Země je číslo iracionální.  Číslo iracionální lze s určitou nepřesností také vyjádřit zlomkem - a tam je místo pro ten rozdíl.

Když je doba oběhu Měsíce 29.530588 dne, tak to můžeme aproximovat zlomkem 113/3337=29.530973.

Jak je ta aproximace přesná, si už spočítáte sami :)

 

Tahle aproximace se rozejde o den asi za 7 let, jestli se nepletu.

Jistě to lze aproximovat i (nekonečně) mnoha jinými zlomky, více či méně přesně. A záleží na výrobci, jakou aproximaci si vybere, resp. jak složité se mu chce dělat převodové soukolí.

Zajímavé by bylo zjistit, jakou aproximaci použili ti dva zmiňovaní výrobci.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Co je základem strojku SW11?

Ward má jako základ ETA2836 a na ní JJ04 (Christopher Ward's in-house moonphase modification)

Schaumburg má svou vlastní modifikaci.

Víc o tom nevím

 

Něco o úpravě strojku je ve videu

https://www.christopherward.ch/calibrejj04-film.html

Upraveno uživatelem Dokusan
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Možná je to nějakým výpočtem (výchozím údajem):

 

Ward: The phases of the moon cycle, from one new moon to the next one,lasts 29 days, 12 hours, 44 minutes and 2.8 seconds

 

Schaumburg:  For a complete Astron rotation the moon needs siderisch 27,3217 and synodisch 29,52 days

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...