Přejít na obsah

Fotka
- - - - -

OpravaI/Renovace Tissot

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
18 odpovědí na toto téma

#1 Lubos P

Lubos P

Začátečník

• Members
  • 36 příspěvků(y)

Publikováno 4.červenec.2018 - 10:17

Potřeboval bych prosím radu. Mám starší hodinky Tissot jak rodinnou památku, ale nejdou a jsou dost zašlé. Neznáte někdo dobrý servis nebo opraváře hodinek, který by se jich ujal a opravdu zodpovědně by je celé zrenovoval? Díky za rady....

Přiložený soubor (y)

#2 Karlos

Karlos

MegaXXLzávislák

• Member_50
  • 7 126 příspěvků(y)
  • Pohlaví:Muž
  • Bydlí:nikde

Publikováno 4.červenec.2018 - 10:38

Každý chce pořád něco renovovat... Přitom největší kouzlo a hodnota starých věcí je v jejich původnosti a originalitě. Kdo chce věci nové a blýskavé, ať si je koupí, obchody přetékají zbožím.

Staré věci jsou zašlé, je to jejich vlastnost. Když je toho zbavíme, co zůstane? A co potom odkážeme našim potomkům?

Zrenovované věci jsou jako staré herečky po plastických operacích a injekcích botoxu.

Tento příspěvek byl upraven od Karlos: 4.červenec.2018 - 10:44

HodinkY dnes dorazilY.

Koho - mě

Komu - mně

#3 shaggy

shaggy

Závislák

• Member_50
  • 501 příspěvků(y)

Publikováno 4.červenec.2018 - 10:43

Tak asi ich chce dat hlavne do prevadzkoveho stavu, kedze nejdu. To je myslim pochopitelne. Nejake lahke prelestenie a zrenovovat rucky a mozno trosku aj cifernik im tiez neublizi. Nevidim na tom nic zle.

@Lubos, mozno by nebolo od veci napisat odkial , resp. ci si ochotny ich niekam poslat.

#4 Karlos

Karlos

MegaXXLzávislák

• Member_50
  • 7 126 příspěvků(y)

Publikováno 4.červenec.2018 - 10:52

Staré věci se do naší doby a do našich rukou dochovaly právě proto, že s nima nikdo nic nedělal. No a my je nablýskáme, nalakujeme a načančáme. Používat je stejně nebudeme. A našim potomkům tím ukradneme to, co bylo dopřáno nám - dostat do ruky starou rodinnou památku po předcích, protože jim odkážeme cosi přeleštěného a přelakovaného.

Tento příspěvek byl upraven od Karlos: 4.červenec.2018 - 10:55

HodinkY dnes dorazilY.

Koho - mě

Komu - mně

#5 Karlos

Karlos

MegaXXLzávislák

• Member_50
  • 7 126 příspěvků(y)

Publikováno 4.červenec.2018 - 11:08

My vlastně ten řetěz a rodinnou tradici přetrhneme.

HodinkY dnes dorazilY.

Koho - mě

Komu - mně

#6 Lubos P

Lubos P

Začátečník

• Members
  • 36 příspěvků(y)

Publikováno 4.červenec.2018 - 11:17

Jde pouze o to, že nejdou. Rád bych je nosil. A renovací je myšleno hlavně ten ciferník a ručičky, které se rozpadají. Pokud se rozpadnou úplně, nebudou již hodinky použitelné. Patinu, kterou ty hodinky mají bych chtěl zachovat. Hodinky lze natáhnout, ale zastaví se po chvíli. Nejraději bych někoho z okolí českých budějovic a osobně bych je předal. Mám k nim velkou citovou vazbu.

#7 shaggy

shaggy

Závislák

• Member_50
  • 501 příspěvků(y)

Publikováno 4.červenec.2018 - 11:41

Karlos, moc to hrotis. Co je na tom udrziavat veci v peknom a funkcnom stave? Co je hodnotne na zhrdzavenych a nefunkncych hodinkach/autach/veciach vseobecne? Trochu patiny je ok, ale nie rozpitvany cifernik, obuchane puzdro, chybajuca korunka a nefunkcny strojcek. Dochovali sa hlavne veci, o ktore sa ludia staraju. Tie, ktore nechali zhnit v prude casu skoncili vacsinou v srote a nikto ich uz nikdy neuvidi.

Napr. veterany sa predavaju urcite lepsie ked su krasne zrestaurovane, prip. si ich ludia sami davaju dokopy. Podobne aj hodinky. Kolko radosti urobi nefunkcny crep? Nosil by si ich?

