Přejít na obsah

Fotka
- - - - -

Já a hodinky

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
8 odpovědí na toto téma

#1 Steev

Steev

Začátečník

• Members
  • 2 příspěvků(y)

Publikováno 1.září.2018 - 18:30

Ahoj,

již několik měsíců zde pročítám fórum a nyní jsem se rozhodl pro svůj první příspěvek. Jak jsem tedy k hodinkám přišel?

Děda a praděda byli hodináři. Ani jednoho jsem sice nezažil, ale nějaké hodinky v rodině jako vzpomínka zůstaly. Přesně jedny. Pobedy. Na základní škole jsem je tedy začal nosit. Ještě na původním řemínku, celkem zachovalém, ale zub času už na něm vidět byl. Po čase mě to ale přešlo. Myslím, že zejména kvůli tomu pásku. Byl totiž s koženou "podložkou" na dýnko, což se mi nelíbilo. Několik let jsem tedy žil v klidu bez hodinek. Druhý děda, kterého jsem zažil, nosil Poljoty, které jsem mu vždy okoukával, protože se mi líbily. Když zemřel, tak jsem je po dlouhé době a zapomnění našel v šuplíku, z čehož jsem měl ohromnou radost. Zvlášť když šlapaly jako hodinky. Starý pásek šel dolů místo nového a vesele jsem je nosil. To už bylo v době, kdy jsem studoval na vejšce. To však netrvalo dlouho, protože jsem dostal na vánoce od táty digitálky Suunto Vector. Chystali jsme se totiž do Himálaje. Tak abych věděl, jak jsme vysoko. :) Suunta byly celkem šok, když jsem nosil tenké malé oblekovky a najednou dostanu tak velké hodinky. Ale rychle jsem si zvykl. Nakonec jsem je nosil léta 24/7. Což se na nich podepsalo ošoupáním čísel úhlů z těla. Jednou byly na reklamaci a hned na to na reklamaci reklamace, když mi nechali prach pod sklíčkem, přes co jsem se prostě nepřenesl. Po vystudování jsem nastoupil do práce, kde jsem ještě nějaký čas nosil Suunta, ale pak jsem si řekl, že zas zkusím oprášit Poljoty. Opět se mi líbily. Nedalo mi to, a tak jsem si řekl, že zkusím ještě prošmejdit šuplíky po dědovi, kde jsem našel Poljoty. A hle! Našel jsem dvoje Primky. Sklíčka špatný. Ciferníky parádní. Šlapou krásně. Skla jsem nechal vyměnit spolu s páskama. Jedny Primky jsem nechal u hodináře dát do ultrazvuku na vyčištění. To jsem ještě netušil, jak funguje a pak jsem se divil, jak mi zničil ciferník. Což mě pěkně štve. Inu, začal jsem to všechno nosit opět, máma si toho všimla, a zanedlouho přišla s dobrou zprávou. Doma našla ještě jedny hodinky po dědečcích hodinářích. Majaky. Takže celkem dvoje hodinky po hodinářích. Ve skutečnosti jich bylo víc, i nějaké cibule prý. Ale to si rozebralo příbuzenstvo kdysi. Což mě také štve. Ani jsem to neviděl co bylo a mě nezůstalo. :) A teď proč to píši do sekce ruských hodinek.

Postupem času jsem dospěl názoru, že hodinky z pozůstalostí nebudu nosit, abych je nezničil. Uložil jsem je tedy do poličky. Mezitím jsem na internetu hledal něco o Poljotech a Majaku, o kterém jsem ještě nevěděl, že je to Majak, protože nevládnu azbukou. Hledání mě zavedlo mimo jiné na stránky Dashiella, kde jsou krásné obrázky všemožných sovětů jeden vedle druhého a já se tak zamiloval. A tak se to rozjelo naplno. Začal jsem si dělat radost něčím na denní nošení. Tikot hodinek se mi líbí tak moc, že večer, když nemůžu usnout, tak se ani nesnažím usnout, ale dám si ruku s hodinkama na ucho a poslouchám. :) No a vzhledem k tomu, že byli v rodině hodináři, tak nám v domě, naštěstí, zůstal vercajk po nich. A to takovej, že ani nevím na co to je a doufám, že mi zde rádi poradíte, na co se a jak používá. Ovšem já šel hlavně po otvírácích na naklapávací a šroubovací dýnka a po šroubováčkách. Vše jsem našel a já se tak pustil do své první rozborky. Nutno říct, že jsem se jí dlouho vyhýbal, protože jsem si zde přečetl nějaké vlákno s rozborkou Primek, kde se psalo o létajících součástkách, následném strastiplném hledání a dalších patáliích. Rozborka i sborka hodinek Slava se povedly a já tak přivedl k životu mrtvé hodinky. Měl jsem z toho a stále mám velkou radost a jsem na sebe hrdý. Určitě by byli i děda s pradědou. :) Zkusím tedy přidat i jeden GIF prvního pokusu.

