Přejít na obsah

Základní kurz hodinařiny


Bert

Doporučené příspěvky

Zdravím! Nedalo mi to a musel jsem se zaregistrovat. Což takhle dělat individuální kurzy, třeba u Vás doma?

 

To Bert:

kolik je minimální počet lidí a s jakou cenou, aby se víkendový kurz otevřel?

 

Já jsem fakt měl namysli opravdu bazální informační kurz, na který nepotřebuji ani nýtovačku, ani klenovací pilník. Prostě otevření pouzdra, vyjmutí strojku (různé přístupy - zepředu, zezadu), rozborka a sborka základních primek nebo automatů, odečítání z vibrografu (vašeho, ne že by každý musel mít svůj). Prostě fakt bazální úvod do hodinkařiny (záměrně nepíšu hodinařiny). Opravu setrvačky, rozebrání dražšího chrono strojku apod. už považuji za fakt "vyšší dívčí", která se mne určitě netýká a takové ambice fakt nemám. To uvádím jen proto, abychom všichni mluvili o přibližně stejné úrovni znalostí.

Nebo možná vystřelte cenu za váš čas na víkend, a když se na to složí deset lidí, tak fajn. A nebo třeba někdo sáhne do kapsy a zaplatí si privátní kurz jen pro sebe? Anebo ne víkend, ale 5 odpoledních setkání 15:00-20:00, aby se přitom dalo i chodit do práce....   Blbost?

Do toho bych šel s Vámi... sice koukám, že už to asi nebude moc aktuální, ale rád bych se taky o hodinkách něco naučil. Začalo mě to bavit před měsícem a myslím si, že mi to docela jde. Taky bych na víkend přijel a chtěl bych se naučit od někoho zkušeného ten absolutní základ, pár hodin by mi stačilo!

 

Popřípadě, uvažoval jste o internetových kurzech? Živé vysílání, jak rozebíráte hodinky s komentářem a mohl byste vše vysvětlovat, navíc bychom se mohli ptát co, proč a jak. V podstatě byste mohl vysílat vždy, když "hodinaříte", jen to chce koupit kamerku a mikrofon, což zase taková pálka není!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...
  • Odpovědi 99
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Koukni na youtube, tam je rozborek a sborek hodinek natočených hodně, je to docela edukativní a pěkné. jen tam není někdo, kdo by tě plácal přes ruce a říkal: "takhle to nedělej, ty prase, nebo ulomíš čep! No vidíš, vždyť jsem ti to říkal..."

Prostě by to chtělo ten osobní přístup se spoustou otázek a odpovědí na všechno kolem...

Stále žádný Mistr Hanuš, který by chtěl rozmnožit řady poučených hodinářských lajků? nebojte, myslím, že nikdo z nás nemá ambice vám, opravdovým hodinářům, konkurovat a brát obživu   :cheers:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tomáš má pravdu. Stačí si přečíst pár odborných knih a dělat práci přesně podle videa na youtube. Naše firma zrušila veškeré kurzy a školení pro práci se softwarem pro strojaře. Youtube je daleko efektivnější, protože si to člověk může dělat podle videa vlastním tempem a hlavně to opravdu koná. Zjistilo se, že když se na to lidi na školení jen koukají, tak si z toho prostě nic nepamatují.   

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tomáš má pravdu. Stačí si přečíst pár odborných knih a dělat práci přesně podle videa na youtube. Naše firma zrušila veškeré kurzy a školení pro práci se softwarem pro strojaře. Youtube je daleko efektivnější, protože si to člověk může dělat podle videa vlastním tempem a hlavně to opravdu koná. Zjistilo se, že když se na to lidi na školení jen koukají, tak si z toho prostě nic nepamatují.

Tomas ma pravdu v obou vecech - youtube je dobry na to, kouknout se na nejaky detaily a zopakovat si to nekolikrat, ale taky ma pravdu v tom, ze tam cloveku chybi osobni pristup a upozorneni na chyby. A hlavne - lidi od toho ocekavaji taky trochu detailni technictejsi pokec o strojcich a hodinkach vubec, setkani s podobne postizenymi lidmi...

