Přejít na obsah

Delbana - neznámé hodinky


Perkele

Doporučené příspěvky

Dobrý den, vážení chrono-znalci,

 

obracím se na vaše bezbřehé znalosti s prosbou o pomoc identifikace hodinek, co se mi dostly do rukou po zesnulém strýci. Snažil jsme se "Googlovat", ale moc jsem toho nenašel. Snad jen, že hodinky jsou pravděpodobně z 50. či 60. let. Což není mnoho :shutup:

 

Co jsem zjistil pohledem, tak mají jakýsi rozpadající se řemínek, ale strojek jako takový jde bez problému. Opatrně jsem je natáhl, jak mi odvaha dovolila (tak 3-4 otáčky korunkou), strojek se poslušně roztikal. Se zatnutými zuby a zatajeným dechem jsem je nařídil a zkusil i funkci stopek. Obé funguje bez problému. Stopky lze "zapauzovat" a buď vynulovat anebo pokračovat v měření.

Nemám kuráž otevřít je a vyfotit vnitřek, obávám se, že potom by ono slůvko "waterproof" definitivně ztratilo smysl. Jinak dle mého totálně laického posouzení fungují, nezpožďují se (rozhodně ne v řádu minut).

 

Rozměry co jsem neobratně naměřil - ciferník má 35mm, tloušťka je asi 11mm. Nedokážu určit jestli je tělo vyrobeno ze zlata nebo z čeho.

 

Co si o nich myslíte?

 

Děkuji :)

post-65859-0-66584600-1535387906_thumb.jpg

post-65859-0-45208100-1535387920_thumb.jpg

post-65859-0-05822300-1535387925_thumb.jpg

post-65859-0-27391900-1535387930_thumb.jpg

post-65859-0-16643500-1535387934_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Gratuluju k pěknému kousku, takový stav není často k vidění. Na 99% je u vnitř Landeron 248 (výroba 1937-1970, cca 3,5 mil. ks) - strojek spolehlivý a bezproblémový, ale nikterak vzácný... Časově bych tipnul konec 50tých let, pouzdro je nejspíš pozlacené, fullgold by neměl tento typ dýnka. Podobných hodinek se v té době produkovalo hodně... V každém případě je to fakt velmi zachovalý kus, vzhledem k tomu, jak se k tobě dostal, tak bude vše pravděpodobně původní, včetně plexi, takže to má svoji hodnotu a půvab. Nevím, kolik máš zkušeností s otvíráním hodinek, ale doporučil bych nedělat to - ne kvůli těsnosti, ta už tam stejně není, ale abys zbytečně neudělal na dýnku rýhu, to by bylo škoda. Servis by si asi zasloužily, ale není to úplně nutné. Na natáhnout bych se je nebál:) Tak ať slouží a dělají ti radost!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No já bych je tedy nenatahoval, podobné rady nejsou úplně OK :-) Jestli dlouho nešly, je možné, že se párkrát rozeběhnou v pohodě, ale po chvíli se zastaví a už je nerozběháš. Najdi si kvalitního hodináře, otevřít, vyčistit, promazat a pak bych se je nebál nosit. Landeron tam asi bude, ale může tam být i Venus 175. Oba strojky v pohodě. Ale jak říkám, po dlouhé době nenošení šup k hodináři. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Souhlasím s vámi chlapci, prohlídka u doktora je v takovýchto případech více než žádoucí....

 

To orol:  variant strojků z té doby je hodně, sázel jsem spíš na mé zkušenosti z poslední doby, co se výskytu strojků v takovýchto chronografech týče. Po otevření bude jasno:)

 

To Sborez: máš pravdu s tím natahováním, já jsem trošku dobrodruh, mé oblíbené heslo je "toho bych se nebál" no a pak to řeším u hodináře:)

 

Méně častý k vidění je podle mě ten 45 minutový sčítač, většinou jsem viděl 30 minutový (všechny moje kusy mají 30 minutový) - máte někdo zkušenost v jakém poměru (zrhuba) se vyskytují 30/45 min. sčítače?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Děkuji vám, pánové za cenné informace !

 

Může tam být Landeron 48, 148, 248 ... Nebo Venus 175, 188 ...

 

Popiš funkci tlačítek, budeme chytřejší ;)

 

Horní tlačítko spustí stopky (velká vteřinová ručička začně měři vteřiny a v pravém "malém" ciferníku to měří minuty), spodní tlačítko pak stopky zastaví. Pak jsou dvě možné operace - když se znovu stiskne spodní tlačítko, obě výše zmíněné ručičky se vrátí do startovní polohy. Anebo když se stiskne horní tlačítko, tak stopky pokračují v měření. Korunka uprostřed je jen na natažení a při povytažení lze nastavovat čas (takže asi klasika).

 

Pořád přemýšlím co s nimi. Původně jsme se zde totiž zaregistroval, abych se dozvěděl něco o Hamiltonech Pilot day date, po kterých toužím. A pak zčistajasna se u mě objeví tyhle Delbany. Jsou sice pěkné, ale na můj vkus mají příliš malý ciferník. Přemýšlím tedy, že je prodám a utržené peníze půjdou do "Hamilton-fondu" :-). Uvidíme..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Prohledat ebay je dobrý nápad, to mě nenapadlo !  A hle, co jsem objevil - https://www.ebay.com/itm/DELBANA-VINTAGE-1955-60-CHRONOGRAPH-LANDERON-248/153148623433?hash=item23a85e8a49:g:XTIAAOSw6VNbFP5p&autorefresh=true

 

Ty ale as i budou se zlatým tělem, co...

 

Jinak jsou to ale přesně ty stejné co mám 

Upraveno uživatelem Perkele
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Děkuji vám, pánové za cenné informace !

 

 

Horní tlačítko spustí stopky (velká vteřinová ručička začně měři vteřiny a v pravém "malém" ciferníku to měří minuty), spodní tlačítko pak stopky zastaví. Pak jsou dvě možné operace - když se znovu stiskne spodní tlačítko, obě výše zmíněné ručičky se vrátí do startovní polohy. Anebo když se stiskne horní tlačítko, tak stopky pokračují v měření. Korunka uprostřed je jen na natažení a při povytažení lze nastavovat čas (takže asi klasika).

 

Pořád přemýšlím co s nimi. Původně jsme se zde totiž zaregistroval, abych se dozvěděl něco o Hamiltonech Pilot day date, po kterých toužím. A pak zčistajasna se u mě objeví tyhle Delbany. Jsou sice pěkné, ale na můj vkus mají příliš malý ciferník. Přemýšlím tedy, že je prodám a utržené peníze půjdou do "Hamilton-fondu" :-). Uvidíme..

Kdybys je prodával, napiš mi SZ.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na Hamilton fond se vykašli a nech si tyhle nádherné Delbany. Jsou ve výborném stavu a je to klasika, která se nekouká. Hamiltony budeš dávat za rok do prodejního vlákna. Mluvím z vlastní zkušenosti.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pánové, nasadili jste mi brouka do hlavy. Asi to ještě promyslím a zajdu s nimi k hodináři na nějakou tu údržbu.

 

Na Hamilton fond se vykašli a nech si tyhle nádherné Delbany. Jsou ve výborném stavu a je to klasika, která se nekouká. Hamiltony budeš dávat za rok do prodejního vlákna. Mluvím z vlastní zkušenosti.

 

Proč si tohle myslíš? Chápu, že Delbany jsou stará věc, která se už nedá koupit a tudíž má to historické kouzlo. Ale co je špatného na těch Hamiltonech?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...