Přejít na obsah

Stavba domu (rady, tipy)


Doporučené příspěvky

 

Zeptám se - řeším zda dodělat krbovky. Máte to doma a topíte v tom? Vychází to na cca 70k i s komínem a nevím zda se na to nevykašlat - nebylo by to jako primární zdroj, ale spíše na takové občasné topení pro atmošku.

já mám krbovky s výměníkem. Je to hlavní zdroj topení. Plyn mám jako zálohu ale prakticky nepoužívám. Když ti nevadí dělání dřeva a trocha toho bordylku okolo, tak je to super varianta. A v zimě koukat do krbu, kde plapola oheň je super relax.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 5,3tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Máme taky krbovky s výměníkem v obýváku. Na pokuk dobrý, ale jako hlavní zdroj topení to není, na to je plynový kotel. Kotelnu v obýváku s bordelem kolem a s tím, že to občas dáchne do prostoru, to nedávám. Ale sousedi v tomhle režimu fungujou.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Máme krbovky v baráku pro "plápolající plameny" a "kdyby nešla elektrika". Za 8 let jsme v tom zatopili dvakrát (kvůli těm plápolajícím plamenům), po dvou hodinách bylo v baráku pokaždý takový vedro, že jsme začali větrat a nechali oheň vyhasnout. Tož asi tak. Ale krb je hezký i bez těch plamenů :)

Upraveno uživatelem Muffik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mě se líbí ta myšlenka hezkého plamene, ale zas letos jsem dozateplil a na plynu protočím cca 12k ročně, takže se bojím, že jak to pustím, tak bude v obýváku 30 stupňů. Jsme zvyklí topit na 21 a když si přidám na 22 tak už je to pro mě sauna. Do toho vozit/sekat/skladovat/nosit dřevo a plus bordel. Bojím se že se člověk naláká hezkými videi na youtube a pak to bude zapalovat akorát na vánoce. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vykašlat se na to. Anachronismus. Když nejde jinak a je to primární zdroj, ok, lepší, než mrznout. Ale jinak jen bordel, popel, prach, brouci ze dřeva, buď zima, nebo pak zas horko, roboty kolem fůra, ne kompatibilita s dětmi, nebo hnusné, nespolehlivé ohrádky, komín saje 10 kubíků teplého vzduchu z baráku hodinově, když se netopí, kominík, půl pokoje neobyvatelné skrz kamen samotných, podložky, dřeva, pohrabáčů, horka v blízkosti, když to jede, nesmí být v okolí telka, repráky, komplikuje to ustavení a využití nejobývanější místnosti. Kvůli pár večerům je to absolutní nonsense. IMHO. Otočit knoflíkem termostatu, láhev dobrého červeného a dobrý film vyjde levněji, čistěji a bezpečněji.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jedno minus teda škrtni. I když provrtavat si barák kvůli dvoum večerům při 30 stupních mi taky přijde takové celkem zbytečné. Zase se ale mockrát zahřeješ při práci se dřevem, vymýšlení kam s ním a v neposlední řadě vztekem, když si po dvou letech uděláš sumář zisků a ztrát. Kamnama s výměníkem i bez jsem topil, přitopoval a nad plamenama se chvilkově dojímal ve dvou domech léta letoucí, nejsem žádný neposkvrněný teoretik.

Upraveno uživatelem Hasňa
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já plánuji krbovy kamna na chalupu, ale spíš z nostalgie. Je to fajn relax, roztopit to a postupně zahrivat barák. Doma bych to však v žádným případě nechtěl, obzvlášť pokud máš plyn

 

Zrovna jsem chtěl napsat, že pokud to není potřeba, tak jsou krbovky fajn na chalupu nebo chatu. Mám je v baráku nakreslený taky spíš jako nouzovku a dávat je nebudu přesně z důvodu co psal hasňa. Raději za to pořídím lepší topeniště ven na čumění do ohně

 

A když jsme u toho, máte někdo vyřešený rozumně záložní topení pro případ kdy klekne elektrika (stavím pasiv), nebo to neřešíte?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No já začal spíš uvažovat, co zainvostovat. Prvně jsem koukal po FVE, ale nedopočítal jsem se užitku ani s dotací, pak jsem koukal na tepelné čerpadlo - na dotaci nedosáhnu, takže návratnost na hraně životnosti systému. Tak jsem si říkal že aspoň zálohu krbovky, ale nečekal jsem takové pálky - 3 metrový komín za 32k mě přijde šílený, za to je už dobrá klima

Upraveno uživatelem exBURN
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zrovna jsem chtěl napsat, že pokud to není potřeba, tak jsou krbovky fajn na chalupu nebo chatu. Mám je v baráku nakreslený taky spíš jako nouzovku a dávat je nebudu přesně z důvodu co psal hasňa. Raději za to pořídím lepší topeniště ven na čumění do ohně

 

A když jsme u toho, máte někdo vyřešený rozumně záložní topení pro případ kdy klekne elektrika (stavím pasiv), nebo to neřešíte?

To by musela elektřina nejít týden, abys to v pasivu pocítil ve formě tepelného diskomfortu. Pasiv s masivní zdí chladne tak o stupeň denně. To tě daleko dříve vystrnadí netekoucí voda, pokud budeš mít svou. Ale pro klid duše mám rozvaděč připravený na odpojení od sítě a připojení agregátu. Který ovšem stále nemám. Upraveno uživatelem Hasňa
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...