 

Ja myslim, ze strizlivejsi pristup k puvodni myslence tohoto vlakna by byl fajn - neplanovat rovnou ?vystup na K2? (vc. opravy setrvacky nebo rozborky chronografu), ale poctive si ?vyslapnout Snezku? - pochopit jak presne funguje triruckovej strojek - rozebrat a slozit, jako bonus max. s datumem. 1 den, dopo teorie a rozborka, pak obed, odpo cisteni, sborka, vyladeni a namazani a vecer klidne do hudpudky... klidne to vyzkouset na Prim kalibru 68, ke kterym jsou i podrobny skripta volne ke stazeni na netu. Navic k tomu, hodne zjednodusene, staci nozik, sroubovacky, pinzeta a mazacek s oleji..

 

A co se tyce naradi - mam zakladni vybavu a stalo me to skoro 10tis., to asi neni cesta pro nekoho, kdo to chce jen tak zkusit... A vubec - napadlo tu nekoho, zeptat se na ucnaku Jihlave u p. Ondracka? Treba by byl ochoten neco takoveho, 1denniho, spachat mimo standardni dalkovy kurz... a zakladni naradi pro 10 lidi by se tam dalo dat dohromady ze skolnich zdroju (krome sroubovaku asi, ty by si kazdy musel koupit, nebo pujcit jinde). Jestli chcete, muzu p. Ondrackovi napsat a orientacne se zeptat, co bylo mozne...

 

v pripade uspechu a spokojenosti by se mozna dalo jit dal, do vetsich detailu...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Robero79:

Přesně - poctivě si vyšlápnout Sněžku. To je ono. Primky za 200,-Kč, pinzeta a šroubováčky za 200,-Kč z eBay. Tím nic nezkazíš a když jo, tak dvě kila za primky asi každý unese. Nutit někoho do kvalitního nářadí od Bergeonu nemá smysl. V této fázi bych řekl, že je zásadní si nevzít sikovky, majzlík a kladivo. Nářadí si pak každý nakoupí podle svého nadšení a finančních možností.

 

Skoro přemýšlím o nějaké workshopu - prostě místo srazu v hospodě, kde se jen kecá a pije pivo (nic proti tomu), pronajmout salonek, učebnu nebo něco podobného, vzit si kufřík s nářadím a vrtat se v tom společně. Náklady téměř nula. Ale nějakého lektora by to chtělo... vždyť to nemusí být kandidát věd a nemusí se bát, že by jeho kurz neměl patřičnou úroveň. Naopak. Nikdo tu snad nevyžaduje profi akci s hosteskami a pohoštěním každou půlhodinu, s šampusem na welcome drink, která bude stát 5000,-Kč za den.

 

Najde se někdo, komu by se do toho chtělo? naprosto neoficiálně, jen pro pár lidí? Asi i nějaká zlatka za to by byla...?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Robero79:

Přesně - poctivě si vyšlápnout Sněžku. To je ono. Primky za 200,-Kč, pinzeta a šroubováčky za 200,-Kč z eBay. Tím nic nezkazíš a když jo, tak dvě kila za primky asi každý unese. Nutit někoho do kvalitního nářadí od Bergeonu nemá smysl. V této fázi bych řekl, že je zásadní si nevzít sikovky, majzlík a kladivo. Nářadí si pak každý nakoupí podle svého nadšení a finančních možností.

 

Skoro přemýšlím o nějaké workshopu - prostě místo srazu v hospodě, kde se jen kecá a pije pivo (nic proti tomu), pronajmout salonek, učebnu nebo něco podobného, vzit si kufřík s nářadím a vrtat se v tom společně. Náklady téměř nula. Ale nějakého lektora by to chtělo... vždyť to nemusí být kandidát věd a nemusí se bát, že by jeho kurz neměl patřičnou úroveň. Naopak. Nikdo tu snad nevyžaduje profi akci s hosteskami a pohoštěním každou půlhodinu, s šampusem na welcome drink, která bude stát 5000,-Kč za den.

 

Najde se někdo, komu by se do toho chtělo? naprosto neoficiálně, jen pro pár lidí? Asi i nějaká zlatka za to by byla...?

Dobrý den, pročetl jsem si celé vlákno a jednoznačný souhlas s Thomas8. Úplné intro "101" pro absolventy Teologie, klidně o víkendu někde partyzánsky + určitě každý chápe, že lektor něco stojí a když už máme na to, abychom sbírali hodinky, tak bychom snad měli být schopni zaplatit i lektora.

Určitě největší problém každého je čas. Jednodenní akce bez větších ambicí na úrovni klubového setkání s workshopem by ale mohlo být zvládnutelné.

