Přejít na obsah

Stavba domu (rady, tipy)


Doporučené příspěvky

Ahoj,

 

jelikož vím, že je tu spousta chytrých a vzdělaných lidí, napadlo mě (napadlo to kolegu waranna, ale já jsem se rozhodl), že založím tohle vlákno, protože jsem žádné podobné nenašel.

 

Chystáme se stavět RD, stejně jako jistě mnoho z Vás, a rád bych, abychom sem chodili pro rady od zkušenějších kolegů. Zároveň tímto prosím všechny, kdo bude mít jakýkoliv dotaz ohledně stavby domu, terasy, atp. ať se využije toto vlákno. Nechci, aby to bylo chápáno jako moje soukromé vlákno.

 

Snad se vlákno nezapadne a já předem všem děkuji za dobře míněné rady.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 5,3tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Zrovna včera jsem ve statusech vznesl dotaz ohledně nádrže na dešťovou vodu, protože se s ženou nemůžeme shodnout, jestli plastovou nebo betonovou.

 

Pozemek je mírně svažitý směrem na sever s jílovitou půdou. Nádrž minimálně 8-10m3.  Ještě je ve hře i vrt, když budou náklady na nádrž příliš vysoké. Zjistil jsem, že soused nedaleko od nás (ale na kopci) má již studnu vybudovanou, proto se ho v nejbližší době chystám navštívit s lahvinkou s zeptat se ho na podrobnosti.

 

jak jste to řešili /nebo by jste to řešili Vy?

 

Za každou radu nebo doporučení děkuji.

 

Něco už bylo napsáno v statusech a dostal jsem i rady v SZ (všem ještě jednou velký dík).

 

Nákres ještě dodám. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

proč 8-10m3, na tuto velikost objektu jsem měl výpočet na 5m3 a dal jsem 6m3

další věc se ktrou by jsi měl počítat je, že musíš udělat přepad z nádrže a pokud jak jsi psal budeš mít nádrž výškově ve svahu nad objektem, pak jsi si ho mohl podmáčet

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

malymarek: mě taky vyšlo 6m3, ale chtěl jsem raději větší nádrž. Otázkou zůstává, jestli se mi ji podaří vůbec někdy naplnit, potom by to byla zbytečná investice. Pozemek se mírně svažuje směrem na sever, tudíž od baráku pryč. Díky za tvé postřehy.

 

Jinak pozemek je cca 1750m2 (nepamatuji si přesné číslo) a zastavěná plocha 171m2.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

nádrž se určitě naplní, na jaře, když nebude odběr bude pršet a tát sníh, pak už těžko, taky se mi ted po celkem dlouhém přívaláku naplnila jen z poloviny, mám to propojený na splachování pro dům, ale nevyužívám to, jednak přes přepad se tam někdy vyplaví něco zpátky a voda může smrdět, vlastně to používám obráceně když není voda doplním to přes tuhle větev pitnou abych mohl zalívat zahradu, ale mám  pozemek jen 750m2

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Také jsem měl nádrž původně v plánu, ale pak nastoupil selský rozum a jednoduchá rovnice, která mi našetřila na SOH  :lol2:

 

když prší - je v nádrži voda - nemusí se zalévat/ když neprší - voda se rychle vybere - není čím zalévat.

 

Naštěstí nejsem pěstitel, takže u mě žije jen to,co dokáže samo přežít a věřte tomu, že je toho dost :-)

Soused je pěstitel a trávníkář, zalévá 2x denně, nádrž má už velmi dlouho prázdnou a zalévá z řádu.

Mou optikou je nejlepší verze ta studna.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Také jsem měl nádrž původně v plánu, ale pak nastoupil selský rozum a jednoduchá rovnice, která mi našetřila na SOH  :lol2:

 

když prší - je v nádrži voda - nemusí se zalévat/ když neprší - voda se rychle vybere - není čím zalévat.

 

Naštěstí nejsem pěstitel, takže u mě žije jen to,co dokáže samo přežít a věřte tomu, že je toho dost :-)

Soused je pěstitel a trávníkář, zalévá 2x denně, nádrž má už velmi dlouho prázdnou a zalévá z řádu.

Mou optikou je nejlepší verze ta studna.

 

ta nádrž vydrží dlouho, akorát 3 dny jsem zaléval z řádu a máš pravdu taky bych nezaléval, ale na tom jílovém sajrajtu s minimální vrstvou ornice bez vody nic nevydrží, vzhledem k tomu, že na pozemku když dělali v blízkosti silnici je silný pramen, tak to nehodlám dělat, mohl bych pak mít problém pokud by tam byla tlaková voda, vše má svoje pro a proti, ostatně když jsem napojoval kanalizaci, tak v hloubce 2m jsem musel mít otevřený vývod aby to odtékalo, soused za mnou má vrt 60m,

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ještě nerozumím tomu, že máme bonitu půdy v kategorii 1 a přitom je to jílovitý sajrajt, jak trefně poznamenal kolega. V praxi to znamená, že místo 6 000Kč budeme platit 26 000Kč za vyjmutí půdy z půdního fondu.  :death:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

dá se to přetřídit, jinak hlavně si dořeš přívod elektro, ty hluboké nádrže mívají vedle druhou kobku s vloženým čerpadlem a rozvaděčem, rewatec  to nemá, pomník mám na baráku

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já jsem také na jílu. Doslova jíly a spraše, musel jsem dělat hlubší a širší základ a vylít to rychle než zaprší.

