Přejít na obsah

Fotka
- - - - -

Korekce barvosleposti

barvoslepost zdraví zrak brýle

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
5 odpovědí na toto téma

#1 Sickboy

Sickboy

Kandidát závislosti

• Member_50
  • 260 příspěvků(y)
  • Pohlaví:Muž
  • Bydlí:Středočeský kraj
  • Fanoušek značky:Hamilton, Prim, Citizen

Publikováno 11.srpen.2018 - 16:22

Zdravím všechny,

Nedávno jsem narazil na youtube na videa, kde barvoslepí chlapi dostávaj k narozeninám atd. speciální brýle, který korigujou poruchy barvocitu a všichni u toho pak brečej jak malý kluci. Vzhledem k tomu, že jsem taky barvoslepej a celkem rád bych si pobrečel u východu slunce, tak by mě zajímalo, jestli to náhodou někdo nemá. Chtěl bych si to vyzkoušet, než si to začnu shánět za 400 dolarů. A nebo jestli někdo nemá zkušenosti třeba s nějakou jinou variantou dostupnou i u nás. Tady odkaz na firmu https://enchroma.com/. Tady je přímo odkaz na test barvosleposti https://enchroma.com...i-state=dialog.

,

Takhle přesně chci tady bulet. 

hamilton.pngprim_logo.png

#2 Knedlík

Knedlík

Kandidát závislosti

• Member_50
  • 234 příspěvků(y)

Publikováno 11.srpen.2018 - 16:36

Já o tom nic nevím, ale na těch jejich stránkách jsem si udělal ten test s výsledkem OK a píšou tam, že se to dá eventuálně do 60 dní vrátit .... takže za zkoušku by to asi stálo ne ?

#3 JaRooN

JaRooN

Bibendum hodinkum ;)

• Member_50
  • 6 389 příspěvků(y)
  • Bydlí:Tábor
  • Fanoušek značky:Seiko
    What Else?

Publikováno 11.srpen.2018 - 17:18

Já jsem částečně barvoslepý, chybí mi část hnědého spektra. Žít se s tím v pohodě dá, základní barvy rozeznám bez problémů. Při výběru slunečních brýlí se zaměřuji na výběr brýlí, které mi tuto vadu kompenzují. Jeden čas, když jsem denně seděl u počítače a věnoval se grafice, tak jsem zásadně pracoval se slunečními brýlemi na očích...
<p>seikokot.jpg seikokot_reference.jpg ]|[ Sháníte pružinku a kuličku do lunety starých Seiko potápek? Napište si, pošlu vám zdarma 16x16_smiley-wink.gif

#4 Radek124

Radek124

Mr Creosote

• Member_50
  • 3 812 příspěvků(y)

Publikováno 11.srpen.2018 - 18:31

Jako fyzik si dovolím taktně pochybovat o existenci něčeho jako "hnědé spektrum" - hnědá je z hlediska kolorimetrie jenom tmavá červená a kvůli nejasné míře saturace se ani nedá považovat za spektrální barvu. V Jaroonově případě jde spíš o to že každý máme na čípcích trochu jinou přenosovou funkci (do které vstupuje i proměnlivá barevná teplota v průběhu dne) - a dokonce i u dichromátů to celé mozek dokáže částečně kompenzovat díky poměrovému porovnávání barev namísto RGB:

Přiložený soubor  Opponent.gif   51,97K   27 Počet stažení

Pomocí "barevných brýlí" lze světlo přicházející v určitých částech spektra omezit (a mozek se na to zkusí "překalibrovat"), takže nezahlušuje to co dotyčný kvůli "poruše barvocitů" může vnímat slaběji - ale efekt je strašně individuální a "spektrum možných poruch" příliš velké na to, aby to mohl vyřešit nějaký e-shop a $400 na první dobrou. U skutečné barvosleposti ten švindl navíc může fungovat akorát u dichromátů a i to jen stylem "nasadit/sundat brejle" - no a monochromáti (tj. ti co barvy na semaforu rozlišují jen jako "horní-prostřední-dolní") mají prostě smůlu...  -_-

#5 JaRooN

JaRooN

Bibendum hodinkum ;)

• Member_50
  • 6 389 příspěvků(y)
  • Bydlí:Tábor
  • Fanoušek značky:Seiko
    What Else?

Publikováno 11.srpen.2018 - 18:48

Já nejsem žádný odborník, jen jsem popsal, jak to vnímám já a prostě vím, že brýle, které jsou barevně "do hněda", mi tu moji poruchu kompenzují ;)
<p>seikokot.jpg seikokot_reference.jpg ]|[ Sháníte pružinku a kuličku do lunety starých Seiko potápek? Napište si, pošlu vám zdarma 16x16_smiley-wink.gif

#6 Kairos

Kairos

Kandidát závislosti

• Member_50
  • 387 příspěvků(y)
  • Bydlí:v Praze

Publikováno 11.srpen.2018 - 20:19

Jezdim na tu spodni a nekdy jsou ty jahody a rajcata trochu kyselejsi, brecet kvuli tomu nebudu :-)

Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:barvoslepost, zdraví, zrak, brýle