#8 Karlos

Karlos

MegaXXLzávislák

• Member_50
  • 7 126 příspěvků(y)

Publikováno 4.červenec.2018 - 12:00

Já to protě vidím obráceně. Obecně se dochovalo jen to, co někde netknutě a nečinně leželo. O co se někdo staral a používal, to už je dáávno pryč. A čím starší a hodnotnější věc, tím víc toto platí. Výjimky jsou, jako u všeho, ale je jich proklatě málo.

Naleštěné veterány jsou hlavně byznys, i u veteránů se cení původní stav, dnes už téměř nevídaný a nesehnatelný. Proč asi? No protože už jsme všechno v euforii z lesklých věcí zrenovovali v jakési představě, že tím veteránům dodáme hodnotu. Nedodáme.

A o nefunkčích střepech se zde nebavíme.

HodinkY dnes dorazilY.

Koho - mě

Komu - mně

#9 Ondoni

Ondoni

Nezvážený člen

• Member_50
  • 3 990 příspěvků(y)
  • Bydlí:Praha
  • Fanoušek značky:Zákaz hvězdu

Publikováno 4.červenec.2018 - 13:04

Podle mě jde hlavně o to, jestli se k renovaci přistupuje citlivě a v duchu původního záměru (a tím je mimo jiné hodinky nosit). Ideálně za použití původních prvků v NOS stavu. 

V tomto případě to bude asi o repasi strojku, vyčištění pouzdra a možná nových ručkách. Ciferník bych, být majitelem, nechal původní i s těmi vadami na kráse. Tam souhlasím s Karlosem, nešahal bych na to. Zbytek, pokud mají být nošeny, citlivě vyčistit a co brání funkčnosti vyměnit.

Pokud Karlosi tvrdíš, že se dochovalo jen to, co někde netknutě a nečinně leželo - možná jo. Ale to by potom všechny takovéto kousky měly zůstat v šuplíku? Aby je pak naše děti zase daly do šuplíku a jejich děti a děti těchto dětí...asi bych nebyl tak radikální ;)

edit: pravopis, nechci dostat dvojitou nálož :)

Tento příspěvek byl upraven od Ondoni: 4.červenec.2018 - 13:06

Bylo:     SEIKO 7002,  SEIKO 7002 Pepsi, SEIKO SKX007, SEIKO SNZH53, Hamilton Khaki Field, Longines Legend Diver (Date)Omega SMP 300, Omega Moonwatch, Steinhart Ocean One GMT Pepsi, Steinhart Ocean One 39mm,géčka, IGEN ren., Borealis 300 Estoril, Precista PRS20

Je:        Chronographe Suisse,  Steinhart Nav B-Uhr II 44mm, SEIKO SKX031, Seiko želvy, Hamilton Khaki Field, Tissot PR50, Casio DW-5600, Skagen, něco málo vintáže

Bude:   ?

#10 Karlos

Karlos

MegaXXLzávislák

• Member_50
  • 7 126 příspěvků(y)

Publikováno 4.červenec.2018 - 14:30

To ne, neříkám nechat ležet, nechci být radikální, jen bych se vyhýbal takové určité prvotní ukvapenosti - našel jsem hodinky, co s nimi. Nechám je zrenovovat. Budu je nosit.

Upřímně, možná tak měsíc, pak to stejně skončí zpátky v tom šuplíku.

HodinkY dnes dorazilY.

Koho - mě

Komu - mně

#11 Karlos

Karlos

MegaXXLzávislák

• Member_50
  • 7 126 příspěvků(y)

Publikováno 4.červenec.2018 - 14:47

Já vlastně jen nahlas přemýšlel proč dnes každého, kdo najde starou věc, jako první napadne to musím dát zrenovovat? Tím se lišíme od našich předků, kteří nalezenou věc bez přemýšlení dali zase zpátky do šuplíku, protože to je rodinná památka. Co nás k tomu nutí?

Tento příspěvek byl upraven od Karlos: 4.červenec.2018 - 14:49

HodinkY dnes dorazilY.

Koho - mě

Komu - mně

#12 orol

orol

• Member_50
  • 840 příspěvků(y)
  • Bydlí:Tatry

Publikováno 4.červenec.2018 - 16:57

Renovace nebo oprava?

V prvním kroku bych volil tu opravu - aby to šlo. Když to bude funkční - pak má smysl uvažovat o dalších krocích.

Výměna čísleníku znamená změnu hodinek. Budou to pak nějaké pěkné vintážky, ale už to nebudou hodinky po otci/dědovi.