Jasně, je to hodně primitivní a daleko od toho, co chystal Bert, ale jak vidím, tak je nás tu dost, co propadli hodinkám, jsou na úplném začátku a láká je otevřít víko. Na Vás ostatní pak vzhlížíme se zatajeným dechem a obdivem a chápeme,že do těchto výšin se hned tak nedostaneme a když už někdo takovou ambicí má, tak tato nepravidelná klubová setkání mohou být pro něj cestou k Jihlavě.

Eh?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Btw taky si dokážu představit kombinaci řízené samostudium a pak klubový workshop. Samostudium by mělo odkazy na konkrétní videa a kapitoly textu k přečtení, abychom měli pro osobní setkání alespoň nějaký společný teoretický základ. Začal bych třeba s představením jednotlivých nástrojů :-)

Chápu, že s přípravou podkladů pro teoretickou část bude práce - na to bychom se ale mohli složit ala crowdsourcing a ti, kteří by do toho dali peníze, by třeba měli jednu vip lekci zdarma :-)

Berte, bylo by to pro tebe ještě pořád i v takovéto triviální formě pro lamy, zajímavé?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

... ale jak vidím, tak je nás tu dost, co propadli hodinkám, jsou na úplném začátku a láká je otevřít víko...

 

 

Tak to jsem přesně já. Lépe bych to nenapsal.  :) Doma mám asi patery staré primky a sbírám odvahu se do nich mrknout a zkusit je rozchodit. Kdyby se nějaký kurz uspořádal, určitě bych se rád přidal.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Ahojte! rád bych se taky přidal na nějakou podobnou akci. Stál bych i o komentovaný pracovní postup s možností pozorovat.

 

Taky se necítím komfortně shánět 5kg kufr nářadí, s ideálním poměrem ceny a kvality, co tady ale úplně nezaznívá jsou nějaké osobnostní predispozice?

Jsem kutil a vrtám se do všeho možného od práce na motorech po miniaturní elektro.. Už dlouhá léta na hobby úrovni. Mám myslím ohromnou trpělivost a celkem už i nějakou zručnost (jemnou motoriku) .. a přesto práce s hodinkami, to je úplně jiný level, určitě hraje roli i nářadí, nebojím se, celkem se mi i daří věci výměna ciferníku např.,  nicméně nejsem si jistý, jestli mám "na to", abych rozebral a složil strojek bez újmy (konkrétně manipulace se setrvačkou) a nejsem si jist, jestli je to jen otázka kurzu, nebo cviku.

 

Zajímala by mě, jaká je realita, když se jedná například o ten roční kurz v Jihlavě, dá se obecně říct, že na to má 50%, popřípadě, že se to dá dohnat pílí?

Upraveno uživatelem Ada_CZ
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je na to potřeba především šikovnost a trpělivost. Většinou, kdo od mala něco montuje a rozvíjí jemnou motoriku, tak s tím nemá problém. Pak je to jen o tom, se do toho dostat a rozebrat a složit zhruba deset strojků(každý se učí jinak rychle). Jedna věc je manuální stránka a druhá věc je pak teorie(co čistit, čím čistit, čím mazat, jak mazat..... atd). Obecně je to ale učňovský obor, který se může na průměrné úrovni naučit jakýkoli zdravý jedinec, není to podmíněno extra talentem.  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Už chápu tvé dotazy. Máš problém s usazením můstku. Můstek si přišroubuj šrouby, chyť je jen na dva závity(jde jen o to, aby ti můstek nepadal). Vem si dvě párátka, jedno na přidržování můstku(přítlak z vrchu) a jedno na navedení čepu do kamene. Vem si na to lupu a kloudnej držák na strojky a koukej přes kameny kde je čep a kam ho musíš nasměrovat. Pokud máš všechny čepy v kamenech, dotáhneš šrouby a foukačkou zkusíš jak kola běhají. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám už čínskou sadu (jedna ze sad z aliexpress včetně kukátka, foukátka, stahovák ručiček ,otvíráku dýnka) + stahovák na plastová vypouklá sklíčka.. práce s tím je o kompromisech, ale šroubováky a hlavně pinzeta jsou špatné.

 

Chystám se pořídit u Conrada:

Hodinářský šroubovák Bernstein 4-381, 1 mm
Držák sklíček/víček hodinek Toolcraft
Sada nerezových pinzet TOOLCRAFT, 2-dílná
(zohledňuji hobby level)
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky


×
×
  • Vytvořit...