Přejít na obsah

Oprava winderu Eilux


Doporučené příspěvky

Několik let mám doma větší natahovač Eilux na tři hodinky. Poslední cca rok mi přijde, že hodně zpomalil a i ledka svítí jakoby míň. Obecně je asi každá rada drahá, ale neřešil jste někdo podobný problém? Napadlo mě, že by třeba chtělo promazat ty tři převodovky, nebo buben který se při zatížení hodinami opírá o plastové čepy, ale ono je to pomalé i rozehrané a bez hodinek. Zdroj dává bez zatížení cca 13V a když točí, je tam deklarovaných 9V, což mi přijde ok. Na motorcích 1,2V, což už nevím jestli je ok a stejně tak nevím jestli se mají takhle hřát diody na desce.

 

Nemáte někdo nápad?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Začal bych tím vyčištěním a namazáním, přidřené ložisko nadělá paseku - vysoká zátěž - pokles napětí. Nevim jaké jsou tam motory, třeba mají sjeté uhlíky, nebo též uložení rotoru přidřené. Co se týká ostatní elektroniky, bez odborného proměření Ti  asi nikdo nic konkrétního neporadí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zkus to odpojit od převodovky a pusť ty motory naprázdno, co to udělá. Napřed bych hledal mechanickou závadu, k výměně elektronických součástek metodou pokus omyl bych přikročil až nakonec. Samozřejmě to ty elyty múžou být, mrkni jestli není nějaký na pohled nafouklý.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Doma se k tomu vrátím, ten kondík vypadá, že je tam jen jeden a je to elit. Nejdřív začnu asi rozborkou tý převodovky a pak bych zkusil ten kondenzátor.

Díky za nasměrování. Je mi to líto vyhodit, vypadá dobře a novej nepotřebuju. Ještě je mi divný to napětí 1.2V na motorcích, to mi přijde málo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem rozebral převodovku a vypadá to ok. Je to uvnitř mastný a není zam žádná zaschlá vazelína co by brzdila.

 

Motorek jde zabrzit bez ozubených kol docela lehce.

 

Co mi přijde jako problém, že i po chvilce provozu se na obou doporech nedá udržet ruka a diody jsou taky dost teplý.

 

Kondík vypadá vizuálně snad ok, nic z nej nevysyčelo, ale kdo ví. Mám zkusit vypátrat co je to zač a vyměnit ho jako první věc?

 

 

post-92-0-81281000-1533414041_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zkusit to můžeš. bylo by dobré, kdyby to pomohlo , ale je to velká spotřeba proudu, proto se to hřeje,  může být Ko i jedna dvě  diody, přepínač s velkým vnitřním odporem,  motor, ale bez změření to jsou řádky o ničem .  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Motory bych možná vyloučil. Jsou tam tři a chovají se stejně.

 

Asi bych zvládnul změřit odpor toho vypínače, možná i ty diody. Resp. tu funkci na měřáku mám a tím končím.

Zkusím najít vhodný kondenzátor jako náhradu třeba v GM a třeba i ty odpory pro sychr. Pořád by to mohlo být v řáde desetikorun.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ty diody prověříš jednoduše, vedou stejnosměrný proud jen jedním směrem. Ty modrý odpory změříš multimetrem, měly by být stejný. Pokud nic nezjistíš vyměň ten kond. Víc se toho tam ani podělat už nemůže. Pokud je teda v pořádku zdroj.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdroj vypadá dobře. Stejně se to chovalo i na baterky. Má bez zatížení 13V a pod zátěží natahovač 9V a to by měl.

 

Odpory mají oba stejně, čili tam předpokládám, že by to mohlo být také ok.

 

Zkusím nějak ty diody a pak koupím ten kondík.

 

https://www.gme.cz/vysledky-vyhledavani?search_keyword=470u&page=1

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Funkce nalezena :-)

V nepropustném směru zůstává na displeji jednička stejně jako když mám měřící kablíky rozpojeny. V propustném jsem myslel, že bude pískat jako když je spojím, ale displej ukazoval v všech čtyřech diod hodnoty v rozmezí 666-725, je to ok, nebo by to mělo ukázat nulu jako při zkratu a pískat?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...