#13 Ondoni

Ondoni

Nezvážený člen

• Member_50
  • 3 990 příspěvků(y)

Publikováno 4.červenec.2018 - 22:02

Tohle jsou 75 let staré hodinky, které jsem nechal repasovat v dělostřílnách. Opravené pouzdro, "nové" ručky, ale původní cifr. Vyytahuju je tak 3 krát do roka. Ale věřím, že děda by nechtěl, aby zahálely. Bez kosmetiky by netikaly. Občas je potřeba věcem vdechnout nový život. V mém případě jsou strojem času, který ukazuje čas směrem vpřed, ale vrací mě zpátky...

Přiložený soubor (y)

Tento příspěvek byl upraven od Ondoni: 4.červenec.2018 - 22:03

Bylo:     SEIKO 7002,  SEIKO 7002 Pepsi, SEIKO SKX007, SEIKO SNZH53, Hamilton Khaki Field, Longines Legend Diver (Date)Omega SMP 300, Omega Moonwatch, Steinhart Ocean One GMT Pepsi, Steinhart Ocean One 39mm,géčka, IGEN ren., Borealis 300 Estoril, Precista PRS20

Je:        Chronographe Suisse,  Steinhart Nav B-Uhr II 44mm, SEIKO SKX031, Seiko želvy, Hamilton Khaki Field, Tissot PR50, Casio DW-5600, Skagen, něco málo vintáže

#14 Lubos P

Lubos P

Začátečník

• Members
  • 36 příspěvků(y)

Publikováno 9.červenec.2018 - 10:06

Přesně tak bych to chtěl. Opravit strojek a asi vyměnit ručičky (rozpadají se) dostat je do funkčního stavu - nechám si poradit od zkušeného hodináře. Rozhodně je nechci znehodnotit nějakou "modernizací". Kde jsi je nechal opravovat?

#15 Hajek-Jan

Hajek-Jan

Začátečník

• Members
  • 10 příspěvků(y)

Publikováno 9.červenec.2018 - 19:49

Tohle jsou 75 let staré hodinky, které jsem nechal repasovat v dělostřílnách. Opravené pouzdro, "nové" ručky, ale původní cifr. Vyytahuju je tak 3 krát do roka. Ale věřím, že děda by nechtěl, aby zahálely. Bez kosmetiky by netikaly. Občas je potřeba věcem vdechnout nový život. V mém případě jsou strojem času, který ukazuje čas směrem vpřed, ale vrací mě zpátky...

Chtěl jsem se zeptat na tu renovaci pouzdra, mam Meoris, ale povrchová úprava je dost poničená, nebyl by nějaký kontakt na to kde jsi to nechal dělat?

#16 Ondoni

Ondoni

Nezvážený člen

• Member_50
  • 3 990 příspěvků(y)

Publikováno 10.červenec.2018 - 07:36

Oprava proběhla v ateliéru páně Knespla a Majzlíka na Dělostřílnách. V případě těchto hodinek se ale nejedná o povrchovou úpravu, jsou celozlaté. Byl tehdy docela oříšek sehnat pasující ručky v dobrém stavu, počkal jsem si slušně. Každopádně se to vyplatilo.

Ohledně těch Meoris - zkus založit nové vlákno a třeba Ti někdo poradí, já s renovací tohoto typu zkušenost bohužel nemám. 

#17 Lubos P

Lubos P

Začátečník

• Members
  • 36 příspěvků(y)

Publikováno 11.červenec.2018 - 11:44

Díky za kontakt, zkusím je oslovit.

#18 cali

cali

Megazávislák

• Member_50
  • 4 083 příspěvků(y)
  • Fanoušek značky:Cyklisto, veď kolo

Publikováno 12.červenec.2018 - 09:33

Takto stare hodinky ja osobne delim na take s tlmicom narazov na zotrvacke a bez. Tie bez sa potom delia na tie co maju osicku uz ulomenu a tam sa oprava vacsinou nevyplati a nosit sa nedaju a take co ju nejakym zazrakom maju este v celku,.... take je potom zase skoda nosit (aj keby nakrasnu isli) a ulomit ju :D

Inak samozrejme tym ze ich posles do K&M sa neda nic pokazit.

#19 stefan2

stefan2

Pokročilejší začátečník

• Member_50
  • 51 příspěvků(y)
  • Fanoušek značky:Omega, Jaguar

Publikováno 24.červenec.2018 - 20:27

Nádhera, moc se mi líbí, že je u nich zachované to že jsou prostě staré. Je to z nich úplně cítit i z té fotky. Opravdu krásná repase s citem.