Okapové svody jsem tahal od baráku co nejdál, abych si to nepouštěl pod základy a nezačal plavat.

Soused se strašně divil co dělám a když jsem mu přečetl geologickou zprávu, tak zbledl a za pár dní přijel bagřík a drénoval :lol2:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja jsem to před nějakou dobou řešil vyřazenou vinařskou nádrží. Pod ni desku, pak jsme ji ještě ?obtáhli? kari sítí a betonem v zemi. Zatím bez problémů. Ale tam byl důvod, že mám poměrně hodně velkou plochu střechy a chtěl jsem velkou nádrž na dopouštění poměrně velkého zahradního jezírka z deštovky. Ostatní nádrže na deštovku mám žebrovaný, samonosný, plastový, dole základová deska, okolo pro jistotu písek a bez problému. Nicméně beton je také navždy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Koukám, ještě řešíš vrt - ten jsem řešil taky, jsme na usedlosti mimo obec, vodovod tu není, takže byl klíčový. Máme hloubku 75m, vody naštěstí dostatek, k tomu ještě úpravna. Náklady byly cca 400tis. Klíčové je vybrat pořádného dodavatele, ten za Tebe pořeší vše, od určité hloubky potřebuješ souhlas báňského úřadu, taky ti udělají veškeré papírování až po kolaudaci. Pokud si dobře vzpomínám, pořešilo si nějaké papírování s obcí a báňským úřadem, pak tzv. zkušební vrt, pak čerpací zkouška a rozbory vody, pak kolaudace. Je to vodohospodářské stavba, bude do toho mluvit i životní prostředí, atd. Za opravdu klíčové považuji dodavatele, prvnímu to tady zasypalo kladivo, až na druhý pokus vše klaplo. Je nutné opravdu dodržet technologický postup, správné vystrojení vrtu a vše okolo. V žádném případě nebrat kaskadéry s ?vyřazenou vrtačkou z lomu?. Voda a studnařina je věda...

Upraveno uživatelem MKR
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky za Vaše podněty k přemýšlení pánové.

 

MKR: tak to je rana jako prase, to bych si nemohl dovolit. Počítal jsem tak se 120-150tis. A to už je pro mě rana. Že to nebude žádná sranda mi bylo hned jasný.

 

 

Budeme stavět svépomocí, protože jsme polo-socky ;-), takže takové náklady by nás zruinovaly.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mám to stejně jako Tikal, při stavbě baráku jsme všechno nachystali na nádrž, nakonec jsem si spočítal že budu mít mraky vody v době kdy ji potřebovat nebudu a když budu chtít zalívat, tak bude nádrž poloprázdná a budu muset šetřit, nebo to zalívat z kohoutku. Co nejdřív chci řešit vrt, zatím jsem poptal jen jednu firmu, vrt 35 metrů, garantovaná vydatnost 4 kubíky denně, celý na klíč i s šachtou a čerpadlem a vychází to lehce přes kilo. Věřím že by to šlo i za míň

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dobry 35 m vrt s sachtou a kompletnim vystrojenim od dobre firmy jde pod kilo udelat jen velmi tezko. Tech 130 - 150 je dobry odhad. U me 30 m dira, 70k, zahlavi, cerpadlo, tlakovky elektronika, 70k. Ale to by slo udelat levneji, tak za 30k. Takze zase to kilo a to je mensi hloubka.

Upraveno uživatelem Hasňa
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

financ: to zní rozumně i ta cena je únosná. Zítra napíšu SZ s prosbou o kontakt na firmu. Díky

 

malymarek: jo docela se i těším. Bydlet kde máme, tak to nebude tak hrozný. Samozřejmě celé to nepostavím sám, dost věcí budu řešit subdodavatelsky, ale co půjde tak udělám. Tchán i otec se do toho taky aktivně zapojují, tak na to nebudu úplně sám :-)

 

Hasňa: jestli to bude do těch 150tis. tak to rozhodně stojí za úvahu. U nás pořádně nezapršelo minimálně 2 měsíce. Dnes nás to taky úplně obešlo :-/ vždycky když jsem byl malej, tak jsem si přál, aby celý prázdniny nepršelo no a dnes to mám přesně opačně. Na co taky mít nádrž bez vody že? :-)

Upraveno uživatelem shewcza
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

studnanaklic.cz

pro mě místní firma. Poptej si firmy v okolí, v dnešní době narazíš spíš na problém s termínem než s cenou. Cenově se to dá stáhnout na průměru vrtu, kvalitě materiálů, nebo jestli někdo bude ochotný vzít prachy na ruku

 

Aktuálně mám na vodovodní trubce na zahradu podružný vodoměr a když přes to proteče víc jak 30 kubíků za rok, tak to je bez stočnýho. I při spotřebě 50 kubíků za rok se mi návratnost investice do vrtu pohybuje přes 25 let. Zas s vrtem bych moh zalívat i trávník. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...