Přiložený soubor  GIF Slava.gif   1,54MB   26 Počet stažení

A aby to nebyl jen takový výkřik do tmy, tak položím první otázku. Při sborce jsem hodinky nemazal. Nemám (zatím) čím. Vadí to hodně? Hrozí nějaké poškození? Není nějaká šance, že tam ten olej stále je v dobrém stavu? Běží totiž velmi dobře. Až se divím, s jakou přesností.

Sloh už je to dlouhý, snad to někdo dočte celé. Takže tedy: Ahoj, já jsem Steev a líbí se mi sovětské hodinky. :)

#2 ivan_989

ivan_989

Status varování

• Member_50
  • 5 021 příspěvků(y)
  • Pohlaví:Muž
  • Bydlí:Bratislava
  • Fanoušek značky:Cartier, Omega, Barbour, Fiskars, E15

Publikováno 1.září.2018 - 19:08

Sloh už je to dlouhý, snad to někdo dočte celé. Takže tedy: Ahoj, já jsem Steev a líbí se mi sovětské hodinky. :)

Docital som, vitaj :)

#3 LONGINES

LONGINES

Závislák

• Member_50
  • 938 příspěvků(y)
  • Bydlí:Praha\ JČ
  • Fanoušek značky:Momentálně jak jinak, než Часы Восток - время точное, завод в городе Чистополь, Татарской АССР :)

Publikováno 1.září.2018 - 19:30

Klobouk dolů, jseš šikovnej, já bych si na to netrouf! Určitě ti pomáhali praděda s dědou a mají teď z tebe velikou radost! Obecně, miluju starý hodinky ( a starožitnosti obecně) a lidi, který jsou k takovým věcem citliví a váží si jich mají mé obrovské sympatie. Ještě jednou - dobrá práce!

#4 kuncák7

kuncák7

skalpovanej apač

• Member_50
  • 11 312 příspěvků(y)
  • Bydlí:Praha
  • Fanoušek značky:jídlo, sport, ženský-časem se pořádí koníčků mění

Publikováno 1.září.2018 - 19:49

Jses dobrej, ja s tim poprve slehnul do kouta- uz jsem to dohromady nedal.
K tve otazce- dle meho si to promaznout mel, dojde dle meho k rychlejsimu opotrebeni ( mazivo tam s nejvetsi pravdepodobnosti uz zadne neni ), ale na tohle ti jiste fundovaneji odpovi nejaky zdejsi hodinar ( a mou odpoved rozcupuje jako hloupost ).

#5 Porsche_911

Porsche_911

Chronomagu dík!

• Member_50
  • 859 příspěvků(y)
  • Fanoušek značky:Rolex, Tudor, JLC, Tissot

Publikováno 1.září.2018 - 20:59

Zní to jako že bys třeba pod stromeček potřeboval nějaké vybavení :)

#6 mkshort

mkshort

Kandidát závislosti

• Member_50
  • 257 příspěvků(y)
  • Bydlí:v bytě
  • Fanoušek značky:Něco speciálního, co v krámě nekoupíš...

Publikováno 1.září.2018 - 22:29

O mazání je tu něco v sekci Opravy, servis.

Pak tady https://app.box.com/...yjaxddvo83i789m je sken knihy Josef Hájek, Mazání hodinových strojů

mid_mazani-hodinovych-stroju-zlF-280178.

Každopádně je to docela věda, která dělá rozdíl mezi amatérem a Hodinářem...

Aviator 42 mm 31681, Poljot Šturmanskije 3133 "Remkovky" exportní + taky jedny střibrné, Poljot Šturmanskije Automat, Poljot Automat "Aeroflot", Poljot Alarm, Raketa World Time, Vostok Amphibia: 17j 420 + 18j 090 + 21j 420, Slava Monster 2427, Ruhla digital, Prim Sport IGEN No date Chronomag LE 13/33, Prim Sport 2, Prim Diplomat, Prim Quartz, Prim 'malé dětské' (moje první hodinky)

...a v opětovném záchvatu digimanie po 30 letech: Электроника Б6-202, Электроника Б6-03 LED, Электроника Б6-02

#7 Daemonultimate

Daemonultimate

watchesfan

• Member_50
  • 8 793 příspěvků(y)

Publikováno 2.září.2018 - 09:14

Kdo maže, ten jede. U hodinek spíš platí maž míň než bys myslel. Olejový film na dílech klidně může být, ale viskozita nebude asi nic moc. Ideál vyčistit a znovu máznout, já bych to nechal hodinářům. Bylo by škoda pokurvit památečni rodinné kousky pokusama. Jinak hezký čtení, až do konce.
Time is Life. Je to dar i prokletí.

#8 Steev

Steev

Začátečník

• Members
  • 2 příspěvků(y)

Publikováno 3.září.2018 - 18:56

Díky za vřelé přivítání.

I když musím říct, že teď už mi to nějak extra složité nepřijde rozebrat a pak složit. Abych to ale tak nezjednodušoval, tak jsem si samozřejmě dělal fotky krok po kroku, viz. GIF. A nutno říci, že jsem občas nápovědu využil. Zvlášť když jsem se na to po rozborce třeba pár týdnů nepodíval. :D

Zní to jako že bys třeba pod stromeček potřeboval nějaké vybavení

Potřeboval. Třeba to mazivo. Ale je toho víc. Lupu s větším zvětšením. Pavouka na snímání skel. Bez držáku strojku jsem se zatím obešel. Vyřešil jsem to šalamounsky pneumatikou z Merkuru. Posadím na ní strojek a hřídele kol se mi tak nezohýbají, jako kdybych to položil na stůl.  :cool02:

mazání je tu něco v sekci Opravy, servis.

Pak tady https://app.box.com/...yjaxddvo83i789m je sken knihy Josef Hájek, Mazání hodinových strojů

Každopádně je to docela věda, která dělá rozdíl mezi amatérem a Hodinářem...

Díky za odkaz. Vypadá to na velmi dobrou studnu znalostí. Zase mám co dělat při dlouhých zimních večerech. Naštěstí mám v plánu zůstat amatérem.

Bylo by škoda pokurvit památečni rodinné kousky pokusama.

Právě že památeční kusy jsou všechny skvěle fungující a proto uloženy do hodinkovnice. Co šlape, v tom není třeba se hrabat. Jak jsem psal, na ty svoje pokusy jsem si začal dělat radost nějakým tím nákupem. Mimo jiné například opravené Slavy.

A když mi dělají takovou radost, tak jsem je za odměnu opatřil NATO páskem a vyvezl je do světa. Zamiloval jsem si ty jejich plastický indexy. Při dobrém světle hážou krásný odlesky spolu s ručičkama a ciferník celej zmizí. Prostě pecka. Jen to ještě nemám vyfoceno. Tak alespoň takto:

Benátky

Přiložený soubor  IMG_20180813_122717_HDRsmall.jpg   124,75K   16 Počet stažení

Na ferratě v Dolomitech

Přiložený soubor  IMG_20180808_123747_HDRsmall.jpg   150,79K   17 Počet stažení

Domovina

Přiložený soubor  IMG_20180801_204652_HDRsmall.jpg   91,62K   15 Počet stažení

Samozřejmě nezůstalo u jedné rozborky. Ale to zas jindy. Třeba sem dám fotky i těch z pozůstalostí. :)

#9 eloga

eloga

Megazávislák

• Member_50
  • 2 275 příspěvků(y)
  • Bydlí:Za vodou
  • Fanoušek značky:Seiko, Japan Made First.

Publikováno 4.září.2018 - 10:32

to je moc dobrý úvodní vstup - Vítej  :cheers:  mi se nejvíc zamlouvá důraz na Sovětské hodinky, ony mají takový designový přesah, který dnes na ruských již skoro nenajdeme, prostě je vše jinak, je jiná doba a sovětské jsou nostalgie. Sovětské a ruské jsou přece jen rozdílné kategorie.

**

Tento příspěvek byl upraven od eloga: 4.září.2018 - 10:34

***  ALL YOU NEED IS SEIKO ***